Jump to content

Γέννα! C.sterbai!


bbetta

Recommended Posts

Επιτέλους! Για πολύ καιρό πίστευα ότι είμαι γκαντέμης και ότι έχω μια εξάδα φοβητσιάρικων αρσενικών αλλά μετά από ένα τετράμηνο είδα τα πρώτα ωα! Σημασία έχει ο δρόμος από εδώ και πέρα και επειδή δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να γεννήσουν τώρα, είμαι κάπως απροετοίμαστος.

Τα ψάρια γέννησαν σήμερα, λίγα όμως αυγά.Είμαστε στα 5 and counting...

Δεν είμαι σίγουρος για το πως θα κινηθώ τώρα έχω όμως κάποιο πλάνο. Σε καμία περίπτωση δεν τα αφήνω στην τύχη τους επειδή δεν πολυεμπιστεύομαι τους αρχάριους γονείς αλλά ούτε και την ''ο θεός να την πει γαρίδα'' αμάνο που έχω. Είμαι σίγουρος πως θα τα καταβρόχθιζε με την πρώτη ευκαιρία.

Σκέφτομαι αρχικά να μεταφέρω όλα τα αυγά στην κλασική πλαστική γεννήστρα που έχω.Θα βαλω μέσα καμποσο χαλίκι ενυδρείου, ειδικά στις γωνιες για να μην πανε τα μικρά βόλτα.Θα τοποθετήσω τα αυγά πάνω από το χαλίκι σε ένα κομμάτι πλαστικού ώστε να μπορώ να ελέγχω.Θα ρίξω κάποιες σταγόνες esha 2000 και θα στρέψω την έξοδο του μικρού εσωτερικού φίλτρου μου προς το πάνω μέρος της γεννήστρας (Σκέφτομαι να τη βυθίσω βάζοντας φυσικά το καπάκι για να μην εισέλθουν ανεπιθύμητοι. Παράλληλα θα στρώσω ένα μικρό 23αρι που έχω για μελλοντική μεταφορά των μικρών,όταν δυναμώσουν.(Εφόσον είναι τόσα λίγα δεν πιστεύω να τα πειράξει η γεννήστρα, έτσι και αλλιώς πολλοί το έχουν κάνει με ψάρια βυθού.Περιμένω την γνώμη σας.

Επίσης έχετε καμία πρόταση για πρώτη τροφή; Θα ήθελα πολύ microworms αλλά δεν βρίσκω.Για ζωντανή αρτέμια ούτε συζήτηση αλλά αυτή η εκδοχή μου αρέσει πολύ http://www.oceannutrition.com/?post=instant-baby-brine-shrimp

Περιμένω σχόλια-Φωτο συντομα

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι ευγε! Τα κορυ δεν νομιζω να ασχολουντε σαν γονεις με τα αυγα τους ετσι κι αλλιως! Η αμανο νομιζω ειναι φυτογαγα!

Τιποτα δεν συγκρινεται με την ζωντανη αρτεμια!

Καλα το πας με τη γεννηστρα. Προσεχε μονο μην στα ρουφηξει το φιλτρο!

Ευχομαι συντομα να εχουμε ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας φιλαράκι!Εγώ είχα αρκετές πετυχημένες γέννες από corydoras aeneus.Κάπως έτσι μου πέτυχαν οι γέννες,πλαστική γεννήτρια,αεραντλια και καθημερινή μικρή αλλαγή νερού με μικρές δόσεις Esha-2000

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις αγγελία όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει μπόλι για καλλιέργεια microworms αλλά μην αγχώνεσαι.Τρώνε και ταμπλέτα

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι ευγε! Τα κορυ δεν νομιζω να ασχολουντε σαν γονεις με τα αυγα τους ετσι κι αλλιως! Η αμανο νομιζω ειναι φυτογαγα!

Τιποτα δεν συγκρινεται με την ζωντανη αρτεμια!

Καλα το πας με τη γεννηστρα. Προσεχε μονο μην στα ρουφηξει το φιλτρο!

Ευχομαι συντομα να εχουμε ψαρακια!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Σίγουρα δεν ασχολούνται με τα αυγά αλλά είμαι σίγουρος ότι θα χάνονταν μέσα στο ενυδρείο και επειδή οι γονείς δεν έχουν εμπειρία (μην ξεχνάμε ότι ένα ψάρι γέννησε τα άλλα 5 όχι) και έχω διαβάσει αρκετές αναφορές, όπου τα μικρά τρόγωνταν από τους γονείς.Επίσης η μια από τις αμάνο μου δεν καταλαβαίνει Χριστό, θα τα έτρωγε με την πρώτη ευκαιρία.

Καλά το πας φιλαράκι!Εγώ είχα αρκετές πετυχημένες γέννες από corydoras aeneus.Κάπως έτσι μου πέτυχαν οι γέννες,πλαστική γεννήτρια,αεραντλια και καθημερινή μικρή αλλαγή νερού με μικρές δόσεις Esha-2000

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Κάπως έτσι κινούμε και εγώ.Η ροή που έχω είναι πολύ μικρή ώστε να μην κινούνται πάνω κάτω.

Τελικά βρήκα 12 αυγά, 2 έχουν αρχίσει να χαλάνε όμως.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα χαλασμένα να μην κολλήσουν τα υπόλοιπα fungus

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έχει περάσει και τα δύο χαλασμένα παραμένουν.Τα υπόλοιπα δείχνουν σημάδια ανάπτυξης, μπορώ να δω τα ψαράκια μέσα.Τα 2 χαλασμένα δεν είμαι σίγουρος ότι κόλλησαν fungus.Μπορεί απλά να είναι τζούφια.Δεν έχουν χαλάσει-ασπρίσει εξωτερικά,μόνο λίγο εσωτερικά.Δεν τα έχω μετακινήσει επειδή Α) έχουν αναφερθεί κάποιες φορές που βγήκαν ψαράκια .Β) Δεν δείχνει το ασπράκι σημάδια εξάπλωσης Γ) Δυο από τα καλά αυγά είναι κολλημένα πάνω τους και αν δεν χειροτερέψει η καταστασή τους, φοβάμαι να τα ξεκολλήσω για να μην σπάσουν.

Θα ενημερωσω για την εξελιξη

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να σου σκασουν ευχομαι...

δυστηχως δεν εχω βρει για να σου πω τον καταλληλο τροπο της 100% επιτυχιας.. μιας κι εχω προσπαθησει πανω απο 20 φορες κι εχω καταφερει να σκασω 6 αυγα.. (σε χωριστες γεννες)

οι αλλαγες νερου καθημερινα, νομιζω πως επιβαλλονται.. πολυ καλη αναταραξη και κυκλοφορια..

το φουνγκους 99% ,θα εμφανιστει σε καποια, ακομα και με esha.. να τα απομακρυνεις μολις τα δεις..

τρωνε ταμπλετες τα μικρα, αρα μην ανυσηχεις!

καλο σκασιμο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας αναστήσω το θέμα βραδυατικα...

Τελικά ούτε εγώ πέτυχα κάτι με τα λιγοστά αυγά μου, τα οποία προσβλήθηκαν στην πλειοψηφία τους από μύκητα. Έμαθα όμως από κάποια λάθη μου που έκαναν το εγχείρημα λιγότερο πρακτικό, τώρα όμως μετά από μια μικρή περίοδο απουσίας από το χόμπι λέω να ξαναπροσπαθησω. Στο χρονικό διάστημα που πέρασε είχα λόγω εξετάσεων χρόνο για τα τελείως απαραίτητα. Τώρα θα προσπαθήσω να φέρω τα ψάρια μου σε καλύτερη κατάσταση , κάνοντας πολλές συχνές αλλαγές με πιο κρυο νερό, ταΐζοντας πολλές φορές τη μέρα με μεγάλη ποικιλία και με χρήση ζωντανών και κατεψυγμένων τροφών.

Πρωταρχικό μέλημα ειναι να γεμίσει το θηλυκό(ά;;) με αυγά αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι θα κάνω με τυχόν γέννες . Οποιαδήποτε γνώμη ειναι δεκτή.

Αποφάσισα να μην ξαναχρησιμοποιησω την κλασική γεννήστρα με τις τρύπες, αφού φοβάμαι πως τα μωρά θα ξεφύγουν απο εκει, καθώς και θα αποφύγω το χαλίκι μέχρι την γέννηση. Επίσης θα χρειαστεί δυνατότερη ροή . Έχω σκεφτεί ως τώρα κάποιες εναλλακτικές με επικρατέστερη τη χρήση του marina hang on breeding box μαζί με κυκλοφορητη, για τις πρώτες 20 μέρες περιπου.Παράλληλα με το που σκάσουν τα αυγά θα στρώσω (απλό μπόλιασμα;) ενυδρειακι 23l για να μεγαλώσω τα μωρά . Τα μόνα πράγματα που με ανυσηχουν ειναι ειναι αν τα ψάρια θα αντέξουν την μεταφορά σε άλλο ενυδρειο, του οποίου οι συνθήκες ίσως διαφέρουν ελάχιστα και οι πολλές αναφορές ότι σε bare bottom γεννήστρα πολλές φορές τα μικρά τρώνε τις ακαθαρσίες τους και πεθαίνουν. Βέβαια υπάρχει πάντα και η εναλλακτική ενος απλού κοντέινερ που θα επιπλέει στο ενυδρειο και η εναλλακτική μιας γεννηστρας διχτακι.

Περιμένω εμπειρίες και γνώμες

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα, κι εφοσων θελεις να βγαλεις μικρα , να αφησεις αδειο το 23λιτρο, μολις δεις αυγα, το γεμιζεις με νερο εξ ολοκληρου απ το κυριως ενυδρειο.

Παρε μπλε του μεθυλαινιου και βαλε μια δυνατη αεραντλια με 2 εξοδους στο 23λιτρο, την μια εξοδο απεναντι απο την αλλη.

Παρατηρηση καθημερινη για να απομακρινεις τα αυγα που τυχον πιασουν φουγκους ενω παραλληλα μπολιασε ενα αεροφιλτρο για να μπει οταν σκασουν τα αυγα.

Αν θελεις μπορεις να βαλεις και κυκλοφοριτη, πρεπει να προσεξεις παντως να τον κλεισεις καλα , μην τραβηξει τα αυγα.

Οπως και αντι για αεροφιλτρο να βαλεις φιλτρο, αλλα κι αυτο θελει προσοχη,να το τυλιξεις με τουλι και να το τοποθετησεις οσο πιο ψηλα μπορεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή και αυτή η ιδέα , αλλά με προβληματίζει σε κάποιους τομείς.Αρχικα δεν ξερω πόσα θηλυκά έχω και τα ψάρια ειναι μικρά σε μέγεθος.Αν κρίνω απο την προηγούμενη γέννα δεν ξερω αν συμφέρει να βάλω σε λειτουργία το άλλο ενυδρειο για ελάχιστα αυγά που δεν ξερω καν αν θα επιβιώσουν... Με την γεννήστρα απο την άλλη μπορω να κρίνω ανάλογα με τον αριθμό των μικρών αν και ποτε χρειάζονται να μεταφερθούν καθώς και μπορω να ελέγχω καλύτερα τον χώρο ( φοβάμαι τον θάνατο απο ακαθαρσίες ) ειδικά οταν έχω λίγα μικρα ...

Νομίζω πως εξαρτάται καθαρά απο το ποσά μικρα θα έχω. Κάτι ακομα που θα μπορούσα να κάνω ειναι να στήσω το μικρό όπως είπες και να έχω τα μικρα μέσα σε αυτό αλλά σε καποια γεννήστρα -κάποιο δοχείο μέχρι να αρχίσουν να κολυμπούν ελεύθερα .Σιγουρα πρέπει να βρω λύση με το θέμα με τις ακαθαρσίες, θα ήθελα πολυ όμως να αποφυγω το υπόστρωμα που θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και το τελευταιο που ειπες...σε δοχειο 15 λιτρων ,μεσα σε γεννηστρα..

Δοκιμασα απο 200αρα αντλια, μεχρι 600αρα... δεν ειδα κατι.. νομιζω το κλειδι ειναι το μπλε του μεθυλαινιου... αρα εξω απο το κυριως ενυδρειο..οσα και αυγα κι αν παρεις, καποια θα σκασουν πιστευω αν βαλεις το μπλε..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και το τελευταιο που ειπες...σε δοχειο 15 λιτρων ,μεσα σε γεννηστρα..

Δοκιμασα απο 200αρα αντλια, μεχρι 600αρα... δεν ειδα κατι.. νομιζω το κλειδι ειναι το μπλε του μεθυλαινιου... αρα εξω απο το κυριως ενυδρειο..οσα και αυγα κι αν παρεις, καποια θα σκασουν πιστευω αν βαλεις το μπλε..

Αν το επιχειρήσω σε εξωτερικό ενυδρείο σίγουρα θα βάλω το μπλε. Η ιδέα της Marina Hang On Breeding Box μου αρέσει έτσι και αλλιώς. Δες και εδώ ένα σχετικό βίντεο:

Στις γέννες σου χρησιμοποίησες άμμο ή ήταν bare bottom το ενυδρείο που μεταφέρθηκαν μετά την εκκόλαψη; Επίσης πόσες μέρες περίμενες για να μεταφέρεις από την γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το βιντεο ? :D

bare bottom το εχω το ενυδρειο, επειτα τα αφηνω εκει 1 μηνα και υστερα πανε με τους γονεις στο κυριως ενυδρειο.

αλλαγες 10% καθημερινα και εχω στρωμμενο αεροφιλτρο.

Να πω οτι εχω δοκιμασει και με esha 2000 , χωρις αποτελεσμα..

τα μικρα που εβγαλα ,τα εβγαλα με κυκλοφοριτη και καθημερινες αλλαγες, χωρις μπλε..

Εσκασαν ομως 4-5 αυγα αν θυμαμαι καλα, απο τα 40-50.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

που ειναι το βιντεο ? :D

:lolu: Χαχαχα το ξέχασα, Να το

Θα προσπαθήσω να βρω μεγαλο ή μεσαίο μέγεθος. Επίσης είναι σημαντικό να μπορεί να δουλέψει με αντλία και όχι αεραντλία.

Έχεις κάποια τακτική για να γεννήσουν τα ψάρια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια μαγκια αυτη! γινεται και ωραιοτατο κρεμαστο φιλτρο :thumbsu:

αν βρεις δοκιμασε την ..

Για να γεννησουν, αν και δεν τα σπρωχνω ποτε για αναπαραγωγη, γιατι συχνα πυκνα γεννανε, δοκιμασε αλλαγη νερου με πιο δροσερο νερο, ριξε εναν-δυο βαθμους την θερμοκρασια.

Συνηθως γεννανε πρωινες ωρες (οτι νομιζουν γι αυτα πρωι τελος παντων) 1 με 3 ωρες πριν αναψουν τα φωτα, αρα εχε το νου σου, καθως μεχρι να ανοιξουν τα φωτα μπορει να μην υπαρχει τιποτα απο αυγο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βρίσκω μόνο το μίνι μέγεθος (700ml) και δεν ξέρω αν θα πάρω αυτό. Τα άλλα είναι 2λ και 4.2λ αν δεν κάνω λαθος.Για τη μικρή σε χρόνο χρήση που το θέλω ίσως να μην είναι πρόβλημα ακόμα και το μικρό αλλά αν έχω την ευκαιρία θα πάρω μάλλον το μεσαίο.

Την τελευταία βδομάδα εφαρμόζω την παρακάτω τακτική με σκοπό να παχύνουν τα ψάρια ώστε όταν αναπαραχθούν να μου δώσουν αρκετά αυγά. Ταΐζω αρκετές φορές τη μέρα με πολύ μεγάλη ποικιλία ξηρών, κατεψυγμένων αλλά και από σήμερα ζωντανών τροφών. Επίσης κάνω σχεδόν κάθε μέρα αλλαγή πιο κρύου νερού 15-30% ώστε να είναι απολύτως καθαρό, να αντέχει τα πολλά ταίσματα και να επανέλθει σιγά σιγά η ποιότητά του μετά από την περίοδο αποχής λόγω εξετάσεων και διακοπών. Ελπίζω να δω αυγά σύντόμα, οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή. Θα ενημερώσω για τυχόν εξέλιξη αλλά και θα ανεβάσω φώτο με οποιαδήποτε πατέντα θα κάνω. Στο μεταξύ πρέπει να βρω μια χούφτα χαλαζιακή άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Απ την στιγμη που σου γεννησαν μια φορα, θα ξανα γεννησουν.. υπομονη χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και χρησιμοποιώ τις συγκεκίριμένες γεννίστρες (hangon) από το 2009 από το πρώτο L-Number Days.Είμαι απόλυτα εικανοποιημένος αλλά δέν στις προτείνω για κορυντόρας.Όχι απο την αρχή τουλάχιστον.Αυτό γιατί τα μικρά κορυντόρας είναι τόσο μικρά που περνούν μέσα από τις γρίλιες της εξαγωγής.

Επίσης πάντα να έχεις μέσα δεύτερη αεραντλία είτε έχεις συνδεδεμένη αεραντλία για την κυκλοφορία είτε αντλία-κυκλοφοριτή.

Για νεογέννητα κορυ θα σου πρότεινα μιά γεννήστρα-δυχτάκι μέσα στο ενυδρείο με μία αεραντλία και όταν μεγαλώσουν τότε να τα μεταφέρεις στην hangon.

Θα ανεβάσω βιντεάκι απο κάποιες από τις δικές μου σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εαν κλειστουν με τουλι οι γριλιες? θα εχει προβλημα η κυκλοφορια? θα βουλωνει ευκολα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί θα βουλώνει.....

Εδώ και ένα βίντεο...σόρρυ για την μπίχλα.... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ την στιγμη που σου γεννησαν μια φορα, θα ξανα γεννησουν.. υπομονη χρειαζεται..

Έτσι είναι, χωρίς υπομονή δεν γίνεται τίποτα, πόσο μαλλον στο δικό μας χόμπυ ( μέχρι αύριο τους δίνω :P )

Έχω και χρησιμοποιώ τις συγκεκίριμένες γεννίστρες (hangon) από το 2009 από το πρώτο L-Number Days.Είμαι απόλυτα εικανοποιημένος αλλά δέν στις προτείνω για κορυντόρας.Όχι απο την αρχή τουλάχιστον.Αυτό γιατί τα μικρά κορυντόρας είναι τόσο μικρά που περνούν μέσα από τις γρίλιες της εξαγωγής.

Επίσης πάντα να έχεις μέσα δεύτερη αεραντλία είτε έχεις συνδεδεμένη αεραντλία για την κυκλοφορία είτε αντλία-κυκλοφοριτή.

Για νεογέννητα κορυ θα σου πρότεινα μιά γεννήστρα-δυχτάκι μέσα στο ενυδρείο με μία αεραντλία και όταν μεγαλώσουν τότε να τα μεταφέρεις στην hangon.

Θα ανεβάσω βιντεάκι απο κάποιες από τις δικές μου σε λίγο...

Δημήτρη το έχεις προσπαθήσει με Corydoras και έπεφταν έξω; Το λέω επειδή δεν φαντάζομαι μέσα στο πρώτο πενταήμερο που πραγματικά είναι πολύ μικρά να καταφέρουν να ανέβουν μέχρι την επιφάνεια... Τώρα αν είναι τόσο μεγάλες οι τρύπες εσύ ξέρεις...

Αυτό που λες για την δεύτερη αεραντλία εννοείς να υπάρχει αν χαλάσει η πρώτη έτσι; Για να μην μπερδευόμαστε να σας πω από τώρα ότι θα ήθελα να μην χρησιμοποιήσω καθόλου αεραντλίες αλλά κυκλοφορητές οι οποίοι θα είναι συνδεδεμένοι με την γεννήστρα με κάποιο σωληνάκι ( σαν της αεραντλίας) για να μην έχω θόρυβο αφού το ενυδρείο είναι στο υπνοδωμάτιο. Τώρα αν βάλω εξ αρχής τα αυγά στο μικρό σημαίνει ότι πρέπει να το στήσω και να αποφασίσω αν θα μπει αμμος.

Εφόσον πάρω διχτάκι για αρχή, πόσο καιρό προτείνεις να μείνουν εκεί; Θέλω πολύ να το αποφύγω όμως και να βάλω την hang on εξαρχής αν βρούμε κάποια πατέντα...

Στείλε μου ένα π.μ. αν μπορείς και θυμάσαι το κατάστημα που τις πήρες.

Δημητρη, εαν κλειστουν με τουλι οι γριλιες? θα εχει προβλημα η κυκλοφορια? θα βουλωνει ευκολα?

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ...

Τα ψαράκια έχουν μία εξέλιξη - για πρώτη φορά είμαι σε θέση να έχω τουλάχιστον υποψίες για το φύλο τους. Γνωρίζω πως έχω και από τα δύο φύλα λόγω της προηγούμενης γέννας, τώρα όμως 2-3 από τα 6 ψάρια έχουν αρχίσει να φουσκώνουν πιο πολύ από τα άλλα και μάλλον είναι θηλυκά.

Σήμερα τα φλόμωσα στα Grindal και στο κατεψυγμένο Bloodworm και σε λίγο ταυτόχρονα με την βροχή και το χαμηλο βαρομετρικό θα κάνω αλλαγή νερού 40% περίπου 2-4 βαθμών πιο κρύο.

Είδωμεν

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα με την αντλία την κάνω και εγώ.Έχει όμως ένα μειονέκτημα.Ότι μπορεί να "πέσει" λόγο βουλώματος η ροή πάρα πολύ και να μήν οξυγονώνονται τα ψάρια (το έχω πάθει) γιαυτό χρειάζεται και η αεραντλία.

Εδώ και μιά φωτό με αντλία...

post-2-0-38127300-1406907442_thumb.jpg

Τις δικές μου τις έχω πάρει από γερμανία.Υπάρχουν όμως και σε ελληνικά μαγαζιά.Επίσης στο εξωτερικό κυκλοφορούν ίδιες και από άλλες εταιρίες.

Όσο για τα μικρά και τις γρίλιες σκέψου ότι χωράνε μικρά ανσίστρους!!!!ακόμα και με τις ψιλές γρίλιες.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τώρα για την γεννήστρα θα δω τι θα κάνω. Ίσως πάρω την hang on και βλέπουμε. Έχω δει κανα δυο βίντεο με μωρά κόρυ σε αυτές... στην χειρότερη ίσως να βάλω ένα πουγκί στην έξοδο για να πιασει ότι και αν πέσει.

Είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να βάλω υπόστρωμα στο ενυδρείο που θα μπουν τα μικρά. Έχεις καμιά εμπειρία γενικώς με βυθόψαρα; Έχω ακούσει ότι τρώνε τις ακαθαρσίες τους στο bare bottom ή ότι πιάνει μήκυτα το στομάχι τους. Από την άλλη το bare είναι πολύ πιο λειτουργικό. Μαζεύω γνώμες για αυτό το θέμα. Έγω διαθέσιμη χοντρή μαύρη χαλαζιακή άμμο και σκεφτόμουν αν βάλω να βάλω ίσα ίσα να καλύψει τον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει οτι τρωνε τις ακαθαρσιες τους κλπ.. δεν ξερω και αν ισχυει..

παντως εγω σε bare bottom τα μεγαλωσα... καθαριζα καθημερινα ομως την γεννηστρα, σκουπα βυθου με συριγγα :D

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...