Jump to content

Δίσκοι με Μονοδακτυλους;


DrAvalanche

Recommended Posts

Γεία σας παιδιά

θέλω να χωρίσω τους δυο μονοδακτυλους μου (ο ένας τρομοκρατεί τον άλλον συνέχεια) και να βάλω το 'θύμα' σε δεύτερο 180λ ενυδρείο με μερικούς δίσκους.

Το ξέρω ότι οι μονοδακτυλοι είναι άγριοι και οι δίσκοι ήμεροι, άλλα σκεφτόμουν μήπως υπαρχει περίπτωση να συμβιώσουν. Ειδικά δε αν πρόκειται να έχω 6 δίσκους με μόνο ένα μονοδάκτυλο στο ενυδρείο.

κάποιος με εμπειρία στο ανακάτεμα δίσκων-άλλων ψαριών;

Σας ευχαριστώ

Υ.Γ συγγνώμη, μόλις είδα ότι υπάρχει ειδική κατηγορία για δίσκους. Παρακαλώ κάποιον αντμιν να το μεταφέρει εκεί αν μπορεί.

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με σιγουριά αν είναι απαγορευτική η τοποθέτηση του μονοδακτυλου σου με δίσκους, αυτό που είναι σχεδόν απαγορευτικό πάντως, είναι η τοποθέτηση 6 δίσκων σε 180 αρι ενυδρείο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, 4 δίσκοι τότε. Δεν ήξερα ότι θέλουν τόση άπλα, συνήθως ακίνητους τους βλέπω στα pet shops ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά

θέλω να χωρίσω τους δυο μονοδακτυλους μου (ο ένας τρομοκρατεί τον άλλον συνέχεια) και να βάλω το 'θύμα' σε δεύτερο 180λ ενυδρείο με μερικούς δίσκους.

Το ξέρω ότι οι μονοδακτυλοι είναι άγριοι και οι δίσκοι ήμεροι, άλλα σκεφτόμουν μήπως υπαρχει περίπτωση να συμβιώσουν. Ειδικά δε αν πρόκειται να έχω 6 δίσκους με μόνο ένα μονοδάκτυλο στο ενυδρείο.

κάποιος με εμπειρία στο ανακάτεμα δίσκων-άλλων ψαριών;

Δεν χρειαζετε να εχεις εμπειρια στο ανακατεμα για να καταλαβεις πως μονοδαχτυλος και δισκος δεν πανε μαζι... Πρωτα απο ολα ο μονοδαχτυλος ειναι τρομακτικα νευρικος ενω ο δισκος τρομακτικα χαλαρος. Οταν τους βαλεις μαζι ο δισκος θα στρεσσαριστει τοσο πολυ που οι συνεπειες δεν θα ειναι οι καλυτερες.

Μην ξεχναμε και το αλλο ομως, εξισου συμαντικο. Οι μονοδαχτυλοι δεν ειναι κανονικα ψαρια γλυκου νερου. Ειναι υφαλμυρου & θαλασσινου. Το οτι ζουνε στο γλυκο μικρα δεν συμαινει πως μπορουν να δεχτουν γλυκο νερο και οταν μεγαλωσουν. Δες το και αυτο γιατι θα υπαρχει και απο εκει προβλημα στο μελλον.

Επισεις οι μονοδαχτυλοι ειναι κοπαδοψαρα οπως και οι δισκοι, και θελει καποιον αριθμο απο ομοιους του για να αισθανεται ανετα, αλλιως στρεσαρετε και ειναι ακομα ποιο νευρικοι. 2 μονοδαχτυλοι ειναι λιγοι. Τι μεγεθος ειναι και σε τι λιτρα και νερο τους εχεις τους μονοδαχτυλους? Οταν λεω νερο εννοω γλυκο, υφαλμυρο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τους μονοδάκτυλους δυστυχώς μου τους πούλησαν για γλυκού νερού (κλασσικά). Αργότερα έμαθα για το υφάλμυρο. Έιχαν το ίδιο μέγεθος όταν τους πήρα αλλά ο ένας μεγάλωσε λίγο παραπάνω και άρχισε να τρομοκρατεί τον άλλον συνέχεια, με δυσκολεύει και στο τάισμα. 3,5εκ ύψος ο μικρός, 5,5 ο μεγάλος (νομίζω το ύψος δίνει καλύτερη εικόνα του μεγέθους σε πλατιά ψαράκια απ ότι το μήκος). 180λ, γλυκού, μαζί με 9 κιχλίδες. Για το πόσοι πρέπει να έιναι για να αισθάνονται άνετα δε ξέρω, αυτό που πιστεύω είναι ότι ένας μόνος του θα είναι καλύτερα από δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τους μονοδάκτυλους δυστυχώς μου τους πούλησαν για γλυκού νερού (κλασσικά). Αργότερα έμαθα για το υφάλμυρο. Έιχαν το ίδιο μέγεθος όταν τους πήρα αλλά ο ένας μεγάλωσε λίγο παραπάνω και άρχισε να τρομοκρατεί τον άλλον συνέχεια, με δυσκολεύει και στο τάισμα. 3,5εκ ύψος ο μικρός, 5,5 ο μεγάλος (νομίζω το ύψος δίνει καλύτερη εικόνα του μεγέθους σε πλατιά ψαράκια απ ότι το μήκος). 180λ, γλυκού, μαζί με 9 κιχλίδες. Για το πόσοι πρέπει να έιναι για να αισθάνονται άνετα δε ξέρω, αυτό που πιστεύω είναι ότι ένας μόνος του θα είναι καλύτερα από δύο μαζί.

Για τους μονοδαχτυλους θα ηταν καλο να ρωτησεις στην αναλογη κατηγορια υφαλμυρου νερου. Εκει θα παρεις τις απαντησεις που ζητας. Μην ξεχνας πως σιγα σιγα θα πρεπει να προχωρησεις σε υφαλμυρο..

Θα παρεις τις απαντησεις σου στην αναλογη κατηγορια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με σιγουριά αν είναι απαγορευτική η τοποθέτηση του μονοδακτυλου σου με δίσκους, αυτό που είναι σχεδόν απαγορευτικό πάντως, είναι η τοποθέτηση 6 δίσκων σε 180 αρι ενυδρείο... ;)

Δεν θα το ελεγα!!!Με καλη φιλτρανση ολα ειναι ΟΚ!!!Μη ξεχναμε οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο οποτε καλο του κανει ενα λιγο μεγαλυτερο κοπαδι!!!

Απο εκει και περα οπως ειπε ο Discos ειναι οντως απαγορευτικο να βαλεις μαζι τους μονοδακτυλους :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη nidal εγω που εχω 8 δισκουs μαζη με 4 γατοψαρα 20 αρλεκινουs σε 300 lt ειμαι καλα?

απο φιλτρανση εχω 1 eheim2217 k ενα εσωτερηκο fluval 700lt/h

Link to comment
Share on other sites

Με αλλο ενα 2217 γεματο βιολογικα υλικα, ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει οτι υπάρχουν άγριοι δίσκοι

-Υπάρχουν όντως; Σε τι διαφέρουν από τους κλασσικούς;

-'Εχουν ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις (φίλτρανση, ήρεμο περιβάλλον κτλ)

-Θα μπορούσαν να συνηπάρξουν με μονοδάκτυλους (που είναι άγριοι);

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

οταν λενε αγριοι δισκοι... δεν εννοουν πως ειναι φονιαδες ... εννοουν πως ειναι πιασμενοι στην φυση.

η διαφορα των "αγριων" δισκων (αγριος = wild caught) απο τους "κλασσικους" ειναι πως οι αγριοι εχουν πολυ χειροτερα χρωματα αλλα απο οσο γνωριζω ειναι ποιο ανθεκτικοι καθως ζουν σε αρκετα βρωμικα νερα στον αμαζονιο (λασπωδη νερα νομιζω δεν ειμαι σιγουρος μη το παρεις της μετριτης το τελευταιο )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως; Σε τι διαφέρουν από τους κλασσικούς;

Και βεβαια υπαρχουν.Λεγοντας αγριους δισκους ονομαζουμε αυτους που ειναι πιασμενοι απο τη φυση(Τον Αμαζονιο δηλαδη!) και οχι αυτους που εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε ενυδρεια εκτροφεων!

'Εχουν ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις (φίλτρανση, ήρεμο περιβάλλον κτλ)

Εχουν πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις!!!Δεν μιλαμε για ψαρια που εχουν συνηθησει το ενυδρειο αλλ για ψαρια που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν στη φυση,αρα σε σταθερες συνθηκες νερου και σε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ νερα!!!Και οταν λεμε καθαρα δεν εννοουμε χωρις λασπη αλλα χωρις καποια βιολογικη ή χημικη επιβαρυνση!!!Αρα κατλαβαινεις οτι πρεπει οι συνθηκες του νερου μας να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος.

Θα μπορούσαν να συνηπάρξουν με μονοδάκτυλους (που είναι άγριοι);

Απλα ξεχνα το!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...