Jump to content

Νεα Προσπαθεια Για Reef.


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα

μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια για δημιουργια ενος fish only με τα ομορφα ψαρια που μπαινουν

σε αυτα τα ενυδρεια δινω στη τυχη μου μια ευκαιρια ακομα για τη δημιουργια ενος light reef χαμηλων απαιτησεων.

το ενυδρειο αυτη τη στιγμη τρεχει με δυο εξωτερικα φιλτρα με βιολογια,αραγωνιτη,5 κιλα ζωντανο βραχο και μπηκαν και δυο

φραγκς (starpolyps,button polyps) που πανε καλα παρα το χαμηλο φωτισμο(2x54w).

το ενυδρειο ξαναθυμιζω ειναι το anubias A1500(αντιστοιχο του ριο 400).

στη φαση αυτη προσπαθω να φτιαξω το aquascape με νεκρο βραχο.

μερικες φωτο απο τη προσπαθεια.δεν ειναι τελικο μιας και θελω να προσθεσω κατι ακομα.

 

 

u46.JPG
5yz2.JPG
o10s.jpg
w5h3.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι Κώστα στο ρίφ!!!! :bigemo_harabe_net-146:

Ελπίζω αυτή την φορά να σου πάνε όλα καλά!!!

Ωραία τα κομμάτια που επέλεξες! Έκανες και ωραίο δέσιμο! Πολύ ωραίο έτσι όπως το έφτιαξες. Και έτσι να το αφήσεις είναι μια χαρά! ;)

Τα κοραλάκια που έβαλες δεν έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό γι'αυτό και πάνε καλά!

Προβλέπεται ένα τρομερό Light reef.

Θα παρακολουθώ την πορεία του! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

για αρχή καλώς ήρθες και πάλι στο reef και μπράβο σου για την επιμονή σου φαίνεται ποσο το αγαπάς!!

πολυ ωραίο το στήσιμο το αριστερό μου αρέσει πολυ και στο δεξιά βλεπω μια ωραία θέση για ανεμωνη!

αναμένω νεα σου και πολλές φωτογραφίες!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα καλωσορισες και παλι ειναι πολυ καλο το aquascape μου αρεσει.

Οτι χρειαστεις ειμαι εδω εχω και μερικα zoanthus σε διαφορα χρωματα για παρτυ σου........ :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο βραχος καλη αρχη..

να σαι καλα.

Καλή αρχή και πάλι Κώστα στο ρίφ!!!! :bigemo_harabe_net-146:

Ελπίζω αυτή την φορά να σου πάνε όλα καλά!!!

Ωραία τα κομμάτια που επέλεξες! Έκανες και ωραίο δέσιμο! Πολύ ωραίο έτσι όπως το έφτιαξες. Και έτσι να το αφήσεις είναι μια χαρά! ;)

Τα κοραλάκια που έβαλες δεν έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό γι'αυτό και πάνε καλά!

Προβλέπεται ένα τρομερό Light reef.

Θα παρακολουθώ την πορεία του! :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω Παναγιωτη για τις ευχες σου .ελπιζω και εγω να εχει διαρκεια αυτη τη φορα η αποπειρα.

ο βραχος δεν ηταν απολυτα αυτο που ηθελα αλλα εκανα οτι μπορουσα με αυτον.θα κανω μονο κατι μικροπροσθηκες.

η λογικη του ενυδρειου θα ειναι να μπει απο κοραλακια οτι μπορει να παει καλα με φωτισμο 4x54w χωρις ιδιατερες απαιτησεις

απο συμπληρωματα.

για αρχή καλώς ήρθες και πάλι στο reef και μπράβο σου για την επιμονή σου φαίνεται ποσο το αγαπάς!!

πολυ ωραίο το στήσιμο το αριστερό μου αρέσει πολυ και στο δεξιά βλεπω μια ωραία θέση για ανεμωνη!

αναμένω νεα σου και πολλές φωτογραφίες!

να σαι καλα Λυκουργο.η επιμονη πηγαζει απο φιλους που εκανα εδω στο φορουμ και με παροτρυναν να το παλεψω

οσο μπορω τους οποιους και ευχαριστω.

φωτο θα ανεβαζω με τη πορεια του εγχειρηματος.

Φιλε Κωστα καλωσορισες και παλι ειναι πολυ καλο το aquascape μου αρεσει.

Οτι χρειαστεις ειμαι εδω εχω και μερικα zoanthus σε διαφορα χρωματα για παρτυ σου........ :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-145:

να σαι καλα Δημητρη.ευχαριστω για τη προσφορα σου.

χαιρομαι παρα πολυ που συνεχιζεις με το θηριο σου και ευχομαι να το χαιρεσαι οσο δεν παει.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Μου εφτιαξες την ημερα-βραδυ!!!

Μπραβο κωστα...το στησιμο ειναι απιθανο!

Αν πας ομως για sps ψηλα,με αυτο το στησιμο θε εχεις θεματα με σκιες,ειδικα στο αριστερο νησι!

Οσο μπορεις βγαλε τα κομματια προς τα εξω ωστε να μην ειναι το ενα κατω απο το αλλο ;)

Φιλια σου εδωσα??? :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μου δεν θα εχει σκιες και εγω μπερδευτηκα απο τις 2 πρωτες φωτο αλλα η τελευται εινα κατατοπιστικη εχεις πολους φιλους Κωστα και στο δειχνουν καλη αρχη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο νικο,στην ευθεια δεν μπορω να δω αν ειναι το ενα κατω απο το αλλο! :blush:

Κωσταρα ενα εναεριο πλανο παρακαλω! :D

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα βράχια απλά είναι αλλού…!!!! Για ότι χρειαστείς μου λες!!

να σαι Γιαννο.ευχαριστω ρε φιλε.

:bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-146:

Μου εφτιαξες την ημερα-βραδυ!!!

Μπραβο κωστα...το στησιμο ειναι απιθανο!

Αν πας ομως για sps ψηλα,με αυτο το στησιμο θε εχεις θεματα με σκιες,ειδικα στο αριστερο νησι!

Οσο μπορεις βγαλε τα κομματια προς τα εξω ωστε να μην ειναι το ενα κατω απο το αλλο ;)

Φιλια σου εδωσα??? :bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-74:

να σαι καλα Μιχαλιο.το ξερω ρε φιλε οτι μπορει να χαιρεσαι και περισσοτερο απο εμενα και το εκτιμω αφανταστα.

δεν υπαρχει λογος να μην πω δημοσια οτι με τις δικες σου παρανεσεις αλλα και του αλλου του ψαροκαμμενου του Νικολα(niknik)

βρηκα αφορμη να το ξαναπαλεψω.

στη φωτο δεν φαινεται καλα αλλα καθε προεκταση βραχου δεν <<σκεπαζει>> την αλλη για αυτο το λογο

που λες για σκιες.για sps στη παρουσα φαση δεν γινεται.θα παμε πιο χαλαρα.

τα φιλακια αφιχθησαν και ανταποδιδω φιλακια ρουφηχτα(που λεει και μια ξανθια ψυχη). :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να έχεις Κώστα και οταν ειναι η ωρα κανονίζουμε να σου δώσω και εγω με την σειρά μου καποια κοραλακια..

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το αριστερό.

να σαι καλα.και εμενα μου αρεσει περισσοτερο το αριστερο νησι.θα κανω μια προσπαθεια μηπως σουλουπωσω και το δεξι λιγο.

Μιχαλη μου δεν θα εχει σκιες και εγω μπερδευτηκα απο τις 2 πρωτες φωτο αλλα η τελευται εινα κατατοπιστικη εχεις πολους φιλους Κωστα και στο δειχνουν καλη αρχη σου ευχομαι

Νικολα σε ευχαριστω για ολα ρε φιλε.αυτο που θα μου ελειπε περισσοτερο απο το να μην εχω ενυδρειο θα ηταν το καλο reefπαρεακι.

Εχεις ενα δικιο νικο,στην ευθεια δεν μπορω να δω αν ειναι το ενα κατω απο το αλλο! :blush:

Κωσταρα ενα εναεριο πλανο παρακαλω! :D

αυριο θα τραβηξω μερικες απο την ταρατσα μονο για παρτη σου. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να έχεις Κώστα και οταν ειναι η ωρα κανονίζουμε να σου δώσω και εγω με την σειρά μου καποια κοραλακια..

ευχαριστω πολυ Θαναση για τις ευχες.να σαι καλα.

πολυ σημαντικοτερο απο την ιδια τη προσφορα ειναι η ειλικρινης διαθεση που εχουν καποια μελη της παρεας

για βοηθεια και με κανει να νοιωθω ευτυχης που ανηκω σε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή αρχή και πάνω απ' όλα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα καταπληκτική δουλειά βλέπω να γίνεται κ με την εμπειρία που έχεις πλέον δεν σε φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή αρχή και πάνω απ' όλα υπομονή.

να σαι καλα Γρηγορη.απο υπομονη πλεον αλλο τιποτα.

Μπράβο Κώστα καταπληκτική δουλειά βλέπω να γίνεται κ με την εμπειρία που έχεις πλέον δεν σε φοβαμαι...

ευχαριστω Αντωνη.αυτη τη φορα παμε πιο χαλαρα και απο οικονομικη αποψη αλλα και λιγοτερο αγχος.

ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σου και αλλη στραβη να μην συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα.

Χαίρομαι όταν χομπίστες το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να πειραματίζονται με τέτοιες συνθέσεις βράχων.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως το παιδι........καλο ξεκινημα κωτσο και σου ευχομαι να γινει οπως αγαπας!!!!!Αφου για reef γεννημενος εισαι.......

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα.

Χαίρομαι όταν χομπίστες το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να πειραματίζονται με τέτοιες συνθέσεις βράχων.

να σαι καλα Αιολε.περιμενω να δω και τις δικες σου δημιουργιες.

πολυ ωραιο Κωστα !! μου αρεσε πολυ το αριστερο νησι !! ευχομαι πραγματικα να το ευχαριστηθεις ! :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω πολυ Γιαννη.ευχομαι καλη επανοδο στο χομπι οταν θα εισαι ετοιμος.

Βρε καλως το παιδι........καλο ξεκινημα κωτσο και σου ευχομαι να γινει οπως αγαπας!!!!!Αφου για reef γεννημενος εισαι.......

να σαι καλα Κωστη.οτι καλυτερο και για το δικο σου ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα και μπράβο σου για την επιμονή σου.Μου αρέσει έτσι πως έφτιαξες το βράχο σου και πιστεύω θα τον ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...