Jump to content

Chemi Clean


Recommended Posts

καλημερα.σταματησα σε γνωστο ενυδρειακο καταστημα στα βορεια προαστεια με σκοπο να παρω συνεργειο αθαρισμου για το νανο μου.σε κουβεντα που εκανα με το πωλητη

του ειπα οτι εχω προβλημα με διατομικη(μου ειχε πεσει κυκλοφοριτης και εγινε το ελα να δεις).με τα πολλα μου λεει οτι μονο με το εν λογο σκευασμα θα γινοταν δουλεια.κ αμα επερνα σαλιγκαρια ερημιτες κτλ θα ειχαν προβλημα τα ζωντανα.το περνω λοιπον παω σπιτι και ριχνω τη ποσοτητα που ελεγε.κλεινω φιλτρα και σκιμμερ,βαζω την αεραντλια του σκιμμερ(octapus ns80) κ περιμενω,μετα απο 24 ωρες ο βραχος εκει που ηταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ γεμισε σα τριχοειδη αλγη σε αποσυνθεση.το χαλια κατασταση ειναι λιγο να περιγραψω.ενω εχω βαρβατη κυκλοφορια (tunze 6015) ελαχιστα φημομενη με καλτσα ,ο βραχος δε καθαριζει.εχουν γεμισει τα τζαμια με καφετιλα ο κθκλοφοριτης ενω στην αμμο εκει που ειχα και το μεγαλο προβλημα δε μοιαζει να καθαριζει.κατι δν εκανα καλα η ειναι φυσικο αποτελεσμα του χημικου?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το σκευασμα μπαινει σε μεγαλα προβληματα με κυανο και ΟΧΙ με διατομικη.

αλλαξε επειγωντος καταστημα.οι πληροφοριες που σου εδωσε ειναι ελλειπεστατες και λανθασμενες.

η διατομικη κανει κυκλο και φευγει.δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σαν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε να ριξεις αυτο για τη διατομικη; Αν ειχες κυανο δηλαδη θα σου ελεγε να ριξεις καμια βομβα;

Αν το καταστημα εχει βημα εδω ανοιξε θεμα στην κατηγορια τους και ξεκινα να ψελνεις!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε να ριξεις αυτο για τη διατομικη; Αν ειχες κυανο δηλαδη θα σου ελεγε να ριξεις καμια βομβα;

Αν το καταστημα εχει βημα εδω ανοιξε θεμα στην κατηγορια τους και ξεκινα να ψελνεις!!!!!!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν εχω λογια για να πω για την συγκεκριμενη προταση για την διατομικη....το συστημα θα επανελθει αλλα χρειαζετε τα εξης θα κανεις καθε 4 μερες 2 τρεις αλλαγες νερου θα βαλεις σε λειτουργια το σκιμερ και θα του βαλεις ανθρακα τον οποιο θα αλλαζεις καθε 3 ημερες.απο εκει και περα το σκιμμερ για να ξαναστρωσει θα χρειαστει καμια 15 αρια μερες.ισως το βοηθησεις βαζοντας λιγο υαλομβαβακα για να μαζεψεις τα χοντρα τα οποια θα βγαινουν γισ λιγο διαστημα.βαζεις βακτηρια.υπομονη σου πρωτεινω γιατι το μονο δυσκολο ειναι να ισσοροπησει το σκιμμερ προσεχε μεχρι τοτε μην ξεχειλησει το ποτηρι και εχεις κανα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

-

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ εχει βημα εδω μεσα.αλλα τι θα κερδισω?

τωρα σχολασα και εχουμε και λεμε

2 νασσαριους 1 καμελ γαριδα.,μια μοντιπορα πορτοκαλι και μια σουπερμαν πανε...

μια τραχυφιλια εκει που ειχε στρωσει χαροπαλευει.

η χυστριξ αρχιζει και ασπριζει.

κ πανω που θα πηγαινα νιδαλ για σαμπ.καλα καλαμποκια....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ εχει βημα εδω μεσα.αλλα τι θα κερδισω?

τωρα σχολασα και εχουμε και λεμε

2 νασσαριους 1 καμελ γαριδα.,μια μοντιπορα πορτοκαλι και μια σουπερμαν πανε...

μια τραχυφιλια εκει που ειχε στρωσει χαροπαλευει.

η χυστριξ αρχιζει και ασπριζει.

κ πανω που θα πηγαινα νιδαλ για σαμπ.καλα καλαμποκια....

να πας στο nidal για σαμπακι αλλα να πας

και σε αυτους και ζητησεις το δικιο σου.

δεν μπορει απο την ασχετοσυνη καποιου να πηγαινεις τοσο πισω

συν την σταναχωρια.

Link to comment
Share on other sites

18 μηνες τρεχει.τα sps ηταν ολοκαινουργια.τι να το κανω το σαμπ ρε κωστα.περα απο τα σταρ πολυπσ ολα τα αλλα τα πηρα στη μαςσχαλη,

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ να το παρεις δεν πρεπει να σε παρει απο κατω το δικιο ειναι δικιο και ειναι δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

18 μηνες τρεχει.τα sps ηταν ολοκαινουργια.τι να το κανω το σαμπ ρε κωστα.περα απο τα σταρ πολυπσ ολα τα αλλα τα πηρα στη μαςσχαλη,

κατανοω την πικρα σου αλλα θα σου πω κατι στερεοτυπο αλλα αληθινο.

μην το βαζεις κατω και σιγα-σιγα θα επανελθει και καλυτερο

και στο λεει καποιος που εχασε ολα του τα ψαρια.

το σαμπακι ειναι μια παρακαταθηκη για πιο λειτουργικο ενυδρειο

και αν τωρα μεσα στη φαση σου σου φαινεται περιττο οταν θα ξαναπαρει

τα πανω του το ενυδρειο θα το χαρεις που το εφτιαξες.

Link to comment
Share on other sites

18 μηνες τρεχει.τα sps ηταν ολοκαινουργια.τι να το κανω το σαμπ ρε κωστα.περα απο τα σταρ πολυπσ ολα τα αλλα τα πηρα στη μαςσχαλη,

αλλαγη κανε γρηγορα και βαλε το σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Να φτιαξεις σαμπ στον Νινταλ.

Επισης να το κανεις θεμα,γιατι θα παρουν κι αλλους στο λαιμο τους.

Link to comment
Share on other sites

να το εχανα απο λαθος δικο μου παει στο καλο.αλλα του εξηγησα ΔΙΑΤΟΜΙΚΗ.και μου λεει αμα δε τη σκοτωσεις θα εχεις παντα προβλημα.το θεμα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια και αυτο το μαγαζι ειναι οτι ποιο κοντα σε μενα.για ενα μουκαλι βακτηρια πρεπει να χαλασω 30 ευρω βενζινη συν διοδια..σας ευχαριστω παντως για το κουραγιο αλλα κοντευω να σκασω.απο το 2004 εχω αφρικανες κ ο μονος καημος μου ειναι ποσες γεννες θα κανει.εχω παθει ζημια και με το pc και δεν ειχα τη δυνατοτητα να σας ρωτησω απο εδω,(ειμαι σε νετ καφε και μολις σχολασα).αν ρωταγα εσας σιγουρα δε θα την ειχα παθει

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι το θαλασσινο ειναι πιο ζορικο απο

τις αφρικανες αλλα αν στρωσει η κατασταση θα σε αποζημιωσει

στο επακρο.

οτι θεμα εχεις καλυτερα πρωτα μια ερωτηση εδω.

παμε γερα και μην σε περνει απο κατω.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

εαν μπορω να σε βοηθησω πες μου και οτι θες με coorier ερχετε στο σπιτι σου,

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαγκες..στο στρατο εχω το θαρρος κ ειπα 2 πραγματα παραπανω.ποση αλλαγη θα κανω? 40 τις εκατο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαγκες..στο στρατο εχω το θαρρος κ ειπα 2 πραγματα παραπανω.ποση αλλαγη θα κανω? 40 τις εκατο?

Και οτι θελεις θα με ρωτας.Εχεις και το τηλεφωνο :)

Καλο βραδυ και μη σε παιρνει απο κατω

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά πόσο (μα πόσο) ΧΑΖΟΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ μπορεί να είναι αυτός ρε παιδιά...;;;Ειλικρινά εγώ θα πήγαινα,θα του έτριβα το chemi στην μάπα,θα του ζητούσα αποζημίωση για τα ζωντανά που έχασα και να σου πω και την αλήθεια μου,ή καμιά φάπα θα του έδινα ή καμιά μήνυση θα του έκανα....είναι δυνατόν;CHEMI CLEAN για ΔΙΑΤΟΜΙΚΗ το ζώο.....;;;;Λοιπόν,50 να μην σου πω και 60% αλλαγή,φουλ άνθρακα πάνω και σκίμερ στο on χωρίς το κύπελλο για κανά δύο μέρες.....βακτήρια και υπομονή!Το sump εννοείτε να το πάρεις!Σιγά μην μείνεις πίσω για έναν καραγκιόζη!Πάμε γερά να το κάνουμε κουκλί!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μην το βαζεις κατω. Οι απωλειες ειναι σιγουρα πολυ σοβαρες που εχεις. Και φυσικα και ο ψυχολογικος παραγοντας.

Οπως ειπαν τα παιδια.... Αλαγη νερου+ανθρακα φουλ για να μαζεψει τις ουσιες που ειχε το σκευασμα. Αν τα βραχια σου ειναι σε τοσο κακη κατασταση σκεψου το ενδεχομενο να τα ξεπλυνεις με λιγο θαλασσινο νερο. Θα τα ανακουφισει λιγο απο το νεκρο οργανικο υλικο που θα εχει επικαθησει πανω. (Μην τα ξεπλυνεις με νερο γλυκο γιατι θα χασεις τα βακτηρια που τα θελουμε)

Μια απορια που εχω... Εσυ εβαλες την δοσολογια που λεει ο κατασκευαστης ? ή σου ειπε ο πωλητης δικια του δοσολογια? Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει διαφορα σκευασματα και πιστευω οτι οι οδηγιες του κατασκευαστη βρισκονται μεσα σε ασφαλη πλαισια ακομα και αν ριξεις λαθος σκευασμα. Π.χ αν δεν εχεις ick και ριξεις φαρμακο για ick δεν προκειτε να παθεις καποια ζημεια στο ενυδρειο τοσο σοβαρη ωστε να προκαλεσει τετοιου ειδους απωλειες.

Και κατι αλλο που ειναι σημαντικο, δες την ημερομηνια ληξης. Πολλες φαρμακευτικες ουσιες οταν ληγουν μετατρεπονται σε αλλα συστατικα τα οποια ειτε γινονται ποιο τοξικα απο οτι ειναι ηδη ή εξασθενει η δραση τους.

Θα περασει οτι ειναι και με καθαρο μυαλο και πλεων περισσοτερη εμπειρια θα φτιαξεις εναν καλυτερο υφαλο και με σαμπ!! (Το σαμπ ειναι must ! Να το φτιαξεις)

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά.έκανα αλλαγή 10λιτρα έβαλα άνθρακα και βαμβάκι στο φίλτρο.το σκιμμερ χωρίς καπέλο.??με 26 ευρώ πού εχει το chemi επερνα ένα τζίβας πού λένε καί οι βλαχοι καί θα το έβλεπα κουκλί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...