Jump to content

Νερο Βρυσης Για Δισκους.


mmamatsis

Recommended Posts

Καλημερα

Ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανενας να κρατησει δισκους εκτροφης και οχι αγριους με νερο βρυσης που κατα μεσο ορο φανταζομαι το ph ειναι απο 7,5 - 7,8 με γενικη σκληροτητα 7-9!!!

Αυτο το λεω επειδη γενικα διαβαζω αυτη τη στιγμη σε πολλα site ακομα και σε site εκτροφεων οτι βαζουν νερο βρυσης με ph που φτανει το 8 και μεγαλωνουν καλα με βαση αυτα που λενε!!!

Επισης οταν πηγα να παρω τους δισκους μου απο γνωστα μαγαζια που πουλανε δισκους μου ειπαν οτι επισης βαζουν νερο βρυσης με Ph 7,5.

Δεν θα ηθελα να μπουμε στην διαδικασια αν ειναι σωστο η λαθος ή αν μεγαλωνουν σωστα η οχι απλα ηθελα να ρωτησω αν το εχει κανει κανενας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω για σχεδόν ένα χρόνο

Σε 8πεχα (7.8-8)

Link to comment
Share on other sites

Ζούνε μια χαρά και απροβλημάτιστα.

Οι δίσκοι εκτροφής πια γεννιούνται και μεγαλώνουν ακόμα και από εκτροφείς σε νερό βρύσης.

Αν έχεις υπομονή ψάξε να βρείς ένα παλαιότερο πόστ του φίλου Geosid που είχε δίσκους σε ph 8.3 αν θυμάμαι καλά και μάλιστα είχε και γέννα επιτυχημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για σχεδόν ένα χρόνο

Σε 8πεχα (7.8-8)

Ειχαν κανενα προβλημα αυτο το χρονο ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι :)

Απ'οτι ειδα εχεις ακόμα 520 λιτρα με δισκους ???

Με νερο βρυσης ?

Σε Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα αρχίσουν τα υπέρ και τα κατά για το νερό βρύσης και την όσμωση....... :bigemo_harabe_net-93:

Υπόψην ότι δεν σου λέει κανείς να το κάνεις έτσι?

Εγώ μόνο στα πρώτα βήματά μου χρησιμοποίησα όσμωση και μόνο σε γεννήστρα.

Μετά κόπηκε και αυτό.

Πιά μόνο καθαρό νεράκι βρύσης.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα αρχίσουν τα υπέρ και τα κατά για το νερό βρύσης και την όσμωση.......

οχι οχι οπως ειπα το θεμα ειναι αν εχει χρησιμοποιησει κανενας νερο βρυσης !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ενυδρειο βρίσκεται στο Σπιτι του πατέρα μου με νερό βρύσης περασμένο μόνο απο προφιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους δίσκους τους διατηρούσα πάντα σε νερό βρύσης, υγειέστατοι , πιατέλες και πολλές γέννες.

Εδώ οι Γερμανοι τους έχουν σε νερο βρύσης, που το νερό τους δεν πίνεται...(και είναι αρκετά σκληρό)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα αρχίσουν τα υπέρ και τα κατά για το νερό βρύσης και την όσμωση....... :bigemo_harabe_net-93:

Υπόψην ότι δεν σου λέει κανείς να το κάνεις έτσι?

Εγώ μόνο στα πρώτα βήματά μου χρησιμοποίησα όσμωση και μόνο σε γεννήστρα.

Μετά κόπηκε και αυτό.

Πιά μόνο καθαρό νεράκι βρύσης.

εχεις κανει μετρησεις στο ph και την σκληροτητα του νερου βρυσης??

Σε τι τιμες ειναι ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν θεμα οι δισκοι εκτροφης στο νερο βρυσης.

Κι εγω σε νερο βρυσης τα ειχα, περασμενο απο προφιλτρα ομως(στερεων κ ενεργου ανθρακα)

Τουμπανα 18+εκ., υγιεστατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για σκετο νερο βρυσης ουτε προφιλτρα ουτε τυρφη ουτε τιποτα!!!! νερο βρυσης + αντιχλωριο και μετα στο ενυδρειο ετσι χυμα :)

Έγινε επεξεργασία - overlimit
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε νερό βρύσης τους έχω με ph 7.8-8 και σχετικά σκληρό νερό δίσκους εκτροφής μια χαρά είναι και μεγαλώνουν κανονικά καλό είναι να κάθεται το νερό ένα 24ωρο ή να κάνεις πολύ μικρές αλλαγές με σταγόνες π.χ που στάζουν συνέχεια όλο το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε νερό βρύσης τους έχω με ph 7.8-8 και σχετικά σκληρό νερό δίσκους εκτροφής μια χαρά είναι και μεγαλώνουν κανονικά καλό είναι να κάθεται το νερό ένα 24ωρο ή να κάνεις πολύ μικρές αλλαγές με σταγόνες π.χ που στάζουν συνέχεια όλο το 24ωρο

Λες για τις αλλαγες νερου στο ενυδρειο η για την προσαρμογη των ψαριων οταν ειναι να τα βαλεις για πρωτη φορα μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,,,το πιο σημαντικο ειναι το καθαρο νερο,,,,,,το ph περναει σε δευτερη μοιρα,,,,,

νομιζω οτι τα προφιλτρα ειναι απαραιτητα για να χεις το κεφαλι σου σιγουρο,,,την εχουν πατησει αρκετοι χομπιστες,,,ξερεις τι ειναι να εχεις για 2-3 χρονια δισκους μια χαρα χωρις ασθενειες,,,και ξαφνικα το νερο δικτυου απο καποια επισκευη της δευαχ να σου βγαλει ''φιδια???θα τραβας τα μαλλια σου,,,ακομα και σε αγριους και αναλογως το ειδος χρησιμοποιουν δικτυου,,,αλλα φυσικα αναλόγα το ειδος φυσικα,,,,δεν γινεται να παρεις αγριο που ζει σε 4,5 και να τον πεταξεις στο 8,,,

στο ρεζουμε,,,,,μια χαρα κρατας δισκους με νερο δικτυου,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγές λέω αν έχεις ενυδρείο με υπερχείλιση μπορείς να κάνεις αλλαγές με σταγόνες κάτι σαν το πότισμα με σταγονίδια καλό είναι να περνάει από κάποιο προ φίλτρο βέβαια όπως είπαν και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες εκανα μια μετρηση του νερου της βρυσης

Ph = 7.4

Γενικη Σκληροτητα = 9

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πετρούπολη το νερό είναι 7,4 και γενική 8. Αυτό αλλάζει απο περιοχή σε περιοχή.

Πάρε προφίλτρα να βρείς την υγειά σου. Θα έχεις απόσβεση σύντομα από τις αγορές των αντιχλωριων.

Άσε που δεν κοστίζουν και ακριβά.

Αν το αποφασίσεις ξεκίνα με μικρές αλλαγές 5-10% κάθε 3-4 μέρες μέχρι να το φέρεις στο ph της βρύσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και με αντιχλώριο να κάνεις τις αλλαγές δεν έχεις πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φίλος διατηρεί δίσκους με ph 8 και KH 10 και στο νερό βάζει μόνο prime! Δεν το πίστευα μέχρι που είδα 8 υγιέστατα ψάρια στο ενυδρείο του και μάλιστα γεννάνε συνέχεια! Μια ερώτηση. Δεν θα τα βοηθούσε τα ψάρια αν έβαζε λίγη τύρφη στο sump?! Ευχάριστω! :-)

Έγινε επεξεργασία - IliasZL
Link to comment
Share on other sites

The main water parameters for our discus fish lie within the following tolerance range :hardness 0-30,carbonate hardness

0-25, ph value 4.0-8.3,water temperature briefly between 25-35C.

This means our discus fish are suitable for over 95 % of all types of tap water in Europe.

Οι βασικες παραμετροι του νερου για τους δισκους μας που ειναι εντος του ευρους ανοχης : σκληροτητα 0-30, ανθρακικη σκληροτητα 0-25,τιμη Ph 4.0-8.3.Θερμοκρασια νερου 25-35C.

Αυτό σημαίνει ότι τα ψάρια μας είναι κατάλληλα για πάνω από το 95% όλων των τύπων νερου βρύσης στην Ευρώπη.

Αυτα διαβασα στο site του stendker

Link to comment
Share on other sites

The main water parameters for our discus fish lie within the following tolerance range :hardness 0-30,carbonate hardness

0-25, ph value 4.0-8.3,water temperature briefly between 25-35C.

This means our discus fish are suitable for over 95 % of all types of tap water in Europe.

Οι βασικες παραμετροι του νερου για τους δισκους μας που ειναι εντος του ευρους ανοχης : σκληροτητα 0-30, ανθρακικη σκληροτητα 0-25,τιμη Ph 4.0-8.3.Θερμοκρασια νερου 25-35C.

Αυτό σημαίνει ότι τα ψάρια μας είναι κατάλληλα για πάνω από το 95% όλων των τύπων νερου βρύσης στην Ευρώπη.

Αυτα διαβασα στο site του stendker

:bigemo_harabe_net-64: Thanks! Δεν το είχα προσέξει...! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο εστειλα email απο το το site του stendker σχετικα με τις μετρησεις του νερου βρυσης που εχω και μου απαντησε το εξης...

Dear Mr. ,

thank you very much for your e-mail. The water conditions mentioned
below are fine to keep the discus in. We also use tap water to raise our
discus and this water is even harder than yours.
The only thing you should point your attention at is the pH level.
Please make sure that this value is not going higher than 8 and the fish
should be fine!

Kind regards

Bastian Wald

οπως εχω αναφερει σε προιγουμενο post το δικτυο εχει

PH:7,4

GH:9 dGH

KH:4 dKH

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...