Jump to content

Ερωτηση για αλατι ΑΤΙ


Recommended Posts

Εκανα αγορα 7 κιλα αλατι ΑΤΙ για δοκιμη και εχω της εξης αποριες.

Η εταιρια λεει πως στα 10 λιτρα νερου οσμωσης χρειαζονται 360 γραμμαρια αλατι δηλαδη 36 γραμμαρια ανα λιτρο για αλατοτητα 1022 και σπασιμο στους 22 εως 25 βαθμους. Εγω για αλλαγη που κανω 16 λιτρα καθε εβδομαδα βαση αυτων που ισχυριζεται η ΑΤΙ χρειαζομαι 576 γραμμαρια αλατι + 150 γραμμαρια δηλαδη 726 γραμμαρια για να μπορεσω να ποιασω αλατοτητα 1026. Τωρα οι μετρησεις που εχω παρει απ το αλλατι KH 11.5 MG 1410  και στο ασβεστιο εχω θεμα γιατι ειναι πανω απο 500+. Η μετρηση ασβεστιου οταν την εκανα για να δωσω να καταλαβεται εχω αδειασει 2 συριγκες απο το τεστ salifert και εχει σταματησει την τριτη φορα στο 100 δηλαδη αν πω η μετρηση χ3 βγαινει ασβεστιο 1100. Λαθος δεν εχω κανει γιατι εχω κανει 3 φορες μετρησεις σε 3 διαφορετικα δοχεια με τις ιδιες ποσοτητες νερου αλατιου και οταν εκανα αλλαγη 16 λιτρα στα 250 το ασβεστιο μου απο 430 που το κρατουσα παντα πηγε στα 460. Υπαρχουν παρτιδες με τοσο υψηλο ασβεστιο ? Επισης οταν σπαω το αλατι το σπαω για 24 ωρες αλλα βλεπω σε αυτο οτι στις 10-12 ωρες ο κυλοφορητης που εχω μεσα ποιανει μια ασπριλα που με το πλυσιμο και λιγο τριψιμο φευγει. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Μακη κι εγω το πηρα και ειναι σφραγισμενο ακομα

Οντως κατι δεν παει καλα με το Ca

 

Περιμενε τον Νικνικ να σου πει που το χρησιμοποιει

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγω σε ενα φίλο που κάνουμε αλλαγές με το Ati σε μισή ώρα είναι έτοιμο και κάνουμε κατευθείαν αλλαγή. Νομίζω έτσι το λέει και η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Mακη τωρα που εκανα αλλαγη 60+λιτρα με 25 βαθμους και 1025,5 αλατοτητα ασβεστιο ενυδρειου 400,τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγω σε ενα φίλο που κάνουμε αλλαγές με το Ati σε μισή ώρα είναι έτοιμο και κάνουμε κατευθείαν αλλαγή. Νομίζω έτσι το λέει και η εταιρεία.

 

Δεν αναγραφει επανω χρονο σπασιματος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αλατι που σπαει σε μιση ωρα κιολας.

Αν κανεις μετρησεις 1 ωρα αφου εχεις ριξει το αλατι και 1 μερα μετα πιστευω θα εχεις εντελως διαφορετικες μετρησεις αυτη ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Mακη τωρα που εκανα αλλαγη 60+λιτρα με 25 βαθμους και 1025,5 αλατοτητα ασβεστιο ενυδρειου 400,τι να πω.

Νίκο εσύ πόση ώρα σπας το αλάτι? πόσο αλάτι βάζεις στα 60λιτρα και αυτή την ασπριλα που σου λέω την ποιανει ο κυκλοφόρητης που σπας το αλάτι στον Κουβα? Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Mακη τωρα που εκανα αλλαγη 60+λιτρα με 25 βαθμους και 1025,5 αλατοτητα ασβεστιο ενυδρειου 400,τι να πω.

Μετρήσεις στον Κουβά πριν το ρίξεις μέσα έχεις κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω 726 γραμμαρια σε 16 λιτρα ειναι πολυ αλατι. Μετρησες αλατοτητα στον κουβα; Λογικα θα ειναι πολυ ψηλά. Θελει μερικες ωρες να σπασει το αλατι με μια αντλια να ανακατευει το νερο παντα. Εγω οταν το χρησιμοποιουσα εριχνα 36 γρ. ανα λιτρο. Κατα την αποψη μου δεν ειναι και το καλυτερο αλατι. Ασε το μερικες ωρες να σπασει, μετρα την αλατοτητα, φερε την εκει που θες, και μετα μετρα kh,ca,mg κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω 726 γραμμαρια σε 16 λιτρα ειναι πολυ αλατι. Μετρησες αλατοτητα στον κουβα; Λογικα θα ειναι πολυ ψηλά. Θελει μερικες ωρες να σπασει το αλατι με μια αντλια να ανακατευει το νερο παντα. Εγω οταν το χρησιμοποιουσα εριχνα 36 γρ. ανα λιτρο. Κατα την αποψη μου δεν ειναι και το καλυτερο αλατι. Ασε το μερικες ωρες να σπασει, μετρα την αλατοτητα, φερε την εκει που θες, και μετα μετρα kh,ca,mg κλπ.

 

Δεν ειναι πολυ με 726 γραμμαρια εχω αλλατοτητα 1026 και τις τιμες που εχω γραψει ποιο πανω.Το σπασιμο του αλατιου το κανω 24 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις στον Κουβά πριν το ρίξεις μέσα έχεις κάνει?

Παλια Μακη αλλα δεν ειδα κατι παραξενο,βεβαιως παιζει ρολο παρτιδα με παρτιδα αλλα εδω η διαφορα ειναι μεγαλη.

Απο οτι θυμαμαι ειχε kh μεταξυ 8 και 8,5 και ca 400 με 430

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγραφει επανω χρονο σπασιματος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αλατι που σπαει σε μιση ωρα κιολας.

Αν κανεις μετρησεις 1 ωρα αφου εχεις ριξει το αλατι και 1 μερα μετα πιστευω θα εχεις εντελως διαφορετικες μετρησεις αυτη ειναι η γνωμη μου.

Τι να σου πω μπορεί να έχεις δίκιο. Εγώ έχω να αγοράσω χρόνια αλάτι. Πάντως στον παιδί που σου λεω το αφήνει πολύ λίγο και άλλα παιδιά που ξέρω εδω σε μια ώρα το πολύ κάνουν αλλαγές.
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει παλιότερα ένα θέμα για το συγκεκριμένο αλάτι. Μπορείς να δεις τις μετρήσεις που είχα κάνει τότε. Προσωπικά εγώ είμαι ευχαριστημένος και το χρησιμοποιώ ακόμα. Εδώ είναι το θέμα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100299-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9-ati-coral-ocean-plus/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει παλιότερα ένα θέμα για το συγκεκριμένο αλάτι. Μπορείς να δεις τις μετρήσεις που είχα κάνει τότε. Προσωπικά εγώ είμαι ευχαριστημένος και το χρησιμοποιώ ακόμα. Εδώ είναι το θέμα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100299-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9-ati-coral-ocean-plus/

Μπράβο Λουκά !

Δεν το είχα δει το θέμα αυτό !

Πήρα και εγω το συγκεκριμένο αλάτι αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιείσει !

Από το Red Sea που γενικά είναι πολυ σταθερό στις τιμές του με προβλημάτισε αυτό που λέει ο Μάκης !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει παλιότερα ένα θέμα για το συγκεκριμένο αλάτι. Μπορείς να δεις τις μετρήσεις που είχα κάνει τότε. Προσωπικά εγώ είμαι ευχαριστημένος και το χρησιμοποιώ ακόμα. Εδώ είναι το θέμα. http://www.aquazone.gr/forums/topic/100299-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9-ati-coral-ocean-plus/

  Δεν το ειχα δει το θεμα σου Λουκα παρολο που εψαχνα γενικα για το τι τιμες δινει το αλατι της ΑΤΙ.

CA 420

KH 10.5

Mg 1350 Σε αυτες τις τιμες δεν θα ειχα προβλημα εκτος απο το ΚΗ αλλα δεν εχει να λεει και πολλα εφοσον η μετρηση στον κουβα εχει γινει χωρις τον απαρετητο φωτισμο κτλ

 

Μπράβο Λουκά !

Δεν το είχα δει το θέμα αυτό !

Πήρα και εγω το συγκεκριμένο αλάτι αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιείσει !

Από το Red Sea που γενικά είναι πολυ σταθερό στις τιμές του με προβλημάτισε αυτό που λέει ο Μάκης !

Διονυση και εγω redsea δουλευα μεχρι τωρα και ειχα πληρης σταθεροτητα τιμων αλλα επειδη τελευταια αρχισε να με τσουζει το χερι που το εβαζα στην τσεπη :money: ειπα να το δοκιμασω.(ευτυχως πηρα μονο 7 κιλα) Βασικα εψαχνα για το τι τιμες δινει το αλατι και ειδα οτι δεν εχει σταθερες τιμες αλλα ηθελα να δω το μεγεθος διαφορας που εχει παρτιδα με παρτιδα. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει αρχειο γενικα για αυτο το αλατι για να μπορεσουν να λυθουν καποιες αποριες.

Απο χομπιστες που εχω ρωτισει π.χ ο Νικος(niknik) το χρησιμοποιει αρκετο καιρο διχως κανενα προβλημα ο Λουκας επισης αλλα εχω ακουσει και γνωμες που το δοκιμασαν και δεν το ξαναπηραν ποτε.

το αλατι απ να νευρα μου το εχω αδειασει μονο και μονο για να κανω μετρησεις και οχι αλλαγες και οι μετρησεις ειναι παντα ιδιες.  αλατοτητα 1026 - KH 11.5 - MG 1410 - CA 500+φευγα θερμοκρασια 24-25 σταθερα και σπασιμο 24 ωρες.

Εχθες εκανα 16 λιτρα αλλαγη στα 250 λιτρα να δω σε τι επιπεδα θα ειναι το ασβεστιο  και γενικα η μετρησεις μου σημερα. Γενικα ειναι αυτο που λεμε οτι πληρωνεις περνεις βεβαια μπορει να μην ισχυει για ολους αυτο αλλα αν ειναι απο μια παρτιδα να γυρισει τουμπα ενα ενυδρειο για μενα  αν μεινω στο χομπυ γιατι περναω πολυ δυσκολα θα παραμεινω στο Redsea.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπαρχει ελλειψη πληροφοριων για το αλατι της ΑΤΙ μιας και ανοιχτηκε το θεμα οποιος εχει χρησιμοποιησει η το χρησιμοποιει θα ηταν καλο να κανει μια μετρηση πριν την αλαγη και να μας την πει απλοχερα ετσι ωστε να βοηθησουμε και αλους χομπιστες, να γινει συγκρισει για διαφορες τιμων σε παρτιδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελευταία φορά που χρησιμοποιησα το συγκεκριμένο αλάτι μέτρησα στον κουβά σε 1026 αλατοτητα: CA:335 , KH:7.0, MG:1030.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αλάτι το δουλεύω και γώ απροβλημάτιστα πολλούς μήνες τώρα έχοντας χρειαστεί να πάω σε άλλη μάρκα λίγες φορές. Τεστ στο κουβά είχα κάνει μόνο την πρώτη φορά χωρις να θυμάμαι τις τιμές αλλα σίγουρα δεν θα ήταν μακριά από αυτές που ήθελα. Πάντως με έβαλες στο τρυπάκι να το μετρήσω την επόμενη φορά. Κατά τη γνώμη μου οικονομικό και τίμιο προιόν

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...