Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Λοιπόν πριν μια εβδομάδα πήρα έναν μονομαχο ο οποίος είχε finrot και dropsy.

Έκανα θεραπεία με esha 2000 και είχε καλυτερεψει αλλα σήμερα τον είδα χειρότερα απο ότι τον πήρα. Το φινροτ αν και είναι σε αρχικά επίπεδα έχει αυξηθεί και το dropsy έχει αυξηθεί στο κεφάλι του.

Τι μου προτείνεται να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι χωρις παρεξηγηση; Γιατι πηρες τοσο αρρωστο ψαρακι; Δεν φαινοταν αρχικα;

Link to comment
Share on other sites

Καμια παρεξηγηση φιλε μου.

Φαινόταν αλλα το λυπηθηκα και το πηρα μήπως και το σώσω

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη συμπλήρωσε την φόρμα των ασθενειών http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/?p=210428

για να έχουμε όλα τα στοιχεία μαζεμένα και να μπορούν οι υπόλοιποι να σου δώσουν αξιόπιστες συμβουλές.

Θα πρέπει να μας πείς τις μετρήσεις του νερού, τί θεραπεία έχεις κάνει για να σκεφτούμε και να σου προτείνουμε λύσεις για την συνέχεια.

Όπως και νά έχει εσύ την έχεις κάνει την προσπάθεια. ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : finrot σε αρχικα σταδια και dropsy στο κεφαλι και σιγα σιγα εξαπλωνεται προς τα πισω

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:20 λιτρα μικτα
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ενα μικρο φιλτρακι, ποσο βιολογικο χωραει δεν ξερω, μεσα του εχω siporax στρωμενο απο τους δισκους
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρονια με διαφορα ψαρια να εχουν περασει απο αυτο αλλα ο μονομαχος ειναι 1 εβδομαδα σε αυτο
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομαχος
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μια φορα την εβδομαδα αλλαγη νερου με preim και το προετοιμαζω σε ενα βαρελακι

Τροφη του δινω δυο φορες την ημερα. απο τροφες εχω διαφορες αλλα δεν θυμαμαι το ονομα τους.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.6
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0mg/l
- ΝΟ3 (νιτρικά): 14mg/l
- Θερμοκρασία: 26.5mg/l
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ: salifert και με jbl το ph
-Υγρά Τεστ: ναι
-Strips: οχι
-Ηλεκτρονικά: οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: 1 μονομαχος
- Ιστορικό Ψαριού: τον πηρα πριν απο μια εβδομαδα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ξεφτιζει η ουρα και φευγουν τα λεπια απο το κεφαλι του
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: dropsy και finrot. Στο ενυδρειο δεν ειχε αρρωστησει ξανα καποιο αλλο ψαρι.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: esha 2000
-Δοσολογία: 5 σταγονες την πρωτη ημερα και 2,5 την 2 και 3 ημερα
-Χρόνος Χρήσης:3 ημερες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
θα ανεβασω φωτο αλλα δεν καθεται σε ησυχια ωστε να τον βγαλω απο επανω

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη , το dropsy που λες ειναι επιβεβαιωμένο ; Ειναι σοβαρή κατασταση και δεν έχω ακούσει πολλά περιστατικά στα οποία ανέκαμψαν τα ψαράκια. Μιλάω για την πρωτη φορά, όχι αυτήν που αναφέρει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι dropsy γιατι συο κεφαλι του εχω παρατηρησει μεχρι και τα λεπια να ξεκολανε και να πεφτουν.

Το ειχα παθει και στον προηγουμενο μονομαχο μου δυο φορες και το ειχα αντιμετωπισει με bactopur.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλαδή την χαρακτηριστική μορφή που έχουν τα ψάρια όταν φτάσουν σε αυτήν την κατάσταση ; Όταν μπορέσεις βγάλει μια φωτογραφία να δούμε το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε αρχικο σταδιο για αυτο θελω να την προλαβω.

Προσπαθω για φωτο αλλα δεν καθεται

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες ενυδρειακό αλάτι? Έκτοζον ή κάποιο παρόμοιο σε συνδυασμό με το bactopur?

Link to comment
Share on other sites

Πχι δεν το ειχα συνδασει νε κατι

Link to comment
Share on other sites

Σαν καμενη που ειμαι θα σου προτεινα εκτοζον σε συνδυασμο με bactopur.

Βαλε πρωτα ανθρακα για να μαζεψει τα αλλα φαρμακα και μετα την νεα θεραπεια. Αν δεις πληγες θα μπορουσες να τον κανεις και μπανιο στο εκτοζον.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.

Θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...