Jump to content

Θερμοκρασία και επιθετικότητα!


Recommended Posts

Γεια σας φιλαρακια μου!

Πριν αρκετο καιρο ειχα διαβασει καπου ( δυστυχως δεν θυμαμαι που ) για εναν συσχετισμο θερμοκρασιας και επιθετικοτητας στα jack dempsey αν θυμαμαι καλα! Συγκεκριμενα αναφεροταν πως οσο πιο υψηλη η θερμοκρασια, τοσο πιο επιθετικα ειναι τα ψαρια! Αυτο ηταν απλα ενα φαινομενο, το οποιο εχει αναφερθει, κατα καιρους, απο χομπυστες χωρις να αποτελει ενα επιστημονικο γεγονος! Τοτε δεν ειχα δωσει σημασια!

Λιγο πριν φυγω διακοπες, με τις μεγαλες ζεστες, ειχα παρατηρησει αυξημενη επιθετικοτητα στα σκαλαρια μου. Φερνοντας στο μυαλο μου, λοιπον, εκεινο το αρθρο συνεδεσα τα γεγονοτα! Ακουγεται και καπως λογικο απο μια αποψη. Το καλοκαιρι ο μεταβολισμος των ψαριων, λογω αυξημενης θερμοκρασιας, αυξανεται και τα ψαρια ειναι πιο δραστηρια. Το αντιστροφο γινεται οταν η θερμοκρασια πεσει!

Εχει καποιος παρατηρησει κατι αναλογο; Θα χαρω πολυ να ακουσω αποψεις περι του θεματος και ισως και καποιες προσωπικες εμπειριες και γιατι οχι και καποιες πιο επιστημονικες τεκμηριωσεις αν υπαρχουν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια μεταπτυχιακή μελέτη που αναφέρει αυτό που περιγράφεις είναι στο συνημμένο (3.1.3 & 4.5)

Αφορά σε συγκεκριμένο είδος, ωστόσο ως ένα βαθμό μπορούν να βγουν γενικά συμπεράσματα

 

Επίσης ίσως βοηθήσουν οι πρώτες διαφάνειες από το παρακάτω

http://www2.biology.uoc.gr/courses/BIO102_zoologia/For%20website/14%20Lecture.pdf

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Θοδωρη.

Μεσα στους μηνες του καλοκαιριου και εγω παρατηρησα αυξημενη επιθετικοτητα στα σκαλαρια ματαξυ τους. Βεβαια δεν μπορω να πω 100% οτι ειναι μονο θεμα θερμοκρασιας μιας και τωρα κλεινουν σχεδον χρονο στο ενυδρειο και εχει δημιουργηθει η κατασταση αυτη με το ζευγαρι , τον κυριαρχο και τον διεκδικητη. Παντως σιγουρα τους τελευταιους δυο μηνες εχει ενταθει η ετσι και αλλιως υπαρχουσα επιθετικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μεταπτυχιακή μελέτη που αναφέρει αυτό που περιγράφεις είναι στο συνημμένο (3.1.3 & 4.5)

Αφορά σε συγκεκριμένο είδος, ωστόσο ως ένα βαθμό μπορούν να βγουν γενικά συμπεράσματα

 

Επίσης ίσως βοηθήσουν οι πρώτες διαφάνειες από το παρακάτω

http://www2.biology.uoc.gr/courses/BIO102_zoologia/For%20website/14%20Lecture.pdf

 

Πολυ ενδιαφερον το αρθρο και αν και αναφερεται μονο σε ενα ειδος, δινει καποιες απαντησεις αλλα και εγειρει επιπλεον ερωτηματα! Οπως αυτο της αιχμαλωσιας! 

 

Φιλε Θοδωρη.

Μεσα στους μηνες του καλοκαιριου και εγω παρατηρησα αυξημενη επιθετικοτητα στα σκαλαρια ματαξυ τους. Βεβαια δεν μπορω να πω 100% οτι ειναι μονο θεμα θερμοκρασιας μιας και τωρα κλεινουν σχεδον χρονο στο ενυδρειο και εχει δημιουργηθει η κατασταση αυτη με το ζευγαρι , τον κυριαρχο και τον διεκδικητη. Παντως σιγουρα τους τελευταιους δυο μηνες εχει ενταθει η ετσι και αλλιως υπαρχουσα επιθετικοτητα.

 

Ετσι ακριβως Παρασκευα, αυξημενη επιθετικοτητα. Σε σημειο που να μην τρωνε μονο και μονο για να τις παιξουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα ειδη νομιζω ισχυει αυτο με την θερμοκρασια και την επιθετικοτητα.

 

Ακομα και σε εμας τους ανθρωπους εχουν δειξει ερευνες..

Θοδωρη εσυ λογικα θα ξερεις καλυτερα λογο επαγγελματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η αύξηση της θερμοκρασίας επηρεάζει και το ρυθμό του μεταβολισμού μιας και αναφερόμεθα σε ψάρια. Αυτό συνεπάγεται αύξηση των ενεργειακών αναγκών, κινητοποιώντας τη συμπεριφορά για πιο έντονη αναζήτηση και διεκδίκηση της τροφής του, εγείροντας "καυγάδες" λόγω ανταγωνισμού σε τροφή και χώρο.

Ταυτόχρονα, για μερικά είδη ψαριών, η αύξηση της θερμοκρασίας σηματοδοτεί την έναρξη της αναπαραγωγικής τους περιόδου, αυξάνοντας τον ανταγωνισμό ως προς την αναζήτηση ερωτικού παρτενέρ.

 

* Ως προς τη συσχέτιση της ανθρώπινης επιθετικότητας με τη ζέστη.... ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το καλοκαίρι τα ΝΦΔ επιδεινώνονται! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα ΝΦΔ;

Εγω παντως το καλοκαιρι νυσταζω και νοιωθω εξαντληση απο την ζεστη.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε σημαίνει ότι σου πέφτει η πίεση. Να τρως αλμυρά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα τα ΝΦΔ δε μας ειπες τι ειναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ΝΦΔ=ΝευροΦυτικές Διαταραχές ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με λιγα λογια εχετε παρατηρησει ολοι κατι παρομοιο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το ίδιο ακριβώς έλεγα και εγώ στον Ανδρέα.

Παρατήρησα ότι όταν αυξήθηκε η θερμοκρασία το ζευγαράκι άρχισε να πλακώνεται (πολύ ξύλο βρε παιδί μου...) και να μην μένει αυγό για δείγμα. Τώρα που η θερμοκρασία άρχισε να πέφτει (και εγώ έβαλα την ταΐστρα για να τρώνε περισσότερα γεύματα) ελπίζω να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να δούμε κανα μωρό.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω Μαιρη ειναι αλλου ειδους επιθετικοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως.... όμως με την άνοδο της θερμοκρασίας ξεκίνησαν οι καυγάδες και τα μαδημενα πτερύγια ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...