Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο ( Χάρη Στον Fotisgt)


vag12

Recommended Posts

Τελευταία φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με ψάρια είναι πριν 26 χρόνια όταν ήμουν 10 χρονών και είχα μια γυάλα με χρυσόψαρο.

Αποφάσισα πλέον να μπω και εγώ στο Hobby δυστηχώς όμως με μηδενικές γνώσεις.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Φώτη ( ευτυχώς τον ξέρω από μικρό παιδί ώστε με τόσα τηλέφωνα και μηνύματα που του έριξα και του ρίχνω ακόμα λόγω του ότι βρίσκομαι πλέον επαρχία δεν με έβρισε ) για όλες τις γνώσεις που μου προσέφερε ώστε να μπορέσω να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο.

Διάβασα και μελέτησα και εγώ αλλά αλλιώς είναι να έχεις και την σιγουριά...

Οπότε έχουμε και λέμε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό


Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101 x 41 x 50 cm

Συνολικά Λίτρα: 180 Litre

Sump (λίτρα):



Οργανισμοί

Φυτά: Eleocharis parvula, Bacopa Caroliniana, Anubias barteri Nana, Echinodorus Bleheri, Hygrophilla Corymbosa Siamensis, Taxiphyllum sp. Flame

Ψάρια: 25 Lemon Tetra, 25 Paracheirodon axelrodi ( Cardinal Tetra ), 8 Corydoras Sterbai

Άλλα είδη: 5 Apple Golden Snail, 4 Zebra Snail, 3 Yellow Rabbit Snail, 5 Amano Shrimp, 10 Red Cherry Shrimp



Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο Αυτοκόλλητο

Πέτρες: Φεγγαρόπετρα

Ξύλα: Red Moorwood

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: Μαύρη χαλαζιακή άμμος κοκκομετρίας 0,6mm - 1,2mm



Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x High-Lite Day 45 Watt, 895 mm

Διάρκεια φωτισμού: 2 ώρες το μεσημέρι (12:00-14:00) και 6 ώρες το απόγευμα (18:00-24:00)



Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Filter Bioflow 3.0

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση: Seachem Flourish, Seachem Flourish Tabs

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Tropical Supervit, Tropical Caridina Nano Sticks, Tropical Shrimp Sticks, Φρέσκα Λαχανικά σε ροδέλες





Παράμετροι

pH: 7,8

Γενική σκληρότητα (GH): 16,5 dh

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8,5 dh

Αμμωνία (ΝΗ3): 0 mg/l

Νιτρώδη (ΝΟ2): <0,3 mg/l

Νιτρικά (ΝΟ3): 5 mg/l

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24,2°C



Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα 41% ( 75 λίτρα )

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Από το προηγούμενο βράδυ γέμισμα ενός βαρελιού 75l

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:



Φωτογραφίες:

Οι φώτο είναι τραβηγμένες από κινητό οπότε να δείξετε λίγο επιείκεια...

καλύτερες φωτογραφίες όταν μεγαλώσουν λίγο και τα φυτά...

28r1anl.jpg

2jai3af.jpg

2uthtmh.jpg

8zjny9.jpg

2gtatg6.jpg

2z3v3m9.jpg

2114gur.jpg

2dkz2u9.jpg

2uj5du8.jpg

9sz4as.jpg




  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται στο ματι κουκλι! Και τα ζωντανα ειναι κουκλια και αυτα! Μπραβο!

Μια επιφυλαξη εχω για την υπαρξη 2 κοπαδιων. Κοπαδιαζουν, ή ειναι τουρλουμπουκι;

Η φεγγαροπετρα ειναι ασβεστολιθικη και πιθανον να σου σκληρηνει το νερο!

Link to comment
Share on other sites

1ον) Θα σου σπάσω το κεφάλι,

2ον) Θα σε εκτελέσω,

3ον ) Θα σε ρίξω στα σκυλιά...

Δεν τα κάνω όμως γιατί από τις αρχικές ιδέες σου για καραβάκια, ζαντολάστιχα κλπ, κατάφερες να ξεφύγεις και να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.
Βρίσκεσαι σε επαρχία,όμως κατέρριψες πολλά παράπονα που ακούμε συνέχεια.... "Που να το βρω, πως να το βρω, δεν παίζει, δεν υπάρχει".
Αν έχεις όρεξη όλα γίνονται.
Επίσης περιορίστηκες σε 2 κοπάδια από τα αρχικά 40 που ήθελες. Η σύνθεση είναι οκ. Πολύ φοβόμουν οτι θα έκανες την κιβωτό του Νώε. Όλοι αυτό θέλουμε στην αρχή... :P

Παρατηρήσεις:

Κάτι είπαμε για τεστ στην πέτρα. Σίγουρα δεν έδειξε;

Γιατί έχεις σπαστό φωτισμό; Στη φύση σβήνει ο Ήλιος το μεσημέρι; Σερί ρύθμισε το περίπου 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο με προϋποθέσεις να γίνει κουκλί !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι!!! αν και θα το προτιμουσα με ασπρη αμμο.....

Τη φεγγαροπετρα βγαλτη........

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το ενυδρειο σου . Ειναι ενα ενυδρειο που εχει προοπτικη να γινει πολυ ομορφο, καλη συνεχεια . . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο εμένα μου αρέσει πολύ και ο μαύρος βυθός αλλά και η φεγγαρόπετρα, όσο για την ρίζα τέλεια. Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vag12, όπως του είπα του FotisGt και χθές που μου το έδειχνε, είναι πάρα πολύ όμορφο, ειδικά σαν πρώτη σου προσπάθεια... Μου αναφέρθηκε και στην ιδέα σου για τα καραβάκια, τους δύτες κλπ, αλλά τελικά άλλαξες σε ποιό φυσικό διάκοσμο....

Μόνη μικρο ένσταση που είχα εγώ είναι για την πέτρα δεξιά, που ομολογουμένος το έσωσες με τα φυτά που έχεις βάλει πάνω, αλλά θα την προτιμούσα λίγο σε ποιό μικρά κομμάτια, και ίσως διάσπαρτα μέσα στα κλαδιά της ρίζας....

Και πάνω απ όλα αυτό που είπε και ο Φώτης, ξεπέρασες την "δυσκολία" που προβάλουν πολλοί, ότι δεν βρίσκουν λύσεις στην επαρχεία.

Anyway, πολύ όμορφο, καλή συνέχεια, και να μας ενημερώνεις για την πορεία του...

Υ.Γ Μην σου πάρει τα μυαλά ο Φώτης, γιατί το έχει αυτό το προνόμιο.... Εδώ εμένα κατάφερε (μαζί με έναν άλλον "άσωτο") να αλλάξω το ενυδρείο μου μετά από 17 χρόνια....!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί το ενυδρείο ! Να το χαρείς , όπως το έχεις φανταστεί. :)

Την φωτοπερίοδο , όπως σου είπε και ο Φώτης , να την έχεις ενιαία για ένα 8ωρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

1ον) Θα σου σπάσω το κεφάλι,

2ον) Θα σε εκτελέσω,

3ον ) Θα σε ρίξω στα σκυλιά...

Δεν τα κάνω όμως γιατί από τις αρχικές ιδέες σου για καραβάκια, ζαντολάστιχα κλπ, κατάφερες να ξεφύγεις και να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.

Βρίσκεσαι σε επαρχία,όμως κατέρριψες πολλά παράπονα που ακούμε συνέχεια.... "Που να το βρω, πως να το βρω, δεν παίζει, δεν υπάρχει".

Αν έχεις όρεξη όλα γίνονται.

Επίσης περιορίστηκες σε 2 κοπάδια από τα αρχικά 40 που ήθελες. Η σύνθεση είναι οκ. Πολύ φοβόμουν οτι θα έκανες την κιβωτό του Νώε. Όλοι αυτό θέλουμε στην αρχή... :P

Παρατηρήσεις:

Κάτι είπαμε για τεστ στην πέτρα. Σίγουρα δεν έδειξε;

Γιατί έχεις σπαστό φωτισμό; Στη φύση σβήνει ο Ήλιος το μεσημέρι; Σερί ρύθμισε το περίπου 8 ώρες.

Αυτή και μόνο είναι η αλήθεια.

Πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές.

το νερό είναι ήδη σκληρό με ανεβασμένο PH από το δίκτυο εδώ στην Πρέβεζα.

προς το παρόν δεν ήθελα να μπλέξω και με όσμωση.

η φωτοπερίοδος ρυθμίστηκε σήμερα 16:00-24:00.Την είχα κανονίσει έτσι γιατί 13:00-16:00 έχω κενό από την δουλεία για να το το χάζευα λίγο όταν γυρνούσα σπίτι

όσο αναφορά την πέτρα είχα δει πολλούς εδώ μέσα που είχαν βάλει την συγκεκριμένη, μου άρεσε σαν εικόνα υπέθεσα οτι αφού την έχει αρκετός κόσμος δεν θα είναι ασβεστολιθική και από την χαρά μου που ετοιμαζόταν δεν έκανα το test αν αφρίζει, Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μεγάλη αλλά έχουν πολύ χώρο ( τρύπες δηλαδή ) οι Red Shrimp να κρυφτούν. Τις έχω πετύχει πολλές φορές να βγαίνουν από τις τρύπες.

Θα παρακολουθώ βέβαια μην μου ανεβάσει σκληρότητα, τότε το ξαναβλέπω.

την πρώτη εβδομάδα επειδή μου αρρώστησαν οι καρδινάλιοι και άρχισα τις αντιβιώσεις και τα όζον δεν έδωσα σημασία στις μετρήσεις του νερού αλλά στα ψάρια που "έφευγαν"...

θα τα παρακολουθήσω από εδώ και εμπρός και πράττω ανάλογα. :bigemo_harabe_net-64:

λίγο με τα φυτά θέλω να το παλέψω γιατί δεν το 'χω καθόλου ( ούτε γλαστράκι στο μπαλκόνι δεν μπορούσα να συντηρήσω ) για αυτό και είναι λίγα για αρχή.

Άλλωστε έχω τον Φώτη που δεν μπορώ να ξεφύγω, άσε που έρχεται συνέχεια εδώ κοντά για διακοπές και θα περνάει να με τσεκάρει είπε ( είπε ή με απείλησε, ακόμα προσπαθώ να τα διαχωρίσω ). :bigemo_harabe_net-83:

Υ.Γ. Φίλε Mr_Zoo και εγώ για ένα μικρό ενυδρείο ξεκίνησα 60-80 λίτρων ( από τα έτοιμα ίσα ίσα να το χαζεύουν οι μικρές, για αυτό και κοροϊδεύει για δύτες και καραβάκια ) αλλά με τον φίλο σου και με πιπίλισμα κατέληξα σε αυτό... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω για τα ψάρια, τα lemon tetra κοπαδιάσανε απο την 2η ημέρα, ενώ τα cardinal ακόμα τίποτα.

το ένα εδώ το άλλο εκεί.

όσο για τα cory απο τα 8 που έχω πότε έιναι 5-6 μαζί και πότε 3-4 συγκεντρωμένα αλλά πότε όλα μαζί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω για τα ψάρια, τα lemon tetra κοπαδιάσανε απο την 2η ημέρα, ενώ τα cardinal ακόμα τίποτα.

το ένα εδώ το άλλο εκεί.

όσο για τα cory απο τα 8 που έχω πότε έιναι 5-6 μαζί και πότε 3-4 συγκεντρωμένα αλλά πότε όλα μαζί ακόμα.

Ετσι πρεπει............οταν νοιωσουν απειλη κοπαδιαζουν

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο σαν πρωτη φαση το ενυδρειο σου αλλα και εγω θα προτεινα ενα κοπαδι να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη προσπαθεια!!!

Καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρεπει............οταν νοιωσουν απειλη κοπαδιαζουν

Ή οταν δεν εχουν τον χωρο! Εγω πιστευω πως με ενα κοπαδι θα ηταν καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

η φωτοπερίοδος ρυθμίστηκε σήμερα 16:00-24:00.Την είχα κανονίσει έτσι γιατί 13:00-16:00 έχω κενό από την δουλεία για να το το χάζευα λίγο όταν γυρνούσα σπίτι

Γιατι δεν την βαζεις 13:00-21:00 ή 14:00-22:00?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την εχω 14:00 - 00:00 και δεν εχω κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο σαν συνολο, βαλε πιο μικρη πετρα ομως, φαινετε σαν λες "ειδου η ροδος(ριζα) ειδου και το π%^$μα(πετρα)"...

Επισης τα νιτρωδη σου δεν ειναι μηδεν, λιγο τον νου σου....

Παρε και ενα seachem potassium(καλιο), οτι πρεπει για τα φυτα σου για υγειη φυλλα....

Προτασεις απλες, τα αλλα ο Φωτης....

Παντως παιδια χωρις να θελω να σπαμαρω, σε ξενα φορουμ το εχω ξαναδει για φωτοπεριοδο με διαλειματα/κενα.....

Το ονομαζουν σιεστα και λενε οτι βοηθαει στο να μην πιανουν αλγες.....απλα το αναφερω, εαν ενδιαφερη το θεμα το ψαχνουμε σε ξεχωρω θεμα, μην λερωνουμε του ανθρωπου...

Πολλες ευχες για καλη συνεχεια βαγγ.....θα την βρεις την ακρη σου με τα φυτα.....!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο και χαιρομαι που ο Φωτης σε επεισε να μη βαλεις καραβακια,δυτες και αλλα πλαστικα σκουπιδια.:P

Το μονο που με χαλαει λιγο ειναι η πετρα,δεν ξερω δεν μου κολλαει με το συνολο,αν εβαζες μερικες μικροτερες σκουρες πετρες λαβας νομιζω οτι θα εδιχνε πιο ωραιο!

Πολλα μπραβο παντως και κοιτα να το χαρεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου και να το χαιρεσαι.Αλλα απο τα λιγα που ξερω τα τετρα δεν θελουν πιο μαλακο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους 2 κύριοι για το όμορφο αποτέλεσμα!!

Δεν τα κάνω όμως γιατί από τις αρχικές ιδέες σου για καραβάκια, ζαντολάστιχα κλπ, κατάφερες να ξεφύγεις και να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.
Βρίσκεσαι σε επαρχία,όμως κατέρριψες πολλά παράπονα που ακούμε συνέχεια.... "Που να το βρω, πως να το βρω, δεν παίζει, δεν υπάρχει".
Αν έχεις όρεξη όλα γίνονται.

:thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

έχω καινούργιες φώτο από το ενυδρείο με την εξέλιξη του

Έχουν προστεθεί Hydrophila Difformis, Microsorum Pterotus Narrow, Cryptocoryne Wendtii Green και ένα εξωτερικό φίλτρο FLUVAL 206 με κυκλοφορία νερού: 780 λίτρα/ώρα το οποίο δουλεύει μόνο με τα άσπρα σφουγγάρια και βιολογικό Siporax.

επίσης βγήκαν τα Golden Apple Snail και μπήκαν Clithon corona γιατί τα Golden δεν μου άφησαν φυτό για φυτό.

Αυτά δεν ήταν σαλιγκάρια, κουνέλια ήταν.

Οι νέες μετρήσεις έχουν:

GH: 17,5 dh ( 35 σταγόνες )

KH: 9 dh ( 18 σταγόνες )
NH3/NH4: 0 mg/l
NO2: <0,3 mg/l
NO3: 10 mg/l - 12,5 mg/l.
PH: 8,0.
μόνο λίγο τα NO3 έχουν ανέβει, τα υπόλοιπα είναι σταθερά όπως είχαν.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...