Jump to content

Απολύμανση Δεξαμενής .


Recommended Posts

Καταρχήν δεν ήξερα , δεν ήμουν σίγουρος αν αυτή είναι η σωστή κατηγορία ή έπρεπε να ποστάρω στο ' Ασθένειες - φάρμακα ' . Αν λοιπόν είναι λανθασμένη η κατηγορία Κώστα ( Rastafarian ) μετέφερε το θέμα στην σωστή :)

Όπως λοιπόν γράφει ο τίτλος είμαι στην σκέψη να απομακρύνω τα ψάρια μου , να αδειάσω την δεξαμενή μου , να την απολυμάνω και να κάνω επαννεκίνηση . Δεν θέλω να μου πείτε , μην το κάνεις , μην εγκαταλείπεις . Άλλωστε δεν θα εγκαταλείψω , θα κάνω επανεκκίνηση , απολυμαίνοντας την δεξαμενή μου , το φίλτρο μου από τις αρρώστιες που έχουν μέσα ..

Συγκεκριμένα να πώ τι σκέφτομαι να κάνω :

1ον ) Τα ψάρια θα φύγουν ..

2ον ) Για τα ξύλα και τις ανούμπιες , κυρίως για τις ανούμπιες θα εφαρμόσω το 19 μέρη νερό και 1 μέρος χλωρίνη βουτηγμένα για 5 λεπτά θα τα ξεπλύνω με άφθονο νερό και κατόπιν θα τα αφήσω σε κουβά με αποχλωριωμένο νερό . Αυτό για να μην χάσω τα φυτά . Είναι μια χαρά , πάνε καλά και είναι κρίμα να τα πετάξω .

3ον ) Καθαρισμός του φίλτρου . Δηλαδή , θα πετάξω το siporax mini ( βιολογία ) από τους θαλάμους , θα λύσω την φτερωτή , θα λύσω σε κομμάτια όλο το φίλτρο δηλαδή και θα το βράσω σε καυτό νερό .

4ον ) Θα πετάξω το χαλίκι , θα καθαρίσω το τζάμι του ενυδρείου μου εσωτερικά σε 2 - 3 σημεία που έχει εμφανίσει καφέ άλγη και θα το ξεπλύνω με καυτό νερό .

5ον ) Θα απολυμάνω και τον θερμαντήρα καθώς και το θερμόμετρο μου .

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πρώτον : Αν οι παραπάνω κινήσεις είναι σωστές ώστε να καταφέρω να διώξω τα υπολλείματα των βακτηρίων - παράσιτων από την δεξαμενή μου και δεύτερον : Αν αρκεί η χρήση καυτού νερού στην δεξαμενή για να απομακρυνθούν οι αρρώστιες ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Η ανωτέρω διαφήμιση ποιάς δεκαετίας είναι ; 60 's - 70 ' s ;

Υ.Γ . Μου σπαμάρετε το θέμα :P

Link to comment
Share on other sites

βαλε χλωρινη σε ολα.

Και μετα να τα περασεις με αντιχλωριο, δυο τρεις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και γώ στο νού μου Δημήτρη . Αλλά στο ενυδρείο 60χ30χ30 , πόση χλωρίνη να ρίξω ;

Link to comment
Share on other sites

Να μην το κανεις καθολου.

Αν ακουσεις αυτα που σου λεει ο Σταματης και ο Husky αλλα και ολοι οσοι σου γραψαν θα τελειωσεις με το προβλημα μια και καλη. Αν ειναι μετα απο καθε ασθενεια να αλλαζουμε ενυδρειο καληνυχτα!

Ηρεμησε και ακου τις οδηγιες. Στο θεμα του ick νομιζω φταις εσυ γιατι αλλα σου ειπαν και αλλα εκανες στην πρωτη αρρωστεια!

Ελπιζω να μην το παρεις προσωπικα. Αλλωστε ξερεις οτι τα λεω για καλο!

Ασε τις σπασμωδικες κινησεις!

Link to comment
Share on other sites

Να μην το κανεις καθολου.

Αν ακουσεις αυτα που σου λεει ο Σταματης και ο Husky αλλα και ολοι οσοι σου γραψαν θα τελειωσεις με το προβλημα μια και καλη. Αν ειναι μετα απο καθε ασθενεια να αλλαζουμε ενυδρειο καληνυχτα!

Ηρεμησε και ακου τις οδηγιες. Στο θεμα του ick νομιζω φταις εσυ γιατι αλλα σου ειπαν και αλλα εκανες στην πρωτη αρρωστεια!

Ελπιζω να μην το παρεις προσωπικα. Αλλωστε ξερεις οτι τα λεω για καλο!

Ασε τις σπασμωδικες κινησεις!

Μου είπαν για μπάνιο με omnipur στην πρώτη αρρώστια . Η δική μου επιπόλαιη , λανθασμένη κίνηση ήταν να ρίξω το omnipur στο νερό μου αλλά μετά το απομάκρυνα με άνθρακα .. Οι επόμενες κινήσεις ήταν μπάνιο με omnipur το οποίο και δεν απέδωσε στο θέμα του fin rot .. Να σου πώ εγώ τι είδα με την είσοδο των ψαριών στο ενυδρείο μετά το omnipur ; Δύο ψάρια σαν μαστουρωμένα να έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους και να πέρνουν περίεργες κλίσεις . Άσε που τα πτερύγια και ο μύκητας στο κεφάλι τους έγιναν πράσινα ! !

Ακολούθησαν δύο μπάνια με bactopur direct , το fin - tail rot οπισθοχώρησε και μετά από μία - δύο μέρες εμφανίστηκε το Ick . Πές μου λοιπόν που είμαι λάθος ; Ίσως να είμαι στο ότι έριξα το omnipur απευθείας στο ενυδρείο μου και μάλιστα επειδή τέθηκε θέμα βιολογίας , ανάρτησα ανάλογο θέμα . Βέβαια η χρήση του bactopur direct είναι αναγκαστικά σε μορφή μπάνιου μιά και είναι πανίσχυρο και όπως λέει στις οδηγίες χρήσης , δύναται να καταστρέψει την βιολογία .

Είμαι ήρεμος και χαλαρός απλά όλα αυτά με κάνουν να αναρωτιέμαι μήπως και έπρεπε να στραφώ στην Api από την αρχή ( melafix - pimafix ) ! Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Husky αυτά που μου προτάθηκαν και χρησιμοποίησα είναι ισχυρά φάρμακα και ίσως θα έπρεπε να είναι η έσχατη λύση - αντιμετώπιση ..

Γνωρίζω τις προθέσεις σου και έτσι ότι και να μου πείς δεν το παίρνω προσωπικά και δεν θίγομαι .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι που δεν θιγεσαι.

Σου ειπε ο Σταματης να κανεις μια θεραπεια με μορφη μπανιου, κατι το οποιο εχει προτεινει και σε αλλους με βελτιστα αποτελεσματα. Εσυ το φαρμακο το εριξες μεσα στο ενυδρειο. Ισως εκει να ξεκινησε η κατω βολτα. Απ την στιγμη που μπορει να χαθηκε η βιολογια ξεκινανε και τα προβληματα! Αλλωστε η καθε ασθενεια επιφερει και δευτερευουσες ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσες το Σταματη για ολα αυτα απο την πρωτη στιγμη, ωστε να σου πει τη θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Και αν σας πώ ότι η βιολογία δεν χάθηκε ; Οι μετρήσεις ήταν όπως πρίν αλλά μιά και τίθεται θέμα , επειδή ετοίμασα νερό για να κάνω αλλαγή , θα πάρω μέτρηση τώρα και θα σας πώ αποτελέσματα .

Δημήτρη ναί , έκανα ότι μου είπε .

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπορει η βιολογια να μην χαθηκε αλλα τα ψαρια μειναν εκτεθειμενα σε ενα τοσο βαρυ φαρμακο μια μερα. Σου ξαναλεω, δεν ξερω τι ρολο βαραει το φαρμακο αλλα για να σου λενε τα παιδια οτι ειναι βαρυ και να σου λεει ο Σταματης μπανιο για λιγο κατι ξερει! Διαβασε λιγο το θεμα σου απ το 46 ως το 88 ποστ και θα καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

Αποτελέσματα μετρήσεων μηδενικά . Ακόμα και τα νιτρικά τα οποία λογικά με τα μπάνια και την πλήρωση καθαρού νερού , καθώς και τις δύο ανούμπιες αλλά και το sera με απόδοση 700 λίτρα / ώρα είναι μηδενικά .

Προχωρώ σε προγραμματισμένη αλλαγή νερού .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο κι εμενα δεν μου αρεσει. Δεν ταιζεις; Δεν παραγουν ρυπους τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσες το Σταματη για ολα αυτα απο την πρωτη στιγμη, ωστε να σου πει τη θα κανεις?

Αν ειναι ολα μηδενικα δεν ειναι φυσιολογικο Βαγγελη..

Αυτο ακριβως σου λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω , με τα μπάνια αφαιρούσα νερό και συμπλήρωνα καθαρό . Μέσα σε μία εβδομάδα τους έκανα τρία μπάνια , οπότε πότε να προλάβει να σηκώσει νιτρικά ; Φυσικά και ταίζω και παραπάνω μάλιστα . Μουλιάζω τα φυλαράκια τα ρίχνω και τα πιο πολλά πέφτουν κάτω και τα τρώνε από κάτω .

Αν τα νιτρικά είναι μηδέν επειδή έπεσε φάρμακο μέσα , η αμμωνία και τα νιτρώδη δεν θα έπρεπε να έχουν σηκωθεί ;

Τα μπάνια έπαψαν και σήμερα έκανα αλλαγή νερού , την παραπάνω Κυριακή θα ξαναπάρω μέτρηση , αλλά λάβετε και υπόψιν σας ότι αλλάζω νερό κάθε Κυριακή , κάθε εφτά μέρες δηλαδή .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...