Jump to content

Καινούριο Malawi


George81

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου ενα ενυδρείο διαστάσεων 1.40x45x50 ( γύρω στα 220 λίτρα καθαρά ) με εσωτερικό sump ( αντλία έως 1200 lt/h ). ότι ψαράκια εχω τώρα θα δοθούν Αυτή την στιγμή έχω μέσα χαλίκι ψιλό, πέτρες, κλαδιά, και αληθινά φυτά ( Ceratophyllum demersum "Foxtail" και anubia ). Θέλω να το γυρίσω σε malawi και σκέφτομαι για άμμο θαλάσσης, με πολύ καλό πλύσιμο για υπόστρωμα, και πέτρες θαλάσσης για κρυψώνες+ κλαδιά σε ότι αφορά την ψαροσύνθεση θα ήθελα να βάλω 3-4 χαρέμια αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος αν θα μπορέσουν να συνυπάρξουν ( από ότι διάβασα μόνο 2 το πολύ 3 - 1 αρσενικό 3 με 4 θυληκά ). Θα ήθελα πολύ να κρατήσω τον ένα πλέκο που έχω αλλά γνωρίζω οτι είναι πολύ δύσκολο. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο χωρίς προβλήματα; αλλιώς θα αναγκαστώ να τον δώσω...στα φυτά φαντάζομαι οτι μπορώ να βάλω μόνο οτι δεν φυτεύεται γιατί θα τα ξεριζώσουν...τέλος σε ότι αφορά το είδος των ψαριών δεν έχω κατασταλάξει ακόμα και το ψάχνω...


Μόνο αυτά!


Συμβουλές;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη λοιπον στην μαλαουι! προτρινω 2 χαρεμια μονο ψαριων.. πιστεψε με θα δεις διαφορετικες συμπεριφορες και αλλη αναπτυψη στα ψαρακια σου...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο..Αμμος και πετρες απο τη φυση ειναι μια χαρα,ξυλα εχω δει σε αφρικανικα στο youtube ..δεν μου πολυαρεσαν..Απο φυτα βαλισνεριες,αν τη βγαλουν..Ανουμπιες οταν δοκιμασα επιαναν πολυ αλγη απο το φως και βιοτοπικα δεν...Για τα ψαρια θα σου πουν οι εμπειροτεροι..παντως ο πλεκο δεν μπορει να μεινει αν δε θες να υποφερει,ζει σε τελειως διαφορετικες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα. όταν λέμε άμμο θέλουμε αυτή που είναι στον πυθμένα της θάλασσας ή το ψιλό ψιλό χαλίκι κάνει την ίδια δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να είναι ψιλόκοκκη και όχι χαλικάκι για να διευκολύνει τα ψάρια μας να την φιλτράρουν από τα βράγχια τους. Να προσέξεις να είναι από καθαρό σημείο. Συνήθως λίγο πιο μέσα από εκεί που σκάει το κύμα είναι αρκετά καθαρή. :)

Ξύλα μπορείς να βάλεις αν σου αρέσουν, αρκεί να μην σου επηρεάζουν τις τιμές. Ο πλέκο φυσικά δεν θα πρέπει να μείνει λόγο διαφορετικών συνθηκών βιότοπου.

Με 2-3 χαρέμια mbuna θα είσαι αρχηγός.

Καλή συνέχεια φίλε μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 χαρεμακια για να το ευχαριστηθεις.Και γω ετσι την πατησα,αντε μου αρεσει αυτο,αντε μου αρεσει κ το αλλο κ γινεται ενας ψιλοχαμος.Ζευγαρωνανε τα Μπορλει που εχω σημερα κ τα μισα αυγα φαγωθηκαν απ τα υπολοιπα!Τα νευρα μου...Ποιο να πρωτοδιωξει ο αρσενικος...Δεν θα το μετανιωσεις.Κατασταλαξε σε ποια θες κ καλη αρχη.Βεβαια θα μου πεις καλα τα λες αλλα κ συ τα ιδια κανεις.Ετσι ειμαστε εμεις οι ψαροκαμμενοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις βαλλισνεριες αν τις φυτεψεις σε μερος που δεν υπολογιζεις να το χρησιμοποιησουν για φωλια κ βαλεις γυρω απ την ριζα (κατω απ την αμμο) πετρες 3-4 εκατοστα ωστε να μην μπορουν να τις σηκωσουν δεν θα χεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεκινάμε το project...

Γκρι χαλαζική άμμος :

http://www.xomatexniki.gr/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%8C%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php

4 Labidochromis caeruleus και 4 Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" λέω να βάλω μαζί με Βράχο ''φεγγαρόπετρα'' σκουρόχρωμη και για φυτά κερατόφυλλο και βαλλισνεριες στερεωμένα και δεμένα καλά. τι λέτε για ύψος άμμου; γύρω στα 4 εκατοστά ειναι καλά; επίσης λέω να βάλω και φελιζολ κάτω απο τις πέτρες. καλή ιδεά;

Ακούω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε το project...

Γκρι χαλαζική άμμος :

http://www.xomatexniki.gr/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%8C%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php

4 Labidochromis caeruleus και 4 Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" λέω να βάλω μαζί με Βράχο ''φεγγαρόπετρα'' σκουρόχρωμη και για φυτά κερατόφυλλο και βαλλισνεριες στερεωμένα και δεμένα καλά. τι λέτε για ύψος άμμου; γύρω στα 4 εκατοστά ειναι καλά; επίσης λέω να βάλω και φελιζολ κάτω απο τις πέτρες. καλή ιδεά;

Ακούω προτάσεις

Θα χρειαστείς άμμο περίπου 25 κιλά αν τα λίτρα είναι όπως είχες πει στο 1ο ποστ.

Απο ψαροσύνθεση μια χαρά.

Κερατόφυλλο δεν χρειάζεσαι. Απο φυτά θα σου πρότεινα crinum γιατί είναι πιο ανθεκτικά και δεν ξεθάβονται εύκολα.

Όσον αφορά το φενιζόλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73461

Περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς άμμο περίπου 25 κιλά αν τα λίτρα είναι όπως είχες πει στο 1ο ποστ.

Απο ψαροσύνθεση μια χαρά.

Κερατόφυλλο δεν χρειάζεσαι. Απο φυτά θα σου πρότεινα crinum γιατί είναι πιο ανθεκτικά και δεν ξεθάβονται εύκολα.

Όσον αφορά το φενιζόλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73461

Περιμένουμε νέα σου.

σαν υψος άμμου είναι καλά 4 -5 πόντοι;

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση. σκέφτομαι και το ενδεχόμενο Yellow Tail Acei και Iodotropheus sprengerae. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια και αρκετά ήρεμα από ότι έχω διαβάσει. Απλά νομίζω ότι θα είμαι οριακά σε 'oτι αφορά το πλάτος, καθώς γίνονται γύρω στα 15 εκατοστά. Συμβαδίζουν αυτά τα 2 είδη; έχω περιθώρια για τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση. σκέφτομαι και το ενδεχόμενο Yellow Tail Acei και Iodotropheus sprengerae. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια και αρκετά ήρεμα από ότι έχω διαβάσει. Απλά νομίζω ότι θα είμαι οριακά σε 'oτι αφορά το πλάτος, καθώς γίνονται γύρω στα 15 εκατοστά. Συμβαδίζουν αυτά τα 2 είδη; έχω περιθώρια για τίποτε άλλο;

Mπαίνουν αρκεί να σου αρέσουν εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη,

Τα καλα και ησυχα ψαρακια ,στην αφρικη τα ξεχνας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη,

Τα καλα και ησυχα ψαρακια ,στην αφρικη τα ξεχνας :)

χαχα!!! είναι όμορφα πάντως. Με παίρνει να βάλω και κάτι άλλο μαζί με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καθαρα 220 λιτρα οπως λες ,οχι,με δυο χαρεμακια εισαι μια χαρα,αλλα μαθηματικα εχεις 315 λιτρα,αν ναι τοτε βαλε και τριτο χαρεμι.

Link to comment
Share on other sites

Aν οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι όπως τα λές, τότε δεν έχεις 220 λίτρα αλλά περίπου 300 καθαρά.

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς και για 3ο.

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ πόσο χώρο πιάνει και σε ποιο σημείο είναι τοποθετημένο?

Αν είναι 1,40 μήκος το ενυδρείο, τότε θα μπορέσεις να βάλεις και 3ο είδος, κατά προτίμηση κάποιο "ήρεμο".

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση : 120 είναι το μήκος εκ των οποίων τα 10 ειναι το sump οπότε έχουμε 247 ( 110x45x50 ) καθαρά λίτρα. Λογικά δεν με παίρνει για 3ο χαρέμι και θα μείνω με τα 2 που είπαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1 χαρέμι Υellow Tail Acei και 1 χαρέμι Iodotropheus sprengerae

ΥΓ petshopas πριν μια εβδομάδα --> πρώτα θα βάλεις άμμο και από πάνω τις πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...