Jump to content

Αν Είναι Δυνατον!!


hoffnung1989

Recommended Posts

Πάνο επαληθευεις τα λόγια μου και τα λόγια του Θεοδωρου με τον καλύτερο τροπο!Αυτο που έκανες ήταν το καλύτερο.Και πήρες ένα υγιές ψαρακι ,το οποίο να το παρουσιάσεις στις παρουσιάσεις μονομάχων αν δεν το έχεις ήδη κάνει ,αλλα και έβαλες ενα λιθαράκι στην αντιμετώπιση του εγκλήματος .Και σε 3-4 λίτρα νερο να τα κρατάνε με λίγο κερατόφυλλο δεν με χαλάει καθόλου επειδη υπάρχει και δυνατή κεντρική φίλτρανση .

Αγορίνα το έχω κάνει μια προ - παρουσίαση το μονομαχοενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81401 ;) , τώρα βρίσκομαι σε φάση ολοκληρωτικής αλλαγής aquascape που σίγουρα θα το λατρέψει περισσότερο!!

Ναί, όχι μόνο υγιέστατος είναι αλλά και τσαμπουκαλής :2guns: από την αρχή που τον είδα αυτόν είπα ότι θα πάρω! ευτυχώς δεν είχε πουληθεί στο μεσοδιάστημα ημερών μέχρι να το αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μου αρέσει αυτό που γίνεται στα μαγαζιά με τα ποτηράκια!!

Απλά ας δώσουμε και μια ευκαιρία σε κάποιον μονομάχο που θα ζει στο ποτήρι.

Δηλαδή αυτά δεν έχουν ψυχή;

Το σωστό θα ήταν να μην υπήρχαν καθόλου,αλλά αφού υπάρχουν ας τους δώσουμε μια ευκαιρία για καλύτερη διαμονή!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μου αρέσει αυτό που γίνεται στα μαγαζιά με τα ποτηράκια!!

Απλά ας δώσουμε και μια ευκαιρία σε κάποιον μονομάχο που θα ζει στο ποτήρι.

Δηλαδή αυτά δεν έχουν ψυχή;

Το σωστό θα ήταν να μην υπήρχαν καθόλου,αλλά αφού υπάρχουν ας τους δώσουμε μια ευκαιρία για καλύτερη διαμονή!

Αν δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτούς θα ακολουθήσουν πολλοί περισσότεροι

δυστυχώς έχει δίκιο... είναι απαράδεκτοι οι περισσότεροι "επαγγελματίες"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη λύση ..... Συζήτηση με τους επαγγελματιές...θα μπορούσε να ανοίξει ένα θέμα στα καταστήματα και εκεί οι μαγαζατορες να μας καταθέσουν τις απόψεις τους....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη λύση ..... Συζήτηση με τους επαγγελματιές...θα μπορούσε να ανοίξει ένα θέμα στα καταστήματα και εκεί οι μαγαζατορες να μας καταθέσουν τις απόψεις τους....

Σωστή η σκέψη σου Αντώνη αλλά δυστυχώς θα κάνουν τους "κινέζους" πολύ φοβάμαι...

Εδώ καν δεν έχουν δώσει σημασία στο θέμα με τα Ancistrus Delicopterous, πιστεύεις θα δώσουν βάση σε ένα θέμα που "τους πονάει" και που το διαιωνίζουν σκόπιμα τόσα χρόνια ??

Γιατί το άλλο, που κατά καιρούς ρωτάνε διάφοροι χρήστες για διαθεσιμότητα σε ψάρια και τους γράφουν κανονικότατα και απαντάνε μόνο άλλοι χρήστες??...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σκέψη σου Αντώνη αλλά δυστυχώς θα κάνουν τους "κινέζους" πολύ φοβάμαι...

Εδώ καν δεν έχουν δώσει σημασία στο θέμα με τα Ancistrus Delicopterous, πιστεύεις θα δώσουν βάση σε ένα θέμα που "τους πονάει" και που το διαιωνίζουν σκόπιμα τόσα χρόνια ??

Γιατί το άλλο, που κατά καιρούς ρωτάνε διάφοροι χρήστες για διαθεσιμότητα σε ψάρια και τους γράφουν κανονικότατα και απαντάνε μόνο άλλοι χρήστες??...

Μια δοκιμή θα μπορούσε να γίνει....όσοι απαντήσουν καλό θα τους κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή θα μπορούσε να γίνει....όσοι απαντήσουν καλό θα τους κάνει...

Αντίρρηση δεν έχω, απλά σου λέω ότι το πιο πιθανό είναι να μη δώσουν σημασία :)

Αν κάποιος κάνει την αρχή σίγουρα θα συμπληρώσουν κι άλλοι...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σαν σκέψη.Θα φανεί και ποιος ενδιαφέρεται!

Ειλικρινά τώρα,πιστεύετε ότι μπορεί να εκλείψει αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σαν σκέψη.Θα φανεί και ποιος ενδιαφέρεται!

Ειλικρινά τώρα,πιστεύετε ότι μπορεί να εκλείψει αυτό το πράγμα;

δυστυχώς όχι φίλε μου... :( και να σου πω και το λόγο? όταν ο κάθε μαγαζάτορας δεν είναι πάνω από όλα χομπίστας και το χειρότερο όταν δεν έχει ιδέα τι του γίνεται και ούτε από το θαλάσσιο βασίλειο, τι περιμένεις από 'κει και πέρα..... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο αρχικά είναι να μην ξαναπαρεκτραπούν τα πράγματα και να γίνει συζήτηση σε ήπιους τόνους με τους μαγαζάτορες εκτός αν βέβαια αρχίζουν να μας λένε ότι τα ψάρια είναι ουισκι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σαν σκέψη.Θα φανεί και ποιος ενδιαφέρεται!

Ειλικρινά τώρα,πιστεύετε ότι μπορεί να εκλείψει αυτό το πράγμα;

Μπορεί να εκλείψουν τα χρυσόψαρα σε γυάλες;

Μπορεί να εκλείψουν τα pangasius και τα red tail catfish από τα ενυδρεία μας;

Μπορεί να εκλείψουν τα ψαράκια baloon;

Μπορεί να εκλείψουν τα βαμένα ψαράκια;

Όχι όσο το 99% των κατόχων ενυδρείων είναι ανενημέρωτοι και δεν έχουν ιδέα για τις ανάγκες των ζωντανών που φιλοξενούν. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως θα συμβιβαστούμε και θα αποδεχτούμε την ύπαρξη όλων των παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πρότεινα σε μορφή συζήτησης ας πούμε και οι άνθρωποι που τα έχουν σε ποτήρια να μας πουν γτ γίνεται αυτό και να το συζητήσουμε όλοι μαζί

Link to comment
Share on other sites

Όχι όσο το 99% των κατόχων ενυδρείων είναι ανενημέρωτοι και δεν έχουν ιδέα για τις ανάγκες των ζωντανών που φιλοξενούν. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως θα συμβιβαστούμε και θα αποδεχτούμε την ύπαρξη όλων των παραπάνω...

Θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας από τα 16.035 μέλη που έχει γραφτεί εδώ, έχει γραφτεί προφανώς γιατί τον ενδιαφέρει να μάθει όσα περισσότερα πράγματα μπορεί για τους υδάτινους φίλους του, και να προσπαθήσει μέσω των topics να κάνει τη ζωή στο ενυδρείο καλύτερη και χωρίς στρες για τους οργανισμούς που ζουν μέσα... άρα είναι - θα έλεγα "απαράδεκτο" - το γεγονός κάποιος να είναι μέλος εδώ και να μη γνωρίζει έστω τα βασικά, που φυσικά δε θέλει και πολλές γνώσεις για να καταλάβει ότι ένα ψαράκι δε μπορεί να ζήσει σε ένα ποτήρι!

Άρα λοιπόν παροτρύνεται ο κάθε μη γνώστης χρήστης να εισέλθει στη σωστή ενυδρειακή γνώση και εν συνεχεία να μαθαίνει όλο και περισσότερα πράγματα, ανάλογα πάντα με τη θέληση του καθενός ξεχωριστά....

Όταν όμως έχουμε κάποιους ανθρώπους-έμπορους οι οποίοι υποτείθεται ότι θα έπρεπε λόγω του επαγγέλματός τους να έχουν 10πλάσιες γνώσεις παραπάνω από έναν μετρίως γνώστη χομπίστα και στην πραγματικότητα δεν έχουν ούτε τις βασικές, και γινόμαστε μάρτυρες σε πολλές περιπτώσεις να τον καθοδηγεί ο ίδιος ο πελάτης και ο "πετσοπάς" να του λέει άλλα αντί άλλων, στην περίπτωση αυτή τότε ποιός φταίει??? Εδώ δε δέχομαι το ότι φταίει ο κάθε χομπίστας!

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο αρχικά είναι να μην ξαναπαρεκτραπούν τα πράγματα και να γίνει συζήτηση σε ήπιους τόνους με τους μαγαζάτορες εκτός αν βέβαια αρχίζουν να μας λένε ότι τα ψάρια είναι ουισκι!

Εγώ θα το πρότεινα σε μορφή συζήτησης ας πούμε και οι άνθρωποι που τα έχουν σε ποτήρια να μας πουν γτ γίνεται αυτό και να το συζητήσουμε όλοι μαζί

Δε θα παρεκτραπεί τίποτα γιατί απλούστατα σημασία δε θα μας δίνουν και θα κάνουν την πάπια όπως έκανε εκείνη η τραγική από τη Θεσσαλονίκη με τις μαύρες τρύπες και τους διακτινισμούς που έφαγε σουτ και στάνιαρε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουν τις πάπιες θα πάρουμε κι εμείς την απάντηση μας

κανονικά πρέπει αυτός/οι που θα ξαναδώσουν μια προσβλητική απάντηση να έχουν την ίδια κατάληξη....

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει αυτός/οι που θα ξαναδώσουν μια προσβλητική απάντηση να έχουν την ίδια κατάληξη....

+1000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα ενδιαφερον ακουγονται και ειναι...ειμαι ανθρωπος που οταν δω το στραβο θα πω,αλλα μεχρι εκει,δεν γινεται να μαλωνω καθε φορα που μπαινω σε ενα πετ γιατι δεν θα μπορω ουτε τροφη να παρω αμα

μαλωσω με ολους....απλα το λεω και οτι γινει...το τη π@π@ρ@(συγνωμη για την εκφραση αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το θεσω) μου εχουν πει δεν λεγεται,τη για μονομαχο σε ενυδρειο με ροη στο φουλ που μολις εκανε να παει καπου τον επετνε το κυμα και χτυμαγε στο τζαμι(και ακουγοτανε)και να προσπαθη να με πειση οτι του αρεσει και του κανει καλο, τη για ινδιανακια με φιν ροτ 40 σε αριθμο οτι ετσι γινεται και οτι πευτη η παλια ουρα και βγαινει καινουργεια, τη 60 χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων,σαν κονσερβα ηταν και να μου λενε οτι ειναι κοινωνικα,τη νεον νεογεννητα με γκαπυ νεογεννητα με μπαρμπους ενηλικα....τη ρεντ τσερη με βατραχια....

Οπουυε το καλητερο θα ηταν(συγνωμη για τον τροπο που θα ακουστη και το λεω με καλη διαθεση) να κανει οτι καθενας μας οτι νομιζεο,καταλαβαινει και αγαπα οταν μπαινει σε ενα πετ και βλεπει τετοιες εικονες.....

Εγω μενω στην Λουτσα,εχω 2 πετ (της γειτονιας) και 1 πετ μεγαλης αλυσιδας....το επομενο πετ ειναι 60χλμ μακρυα...οποτε οπως καταλαβαινετε δεν γινεται οποτε θελω κατι απλο οπως μια τροφη να κανω ολοκληρο ταξιδη.....

Οποτε πλεον οταν βλεπω κατι που δεν ειναι σωστο,προσπαθω να κρατηθω και να μην μιλησω και αμα κιντευω να σκασω,τοτε το λεω και δεν το συνεχειζω,γιατι ηλεικρινα και στο ΑΖ να μην ημουν και απο ψαρια να μην ηξερα οτι ξερω,καποιες απαντησεις ειναι τελειως προκλητικες,θρασης και μειωνουν την νοημοσηνει μου....

Αυτα τα λιγα με οοοολη την καλη διαθεση και καλη καρδια....τα θυμηθηκα τωρα και συνχηστηκα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=82875 Το θέμα συνεχίζετε εδώ. Αναμένω τις απαντήσεις των καταστημάτων

για να δούμε τι θα δούμε (και τι θα ακούσουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...