Jump to content

Αντιμετωπιση Αμμωνιας Και Νιτριτη ...........


Recommended Posts

Καλημερα στους κυριες / κυριες φιλους του ενυδρειου . Λεγομαι Βαγγελης και εχω ενα προβληματακι στο οποιο θα ηθελα να πειτε αποψεις -γνωμες - λυσεις ωστε να δω και γω τι θα κανω . Στο χομπυ του ενυδρειου ησηλθα ενα χρονο περιπου πριν με την αποκτηση ενος juwell 60 lt . Ασχετος στην κυριολεξια , διαβαζα απο εδω , διαβαζα απο κει , ρωτουσα και ο καθενας ( pet shop ) μου ελεγε τα δικα του . Εν τελει τα καταφερα και το κρατησα επειτα απο λανθασμενες επιλογες - συμβουλες και μετα απο αρκετους θανατους . Για να μην μακρυγορω και κουραζω με τον μεγαλο μου προλογο , μπαινω κατευθειαν στο κυριως θεμα .

Στο juwell λοιπον εχω 10 guppy ( αρσενικα ) , 1 balloon molly ( αρσενικο ) και δυο armored catfish . Το προβλημα μου ειναι οτι ενω μεχρι προχθες ηταν στρωμενο , οκ , ολα χαμηλα και νορμαλ οι τιμες , μετα την αποφαση μου να αλλαξω το χαλικι ( ειχα λευκο ) το οποιο ειχε κιτρινισει ολο απο τα βακτηρια μαλλον , ηρθαν τα πανω κατω . Απο την μερα εκεινη παλευω με την αμμωνια και τον νιτριτη . Μαλιστα τις προηγουμενες μερες ( Σ/Κ ) αλλαξα νερο με την σωστη διαδικασια ( αποχλωριωση ) κτλ και ενω τα αφησα νηστικα για αυτο το διημερο , σημερα το πρωι μολις ξυπνησα και πηρα μετρηση , η αμμωνια βρεθηκε στα 0,5mg/l και ο νιτριτης στα 2,0mg/l . Να πω οτι τα ταισα χθες το βραδυ . Μετα απο αυτο λοιπον που ειδα , αφου τα ταισα παλι , μετα απο ενα διωρο αλλαξα ξανα το νερο και αυτη την φορα πανω απο το 1/3 .

Παρακαλεισθε λοιπον οσοι ενδιαφερεστε και γνωριζετε να μου δωσετε μια απαντηση .

Σημειωτεον : Kent ammonia detox ( αντιχλωριο και αντιαμμωνιακο ) - Special blend microbe lift ( βακτηρια ) - Nite out II microbe lift ( εξουδετερωση νιτριτη ) .

Ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Σταματας το ταισμα για 3-4 μερες τελειως και βρισκεις απο καποιον μπολι να βαλεις στο φιλτρο σου.

Τα χαλικια δεν κιτρινιζουν απο βακτηρια,μαλλον καποια αλγη ειχες.Να ξερεις οτι τα μπαλουν ειναι ψαρια υβριδια,φτιαγμενα απο τον ανθρωπο.:)

Link to comment
Share on other sites

Κυριους / ες ηθελα να γραψω , τυπογραφικο λοιπον .

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο να πω οτι εχω το siporax mini της sera στο οποιο οταν αλλαξα και παντα δλδ οταν το αλλαζω , μετα απο 3 - 4 μηνες , το νεο που βαζω το βαζω αφου πρωτα το εχω βρεξει στο νερο του ενυδρειου και του εχω βαλει βακτηρια σε μορφη ζελε προτου το βαλω μεσα στο ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ηταν αλγη , παντως ειχαν παρει το χρωμα του καπνου που εχει το τσιγαρο , μαλιστα οταν σηκωσα το χαλικι , ηταν και κατω απο αυτο . Οταν το ειδα το καθαρισα με την σκουπα , αυτες τις τρεις - τεσσερις μερες , νηστικα ναι , αλλαζω και το νερο ;

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο να πω οτι εχω το siporax mini της sera στο οποιο οταν αλλαξα και παντα δλδ οταν το αλλαζω , μετα απο 3 - 4 μηνες , το νεο που βαζω το βαζω αφου πρωτα το εχω βρεξει στο νερο του ενυδρειου και του εχω βαλει βακτηρια σε μορφη ζελε προτου το βαλω μεσα στο ενυδρειο .

Τεραστιο λαθος...

Τα βιολογικα υλικα δεν τα αλλαζουμε ποτε,το μονο που κανουμε ειναι οταν πεφτει η ροη του φιλτρου να πλενουμε τα σφουγγαρια καλα με νερο ενυδρειου και μονο και τα siporax τα πλενουμε με νερο ενυδρειου παλι αλλα μονο να φυγουν τα χοντρα.Με αυτο που κανεις χαλας την βιολογια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αλλάζεις το siporax μην πετάς τα λεφτά σου δεν παθαίνει τίποτα μονο κάπου κάπου να το καθαρίζεις με νερό ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωω , δεν το ηξερα αυτο που ειπες . Ακομα και αυτο πετσοπάς μου το ειπε , πωωωωωωωωω , τι να πω ! Οκ , αλλη φορα δεν θα το ξανααλλαξω , οτι να ναι αυτοι οι ανθρωποι , μονο και μονο για να πουλησουν . Για να καταλαβεις ενας μου ειπε καποτε οτι μπορω να βαλω μονομαχο με χρυσοψαρο , φαντασου .

Θα παω και το απογευμα μια βολτα στον Θαναση να πω την αληθεια , να δω τι θα μου πει και αυτος .

Link to comment
Share on other sites

Δημο , αν δεν ξερεις και ρωτας , κανεις οτι σου πουν . Ε και μενα αυτο μου ειπαν .

Link to comment
Share on other sites

Όλοι τα ίδια έχουμε κανει

Έχω πετάξει εγώ λεφτά άσε τη στεναχώρια που δεν γινόταν αυτό που ηθελα

Link to comment
Share on other sites

Σε πιστευω Δημο γιατι την πατησα και γω στο παρελθον . Αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει με αυτο , εχω ωραια guppy μεσα και δεν θελω να τα χασω .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερου Μπολι αν μπορείς και όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...