Jump to content

Προσεχως.... Iwagumi


Antonis K

Recommended Posts

Μετα απο αρκετο καιρο που εχω στα σκαρια το συγκεκριμενο project, επιτελους στηθηκε. Το επιπλο, το ενυδρειο κ  το φωτιστικο http://www.aquazone.gr/forums/topic/102992-diy-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B5-diy-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF/ ειναι ολα ιδιοκατασκευες. 

Για υποστρωμα χρησιμοποιηθηκαν 14 kg Flourite black και απο πανω αλλα τοσα ψιλο χαλαζιακο χαλικακι (1-2mm), Οι πετρες ειναι ατλας μη ασβεστολιθικες και οι 2 "τυφλες" πλευρες της γυαλας ειναι βαμμενες με μαυρο πλαστικο χρωμα. 

Ισως εχω υπερβαλει λιγο με τον αριθμο των πετρων, αλλα το μεγαλο πλατος σε σχεση με το μηκος, νομιζω οτι δε το δειχνει μπουκωμενο. Στις επομενες μερες θα γινει κ η παραγγελια των φυτων και οταν φυτευτει θα κανω μια πιο ολοκληρωμενη παρουσιαση. Το σιγουρο ειναι οτι θα στρωθει με Cuba και ψαχνω αλλο ενα η δυο φυτα ακομα για συγκεκριμενες θεσεις. 

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση η παρατηρηση.

 

 

post-61071-0-54280900-1457826383_thumb.jpg

post-61071-0-92826600-1457826398_thumb.jpg

post-61071-0-65165600-1457826417_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως ειναι δεν προκαλει για emersed στρωσιμο με cuba???καλη αρχη και με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα αλλα το φοβαμαι λιγο γιατι λογω υψομετρικής διαφορας του βυθου το πισω μερος θα στεγνώνει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι στα σκαρια ακομη;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι στα σκαρια ακομη;

Send from the heart of the Amazonas

Το φυτεμα μενει μονο Θοδωρή και το γεμιζω.
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε εξελίξεις!!  :thumbsu:

Το έβαψες και το πλαινό λόγω οτι το βαράει απο κάπου ήλιος?

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ, τώρα είδα είναι σε γωνία!

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει όλες τις προυποθέσεις  για να εξελιχθεί σε ένα πολύ όμορφο iwagumi. Όμως όταν μιλάμε για iwagumi style η τοποθέτηση των πετρών δεν είναι τυχαία, όπως και τα φυτά που θα χρησιμοποιηθούν είναι πολύ συγκεκριμένα και δεν πρέπει αποσπούν την <<προσοχή μας>> από το κύριο σημείο εστίασης του ενυδρείου που είναι οι πέτρες. Αν και θα βρείς πολλές πληροφορίες στο διαδύκτιο απλά σου γράφω λίγα πράγματα για να σου δώσω τροφή για ψάξιμο. Στο συγκεκριμένο στυλ, υπάρχει μια μεγάλη κεντρική πέτρα η ομορφότερη από τις υπόλοιπες, που συνήθως την τοποθετούμε με κλίση προς τη ροή του νερού. Υπάρχει επίσης μια δεύτερη μεγάλη πέτρα, λίγο μικρότερη από την πρώτη που μπαίνει  αριστερά η δεξιά της κεντρικής και η τοποθέτηση της δημιουργεί οπτικά  ισορροπία. Υπάρχουν επίσης πέτρες μικρότερες που τοποθετούνται δεξιά ή αριστερά από τις μεγάλες κεντρικές με σκοπό να τονίσουν το μέγεθος των μεγάλων πετρών. Τέλος υπάρχουν και οι πολύ μικρές πέτρες που τοποθετούνται στο μπροστινό τμήμα και που γρήγορα θα καλυφθούν και δεν θα φαίνονται αλλά λειτουργούν σαν <<θυσία>> για την ομάδα των μεγαλύτερων πετρωμάτων.

Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες υπάρχουν όλες οι παραπάνω πέτρες, απλά χρειάζονται  μια άλλη τοποθέτηση ώστε να μην είναι σκόρπιες πέτρες,αλλά να πλησιάζουν στην φιλοσοφία του iwagumi style. :)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει όλες τις προυποθέσεις  για να εξελιχθεί σε ένα πολύ όμορφο iwagumi. Όμως όταν μιλάμε για iwagumi style η τοποθέτηση των πετρών δεν είναι τυχαία, όπως και τα φυτά που θα χρησιμοποιηθούν είναι πολύ συγκεκριμένα και δεν πρέπει αποσπούν την <<προσοχή μας>> από το κύριο σημείο εστίασης του ενυδρείου που είναι οι πέτρες. Αν και θα βρείς πολλές πληροφορίες στο διαδύκτιο απλά σου γράφω λίγα πράγματα για να σου δώσω τροφή για ψάξιμο. Στο συγκεκριμένο στυλ, υπάρχει μια μεγάλη κεντρική πέτρα η ομορφότερη από τις υπόλοιπες, που συνήθως την τοποθετούμε με κλίση προς τη ροή του νερού. Υπάρχει επίσης μια δεύτερη μεγάλη πέτρα, λίγο μικρότερη από την πρώτη που μπαίνει  αριστερά η δεξιά της κεντρικής και η τοποθέτηση της δημιουργεί οπτικά  ισορροπία. Υπάρχουν επίσης πέτρες μικρότερες που τοποθετούνται δεξιά ή αριστερά από τις μεγάλες κεντρικές με σκοπό να τονίσουν το μέγεθος των μεγάλων πετρών. Τέλος υπάρχουν και οι πολύ μικρές πέτρες που τοποθετούνται στο μπροστινό τμήμα και που γρήγορα θα καλυφθούν και δεν θα φαίνονται αλλά λειτουργούν σαν <<θυσία>> για την ομάδα των μεγαλύτερων πετρωμάτων.

Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες υπάρχουν όλες οι παραπάνω πέτρες, απλά χρειάζονται  μια άλλη τοποθέτηση ώστε να μην είναι σκόρπιες πέτρες,αλλά να πλησιάζουν στην φιλοσοφία του iwagumi style. :)

Φιλε Σωτηρη, διαβασα αρκετα για το στησημο ενος Iwagumi και προσπαθησα με τα υλικα που ειχα να το αποδωσω. Ισως οχι απολυτα πιστα αλλα ακολουθοντας τους βασικους κανονες.

post-61071-0-57808700-1457892975_thumb.jpg

Σιγουρα θα παιξω λιγο με το στησιμο πριν το γεμισω. Και οσο για τα φυτα, οπως ειπα θα στρωθει με Cuba με προσθηκη αλλου ενος η δυο ειδων (μικρου μεγεθους) για να τονισω πιο πολυ καποια σημεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει και έτσι. Με ένα προσεκτικό φύτεμα νομίζω θα είναι μια χαρά. Έχε στο νου σου τη ροή του νερού να μην εχει τυφλα σημεια. Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα θα μπουν ολα μαζι και το Cuba  σε μεγαλη ποσοτητα για να πιασει και να απλωσει πιο γρηγορα. Τωρα η ροη ειναι ενα ζητημα, γιατι πηρα ενα ζευγαρι lily pipes απο ebay και δεν τα εχω δουλεψει για να δω τι λενε. Εχω παντως καβατζα τα μπαστουνια της Eheim αν δω τα σκουρα.

Link to comment
Share on other sites

Aντώνη καλό ξεκίνημα στο iwagumi.

 

Από κάποια που έχω δει έχει σωστή βάση το δικό σου οπότε προχωράς και θα γίνει πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα παραγγελια το Cuba σε ενυδρειακο καταστημα αλλα δυστυχως θα μου ερθει σε κανα δυο βδομαδες. Υπομονη λοιπον. Και θελω να προσθεσω αλλο ενα φυτο (1 γλαστρακι για να σπασει λιγο) αλλα δε μπορω να καταληξω ουτε τι να βαλω, ουτε σε ποιο σημείο. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...