Jump to content

Ick Και Blue Tang Φαρμακο? Ή Οχι?


Recommended Posts

Φωτο δυστυχως δεν μπορω να βαλω γιατι το blue tang δεν καθετε σε ενα σημειο. Ολο κολυμπαει.

Λοιπον... Καθως εβαζα απο το φαρμακο δεν εβλεπα καποια τρομερη βελτιωση(θα ελεγα στασιμη και μαλιστα σαν να χειροτερευε). Εφτασα στην 6η μερα χρησης του Herbtana και αποφασισα να παρω τον νομο στα χερια μου!!

Αυξησα την δοσολογια κατα 2-3 μλ (αντιστοιχει για 40-50 λτ επιπλεων) και ανεβασα την θερμοκρασια στους 30! Υστερα απο 2 μερες σε αυτη την κατασταση ειδα βελτιωση της ταξης του 70% Δηλαδη εχει καθαρισει μεγαλο μερος του σωματος του ψαριου. Ισως βαλω για 1 το πολυ 2 μερες ακομα την αυξημενη δοσολογια και μετα πεσω σε αυτη που αναγραφει το φαρμακο στις οδηγειες του.

Συμπεριφορα ολων των οργανισμων ( ζωανθοι-μανιταρια-γαριδες-σαλιγκαρια-αστεριας- κοπιποδα) ειναι αψογη και φυσικα χωρις την παραμικρη απωλεια .

Θα συνεχισω την ενημερωση αφου το ψαρι αναρωσει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το blue tang εμφανίζει κατά καιρούς από κανένα σημαδάκι!

Μόλις το βλέπω ταΐζω με σκόρδο και την άλλη μέρα μια χαρά!!

Ευτυχώς που είναι λαίμαργο και τρώει τα πάντα και έτσι είναι εύκολο να το κάνεις να φάει τροφή με σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

maik78 το σκορδοζουμο σου το φτιαχνεις εσυ? ή το αγοραζεις απο πετ-σοπ? Εχω δει να κυκλοφορουν προιοντα με βαση το σκορδο. Εγω στο δικο μου εφτιαξα μονος μου αλλα ισως στο μελλων δοκιμασω και ενα ετοιμο προιον.

Link to comment
Share on other sites

maik78 το σκορδοζουμο σου το φτιαχνεις εσυ? ή το αγοραζεις απο πετ-σοπ? Εχω δει να κυκλοφορουν προιοντα με βαση το σκορδο. Εγω στο δικο μου εφτιαξα μονος μου αλλα ισως στο μελλων δοκιμασω και ενα ετοιμο προιον.

Όχι δεν το φτιάχνω εγώ,αγοράζω έτοιμο.Της sheachem.

Αλλά,κοιτάζω και ταΐζω και με πελετς της ocean με σκόρδο και τις αλγες.Αν δεν ταΐσω με nori.

Κάποιες μέρες ταΐζω φυλλαράκι που το ποτίζω στο σκορδοζουμο.

Κάνω και κάποια πρόληψη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα. Επισης εχω στο νου μου και το theraP microlift http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/therap/ Ακουγετε καλο συμφωνα με αυτα που γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι ένας πιο συμπηκνωμένος ζωμός σκόρδου της fauna, τον χρησιμοποιώ και μάλιστα με επιτυχία γιατί το desjardini μου είναι κι αυτό ευαίσθητο στο ick...

Link to comment
Share on other sites

Και όπως καταλαβαίνεις, μια το specialBlend (βοθρέ ολέ), μια το σκόρδο, σε λίγο το ενυδρείο θα είναι απλησίαστο από τη μπόχα... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ BLUE TANG....!!

Χωρις πολλα πολλα καθως πιστευω η πρακτικη ειναι ποιο χρησιμη απο τα πολλα "μπλα - μπλα" θα πω το τι εκανα και θεραπευτικε το ΙΚ. (Η θεραπεια εγινε στο ενυδρειο καθως δεν διαθετω καραντινα!)

Αφου οντως διαπιστωσα οτι προκειτε για ΙΚ ξεκινησα να δινω τροφη (φυλαρακια-πελλετς) εμβαπτισμενα σε σκορδοζουμι και αρτεμια ζωντανη εμπλουτισμενη σε σκορδοζουμι. Τις πρωτες μερες σαν να πηγενε καλητερα το ψαρι. Ομως μετα η κατασταση εγινε χειροτερη και ετσι πηγα στην λυση του Herbtana Microlift.

Oπως μου ειπαν και στο Πετ-σοπ (και εχουν απολυτο δικιο) οσο ποιο νωρις το προλαβεις τοσο ποιο γρηγορα και ευκολα θα ξεφορτωθεις το παρασιτο. Εγω καθηστερισα να ριξω το φαρμακο καθως ηθελα να δω πως θα τα παει με το σκορδοζουμο χωρις παρουσια καποιου ετοιμου σκευασματος μεσα στο ενυδρειο. Οπωτε....συμφωνα με παραπανω η κατασταση του ψαριου χειροτερευε.

Ξεκινησα το φαρμακο μετα απο 5 μερες αφου διαπιστοσα την ασθενεια. Για 10 μερες δεν εβλεπα καμια μα καμια βελτιωση. Οπωτε αποφασισα να αυξησω την θερμοκρασια στους 30 βαθμους και επισης να αυξησω την δοσολογια του Herbtana κατα 3-4 ml περισσοτερο απο αυτο που αναγραφουν οι οδηγιες. Σε 2 μερες αρχισε η βελτιωση. Τα ασπρα στιγματα υποχωρουσαν, ομως εγω συνεχιζα κανονικα την θεραπεια με την υπερδοσολογια που αναγραφω παραπανω. Κατα την διαρκεια της θεραπειας η τροφη ηταν εμβαπτισμενη σε σκορδοζουμι + εμπλουτισμενη αρτεμια(ζωντανη).

Αποτελεσματα: Σε 15 μερες εχει καθαρισει το ψαρι και ειναι υγειεστατο. Απωλειες μια γαριδα cleaner + σαλιγκαρι babylonia. Το ενυδρειο φιλοξενει αστερια-γαριδες-ζωανθους-μανιταρια-σαλιγκαρια-ερημιτες και κοπιποδα. Θα μου πειτε τα κοπιποδα και τα ζωανθους δεν επαθαν τπτ και ψοφισε η γαριδα και το σαλιγκαρι? ......και ομως ετσι ειναι. Ισως να ηταν λιγο ταλεποριμενα τα ζωντανα και με την προσθηκη της φαρμακευτικης αγωγης απλα να εδωσα ενα boost στο να τα σπρωξω στον θανατο.

Το ενυδρειο θα παραμεινει αλλες 5 μερες χωρις να ριξω φαρμακο(ουτος η αλλος υπαρχει μεσα) ετσι ωστε αν τυχων υπαρχουν ελευθερα παρασιτα προς αναζητηση καποιου ξενιστη(ψαρι) να τα καταπολεμισει το ηδη υπαρχον φαρμακο μεσα στο ενυδρειο. Την θερμοκρασια ξεκινησα να την χαμηλωνω σιγα σιγα μεχρι να επανελθει στους 25 που ηταν αρχικα.

Η γνωμη μου αν ξανατυχω σε ΙΚ: Χωρις δευτερη σκεψη το Herbtana οσο ποιο γρηγορα γινετε αφου πρωτα γινει μια αλαγη νερου γυρο στο 20% του νερου(κατα την διαρκεια θεραπειας δεν μπορουμε να κανουμε αλαγη καθως θα αραιωθει η συγκεντρωση του σκευασματος). Εγω δεν το σκεφτικα το τελευταιο και εχω κλεισει μηνα χωρις αλαγη νερου.

Ελπιζω να βοηθησα οσους εχουν παρομοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρίξω μία ερώτηση...έχει ακούσει κανένας για άρρωστο Tang σε ενυδρείο πάνω απο 300-400 λίτρα καθαρό display?

Αντίθετα έχω ακούσει για blue tang σε μέγεθος ευρώ που σε μεγάλο ενυδρείο δεν αρρώστησε ούτε μια φορά.

Μην γελιέστε από το μέγεθος που αγοράζεται,ένα blue tang γιατί γίνεται πολύ μεγάλο ψάρι.

Γνώμη μου...σε μικρό ενυδρείο δεν μπαίνει κανένα tang...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρίξω μία ερώτηση...έχει ακούσει κανένας για άρρωστο Tang σε ενυδρείο πάνω απο 300-400 λίτρα καθαρό display?

Αντίθετα έχω ακούσει για blue tang σε μέγεθος ευρώ που σε μεγάλο ενυδρείο δεν αρρώστησε ούτε μια φορά.

Μην γελιέστε από το μέγεθος που αγοράζεται,ένα blue tang γιατί γίνεται πολύ μεγάλο ψάρι.

Γνώμη μου...σε μικρό ενυδρείο δεν μπαίνει κανένα tang...

+10000..

Καθως επισης κατα την ταπεινη μου αποψη σε κανενα ανυδρειο δεν πρεπει να μπαινουν φαρμακα.Στην καραντινα σου κανε οτι θες...Αν δεν εχεις ( οπως εγω) κακο του κεφαλιου σου ( μου δηλ) Αλλα και εγω στα 300 λιτρα το ειχα το blue και μου εβγαλε ικ σε φαση να εχει σχεδον τυφλωθει κ μονο με σκορδακι εγινε καλα!

Link to comment
Share on other sites

αλεξ οσον αφορα στην ερωτηση σου....εχω γινει μαρτυρας τρομου κ πολλων χαμενων ευρω σε τουλαχιστον 3 ενυδρεια που ηταν πανω απο τονο!

απλα εαν ειναι μεγαλο το ενυδρειο(κ λεγοντας μεγαλο εννοω πανω απο 800 λιτρα) εχει περισσοτερο χωρο να αποφυγει το ψαρι το ick οταν

ειναι στη φαση των theronts και παει να κολλησει πανω στο ψαρι για να κανει νεο κυκλο!

γι'αυτο αν εχεις παρατηρησει καθονται οταν ειναι ηδη μολυσμενα η ακομα και καθαρα ,μπροστα στους κυκλοφορητες οπου υπαρχει δυνατη ροη,ωστε

να ξεφορτωθουν τα ωριμα παρασιτα που τρεφονται η να μην επτρεψουν σε αυτα που εχουν εκκολαφθει να προσκολλησουν πανω τους.

το θεμα ειναι τι γινεται με αυτα που ειναι στα βραγχια τα οποια ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα.

τα πολλα λιτρα βοηθανε σε ενα πολυ μικρο βαθμο!σε ενα "ξεσπασμα" ομως εχει την ιδια καταληξη που θα ειχε εαν τα λιτρα ειναι 100 η 2.000.

και στα πολλα λιτρα οι επιλογες ειναι πολυ δυσκολοτερες!

φαντασου ποσα herbtana η οποιοδηποτε αλλο φαρμακο θα βαλεις σε ενα ενυδρειο 800 λιτρων η τις αλλαγες που θα πρεπει να κανεις

ποσο μεγαλες θα πρεπει να ειναι.

εγω ειχα ενα blue tang σε μεγεθος ευρω σε ενα ενυδρειο trigon 120 λιτρων κ δεν εβγαλε κυριολεκτικα ουτε ενα σπυρι.

στη μεταφορα μετα σε ενα μεγαλυτερο 300 λιτρα,εβγαλε ick αλλα τα καταφερε!

συμφωνω ομως οτι δεν ειναι ψαρακι για λιγα λιτρα!γινεται πολυ πολυ μεγαλο και εξαιτιας του χαρακτηρα του θελει ακομα μεγαλυτερο χωρο και απο

naso η olivaceus,κτλ

και δυστυχως λογω της ταινιας ειναι η δευτερη πιο συχνη επιλογη μετα τα κλοουνακια!

συμφωνω οτι τανγκ δεν πρεπει να μπαινει σε ενυδρειο κατω απο 80-100 λιτρα εκτος και ανυπαρχει η προοπτικη για

μεταφορα σε μεγαλυτερο ενυδρειο στην πορεια!

παντως tang για λιγα λιτρα ειναι οι χτενοχετοι,scopas κ chronixis ακομα και σε βαθος χρονου

συμφωνω με το gio στο οτι δεν πρεπει να μπαινουν φαρμακα σε main tank οσο και reef safe να ειναι!

για μενα το Herbtana ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απο βοηθητικα φαρμακα(οχι ουσιαστικα) αλλα μονο

αν βαλεις τη διπλασια δοση απο αυτη που προτεινει η εταιρια κ αν εισαι διατεθιμενος να ρισκαρεις

κατι απο τα υπολοιπα ζωντανα.

κ εγω ειχα χασει εναν αχινο και ολα τα σαλιγκαρια μου.κοραλια και γαριδες δυσκολευτηκαν αλλα τη γλυτωσαν.

gio χαιρομαι που τη γλυτωσε το ψαρακι σου! :bigemo_harabe_net-64:

οταν τη σκαπουλαρουν απο τοσο δυσκολες καταστασεις δενεσαι πολυ με αυτα τα ψαρακια!

να προσεχεις ομως με το σκορδο!μελετες εχουν δειξει οτι καθημερινη και χρονια χρηση σκορδου(ειδικα σε σχετικα μεγαλες ποσοτητες)

κανει κακο στο συκωτι των ψαριων!το σκορδο απλα ανοιγει την ορεξη!σαν ουσια και αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερες οι βιταμινες αφου ενισχυουν ανοσοποιητικο και βοηθανε να φτιαξει το ψαρι αυτη τη βλεννα που εχει γυρω απο το σωμα του η οποια του δινει αυτα τα εντονα χρωματα κ το προστατευει και απο διαφορα ταυτοχρονα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...