Jump to content

Προετοιμασία ξύλου


Recommended Posts

καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

 

κάνω δειλά δειλά τα πρώτα βήματα στην εγκατάσταση του πρώτου μου ενυδρείου και θα ήθελα την βοήθεια σας,

βρήκα το ξύλο της φωτογραφίας και θέλω να το προετοιμάσω για το 60ρι ενυδρείο μου.

αφού το έκοψα στις διαστάσεις του ενυδρείου το έξυσα όσο μπορούσα αλλά δεν κατάφερα να αφαιρέσω όλες τις ίνες. πιστεύεται αν το μουλιάσω στο νερό να τα καταφέρω?

επίσης, κάποια κλαδιά του ξύλου είναι επιφανειακά (?) καμένα (το δάσος όπου το βρήκα είχε αρπάξει πριν κάποια χρόνια). τυχόν υπολείμματα καμένου ξύλου αποτελούν κίνδυνο για τα ψάρια? τροπικά σκέφτομαι να βάλω.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

post-62010-0-31110800-1454878022_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geotron
Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρειακά καταστήματα,στα petshop ακόμα και στις αγγελίες στο forum πωλούνται ξύλα κατάλληλα για την χρήση που τα χρειαζόμαστε.

 

Γιατί θέλεις να περαματιστείς και ίσως να μπλέξεις με ένα καμμένο ξύλο ??

 

ps Το ερωτημα σου μεταφέρθηκε σε ξεχωριστό topic

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την αμεση απροκιση.

Είναι διάφοροι οι λογοι που θελω να το ψαξω μονος μου το θεμα του ξυλου.

Ψαχνοντας σε διαφορες σαιτ καταστημάτων δεν ειδα μεγάλη ποικιλία. Τα λιγα που μου αρεσαν τα θεωρησα ακριβα για αυτο που προσφερουν.

Στο μαγαζι που αγορασα το ενυδρειο ο ιδιοκτητης που ειπε οτι τα φερνει απο τροπικα δαση. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα αν ειναι αλήθεια,δεν ξερω αν ειναι ξυλα αχρηστα που τα ξεβγαζουν τα ποτάμια και τα ρεματα ή αν προέρχονται απο κοψιμο δεντρων. Αν ισχυει η δευτερη περιπτωση δεν θα ηθελα να ειμαι μέτοχος σε κάτι τετοιο.

Τέλος, μου αρέσει να ασχολούμαι και να "παιδευομαι" με οτι καταπιάνομαι στα χομπυ μου οπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι συμφορουμήτες εδω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου αρεσει πολυ το στησιμο σου με το ξυλο αλλα κι εγω δεν θα το ρισκαρα. Τι ξυλο ειναι ξερεις; Μερικα ξυλα οπω αυτα που βγαζουν ρετσινια δεν κανουν για το ενυδρειο.

Αν ομως το αποφασισεις, πλακωσε το σε γερο βρασιμο και στεγμωμα και μετα παλι βρασιμο και καλο ξεπλυμα. Αν ειναι και χλωρο θελει και ψησιμο.

Τα ξυλα που ερχονται εδω ειναι συνηθως ριζες απο δεντρα. Υποθετω πως ειναι αυτα κομματι αξυλα που βλεπεις στα ντοκυμαντερ. Μπραβο σου ομως που το σκεφτηκες ετσι οπως το σκεφτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις μπορει να γινει και πιο ομορφο απο αυτα που πουλαν τα πετ...

Μονο προσοχη οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεω και πολυ ξερο το ξυλο.

Απο τι δεντρο ειναι,ξερεις?

Εγω δεν θα το ρισκαρα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Το ξύλο δε ξέρω από τι δέντρο προέρχεται. Εκεί που το βρηκα είχαν γλυτώσει από την πυρκαγιά κάποια έλατα και άλλο ένα είδος με μικρά πράσινα φύλλα, αγκάθια γύρω γύρω και με έναν μικρό στρογγυλό κόκκινο καρπό.

Το ξύλο είναι λίγο μουσκεμενο από τα νερά της βροχής αλλά εσωτερικά φαίνεται πολύ ξερό, ίσως λόγω των υψηλών θερμοκρασιών κατά την πυρκαγιά αλλά και από τον ήλιο το καλοκαίρι.

Το έχω από χθες το βράδυ σε νερό και το βραδάκι θα το ξυσω με κάτι σπατουλες και συρματοβουρτσες που αγόρασα.

Το βράσιμο θα γίνει μετά τα παραπάνω.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κολλάει φίλε μου είναι οτι δεν ξέρουμε απο τι δέντρο είναι.

Θέλει να το ξύσεις καλά και ειδικά εκεί που φαίνεται καμένο. Προσωπικά είμαι κατά του βρασίματος. Τα δικά μου τα έβαζα για 2 μέρες με συχνές αλλαγές ζεστού νερού για να σκοτωθούν τα περισσότερα μικρόβια και να φύγει το πολύ χρώμα που θα βγάλει μέσα στο νερό του ενυδρείου. Και ξύνεται πιο εύκολα αν είναι μουλιασμένο με ζεστό νερό.

Αν δείς οταν το βαλεις μέσα στο ενυδρείο να βγάζει ενα άσπρο χνούδι μην τρομάξεις είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και από τα γραφόμενα σου σε βλέπω αποφασισμένο, ρίξε μια ματιά σε μια παρόμοια συζήτηση του περελθόντος. Ισως σε κάτι σου φανεί χρήσιμη. :)  http://www.aquazone.gr/forums/topic/39762-diy-ioei-aea-aaioaenaaei-driftwood/

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ξύλο φίλε , αλλα προσωπικά δε θα το ρίσκαρα.

Μου χει φέρει φίλος υπερ/ξύλο, λέγοντας μου ότι είναι ρίζα απο κλίμα και τελικά αυτό ήταν απο χαρουπιά και άρχισε να βρωμάει σα γκαζάκι και να βγάζει μια περίεργη γλίτσα. Το αποτέλεσμα ήταν να ψοφήσει ο μονομάχος μου απο κάποια μόλυνση που προκλήθηκε απ το ξύλο.

 

Αν έχεις μέρος εύκαιρο με πλάτανους η δέντρα που φυτρώνουν κοντά σε λίμνη, ποτάμι θα ήταν προτιμότερο να ψαχτείς εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το ξύλο παίζει να είναι βάτος. Πολυ κοντα στην λιμνη μαραθωνα το βρηκα. Το εχω 2 μερες τωρα στο νερο και το καθαριζω. Εντυπωση μου κανει οτι το νερο δεν γινεται πολυ θολο. Τα καμμενα σημεία είναι λιγο παίδεμα αλλα οκ, βγαινουν.

Ευχαριστω πολυ ολους σας για τα σχολια και τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...