Jump to content

Νηκτική Κύστη Ή Κάτι Άλλο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Καινούριος στο φόρουμ και στο χόμπι και θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας με το ψαράκι γιατί ταλαιπωρείται.

Όλα ξεκίνησαν από ένα κλασσικό χρυσόψαρο σε γυάλα μετά από "κόλλημα" της γυναίκας μου.

Έχοντας και εγώ πλήρη άγνοια πήγαμε και αγοράσαμε (2 μάλιστα) και τα είχαμε στη γυάλα για αρχή.

Από φροντίδα, τάισμα και αλλαγή νερού με αντιχλώριο μόνο.Τίποτα άλλο...

Ήταν θέμα χρόνου όμως να αρχίσουν τα παρατράγουδα.Πέθανε το ένα απ' τα 2 μετά από 4 μήνες.

Πήγα και πήρα ένα άλλο να το αντικαταστήσει και πέθανε και αυτό μετά από 4-5 ώρες.

Το πρώτο όμως ακόμη ζωντανό.

Στη συνέχεια άρχισα να ψάχνω γιατί, τι και πως (τελικά τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα περιγράφουν τα pet shop για ευνόητους λόγους) και ανακάλυψα το πρώτο μας λάθος.2 χρυσόψαρα σε γυάλα.Υπέθεσα λοιπόν ότι πέθαναν από αμμωνία... Άρα έμεινε το πρώτο ψάρι το οποίο έχει και το πρόβλημα αυτή τη στιγμή.

Μιας και ήταν μόνο του, πήγαμε και αγοράσαμε άλλα 2 τα οποία δεν ξέρω τι ψάρια ακριβώς είναι, απλά μας άρεσαν και τα πήραμε.Αγοράσαμε και ένα πλαστικό ενυδρείο ~10lt και ήθελα και φίλτρο αλλά φοβήθηκα γιατί δεν ξέρω τίποτα απολύτως για αυτά και λέω άσε πολύ το προχωράω ( θα γίνω κανονικός χομπίστας μετά :D ).

Σήμερα λοιπόν συνειδητοποίησα το πρώτο μας ψαράκι να κάθεται ακίνητο στον πάτο του ενυδρείου γέρνοντας λίγο προς το πλάι και προς στιγμήν νόμιζα ότι είχε πεθάνει με την στάση που είχε πάρει.

Αμέσως έπιασα ένα μικρό πλαστικό τάπερ (ξέρω είναι αστείο αλλά δεν είχα που αλλού να το βάλω) και το έβαλα μόνο του μέσα με καινούριο νερό που το έχω έξω σε θερμοκρασία δωματίου με 100% αλλαγή και 2-3 σταγόνες αντιχλώριο.

Το ψαράκι όμως δεν έχει όρεξη ούτε να φάει αλλά ούτε και να κουνηθεί.Φοβάμαι είναι τα τελευταία του και λυπάμαι να το βλέπω έτσι :(

Ξεκινώντας πάλι αναζήτηση στο φόρουμ εδώ για το τι μπορεί να φταίει, συνειδητοποίησα ότι 10lt για 3 ψάρια είναι θάνατος!

Συνέχισα το ψάξιμο και βρήκα επίσης ότι τα flakes δεν πρέπει να τα μοιράζουμε στην επιφάνεια, αλλά να μουλιάζουν για να μην παίρνουν και αέρα τα ψαράκια. 2ο λάθος!

Και σιγά μην σταματήσουν εδώ τα λάθη.Το ενυδρείο όταν το αγοράσαμε, απλά το ξεπλύναμε με νερό βρύσης (περίπου 2 βδομάδες το έχουμε) και πήραμε μικρό χαλικάκι και το βράσαμε για αποστείρωση, το αφήσαμε έξω να επανέλθει η θερμοκρασία του και το βάλαμε στον πάτο μαζί με ένα ψεύτικο δεντράκι στη μέση.

Είναι και Κυριακή ρε γμτ και είναι κλειστά τα πάντα!

Ας τα μαζέψουμε λίγο:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

  • ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ~10lt
  • ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 εβδομάδες
  • ΨΑΡΙΑ: 3 αγνώστου είδους
  • ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΚΑΘΕ: Μέρα παρά μέρα το 1/3, δηλαδή 3Lt
  • ΤΑΪΣΜΑ: Κάθε μέρα από 2 flakes/ψάρι tropical fish flakes της prodac.
  • ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Δεν επιτηρείται
  • ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ: Όχι
  • ΕΓΙΝΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ: Δεν έγινε

Από βασικές μετρήσεις ενυδρείου δεν έχω τίποτα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

  • ΑΡΡΩΣΤO ΨΑΡΙ: βλ. φώτο
  • ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Δεν έχει όρεξη για τροφή και κινείται ελάχιστα με μια τάση να γέρνει λίγο στο πλάι. Μένει στον πάτο και όταν προσπαθήσει να ανέβει στην επιφάνεια σπάνια τα καταφέρνει.Δεν κολυμπάει όμως ανάποδα.
  • ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ: Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω.
  • ΑΝΑΠΝΟΗ: Το ίδιο με το από πάνω.
  • ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Όχι
  • ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Το βρήκα σήμερα πρωί ~11πμ. Χθες βράδυ μέχρι τις 01:00 ξημερώματα ήταν οκ.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
http://s25.postimg.org/scz7v4wvz/DSC00652.jpg

http://s25.postimg.org/9yoor5klb/DSC00653.jpg

http://s25.postimg.org/5qtwiej5r/DSC00654.jpg

Αν και ήδη είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα, τι μπορώ να κάνω να το βοηθήσω;Δεν μπορώ απλά να το κοιτάω...

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να βάλω και μια φώτο με τα υπόλοιπα ψάρια μήπως και κάποιο απ' αυτά ευθύνεται σε κάτι-οτιδήποτε:

http://s25.postimg.org/wd6d7dncv/DSC00655.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;Πεθαίνει έχει γυρίσει τελείως στο πλάι :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες.

Ετσι οπως το βλεπω το ψαρι δεν μπορω να πω αν ειναι νυκτικη κυστη! Ριξε μια ματια εδω για καλου και για κακου!

Εχεις πολλα λαθη οπως ειπες και ο ιδιος. Τι σκοπευεις να κανεις γιαυτο;

Και τα αλλα χρυσοψαρα ειναι αλλα δεν γνωριζω ειδος!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, αν και θα προτιμούσα να ήταν υπό άλλες συνθήκες.

Στο θέμα μας τώρα, είχα πλήρη άγνοια.Νόμιζα ότι απλά με συχνές αλλαγές νερού και προσεκτικό τάισμα θα ήταν οκ.

Αλλά αυτά είναι πολύ μπίζιλα τελικά.Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτά καθώς είμαι πονόψυχος και δεν τα μπορώ αυτά, ειδικά σε αυτό που είμαι σε όλη την φάση παρόν.

Πάντως αν συνεχίσω έχω σταμπάρει ένα 60lt HAILEA και θα αρχίσω από εκεί.Είδωμεν...

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω στο ψάρι αυτό;

Και μια τώρα που είναι στο πλάι μήπως και διακρίνετε καλύτερα κάποιο σύμπτωμα:

http://s25.postimg.org/af9wdl8cf/DSC00656.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν μου φαινεται για νυκτικη κυστη! Βλεπω λιγο κοκκινα τα βραγχια και ισως να επαθε ζημια απο την αμμωνια! Δεν γνωριζω αν μπορεις να κανεις κατι τωρα! Περιμενε μηπως και καποιος αλλος εχει αποψη περι του θεματος.

Παντως για τα υπολοιπα κατι μπορεις να κανεις και πιστεψε με αν τα φροντισεις καλα θα στο ανταποδωσουν για χρονια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

:rip_1:

Βρήκε και τη μέρα και αυτό, χωρίς να μπορώ να πάρω και κάποιο φάρμακο...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κατεληξε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς.Καλύτερα να το έβλεπα κατευθείαν νεκρό παρά αυτό τώρα...

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος σε τοσα λιγα λιτρα το αποτελεσμα ηταν αναμενομενο.

Τα χρυσοψαρα θελουν πολλα λιτρα και δυνατη φιλρανση γιατι ειναι ρυπογοννα ζωντανα.

Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις μεγαλο ενυδρειο για τα αλλα 2 που εχεις,καλυτερα να τα χαρισεις σε καποιον με καταλληλο ενυδρειο γιατι θα τα χασεις και αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα και στο χόμπι. Αν θέλεις να κάνεις κάτι καλό για τα ψαράκια που έχεις ακόμα, προχώρησε σε αγορά κανονικού ενυδρείου όπως αναφέρεις.

Από εκεί και μετά μέσα από το φόρουμ μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να στήσεις ένα όμορφο περιβάλλον.

Είμαστε εδώ για οποιαδήποτε απορία.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι αρκετό το 60άρι για τα άλλα 2 ψάρια;

Δυστυχώς δεν έχω κάπου να τα δώσω μέχρι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ηταν αναμενομενο να πεθανει.. οπως θα πεθανουν και τα αλλα αν δεν κανεις κατι..

τα ψαρια που διαλεξες ειναι τα μεγαλυτερα απο τα χρυσοψαρα.. αυτο που ψοφισε ηταν comet,τα αλλα 2 ειναι common και shubunkin , τα ψαρια φτανουν ανετα τα 25 cm... πολλες φορες αγγιζουν και τα 30+.

το 60αρι δεν κανει γι αυτο το ειδος.. αν θελεις να ασχοληθεις θα πρεπει το ενυδρειο τους να εχει ελαχιστο μηκος το 1 μετρο , με τα υλολλοιπα (πλατος και υψος) να εχουν δευτερευοντα ρολο.

επισεις θα χρειαστεις κι ενα καλο εξωτερικο φιλτρο..

αν δεν μπορεσεις να τα κανεις αυτα, καλυτερα να τα χαρισεις σε καποιον χομπιστα μεσα στις επομενες μερες ,καθως εκει που τα εχεις τωρα πεθαινουν μερα με την μερα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Για 1 μέτρο μήκος ενυδρείου δεν με βλέπω καθότι μένω σε γκαρσονιέρα και το 1 μέτρο δεν το έχω ούτε εγώ που λέει ο λόγος.

Τι ψάρια μπορώ να βάλω στο παραπάνω ενυδρείο που αναφέρω;

Επίσης τι διαφορές έχουν οι αντλίες αέρα, αντλίες νερού-κυκλοφορητές και τα φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

αρα δινεις αμεσα τα ψαρακια για να μην ψοφησουν!

πολλα ειδη μπορεις να βαλεις σε 60λιτρα..

για αρχαριο, εγω θα σου προτεινα ζωοτοκα (γκαπυ ή πλατυ ή εντλερς ή μολλυ)

οι αντλιες αερα (αεραντλια) δινουν οξυγονο στο νερο(δεν ειναι απαραιτητες.. καλο ειναι να υπαρχουν ομως.. χρησιμοποιουνται κυριως σε ασθενειες ,για να βοηθησουμε την οξυγονωση του νερου ή σε μεγαλες ζεστες που τα επιπεδα οξυγονου ειναι χαμηλα. επισης μπορουμε να τις λειτουργησουμε και σαν φιλτρο εαν την συνδεσουμε με ενα αεροφιλτρο ..σε μικρα ενυδρεια ομως),

οι κυκλοφοριτες γυριζουν το νερο (επανω γραφει ο καθενας τους ποσα λιτρα ¨γυριζει¨ την ωρα),χρησιμευουν ή για καλυτερη κυκλοφορια του νερου ή για αλλαγες του νερου ή αν λειτουργουμε ως φιλτρο ενα sump.

τα φιλτρα (τα οποια εχουν πανω τους κυκλοφοριτη) εχουν διαφορα υλικα μεσα (οπως σφουγγαρια και βιολογικα υλικα) στα οποια ζουν βακτηρια που καταναλωνουν την αμμωνια που εχουμε στο νερο μας, με αποτελεσμα να μην επηρεαζονται τα ψαρια μας απο αυτην.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άριστος!Σε ευχαριστώ...

Αν προχωρήσω τελικά στο 60άρι, λέω το 10άρι που έχω τώρα να το κάνω καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα!

Κάπως έτσι ξεκινούν οι περισσότεροι με το χόμπι. Κοίτα και στις αγγελίες του φόρουμ για ενυδρείο και για φίλτρο.

Ρίξε και μια καλή ματιά στο λινκ που έχει στην υπογραφή του ο dpap. Είναι συγκεντρωμένες όλες οι πληροφορίες....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα όλους!Να είστε καλά...

Να ρωτήσω κάτι άλλο, το API Freshwater Master Test Kit δεν περιέχει και γενική και ανθρακική σκληρότητα;Είναι και αυτά ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα όλους!Να είστε καλά...

Να ρωτήσω κάτι άλλο, το API Freshwater Master Test Kit δεν περιέχει και γενική και ανθρακική σκληρότητα;Είναι και αυτά ξεχωριστά;

Ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι :)

Άρα έχουμε και λέμε: 43.50€ + 14€ = 57.50€ το πλήρες σετ.

Ξεκινάω με αυτά λοιπόν ώστε να προσπαθήσω να μην μου φύγουν και τα υπόλοιπα ψαράκια μέχρι να πάρω το ενυδρείο.

Επειδή είμαι από Κρήτη και τα τεστάκια θα έρθουν από Ημαθία, έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε που να χρειαστεί οπωσδήποτε να το πάρω κατευθείαν (ή αν γνωρίζετε άλλο κατάστημα πιο κοντά;)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για το GH και το KH δεν θα έλεγα ότι είναι απαραίτητα για την αρχή και ειδικά αν θα βάλεις ζωοτόκα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό στο σπίτι αυτό (μετακόμισα πρόσφατα και δεν είμαι σίγουρος) πρέπει να έχει πολλά άλατα.Ο σπιτονοικοκύρης "λέει" ότι έχει βάλει μηχανισμό αφαλάτωσης (κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω).

Δηλαδή μην σας φανεί περίεργο να εμφανίσει τίποτα τρελά νούμερα αν το μετρήσω, γι' αυτό ρωτάω.

Εκτός και αν δεν παίζει πολύ σημασία ακόμα και με υψηλές τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πας για ζωοτόκα , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό στο σπίτι αυτό (μετακόμισα πρόσφατα και δεν είμαι σίγουρος) πρέπει να έχει πολλά άλατα.Ο σπιτονοικοκύρης "λέει" ότι έχει βάλει μηχανισμό αφαλάτωσης (κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω).

Δηλαδή μην σας φανεί περίεργο να εμφανίσει τίποτα τρελά νούμερα αν το μετρήσω, γι' αυτό ρωτάω.

Εκτός και αν δεν παίζει πολύ σημασία ακόμα και με υψηλές τιμές...

Αφαλατωση κανουμε το θαλασσινο για να γινεται ποσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πας για ζωοτόκα , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Για αρχή θα μείνω με τα χρυσόψαρα που ήδη έχω.Δεν έχω κάπου να τα δώσω άρα θα προσπαθήσω να τα κρατήσω.

Αφαλατωση κανουμε το θαλασσινο για να γινεται ποσιμο.

Anyway δεν τα ξέρω αυτά, απλά ανησυχούσα για την σκληρότητα του νερού.

Άσχετο, σε pet shop εδώ στην περιοχή μου που έψαξα για τεστ κιτ, μου λέει: όποιος σου είπε να αλλάζεις το 1/3 του νερού είναι άσχετος!Όλο πρέπει να το αλλάζεις γιατί στον πάτο θα μείνουν οι ακαθαρσίες τους.Και αλλαγή όχι προγραμματισμένα, αλλά όποτε δω το νερό να πάει να θολώσει! Βγάλε άκρη :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...