Jump to content

Ολοκληρωτική καταστροφή!!!


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Πριν δύο μέρες έγινε ότι χειρότερο μπορούσε να γίνει στο fish only μου. Ολοκληρωτική καταστροφή!

Λοιπόν, γυρνώντας το μεσημέρι σπίτι μύριζε καμένο. Δεν μου άρεσε και τόσο. Φαντάστικα κανένα βραχυκύκλωμα. Ανοίγω λοιπόν τον πίνακα αλλά όλες οι ασφάλειες ήταν ΟΚ! Προχωρώ προς το ενυδρείο και βλέπω να δουλεύουν όλα. Με το που πέφτει το μάτι μου στο skimmer βλέπω ότι έχει ξεχειλίσει και ότι αφρίζει πάρα πολύ!!! Παρατηρώ ότι η θερμοκρασία είχε πάει στους 32,5C!!! Τα ψάρια άφαντα μέσα στο ενυδρείο!!! Κοιτώ πίσω από το βράχο και βλέπω τα πρώτα θύματα!!!

Ανοίγω το καπάκι προσπαθώντας να καταλάβω τι γίνετε. Βάζοντας το χέρι στο νερό αισθάνομαι την ύπαρξη ρεύματος παρόλο την ύπαρξη γείωσης. Βγάζω όλο το ενυδρείο από το ρεύμα και σηκώνω το βράχο ψάχνοντας τα ψάρια. Το αποτέλεσμα? Νεκρά, Triger, Desjardin, clown, σαλιάρα!!!

To yellow tang μπήκε σε άθλια κατάσταση, σχεδόν νεκρό, στην καραντίνα και το απίστευτο? Τώρα είναι μια χαρά!!!

Μιλάμε λοιπόν για ολοκληρωτική καταστροφή!!!

Ποιος ήταν ο φταίχτης??? Ένας παλιός κυκλοφοριτής!!!! ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ καλά διαβάσετε ένας παλιός κυκλοφοριτής, ο οποίος προτίμησε να βραχυκυκλώσει και να φτάσει την θερμοκρασία στα ύψη από το να κολλήσει!!!

Γι αυτό όχι παλιά μηχανήματα μέσα στο ενυδρείο γιατί ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί όταν λείπουμε!!!

Δεν πτοούμαστε όμως ξανά τα μανίκια πάνω και συνεχίζουμε να κάνουμε ένα ακόμα καλύτερο marine

aquarium!!!

Και όπως το έχουμε πει… Keep Aquariuming...

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μέρες έγινε ότι χειρότερο μπορούσε να γίνει στο fish only μου. Ολοκληρωτική καταστροφή!

Λοιπόν, γυρνώντας το μεσημέρι σπίτι μύριζε καμένο. Δεν μου άρεσε και τόσο. Φαντάστικα κανένα βραχυκύκλωμα. Ανοίγω λοιπόν τον πίνακα αλλά όλες οι ασφάλειες ήταν ΟΚ! Προχωρώ προς το ενυδρείο και βλέπω να δουλεύουν όλα. Με το που πέφτει το μάτι μου στο skimmer βλέπω ότι έχει ξεχειλίσει και ότι αφρίζει πάρα πολύ!!! Παρατηρώ ότι η θερμοκρασία είχε πάει στους 32,5C!!! Τα ψάρια άφαντα μέσα στο ενυδρείο!!! Κοιτώ πίσω από το βράχο και βλέπω τα πρώτα θύματα!!!

Ανοίγω το καπάκι προσπαθώντας να καταλάβω τι γίνετε. Βάζοντας το χέρι στο νερό αισθάνομαι την ύπαρξη ρεύματος παρόλο την ύπαρξη γείωσης. Βγάζω όλο το ενυδρείο από το ρεύμα και σηκώνω το βράχο ψάχνοντας τα ψάρια. Το αποτέλεσμα? Νεκρά, Triger, Desjardin, clown, σαλιάρα!!!

To yellow tang μπήκε σε άθλια κατάσταση, σχεδόν νεκρό, στην καραντίνα και το απίστευτο? Τώρα είναι μια χαρά!!!

Μιλάμε λοιπόν για ολοκληρωτική καταστροφή!!!

Ποιος ήταν ο φταίχτης??? Ένας παλιός κυκλοφοριτής!!!! ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ καλά διαβάσετε ένας παλιός κυκλοφοριτής, ο οποίος προτίμησε να βραχυκυκλώσει και να φτάσει την θερμοκρασία στα ύψη από το να κολλήσει!!!

Γι αυτό όχι παλιά μηχανήματα μέσα στο ενυδρείο γιατί ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί όταν λείπουμε!!!

Δεν πτοούμαστε όμως ξανά τα μανίκια πάνω και συνεχίζουμε να κάνουμε ένα ακόμα καλύτερο marine

aquarium!!!

Και όπως το έχουμε πει… Keep Aquariuming...

Νίκο λυπάμαι πολύ :lol::bowdown::bowdown::)

Κουράγιο και δύναμη για την συνέχεια.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ......

Νίκο είμαι σίγουρος ότι με υπομονή και επιμονή θα το κάνεις όπως ήταν και καλύτερο. Μην απογοητεύεσε, όλοι μας την έχουμε πατήσει από μία τουλάχιστον φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν. Είμαι όμως σίγουρος, πως το ενυδρείο σου, σύντομα θα γίνει όπως ήταν πριν.

Βραχυκυκλωμένος κυκλοφορητής είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί, αν κόλλησε η φτερωτή και ανέβασε θερμοκρασία, με αποτέλεσμα να καεί το προστατευτικό μονωτικό περίβλημα.

Από προσωπικές μου εμπειρίες, όπου είχαν κολλήσει φτερωτές, δεν είχα ποτέ αυτό το αποτέλεσμα.

Θα έλεγα, ότι θα πρέπει να δείχνουμε ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή ποιοτικών κυκλοφορητών, ειδικά όταν πρόκειται για θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Νικο τα ειπαμε και τηλεφωνικως...ολα θα πανε καλα...με την ευκαιρια θα κανεις και καποιες αλλαγες που θα σε βοηθησουν παρα πολυ μετα :lol:

Κουραγιο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πήγαινε παραλία για κανα τσιπουράκι και μετά όπως είπες ψηλά τα μανίκια και πάμε πάλι από την αρχή, η οποία δεν θα είναι τόσο αρχή η βιολογία σου είναι οκ οπότε κουράγιο.

Ο λόγος θανάτου των ψαριών ήταν το ρεύμα ή η θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα κουράγιο ίσως είναι το μόνο που θα μπορούσα να σου ευχηθώ αλλά είμαι σίγουρος ότι ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα το τι πραγματικά ήταν δεν μπορώ να το ξέρω. Πιθανότατα η θερμοκρασία σε συνδυασμό με ότι μπορεί να απελευθέρωσε στο σύστημα ο κυκλοφοριτής.

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω βρε φιλε... Οταν μου τα πρωτοειπες στο τηλεφωνο εμεινα αφωνος... Τετοιο πραγμα δεν εχω ξανα ακουσει... Φρικη, ειδιΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ #$%^&* κυκλοφοριτη.. ΑΝ ειναι δυνατον!! Τι να πω, αφωνος.. Καλη αναδομιση και ακομα καλυτερη τωρα ποια. Δυσκολο μεν, αλλα και στα δυσκολα φαινετε ο χομπιστας. :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την δουλεία που κάνω ασχολούμαι και με ηλεκτρονικά τα οποία είναι η Ζώη μου. Θα πρότεινα λυπών για κάθε ηλεκτρολογικό μηχάνημα που έχουμε μέσα στο τανκ μας να το έχουμε συνδεδεμένο με ένα MCB αυτά τα κοινά που έχουμε στα σπίτια μας που δεν στοιχίζουν και τίποτα. Εάν λιπών ο συγκεκριμένος κυκλοφορητής ελεγχόταν από ένα τέτοιο τότε την ώρα που κόλλησε το MCB θα έπεφτε και δεν θα συνέβαινε τίποτα.

Με ανησυχεί ακόμη περισσότερο το ότι δεν έκλεισε το ρεύμα του τανκ εντελώς. :bowdown:

Αυτό θέλει ψάξιμο γιατί είναι πολύ σοβαρό.(προτείνω κάποιο ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει )

Υπήρχε πολύ μεγάλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας σε εσένα βάζοντας τα χεριά σου στο νερό.

Θέλω την προσοχή από όλους

Βάζοντας τα χέρια στο τανκ αν νιώσετε κάποιο τσίμπημα τότε αρχίστε να αφαιρείτε συσκευές από την παροχή μέχρι να βρείτε το πρόβλημα.

Μην δοκιμάσετε ποτέ να διορθώσετε συσκευές οι οποίες έχουν αυτό το πρόβλημα.

Πάνο από όλα είναι η υγεία μας και μετά το ενυδρείο. :lol::bowdown:

Γιάννος Σαββα

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την δουλεία που κάνω ασχολούμαι και με ηλεκτρονικά τα οποία είναι η Ζώη μου. Θα πρότεινα λυπών για κάθε ηλεκτρολογικό μηχάνημα που έχουμε μέσα στο τανκ μας να το έχουμε συνδεδεμένο με ένα MCB αυτά τα κοινά που έχουμε στα σπίτια μας που δεν στοιχίζουν και τίποτα. Εάν λιπών ο συγκεκριμένος κυκλοφορητής ελεγχόταν από ένα τέτοιο τότε την ώρα που κόλλησε το MCB θα έπεφτε και δεν θα συνέβαινε τίποτα.

Γιάννο, τι είναι το MCB ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...