Jump to content

Eσπασε Το Φωτιστικο Και Χαθηκε Η Φτερωτη!!!!!!


Sturm

Recommended Posts

Επειδη ο εξω απο δω εχει πολλα ποδαρια και χορευει συνεχως, κι επειδη αυτα συνηθως γινονται καθημερινες που τα μαγαζια ειναι κλειστα οπως Τεταρτη και Δευτερα ή αργιες, εχθες για πρωτη φορα εβαλα το φωτιστικο απο το ενυδρειο εκει που εκανα καθαριοτητες και ορθιο! Το αποτελεσμα το συμπερανατε πιστευω! Σαν να μην εφτανε αυτο πανω στην αναμπουμπουλα εχασα και την φτερωτη απο τον wavemaker!

Απολογισμος: Εσπασε το starter και η βαση του starter, που ενεκα Made in China δεν ξερω αν θα βρω ανταλλακτικο και χαθηκε η φτερωτη απο το wavemaker! Δηλαδη @&(^)*%$574(^%(^%(^)&6)67@*!@&!&@!@%!!!!!!!!!

Τελοσπαντων στο θεμα μας!

Πηρα το φωτιστικο και το ανοιξα να δω τι παιζει!

CAM00288_zpscdlvfn8g.jpg

CAM00286_zpsr1shhm9g.jpg

Αφου λοιπον μπηκα σε αυτη τη διαδικασια εχω μερικες επιλογες που θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.

Α) Ψαχνω να βρω starter και βαση starter ( και σιγα μη βρω ) για να αντικαταστησω αυτο που εσπασε! Η βαση του ειναι κατι τετοιο. Αν το εχει δει κανεις καπου παρακαλω ας μου πει.

CAM00284_zpsysosumwg.jpg

CAM00286_zpsr1shhm9g.jpg

Και το starter αυτο:

CAM00293_zpst6vq8f6o.jpg

CAM00291_zpso9pchwfi.jpg

CAM00290_zpskaaamtz7.jpg

Β) Ξηλωνω τα δυο balast και παω για ηλεκτρονικο balast και Τ5 λαμπες στα 54 w με 1,20 μηκος ( δεν ξερω αν βγαινουν σε τετοιο μηκος ) εχωντας βρει αυτο αλλα δεν ξερω αν θα κανει στις υποδοχες του ενυδρειου που ειναι αυτες:

CAM00280_zpsmjvljcpd.jpg

CAM00283_zpsyms4wt7c.jpg

Γ) Παω σε κατι τετοιο και ξηλωνω οπως ειναι την σκαφη του ηδη υπαρχοντος balast ωστε να μην υπαρχει τιποτα. Eχω βρει και αυτα αλλα ειναι χωρις μετασχηματιστη. Προφανως ο σχηματιστης θα ειναι φθηνος και κοινος και εξωτερικος του ενυδρειου

Σε αυτη την επιλογη ειχα σκεφτει να αφαιρεσω τελειως το καπακι και να το αντικαταστησω με ενα κομματι κοντρα πλακε θαλασσης!

Παιδια σας ζαλισα! Οποιος μπορει ας πει μια ιδεα!

Για την φτερωτη ελπιζω απλα να βρω ανταλακτικο μιας και ειναι fluval!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

1.20 Υπαρχουν απο ριο 400.

Link to comment
Share on other sites

Στα 54 βατ Δημητρη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Για ολα τα αλλα εχεις να πεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι το starter θα το βρεις πανευκολα σε οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρολογικα... :)

....για την βαση του ομως δεν νομιζω.....εγω το εχω χυμα χωρις καμια βαση....

Η καλυτερη και ποιο ακριβη λυση ειναι το ηλεκτρονικο μπαλαστ.....

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που εδειξες φιλε μου εχει καλωδιο για παροχη απ'ευθειας στην πριζα.Η πιο καλη λυση να ξερεις ειναι τα ηλεκτρονικα μπαλαστ σε ολα τους.Τωρα παλι αν θελεις βασεις για σταρτερακι(κανει οποιαδηποτε) και δεν μπορεσεις να βρεις πρεπει να εχω απο κατι φωτιστικα που ξηλωνα και εβαζα ηλεκτρονικα μπαλαστ που ανεφερα παραπανω.Αν θελεις να τσεκαρω ριξε ενα π.μ να μην γεμιζουμε το θεμα με ασχετα και θα ψαξω αυριο το μεσημερι κ θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρα παιδια να ξηλωσω το μπαλαστ το παλιο και να βαλω καινουριο ηλεκτρονικο για τ5; Δεν ξερω ομως αν τα αυτακια που μπαινουν τα στεγανα αν θα κανουν στο φωτιστικο μου!

Απ την αλλη θελω να το ξεφορτωθω, γιατι ειναι βαρυ και δυσχρηστο, και να βαλω ενα εξωτερικο αλλα θα γεμισω καλωδια και ειναι και πανακριβο!

Παντως εχυχαριστω αδερφε. Θα ριξω μια ματια αυριο και θα σου πω αν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Οι βάσεις απο τα στεγανά ακροφύσια έχω την εντύπωση οτι εχουν το ίδιο μέγεθος όλες. Παλιότερα έψαχνα και είχα βρει δυο διαφορετικά και είχαν το ίδιο μέγεθος οι βάσεις τους, τυχαίο; Μπορεί. Μετα πήρα απο eBay και διαπίστωσα οτι είχαν και εκείνες το ίδιο μέγεθος και σχήμα. Δε σε παίρνω στο λαιμό μου αλλα αυτή την εντύπωση σχημάτισα προσωπικά.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο εξω απο δω εχει πολλα ποδαρια και χορευει συνεχως, κι επειδη αυτα συνηθως γινονται καθημερινες που τα μαγαζια ειναι κλειστα οπως Τεταρτη και Δευτερα ή αργιες, εχθες για πρωτη φορα εβαλα το φωτιστικο απο το ενυδρειο εκει που εκανα καθαριοτητες και ορθιο! Το αποτελεσμα το συμπερανατε πιστευω! Σαν να μην εφτανε αυτο πανω στην αναμπουμπουλα εχασα και την φτερωτη απο τον wavemaker!

Απολογισμος: Εσπασε το starter και η βαση του starter, που ενεκα Made in China δεν ξερω αν θα βρω ανταλλακτικο και χαθηκε η φτερωτη απο το wavemaker! Δηλαδη @&(^)*%$574(^%(^%(^)&6)67@*!@&!&@!@%!!!!!!!!!

 

Τελοσπαντων στο θεμα μας!

Πηρα το φωτιστικο και το ανοιξα να δω τι παιζει!

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Αφου λοιπον μπηκα σε αυτη τη διαδικασια εχω μερικες επιλογες που θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.

 

Α) Ψαχνω να βρω starter και βαση starter ( και σιγα μη βρω ) για να αντικαταστησω αυτο που εσπασε! Η βαση του ειναι κατι τετοιο. Αν το εχει δει κανεις καπου παρακαλω ας μου πει.

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Και το starter αυτο:

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Β) Ξηλωνω τα δυο balast και παω για ηλεκτρονικο balast και Τ5 λαμπες στα 54 w με 1,20 μηκος ( δεν ξερω αν βγαινουν σε τετοιο μηκος )  εχωντας βρει αυτο  αλλα δεν ξερω αν θα κανει στις υποδοχες του ενυδρειου που ειναι αυτες:

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Δημοσιευμένη  εικόνα

 

Γ) Παω σε κατι τετοιο και ξηλωνω οπως ειναι την σκαφη του ηδη υπαρχοντος balast ωστε να μην υπαρχει τιποτα. Eχω βρει και αυτα αλλα ειναι χωρις μετασχηματιστη. Προφανως ο σχηματιστης θα ειναι φθηνος και κοινος και εξωτερικος του ενυδρειου

Σε αυτη την επιλογη ειχα σκεφτει να αφαιρεσω τελειως το καπακι και να το αντικαταστησω με ενα κομματι κοντρα πλακε θαλασσης!

 

Παιδια σας ζαλισα! Οποιος μπορει ας πει μια ιδεα!

 

Για την φτερωτη ελπιζω απλα να βρω ανταλακτικο μιας και ειναι fluval!

Στάλθηκε από το S8Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aγόρι τρελλό εφόσον δεν είσαι του φυτεμένου και δεν σκοπεύεις να γίνεις δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε έξοδα.

Με κάνα 5ευρω το πολύ βρίσκεις βάση και starter.

Αν θέλεις βέβαια να κάνεις αναβάθμιση του φωτισμού σου αυτό είναι άλλο θέμα. . .

Η γνώμη μου πάντως είναι αν πας σε καινούρια ballast,ακροφύσια κτλ να κοιτάξεις στις θέσεις που θα τα τοποθετήσεις

να μπορείς να βάλεις κοινές λάμπες του εμπορίου ετσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να δίνεις 15-20 ευρώ για μια λάμπα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες, πηγα πηρα αυτα και ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ. Δυστυχως οι λαμπες εμποριου ειναι 1,15 ενω η αποσταση απο ακροφυσιο σε ακροφυσιο ειναι 1,20 οποτε παλι τα πετ θα μου τα φανε στις λαμπες αλλα τι να κανουμε! Καθε ποτε τις αλλαζουμε τις τ5;

Σταρτερ βρηκα ανετα αν και δεν περιμενα οτι θα βρω γιατι το αλλο ηταν περιεργο. Δεν το ειχα ξαναδει ποτε αλλα ο ανθρωπος στο μαγαζι μου ειπε ειναι το ιδιο.

Βαση για το σταρτερ για κανεναν λογο δεν μπορεσα να βρω ιδια!

Το εβαλα να δουλευει για σημερα και αυριο και απο Κυριακη θα μπουνε οι καινουριες λαμπες!

Αυτο που δεν περιμενα με τιποτα ηταν το χαστουκι που εφαγα απο την fluval. Δεν εχει ανταλακτικο την φτερωτη του wave maker!!!!!!!! Οποτε με βλεπω για καινουριο εκτος κι αν δια μαγειας ξαναβρω την φτερωτη. Αυριο θα ανοιξω την ηλεκτρικη σκουπα μηπως την εχω ρουφηξει!!!!!!

Οταν εγκατασταθουν οι λαμπες θα ανεβασω φωτο να δειτε τα αποτελεσματα και να μου πειτε γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε 2 καινούριες τρύπες να μπορείς να βάλεις τις λάμπες του εμπορίου!!

Μια σε κάθε πλευρά χρειάζεσαι δεν είναι δύσκολο. . .

Link to comment
Share on other sites

Λες να ανοιξω καινουριες τρυπες; Και τις παλιες πως θα τις κλεισω ρε συ Βασιλη;

Εντωμεταξυ με προβληματιζει η αποτομη αλλαγη φωτισμου! Λες να γεμισω αλγες;

Link to comment
Share on other sites

Τις παλιές τρύπες και με ένα πλαστικό τακάκι και απλή κόλλα από την μέσα μεριά του κουτιού τις κλείνεις άνετα.

Επίσης θα σου πρότεινα αν κάνεις αυτήν την δουλειά να "χαλάσεις" μια και μια.Δηλαδή οπως κοιτάς το ενυδρείο

από μπροστά να κλείσεις στην μπροστά μεριά την δεξια και στην πίσω την αριστερή για να μοιράσεις και κατά μήκος

αυτούς τους 5 ποντους που θα κλέψεις από τις λάμπες.

Όσο για τις αλγες αν φοβάσαι οτι θα έχεις πρόβλημα ξεκινάς με μικρότερη φωτοπερίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Τις παλιές τρύπες και με ένα πλαστικό τακάκι και απλή κόλλα από την μέσα μεριά του κουτιού τις κλείνεις άνετα.

Επίσης θα σου πρότεινα αν κάνεις αυτήν την δουλειά να "χαλάσεις" μια και μια.Δηλαδή οπως κοιτάς το ενυδρείο

από μπροστά να κλείσεις στην μπροστά μεριά την δεξια και στην πίσω την αριστερή για να μοιράσεις και κατά μήκος

αυτούς τους 5 ποντους που θα κλέψεις από τις λάμπες.

Όσο για τις αλγες αν φοβάσαι οτι θα έχεις πρόβλημα ξεκινάς με μικρότερη φωτοπερίοδο.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γινανε ολες οι απαραιτητες μετατροπες ( τρανσφορμερς το εκανα σου λεω ) και μπηκανε τα ακροφυσια. Μη ζητατε φωτο γιατι εγω εχασα τη μπαλα και ηρθε φιλος ηλεκτρολογος και το εφτιαξε οποτε δεν εκανα καμια τρελη πατεντα. Αυριο παω να παρω λαμπες να δω αν δουλευουν!

Λοιπον τι γινεται τωρα, αυτη τη στιγμη μονο τις juwel οι 1,20 με βολευουν και ειναι 2 ειδη! Η day και η color! H πρωτη εχει 9000 κελβιν και η δευτερη 6500! Σαν πολλα δεν ειναι; Να βαλω 2 color θα παει στις 13000 κελβιν συνολο! Παλι πολλα ειναι και θα ειναι πολυ μωβ το ενυδρειο! Για πειτε καμια ιδεα, ειδικα οι φυτεμενοι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μόνο αυτά τα 2 είδη η Juwel. . .

http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/More/Lighting/Lighting-Tubes/High-Lite-T5-Lighting-Tubes/Tube-High-Lite-Day-24-W-T5-24-W-T5-438-mm.html

Για να σου πω και την γνώμη μου στο δικό σου θα έβαζα μια daylight και μια nature κυρίως λόγο ύψους. . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Η nature θα ηταν οτι πρεπει. Αλλα δεν ξερω αν θα την βρω! Εδω σε 2-3 μαγαζια που πηγα σημερα δεν ειχαν και μου ειπαν οτι εχουν ελλειψη! Θα κανω κι αυριο μια γυρα! Ευχαριστω Βασιλη με βοηθησες φιλαρακι σε αυτο το κομματι. Για το αλλο τι λες; Ειναι πολλα τα κελβιν; Λαβε υποψην οτι εχει υψος γυρω στο 80 και απο φυτα 4 ανουμπιες, 7 εχινοδορους, ενα μικροσοριουμ και μος!

Link to comment
Share on other sites

Nα `σαι καλά φιλαράκι μου.Μακάρι να είχα χρόνο χτες να σε βοηθούσα να το φτιάχναμε όπως λέγαμε.

Για τα κέλβιν πάντως στην θέση σου θα την έβαζα.Λόγο ύψους με nature και colour πιστεύω δεν θα έχεις πολύ φως.

Αν θες κάνε και ένα τηλ σε αυτό το λαμπομάγαζο lentzoslampes.gr μήπως βρεις κάτι στα μέτρα σου πιο οικονομικό από τις juwel.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν βρισκω με τιποτα! Πηρα τις nature και colour! Εχουν πολυ δυνατο φως σε σχεση με πριν! Ακομη δεν το εχω βαλει πανω λογω οτι αντιμετωπιζουμε ενα προβλημα με το ρευμα και την συνδεσμολογια! Αλλα πιστευω αυριο μεθαυριο. Αν δεν ειναι καλο εχει ο θεος και στην επομενη αλλαγη λαμπτηρων θα κανω τον αλλο συνδιασμο!

Αναμεινατε φωτο για το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Με χαρα ανακοινωνω πως μολις ειδαμε φως! Παραθετω 4 φωτο 2 απο τον παλιο φωτισμο και 2 απο τον καινουριο! Ετσι για να το κανουμε πιο ενδιαφερον δεν θα σας πω ποια ειναι ποια! Να δουμε αν βλεπετε διαφορα!

CAM00300_zpsomvq9dwi.jpg

CAM00299_zpsktvocrpe.jpg

CAM00187_zpswh0qofov.jpg

CAM00186_zpsyildqrfe.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες φωτο ειναι με τον καινούριο φωτισμό. Ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες φωτο ειναι με τον καινούριο φωτισμό. Ωραίος!

0,5 + 0,5 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...