Jump to content

Δισκοι Σε Σκληρο Νερο


giokarakannas

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Αν και δεν ασχοληθηκα ποτε με δισκους σοβαρα και ουτε βλεπω στο μελλον να ασχοληθω θελω να μοιραστω μαζι σας ενα συμβαν που ειχα χθες σ ενα πετσοπ εδω στη λευκωσια.

Που λετε πηγα σ ενα "σοβαρο" πετσοπ, (τουλαχιστον ετσι δειχνει με τα λεγομενα του ιδιοκτητη) για να παρω αντιχλωριο και λιπασμα για τα φυτα μου. Ειχαμε μια συζητηση περι του χομπυ και αυτος μεταξυ αλλων μου ειπε οτι συνεργαζεται με εκτροφιο δισκων στην Ολλανδια που ειναι οπως τους κοινους σε εμφανιςη και τους εκτρεφουν με επιτυχια σε ακραιες συνθηκες δηλ. PH 7,5 GH 10-15 για να αγοραζονται πιο ευκολα ενω και οι τιμες τους τσιμπουν λιγο... Φυσικα στο τελος ταχθηκε υπερ των κοινων δισκων....οτι ειναι καλυτερα να ζουν σε συνθηκες οπως στην φυση τους κτλ.. Γνωριζετε οτιδηποτε;;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν χομπίστες που έχουν τους δίσκους τους σε νερό βρύσης και είχαν επιτυχημένες γέννες.

Link to comment
Share on other sites

το δυκτιο της βρησης τους ομως μπορει να ηταν καταληλο...δηλαδη με χαμηλο ph -gh... εχει κρατησει εδω στην ελλαδα καποιος δισκο με 7,5 ph και 10-15 gh? με ενδιαφερει αυτην η ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

εγω κραταω με νερο βρυσης 7,4ph μονο αντιχλωριο στην αλλαγη νερου, εχουν μεγαλωσει εχουν γινει θυριακια (φτου φτου) και με γεννες αλλα δεν εχω καταφερει να βγαλω μικρα επειδη δεν εχω ασχοληθει

Link to comment
Share on other sites

Η ταση ειναι Δισκοι με ph 7+

Πραγματι δεν εχουν προβλημα.

Επειδη εγω ειμαι της παλαιας σχολης τους εχω με ph 6,8

πετρος :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σακη παλαιοτερα ειχα κρατησει δισκους εκτροφης σε 240 λιτρα με pH>7,5 χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου εχει αρκετα χρονια δισκους εκτροφης με νερο βρυσης και αντιχλωριο μονο. Μιλαμε βεβαια για αθηνα. Δεν ξερω αν σε αλλα μερη της ελλαδας με σκληροτερα νερα θα ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους δικους μου τους εχω σε ph 8-8,1 και οσο τους εχω(1,5 μηνα ζουν μια χαρα)

Αλλα τωρα σκεφτομαι σιγα σιγα να το παω 50αο- 50βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους δικους μου τους εχω σε ph 8-8,1 και οσο τους εχω(1,5 μηνα ζουν μια χαρα)

Αλλα τωρα σκεφτομαι σιγα σιγα να το παω 50αο- 50βρυσης.

Εσυ μπορει να τους εχεις και να νομιζεις οτι ειναι μια χαρα αλλα αυτοι να εχουν αντιθετη αποψη!! Εξαλλου δεν τους εχεις και πολυ οποτε μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα!

Σε σκληρο νερο δεν ειπε κανεις οτι δεν ζουνε αλλα σιγουρα θα ζησουν λιγοτερο, με περισσοτερες ασθενειες, οι γονοι τους δεν θα ειναι τοσο ανθεκτικοι και οι συμπεριφορες τους δεν θα ειναι οπως σε χαμηλο ph! Εννοειται πως μιλαμε για ψαρια αναπαραγωγης και οχι αγρια!

Παντως οι αληθεια ειναι οτι οι δισκοι του εμποριου εχουν μεγαλωσει σε νερο βρυσης!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

εχω δυκτιο νερου στο 8,4 ph και σκληροτητα στο 12.... με πολλες ριζες μεσα σε ενα 300λιτρο μετρησα ph 7.2-7,4... σκευτικα αν θα μπορουσα με μικρες και συχνες αλαγες νερου να κρατησω δισκους.... ( ολα αυτα για εναν φιλο και οχι για μενα ) συγνωμη που παρεμβαινω στο θεμα του φιλου ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια αποψη μου ειναι οτι οι συνθηκες παραμετρων του νερου πρεπει να ειναι οι ιδιες με αυτες στο φυσικο τους περιβαλλον....

Link to comment
Share on other sites

παιδια αποψη μου ειναι οτι οι συνθηκες παραμετρων του νερου πρεπει να ειναι οι ιδιες με αυτες στο φυσικο τους περιβαλλον....

οι δίσκοι εκτροφής δεν έχουν γνωρισει φυσικό περιβάλλον έχουν μεγαλώσει σε νερό βρύσης αυτο ξέρουν ως φυσικό περιβάλλον οπότε φαντάζομαι έχουν προσαρμοστεί ανάλογα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,,,,κραταω δισκους εδω και 3 μιση χρονια περιπου σε νερο δικτυου,,,τους τελευταιους μηνες απο προφιλτρα,,,,τον υπολοιπο καιρο νερο δικτυου με PH 7,2...Eιχα και γεννες αλλα στην ελευθερη κολυμβηση τα ετρωγαν οι υπολοιποι μιας και δεν ειχα απομακρυνει το ζευγαρι,,,,,αυτα τα ολιγα,,,,,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι σκληροτητα εχεις mod?

Link to comment
Share on other sites

οι δίσκοι εκτροφής δεν έχουν γνωρισει φυσικό περιβάλλον έχουν μεγαλώσει σε νερό βρύσης αυτο ξέρουν ως φυσικό περιβάλλον οπότε φαντάζομαι έχουν προσαρμοστεί ανάλογα

+1

Link to comment
Share on other sites

και το φυλαδιο του στενκερ http://www.diskuszucht-stendker.de/plugins_en/pdfs/Diskuszucht-Stendker_en.pdf

μιλαει για 7 πεχα και 8σκληροτητα

γνωμη μου ειναι πως δεν εχουν θεμα τα ψαρια και σε μεγαλυτερο πεχα - σκληροτητα .

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε αιρετικοί στο θέμα της σκληρότητας του νερού, γιατί όπως είπαν και οι προγενέστεροι, οι δίσκοι αναπαραγωγής στις φάρμες μεγαλώνουν σε ph μεγαλύτερα του 7 χωρίς πρόβλημα.

Και μην ξεχνάμε ότι έχουν βρεθεί άγριοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!! Από αυτά που πιστεύουμε ιδιαίτερα στην Ελλάδα ότι ζούνε!

( μετρήσεις του H. Bleher και της N.Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σχεδον ολοι συμφωνουμε οτι την παλευουν και σε καπως ανεβασμενο ph αλλα ας μην το παρατραβαμε. Προσωπικα πιστευω οτι δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το ph οσο η ποιοτητα του νερου για την ομαλη διαβιωση των δισκων!

Link to comment
Share on other sites

καθαρο νερο - συχνες αλλαγες και ολα καλα θα πανε ....

Αυτό είναι και το μυστικό με τους δίσκους: ΚΑΘΑΡΟ νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...