Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!!!


umb

Recommended Posts

Γειά σας,

ονομάζομαι Ουμπέρτο και είμαι μέλος σε αυτή την καταπληκτική παρέα εδώ και 3 μήνες. Μέχρι πριν λίγη ώρα, εσείς δε με γνωρίζατε, ενώ εγώ γνώριζα αρκετά πράγματα για εσάς. Βλέπετε όλο αυτό το διάστημα σας διάβαζα και πρέπει να ομολογήσω πως βρήκα απαντήσεις σε πολλές από τις απορίες μου. Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω και τα φιλαράκια μου, Dartman και την Κατερίνα, οι οποίοι, με τις συμβουλές τους, την καλοπροαίρετη κριτική και την πολύτιμη βοήθεια που μας προσέφεραν, καταφέραμε σήμερα να διατηρούμε και να συντηρούμε, έναν υδάτινο κόσμο σε κάποια γωνιά του σπιτιού μας (το γύρισα στον πληθυντικό, γιατί με το ενυδρείο ασχολούμαι εγώ και η κόρη μου). Στο όλο κόλπο, υπάρχει και μία σύζυγος, και ευτυχώς δείχνει κατανόηση! Μετά από μια μικρή εισαγωγή γνωριμίας, προχωράμε στην ιστορία μας.

Όλα ξεκίνησαν την ημέρα που το Carrefour έβγαλε σε προσφορά ένα ενυδρείο 120 λίτρων στα 99 ευρώ και δώρο τη βάση του. Μου το «σφύριξε» ένας συνάδελφος και όπως καταλαβαίνετε δεν άφησα την ευκαιρία να πάει χαμένη. Μόλις μπήκα στο σπίτι (κουβαλώντας πρώτα το ενυδρείο μέσα σε μια τεράστια λευκή κούτα), η σύζυγος περνάει το πρώτο εγκεφαλικό! Και άλλη τηλεόραση μου λέει; Της εξήγησα περί τίνος επρόκειτο και άρχισε να βλέπει τα πράγματα με καλό μάτι. Περιττό να σας αναφέρω τον ενθουσιασμό της κόρης μου μόλις το αντίκρισε. Όπως καταλαβαίνετε, την επόμενη μέρα, επίσκεψη σε κοντινό petshop, αγορά υποστρώματος TetraPlant Complete Substrate, χαλίκι 2 ειδών, ένα οικονομικό (όπως μας συμβούλεψαν στο κατάστημα) για να ρίξουμε επάνω από το χώμα, και ένα άλλο (κυριλάτο και πιο ακριβό -γι’ αυτό θα διαβάσετε λίγο πιο κάτω), το οποίο θα το ρίχναμε από επάνω. Αγοράσαμε τα στικ της Tetra (πέντε σε ένα), βιολογικές καλλιέργειες Sera Nitrivec, ρυθμιστικό νερού Sera Aquatan και 1 λίτρο Substrat Pro για το εσωτερικό φίλτρο (κατά την αγορά του ενυδρείου υπήρχε μόνο ένα μπλε σφουγγάρι και ένα κομμάτι υαλοβάμβακα). Τα τοποθετήσαμε όλα όμορφα και ωραία, προσθέσαμε νερό, ρίξαμε και 3-4 φυλαράκια τροφή και περιμέναμε να γίνει ο κύκλος και να στρωθεί το νερό. Την Τρίτη μέρα λειτουργίας του ενυδρείου, αποφασίζουμε να βάλουμε κάποια φυτά, μιάς και όπως είχαμε μάθει, και από την πρώτη μέρα αν βάζαμε φυτά, δεν υπήρχε πρόβλημα. Το χαζεύουμε που το χαζεύουμε το νερό μέσα στη γυάλα, τουλάχιστον να βλέπουμε και κάτι ζωντανό μέσα ρε αδελφέ.

Αποφασίζουμε να πάμε σε ένα γνωστό μαγαζί αποκλειστικά με ενυδρεία. Κατάστημα εξειδικευμένο, άρα και πιο σωστή πληροφόρηση λέμε. Μαζεύουμε καμιά δεκαριά «εύκολα» φυτά και όταν φτάνουμε στο ταμείο, μας χτυπάει ένα λογαριασμό γύρω στα 50 ευρώ. Δυστυχώς, μπήκαμε στον πειρασμό να αναφέρουμε ότι το ενυδρείο μας λειτουργεί μόλις 3-4 μέρες, βρισκόμαστε στο στρώσιμο, και αν τα φυτά που διαλέξαμε είναι ανθεκτικά και κάνουν για αρχή. Τι το θέλαμε; Ασφαλώς θα περιμένετε την απάντηση.

Καθίστε κάτω, γιατί με τον διάλογο που ακολουθεί, αν είστε όρθιοι μπορεί και να σας έρθει κάτι.

Καταστ.: Τι; Με 3 μέρες λειτουργίας του ενυδρείου και θέλεις να βάλεις φυτά; Πρώτα πρέπει να βάλεις ψάρια, να δουλέψει καμιά εβδομάδα το νερό σου και μετά θα έρθεις και θα σου πω ποια φυτά θα πάρεις.

Άσχετοι (εμείς): Μα απ’ ότι μας είπαν και απ’ ότι διαβάσαμε στο Ίντερνετ, ξέρουμε πως για να στρώσουμε το νερό μας, θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας, να μην υπάρχει αμμωνία κλπ και στη συνέχεια να βάλουμε ψάρια.

Καταστ.: Άμα κάθεσαι και διαβάζεις τις @#$%##% που γράφουν στο Ίντερνετ, δεν πρόκειται ποτέ να στρώσει το ενυδρείο σου. Είναι δυνατόν να στρώσεις ενυδρείο χωρίς να βάλεις ψάρια;

Άσχετοι: Μα η αμμωνία δε θα τους κάνει κακό; Δε θα τους δημιουργήσει πρόβλημα; Δε θα ψοφήσουν;

Καταστ.: Ασχολούμαι από μικρός με τα ψάρια, και επειδή δεν είχα λεφτά για να αγοράσω τα κατάλληλα φάρμακα για να στρώσω το νερό μου, …(ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!)… κατούραγα μέσα στο νερό.

Άσχετοι: εμείς άφωνοι!!!!!!!!

Καταστ.: Θα σου δώσω πέντε ψαράκια, ιδανικά για στρώσιμο και θα έρθεις την άλλη εβδομάδα να πάρεις και τα φυτά που θέλεις.

Άσχετοι: Μα κάνει; Δεν θα πάθουν τίποτα τα ψάρια; Θα στενοχωρηθούμε αν ψοφήσουν, είμαστε φιλόζωοι, έχουμε και άλλα ζώα στο σπίτι και δεν θέλουμε να συμβεί κάτι τέτοιο, και πολλά τέτοια.

Καταστ.: Έλα εδώ να σου δείξω τα δικά μου ενυδρεία που στρώνω με ψάρια.

Πηγαίνουμε τέλος πάντων, και μας δείχνει 5-6 ενυδρεία λέγοντας μας ότι τα στρώνει και όντος υπήρχαν ψάρια μέσα. Έτσι, παίρνουμε και εμείς 5 Redeye Tetra και βαδίζουμε προς το ταμείο για να πληρώσουμε.

Καταστ.: Δέκα ευρώ κάνουν. Είδες, σου έκανα και οικονομία.

Άσχετοι: Ευχαριστούμε. (Για πολλοστή φορά το ερώτημα) Σίγουρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα;

Καταστ.: Κανένα σου λέω.

Κάναμε προσαρμογή και μπήκαν τα 5 ψάρια στο ενυδρείο. Από τη μια χαιρόμασταν που βλέπαμε τα ζωντανά και από την άλλη χτύπαγε η καρδιά μας. Τέλος πάντων, την επόμενη ακριβώς μέρα παίρνουμε και 3-4 φυτά για να μην αισθάνονται άσχημα τα ψαράκια μας. Όπως καταλαβαίνετε με 3-4 φυτά, που να γεμίσει ένα ενυδρείο του μέτρου. Έτσι, τα χωρίσαμε και τα φυτέψαμε σε διαφορετικά μέρη για να καλύψουμε τη γύμνια μας. Ο φίλος μου ο Dartman, όταν έμαθε το συμβάν….του ήρθε ο θάνατος (ο άνθρωπος μας το είχε πει ξεκάθαρα: αν δεν στρώσει το νερό, μην βάλετε μέσα ψάρια).

Αυτό ήταν το πρώτο σοκ που έπαθε, γιατί το δεύτερο θα ακολουθούσε μετά από λίγες μέρες, μιας και είχαμε κανονίσει να μας επισκεφθεί για να δει το ενυδρείο μας.

Φτάνει εκείνη η μέρα, έρχεται μαζί με την κοπελιά του για καφεδάκι. Μόλις μπαίνουν στο σπίτι και αντικρίζουν το ενυδρείο, έκατσαν άφωνοι με καρφωμένο το βλέμμα να το χαζεύουν.

Εκστασιάστηκαν σκέφτηκα. Πρέπει να τους άρεσε πολύ, ήταν η δεύτερη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου. Τελικά, κάναμε καλή δουλειά και άλλα τέτοια κολακευτικά πέρναγαν από το μυαλό μου. Μέχρι τη στιγμή που αποφάσισε ο Dartman να αρθρώσει την πρώτη του πρόταση …μα καλά, έχεις βουτήξει σε πολλές παραλίες και στον βυθό είδες γαλάζιο χαλικάκι;

Ο μεγάλος άσχετος, έριξε μια ματιά στην μικρή άσχετη. Αμέσως καταλάβαμε ότι κάναμε πατάτα!!! Ήμασταν σίγουροι ότι δεν μπορούσαμε να το διορθώσουμε και έτσι το παίξαμε τρελίτσα προσπαθώντας να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Μα γιατί ρε Dartman, είναι ωραίο και είναι γκλαμουράτο και πολλά τέτοια. Για να πάρετε και εσείς μια πρώτη γεύση, δείτε τη φωτογραφία που ακολουθεί. (Σα να ακούω γελάκια ή είναι η ιδέα μου:lol:

post-2226-1169758131_thumb.jpg post-2226-1169758239_thumb.jpg

…Aaaa kai kati allo vale tis photo sto photoshop mpas kai kalypseis ayto to galazio xaliki ... XAXAXAXA

(Αυτό το σχόλιο, δεν είχα σκοπό να το δημοσιεύσω, γιατί λίγο πριν ανεβάσω το κείμενο, δεν το είχα στη διάθεσή μου. Εγώ, πολύ απλά ρώτησα τον Dartman μια λεπτομέρεια σχετικά με την επισύναψη εικόνων και εκείνος έκανε το λάθος να μου στείλει αυτό …. μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας)

Εμείς, πάντως αισθανόμασταν περήφανοι για το «κατασκεύασμά μας». Αργότερα αγοράσαμε και άλλα φυτά, μας χάρισαν μερικά και τα παιδιά, με τη χρήση της σκούπας, το «γκλαμουράτο» γαλάζιο χαλικάκι άρχισε να ανακατεύεται με το υπόλοιπο χώμα, τέλος πάντων, κάπως συνήλθε το ενυδρείο μας. Περιττό να σας πω, ότι στις 15 μέρες περίπου, χάσαμε το πρώτο ψάρι και λίγο πριν την συμπλήρωση του μήνα άλλα 3. Έτσι μείναμε με ένα από τα παλιά. Στην πορεία, βάλαμε και άλλα ψαράκια μέσα (τέσσερα Redeye (για να μην αισθάνεται μοναξιά το άλλο), οχτώ καρδινάλιους και έξι αρλεκίνους. Περάσαμε ένα διάστημα 10-15 ημερών, που κάθε μέρα χάναμε και ένα ψαράκι. Η αμμωνία με τα υγρά τεστ της Red Sea, έδειχνε 0,25-0,50. Αλλαγή και κόντρα αλλαγή νερού, για να μην τα πολυλογώ, την ρίξαμε και έχουμε πάνω από μήνα να χάσουμε ψαράκι. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μας κατοικούν 1 Red Eye (παλιά φουρνιά), 8 Cardinal, 6 Αρλεκίνοι, 1 Corydoras, 2 οτόκυκλοι, 3 Tiger snail και 2 Αγγελόψαρα. Διάφορα φυτά, σύστημα CO2 Nutrafin με ζάχαρη, μαγιά, σόδα (δε συμφέρουν τα ανταλλακτικά φακελάκια), 2 λάμπες (μια κινέζικη που συνόδευε το ενυδρείο και μια Arcadia Original Tropical Lamp), εξωτερικό φίλτρο Eheim 2215, αεραντλία Sera 110

Μετά από αυτή τη (αρμένικη βίζιτα) πρώτη επαφή μαζί σας, παραθέτω και μερικές ακόμη φωτογραφίες της πορείας του ενυδρείου μας έως σήμερα. Πιστεύουμε και ελπίζουμε –εσείς θα κρίνετε- ότι βαδίζουμε στο σωστό δρόμο. Συμβουλές και υποδείξεις δεκτές από όλους (πλην του κύριου Dartman) χαχαχαχχαχαχαχαχαχα

post-2226-1169758850_thumb.jpgpost-2226-1169758875_thumb.jpgpost-2226-1169758904_thumb.jpgpost-2226-1169758926_thumb.jpg

post-2226-1169758952_thumb.jpgpost-2226-1169758980_thumb.jpgpost-2226-1169759004_thumb.jpg

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Ενυδρείο Carrefour 120 lt (περίπου 90lt καθαρά)

Διαστάσεις: 100Χ30Χ38 ύψος

Εξωτερικό φίλτρο Eheim 2215

Θερμοστάτης 150W, Θερμοκρασία 27

Φωτισμός 1Χ30W T8 και 1Χ18W T8 Tropical Lamp (διάρκεια φωτισμού 9 ώρες με χρονοδιακόπτες).

Αεραντλία Sera 110

Σύστημα CO2 Nutrafin

Υλικά: TetraPlant Complete Substrate, Χαλίκι, 2 πέτρες, Mopani.

ΚΑΤΟΙΚΟΙ

1 Moenkhausia sanctaefilomenae (Red Eye Tetra)

8 Paracheirodon axelrodi (Καρδινάλιοι)

6 Trigonostigma heteromorpha (Αρλεκίνοι)

1 Corydoras paleatus

2 Ottocinclus Affinis

3 Tiger snail

2 Angelfish.

ΦΥΤΑ

Ludwigia Repens, Ceratophyllum Demersum, 3ΧAnubias barteri var. nana, Hygrophila Polysperma, Echinodorus Bleheri, Echinodorus Variegatus, Vallisneria, Alternathera Reineckii Roseafolia, Cladophora aegagropila και 4-5 ακόμη φυτά που δεν γνωρίζω την ονομασία τους.

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ

Ανθρακική σκληρότητα (KH): 5

Νιτρώδη (NO2): 0

Νιτρικά (NO3): 10~15

Αμμωνία (NH3/NH4): 0

Θερμοκρασία: 27 C.

PH: 7,2

Αλλαγές νερού : 10 λίτρα κάθε 3 μέρες.

Λίπανση : Μία φορά την εβδομάδα με υγρό λίπασμα της Kent Freshwater, το Pro-Plant και το Freshwater Plant.

Έγινε επεξεργασία - umb
Link to comment
Share on other sites

[ :lol: καλως ηλθατε

ευθυνη δεν εχεις εσυ.

ευθυνη εχουν aυτοι οι ανευθυνοι που ολοι μας κατα καιρους εμπιστευτhκαμε (οχι απαραιτητα μονο σε αυτο το αντικειμενο)

ευθυνη για τον υδατινο κοσμο σας εχετε πλεον εσεις ( μπαμπας και κορη)

θελησα να σε καλοσωρισω γιατι περα απο τα πολυ ειπωμενa τυπου "τι παθαμε με αυτους που μας το πουλησαν" διαβασα μια ωραια ιστορια για μπαμπα και κορη που μαζι φροντιζουν κατι ξεχωριστο.

αληθεια ποσων ετων ειναι η μικρη σου?

ευχες για τη συνεχεια , προσεχε πιους εμπιστευεσε.

υπεροχο το τανκ σας!!!!

φιλικα

printioa

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω την εντυπωση οτι ολοι εδω μεσα εχουν αναλογες ιστοριες να πουν..

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

simphono tiger barb!emena enas mou elege na balo prota psaria ki meta eksoplismo ki xoma k.t.l. (ama tetioi den ikseran pos ta psaria zoun sto nero tha mas elegan na bazame prota psaria ki meta nero
:lol::bowdown::bowdown:

Δεν μου ακουγεται και πολυ παραξενο!! Αν δεν εχει γινει θα γινει και αυτο!! :)

umb καλως ηρθατε στο ΑΖ και καλη συνεχεια..!!!!!!! B)

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε UMB !!! :bowdown:

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια !!! :)

Μετα απο το WELCOME θα πω δυο λογια σχετικα με τη πορεια του καλου μου φιλου και συνχομπιστα UMB !!!

Ασχέτος απο ολες τις ατυχες στιγμες που ειχε στην εισαγωγη του στο θαυμαστο κοσμο των ενυδρειων ( οπως να τον πεισουν να κανει στρωσιμο με ψαρια , να του πουλησουν ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους , να κανει τη ΤΡΟΜΕΡΗ επιλογη χαλικιου :lol: ) ειναι ενας ανθρωπος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει αγαπαει τους ζωντανους οργανισμους που φιλοξενει και προσπαθει να τους προσφερει οτι καλητερο μπορει . Μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εχει μαθει αρκετα πραγματα και συνεχιζει να ενδιαφερετε με αμειωτο το ενδιαφερον . Φυσικα αυτο φενετε που μεσα σ'αυτο το μικρο διαστημα εχει κανα αλματα προοδου στη διαμορφωση του ενυδρειου του μεχρι να φτασει σημερα και να εχει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με πολυ καλο εξοπλισμο καταλληλο για τους οργανισμους που φιλοξενει .

Θελω να του πω συγχαρητηρια για το πολυ ομορφο αποτελεσμα και να συνεχισει να ασχολειτε με την ιδια ενταση και αγαπη .

Υ.Γ. Το αποτελεσμα θα δειχνει τελειο οταν επιτελους βγει αυτο το μπλε χαλικι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε UMB !!! :bowdown:

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια !!! :)

Μετα απο το WELCOME θα πω δυο λογια σχετικα με τη πορεια του καλου μου φιλου και συνχομπιστα UMB !!!

Ασχέτος απο ολες τις ατυχες στιγμες που ειχε στην εισαγωγη του στο θαυμαστο κοσμο των ενυδρειων ( οπως να τον πεισουν να κανει στρωσιμο με ψαρια , να του πουλησουν ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους , να κανει τη ΤΡΟΜΕΡΗ επιλογη χαλικιου :lol: ) ειναι ενας ανθρωπος που πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει αγαπαει τους ζωντανους οργανισμους που φιλοξενει και προσπαθει να τους προσφερει οτι καλητερο μπορει . Μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εχει μαθει αρκετα πραγματα και συνεχιζει να ενδιαφερετε με αμειωτο το ενδιαφερον . Φυσικα αυτο φενετε που μεσα σ'αυτο το μικρο διαστημα εχει κανα αλματα προοδου στη διαμορφωση του ενυδρειου του μεχρι να φτασει σημερα και να εχει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με πολυ καλο εξοπλισμο καταλληλο για τους οργανισμους που φιλοξενει .

Θελω να του πω συγχαρητηρια για το πολυ ομορφο αποτελεσμα και να συνεχισει να ασχολειτε με την ιδια ενταση και αγαπη .

Υ.Γ. Το αποτελεσμα θα δειχνει τελειο οταν επιτελους βγει αυτο το μπλε χαλικι :bowdown:

auto nomizo pos ine emfanes mias ki proton mpike sto forum ki 3 mines diavasi mono,ki deuteron to endiaferon tou fenete sto enidrio tou tora.sinexise etsi umb!!!!!!!!!!!!! B):rasp::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:lol: στο ΑΖ..

..εντάξει μια χαρά το ενυδρείο σας..

..το σώσατε παιδιά!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηλθες και καλη συνεχεια.Το ενυδρειο σου ειναι ομορφο.Επισης παρ' ολο που περιεγραφες

δυσαρεστες για σενα καταστασεις(τις εχουμε περασει ολοι λιγο 'η πολυ) ο τροπος που τις

περιεγραψες ηταν υπεροχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα στο ΑΖ

Υ.γ. μην ακούς ποτέ τους καταστηματάρχες εκτός και αν γνωρίζεις 100% από έμπειρα άτομα ότι είναι οκ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια και για το καλωσόρισμα.

Printioa η «μικρή» μου, δεν είναι και τόσο μικρή, έκλεισε τα 23!!!, αλλά πιστεύω όσα χρόνια και να περάσουν, στα μάτια μου έτσι ακριβώς θα φαίνεται. Είμαι σχεδόν βέβαιος, πως σε «έστειλα αδιάβαστο», ή κάνω λάθος???. B)

:lol: Επιτέλους, η επικαιρότητα με βοηθάει να δώσω την κατάλληλη απάντηση!

Αφού ευχαριστήσω τον φίλο μου Dartman, μπορώ να του απαντήσω που έχω δει γαλάζιο χαλίκι. Μάλλον για να είμαι πιο σαφείς, που υποψιάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει. Φίλε Dartman, στις θάλασσες που βουτάς εσύ και όλοι μας, σίγουρα δεν υπάρχει γαλάζιο χαλικάκι, αλλά, για σκέψου λίγο, αυτούς που ονομάζουν «γαλαζοαίματους», είναι δυνατόν να βουτάνε στα ίδια νερά που βουτάμε εμείς οι υπόλοιποι; Να πατάνε στο ίδιο «παλιόχωμα» που ονομάζουμε εμείς άμμο, ή μήπως θα βλέπουν αυτές τις άσχημες πέτρες και τα κακομούτσουνα καφετί βραχάκια; Όχι βέβαια! Εκεί όλα θα έχουν ένα γαλαζωπό χρωματάκι!

....άρα το βρήκα, το δικό μου ενυδρείο θα μπορούσε κάλλιστα να ανήκει στην κατηγορία: ex-King species tank!!! Μήπως να ενημέρωνα και τον οίκο Christie's;

:bowdown::bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Με τέτοιο δάσκαλο που έχεις δεν πρέπει να φοβάσε τίποτα!

Απλά πρέπει να τον ακούς και να ρωτάς πριν κάνεις οτιδήποτε έχεις στο μυαλό σου!

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι η υπομονή είναι η μεγαλύτερη αρετή αυτής της ενασχόλησης!

:lol:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

όμορφη και διασκεδαστική η ιστορία σου...χε χε

Καλως ήρθες και καλη΄συνέχεια εύχομαι...και ας είναι και τιρκουάζ.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kouzman και chmatz σας ευχαριστώ. Οι συμβουλές του Dartman ομολογώ ότι με βοήθησαν πάρα πολύ, και περιμένω παρατηρήσεις, σχόλια και ιδέες από όλους σας, έτσι ώστε να βελτιώσω το τανκ μου.

:lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια και για το καλωσόρισμα.

Printioa η «μικρή» μου, δεν είναι και τόσο μικρή, έκλεισε τα 23!!!, αλλά πιστεύω όσα χρόνια και να περάσουν, στα μάτια μου έτσι ακριβώς θα φαίνεται. Είμαι σχεδόν βέβαιος, πως σε «έστειλα αδιάβαστο», ή κάνω λάθος???. :thumbup:

B) η αληθεια ειναι πως ναι .

αλλο περιμενα να ακουσω

βλεπεις πολλες φορες ερμηνευουμε τα λεγομενα αλλων μεσα απο φιλτρα και εμπειριες δικες μας ομοιοποιοντας κατα το δοκουν τις ιστοριες τους , :lol:

παντως η πληροφορια αυτη το κανει ακομα πιο καλο καθως σε τετοιες ηλικιες η ταυτιση ενδιαφεροντων ειναι ακομα πιο δυσευρετη και συνθετη διαδικασια. :rasp:

(και μην σε παρει χαμπαρι οτι λες τα χρονια της η κανω λαθος??? :bowdown::bowdown::) )

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλώς ήρθες φίλε μου στη παρέα μας.

Το θέμα με τα μαγαζιά είναι γνωστό και δε νομίζω πως οι περισσότεροι το κάνουν για να πουλήσουν αλλά γιατί πραγματικά το πιστεύουν. Και εμένα όταν έστρωνα το ενυδρείο ένας πολύ γνωστός μου petshopas , μου έλεγε πως θα στρώσει το ενυδρείο χωρίς ψάρια μέσα, μάλιστα προσφέρθηκε να μου δανείσει ένα ανθεκτικό ψαράκι damsel για να στρώσει και μετά να το επιστρέψω εαν δεν το ήθελα. Σαφώς και δεν είχε πρόθεσει να μου πουλήσει αλλά το πίστευε ακράδαντα.

Οσον αφορά το χαλίκι, στις θάλασσες δεν έχει γαλάζιο χαλίκι αλλά μη ξεχνάς ότι εσύ έχεις γλυκού νερού οπότε όλο και σε κάποιο ποτάμι ή λίμνη θα υπάρχει :thumbup: Μη ξεχνάς άλλωστε ότι υπάρχει και η ......... Γαλάζια λίμνη που φυσικά θα έχει ....... Γαλάζιο χαλίκι ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...