Jump to content

Led Φωτισμος


Recommended Posts

Μετα απο αρκετη σκεψη για το τι φωτισμο θα πρεπει να καταληξω να εχω στο juwel rio 180l (αναμεσα σε T5 και led) αποφασισα να παω σε led, σταδιακα μιας και θα αρχισω να κανω το open reef με Τ5 και στην συνεχεια να γινει η αντικατασταση.Οπως ξερουμε ολοι η αγορα για ενα τετοιο φωτισμο ειναι απλησιαστη για τους περισσοτερους αυτη την εποχη και ετσι αποφασισα να παω σε diy (για να ριξω το κοστος οσο μπορω) αλλα αυτη η κινηση μου φερνει καποιες αποριες και ετσι ειπα να ρωτησω τους ποιο παλιους η αυτους που εχουν φτιαξει μονοι τους.

1.τα led τα μετραμε σε lumen ? (αν το γραφω σωστα) :poster_oops: ενω τις Τ5 κλασικα σε kelvin ποια ειναι η σωστη αντιστοιχια?

2.εχω ψαξει σε ελληνικα μαγαζια για led (αστερι) αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτα που μπορει να βαλει κανεις σε ενα ενυδρειο.

συμφερει να βοηθησουμε τους συμπατριωτες μας σε κατι τετοιο Η ειναι προτυμοτερο να κανω αγορα μεσω ebay?

3.Επισης ψαχνω και για ψυκτρα αλουμινιου για να γινει η τοποθετηση των led (κατα προτιμηση σε χρωμα μαυρο) υπαρχει καποια σελιδα να μου προτεινετε η καποιος που να κοβει με το μετρο αν υπαρχει πλεον.

4.Τελος γνωριζεται καποιο καταστημα εγχωριο που να κανει κατασκευες led αναλογα με τις απαιτησεις του καθενος? (Τελευταια λυση αν πανε ολα στραβα)

(Το μονο σιγουρο ειναι πως οτι και να κανω σιγουρα θα κανω γρηγορη αποσβεση του κοστους των led απ την ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις λέντ για οικονομία σε watt εισαι λαθος όσα watt πας σε τ5 τόσα θες και για λέντ σε καμία περίπτωση αν για παράδειγμα σε τ5 εισαι στα 150 και λες με λέντ μπορω και με 75 να εισαι σίγουρος οτι δεν θα τραβήξουν και να υπολογίσεις οτι και τα λέντ εχουν πτώσεις αποδόσεις σε βάθος χρόνου! Ειδικά τα diy πρόσεξε μην πετάξεις λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Λυκουργο ποια η διαφορα των led απο τις Τ5 και τα προτιμουν οι περισσοτεροι ? εφε να πω? για να μπορουν να κανουν τα moonlight αστραπες κτλπ ?ειχα την εντυπωση οτι κατι γλιτωνες αν πεις οτι τις Τ5 τις αλαζεις καθε χρονο περιπου.

Απ την αλλη αν ειναι να μου ερθει μια η αλλη καλυτερα να μεινω ως εχει.Σε ευχαριστω Λυκουργο για την απαντηση σου.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Οι τ5 στα θετικά τους εχουν ως εξής σκορπίζουν παντού στο ενυδρειο το φάσμα των χρωμάτων και δεν κολλάνε σε εμπόδια απο αλλα κοραλια οταν μεγαλώσουν επισης για να σε καλύψουν τα λέντ πρέπει να πας σε πολλα για να καλύψεις όλο το ενυδρειο και να παίξεις με φακούς χρωματα και αλλα πολλα που εχουν,οι τ5 για μένα ακομα ειναι αναντικαταστατες έτρεξα κάποτε με λέντ και δεν ειδα αυτο που ήθελα τα λέντ ειναι πολυ καλα συμπληρωματικά στις τ5 για να πάρεις και αυτο το παιχνίδι που κάνουν στο ματι εγω εχω 170watt t5 32 λέντ τωρα θα παίξει ρόλο τι ενυδρειο θες τι κοραλια θες να βαλεις και γενικά πως το σκέφτεσαι! Επισης δεν βρίσκω μείον την αλλαγη τις λάμπας κάθε 12-14 μήνες απο την ώρα που την εχω πανω και εχω τα αποτελεσματα που θέλω που δεν υπάρχει επισης περίπτωση σε ενα τέτοιο διάστημα να μη σου καεί κάποιο λέντ ειδικά αν πας σε diy!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω λυκουργο για την αμεση απαντηση σου.

Μαλον θα μεινω οπως εχει. Αυτο που λεω να κανω ειναι θα προσθεσω αλλες 2 Τ5 45w στο εργοστασιακο και θα εχω συνολο 180w για να μπορω να φιλοξενησω και κανα lps.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο δεν εχω ετοιμο κατι. Θα βαλω μονο τις 2 λευκες στο εργοστασιακο καπακι και θα προσθεσω αλλες 2 μπλε στα καπακια με μετασχοιματιστη της glo

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω λυκουργο για την αμεση απαντηση σου.

Μαλον θα μεινω οπως εχει. Αυτο που λεω να κανω ειναι θα προσθεσω αλλες 2 Τ5 45w στο εργοστασιακο και θα εχω συνολο 180w για να μπορω να φιλοξενησω και κανα lps.

Αν θα μεινεις στις Τ5 εξαιτιας οσων σου εγραψε ο Λυκουργος, που ειναι μια γνωμη και προσωπικη, κακως.....εγω διαφωνω σε ολα οσα σου γραφει αλλα δες και κρινε μονο σου 2 λινκ απο τα πιο καλα για λεντ και θα καταλαβεις ολα τα πλεονεκτηματα τους αλλα και την πολυπλοκοτητα και μελετη που χρειαζονται για ενα καλο και οικονομικο αποτελεσμα ...

http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature αυτο κυκλοφορει και μεταφρασμενο

http://www.advancedaquarist.com/2014/4/lighting

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μεινεις στις Τ5 εξαιτιας οσων σου εγραψε ο Λυκουργος, που ειναι μια γνωμη και προσωπικη, κακως.....εγω διαφωνω σε ολα οσα σου γραφει αλλα δες και κρινε μονο σου 2 λινκ απο τα πιο καλα για λεντ και θα καταλαβεις ολα τα πλεονεκτηματα τους αλλα και την πολυπλοκοτητα και μελετη που χρειαζονται για ενα καλο και οικονομικο αποτελεσμα ...

http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature αυτο κυκλοφορει και μεταφρασμενο

http://www.advancedaquarist.com/2014/4/lighting

Καταρχήν χαίρομαι που διαφωνείς εβαλες ενα λινκ που λέει για λέντ αλλα για ποια λέντ; Για εργοστασιακά η για DIY;

Δεν του ειπα οτι τα λέντ δεν κάνουν του ειπα δικιά μου εμπειρία με λέντ και με τ5 επειδη δεν μου αρεσει να μιλάω γενικά η με λινκ δείξε μου εσυ δικές σου εμπειρίες πανω και στα δυο και τα αποτελεσματα σε βάθος χρόνου! Οχι σε ενα μήνα και φυσικα δεν βάζω ολα τα λέντ σε ενα τσουβάλι δεν μπορω να πω οτι αν πάρει ενα vertex η ενα ecotech φωτιστικο οτι δεν ειναι καλο αλλα εχει και ενα κόστος που ειναι πολυ μεγάλο λοιπόν περιμένω να τεκμιρειωσεις την διαφωνία σου με δικές σου εμπειρίες και με φωτογραφιες δικές και οχι λινκ. Επισης μην πεις οτι τα λέντ που εχει η επώνυμη και ακριβή εταιρεία ειναι τα ίδια με τα diy που βάζουμε εμείς!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο , δεν σε γνωρίζω προσωπικά , πλην όμως έχω δει μεσα από το φορουμ ότι έχεις ένα πραγματικά όμορφο ενυδρείο , αλλά παράλληλα έχω διαπιστώσει ότι είσαι λίγο έως πολύ αρνητικός με τον led φωτισμό .

Και εγώ πριν 2-3 χρόνια είχα φωτιστικό 6 Τ5 της Arcadia , επειδή όμως έχω πειστεί ότι η ΄΄καρδιά ΄΄του Reef είναι ο φωτισμός και η σωστή κυκλοφορία , το έψαξα πάρα μα πάρα πολύ , κατάργησα το φωτιστικό της Αrcadia (αξίας 550 ευρώ) δοκίμασα έτοιμο φωτιστικό LED και έχω καταλήξει σε ένα diy led 215 Watt.

Πίστεψε με τα led φωτιστικά αν έχουν ΣΩΣΤΟ ΦΑΣΜΑ είναι κλάσεις ανώτερα από τα Τ5 .

Κάποια στιγμή θα σου δείξω φωτογραφίες με την χρονολογική ανάπτυξη των κοραλλιών μου με όλων των ειδών τα φωτιστικά και θα καταλάβεις .

Ένα πράγμα θα σου πω για να καταλάβεις , με τον Τ5 φωτισμό όταν λόγω δουλειάς δεν έμειναν σταθερές οι τιμές του νερού 99% έχανα πάντα κοράλλια , με τον led φωτισμό όχι μόνο παρά τις απότομες διακυμάνσεις σπάνια χάνω κοράλλι , αλλά μου έχουν δώσει φίλοι σχεδόν πεθαμένα κοράλλια και έχουν αναστηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμο μακάρι να με διαψεύσεις θα το ήθελα πολυ αλλα θα ήθελα να το δω με εικόνες ολα αυτα που λες ΄οπως και την δουλεια που εχεις κάνει και το κόστος της γιατι εχω τρελαθεί αυτές τις μερες να διαβάζω οτι με λίγα watt και φτηνά υλικά οτι θα κρατηθεί ενα ενυδρειο με sps αυτο με εχει ενοχλήσει υπάρχει παρουσίαση εδω μελους που εχει φτιάξει λέντ φωτιστικο που εχει πανω πολλες ποικιλίες χρωμάτων μεγαλη επιφάνεια στην κάλυψη του ενυδρειου και γενικά εχει ρίξει πολλα λεφτα που σε αυτο πραγματικα βγάζω το καπέλο!!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Για μενα λες Λυκο εε!!! Χαχαχαχααα!!!!

Καλα τα λεντ, αλλα θελουν μελετη, γνωσης, μερακι και καλα υλικα....

Μια φωτο απο αποτελεσμα :)

Απο Φεβρουαριο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εως τωρα :)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Με 5 10w high power led hybrid diy :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα λες Λυκο εε!!! Χαχαχαχααα!!!!

Καλα τα λεντ, αλλα θελουν μελετη, γνωσης, μερακι και καλα υλικα....

Μια φωτο απο αποτελεσμα :)

Απο Φεβρουαριο...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Εως τωρα :) (περιπου γιατι σβησαν τα φωτα και δεν μπορω να βαλω τωρινη φωτο)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Με 5 10w high power led hybrid diy :)

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο θα προσπαθήσω να βρεθούμε ( από Σεπτέμβρη) να δεις σε φωτογραφίες και πόσο πιο καθαρό φαίνεται το ενυδρείο αλλά και πώς ανταποκρίνονται και αναπτύσονται τα κοράλλια σε όλα τα είδη του φωτισμού.

Δεν θα το πιστεύεις . Θα σου πω κάτι για να καταλάβεις πότε μέχρι πρόσφατα δεν είχα καταφέρει να κρατήσω catallaphyllia για πάνω από 6 μήνες.

Πριν κάνα μήνα πήρα μια μεγάλη για μια τελευταία προσπάθεια , πριν 10 ημέρες ΄΄έπαιζα ΄΄με την κυκλοφορία του jebao και για 3-4 ημέρες ήταν έτοιμη να με χαιρετήσει , ξαφνικά παρατηρώ ότι συνέχεται και μάλιστα πέταγε και καινούργιους πολύποδες , χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα για να τη σώσω.

Μετά από αυτό την έχει βάλει στο μάτι ένας λευκόστερνος και την έχει ξεσκίσει στο τσίμπημα .

Σήμερα το απόγευμα ήταν κατά 1/6 πιο μεγάλη , δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε από τσιμπήματα ούτε από αλλαγές ροών . Τα led την μεγαλώνουν

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο θα προσπαθήσω να βρεθούμε ( από Σεπτέμβρη) να δεις σε φωτογραφίες και πόσο πιο καθαρό φαίνεται το ενυδρείο αλλά και πώς ανταποκρίνονται και αναπτύσονται τα κοράλλια σε όλα τα είδη του φωτισμού.

Δεν θα το πιστεύεις . Θα σου πω κάτι για να καταλάβεις πότε μέχρι πρόσφατα δεν είχα καταφέρει να κρατήσω catallaphyllia για πάνω από 6 μήνες.

Πριν κάνα μήνα πήρα μια μεγάλη για μια τελευταία προσπάθεια , πριν 10 ημέρες ΄΄έπαιζα ΄΄με την κυκλοφορία του jebao και για 3-4 ημέρες ήταν έτοιμη να με χαιρετήσει , ξαφνικά παρατηρώ ότι συνέχεται και μάλιστα πέταγε και καινούργιους πολύποδες , χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα για να τη σώσω.

Μετά από αυτό την έχει βάλει στο μάτι ένας λευκόστερνος και την έχει ξεσκίσει στο τσίμπημα .

Σήμερα το απόγευμα ήταν κατά 1/6 πιο μεγάλη , δεν καταλαβαίνει τίποτα ούτε από τσιμπήματα ούτε από αλλαγές ροών . Τα led την μεγαλώνουν

Θα χαρώ καταρχήν να γνωριστούμε και να ανταλαξουμε απόψεις και γνώσεις και ξανά λεω δεν ειμαι αρνητικός με τα λέντ αλλα με την νοοτροπία που παρουσιάζονται! Οτι με λίγα watt κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα λες Λυκο εε!!! Χαχαχαχααα!!!!

Καλα τα λεντ, αλλα θελουν μελετη, γνωσης, μερακι και καλα υλικα....

Μια φωτο απο αποτελεσμα :)

Απο Φεβρουαριο...

qa9u9uvu.jpg

Εως τωρα :) (περιπου γιατι σβησαν τα φωτα και δεν μπορω να βαλω τωρινη φωτο)

uzamepuv.jpg

Με 5 10w high power led hybrid diy :)

Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα αλλα σε ποσα λίτρα ποσα watt εχεις; Αν ειδα και εχεις 5χ10 άρα 50 watt και ποσο ειναι το συμπληρωματικό που εχεις βάλει εως τωρα δηλαδη ποσα συνολικά watt εχεις; Σε ποσα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Το συμπληρωματικο ειναι αλλα 30βατ και δεν εχει κλειση μηνα ακομα, αλλα απ οτι βλεπω λιγο εξτρα ηταν οτι επρεπε...

Ειμαι στα 80βατ στα 120λιτρα(διαστασης 60χ40χ60), στους 10ποντους απ την επιφανεια....

Πλακα σου εκανα οτι λες εμενα βρε :P 35€ εδωσα για τα λεντ και τους οδηγους και αλλα 30€ πηγε το καινουργειο(μετα απο 6μηνες το πηρα)....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Άγγελε έρχεσαι στα λόγια μου σε 120 λίτρα εχεις 80w για τα λίτρα σου και τ5 να έβαζες παλι τα ίδια watt θα ειχες¨ αλλα με καλύτερα αποτελεσματα γιατι στην φωτογραφια μου δείχνεις ενα sps που πριν 3 μήνες το ειχα πετσοκοψει και ειχε μείνει ενα πολυ μικρό φραγκακι περίπου 5 πόντους και στο μισό διάστημα απο εσένα ειναι τριπλάσιο απο το δικό σου και ποιο έντονο χρωμα! Που εχτες μάλιστα το έκοβα και πέταγμα κομμάτια διότι κάλυπτε φωτισμό και ροή απο αλλα κοραλια!

Εγω αν ειχα το δικό σου θα έβαζα 3 τ5 24w και περίπου 30w σε λέντ η θα πήγαινα σε επιλογή μόνο λέντ θα προτιμούσα 5w και 3w λέντ και σε σύνολο 80-90w με διάφορα χρωματα και φακούς!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μεινεις στις Τ5 εξαιτιας οσων σου εγραψε ο Λυκουργος, που ειναι μια γνωμη και προσωπικη, κακως.....εγω διαφωνω σε ολα οσα σου γραφει αλλα δες και κρινε μονο σου 2 λινκ απο τα πιο καλα για λεντ και θα καταλαβεις ολα τα πλεονεκτηματα τους αλλα και την πολυπλοκοτητα και μελετη που χρειαζονται για ενα καλο και οικονομικο αποτελεσμα ...

http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature αυτο κυκλοφορει και μεταφρασμενο

http://www.advancedaquarist.com/2014/4/lighting

Εχω πει απο την αρχη του post οτι θα κανω την αρχη με Τ5 ετσι κι αλιως και στην πορια θα γινει αλαγη αν γινει.Γι αυτο ανοιξα το θεμα να δω τι παιζει με τα περιβοητα led.

Link to comment
Share on other sites

80βατ πηγα τωρα να δω εαν θα υπαρξει διαφορα, επισης εμενα ειναι ενα ασταθες συστημα γιατι δεν εχω δοσομετρικη και οι τιμες μου παιζουν συνεχεια(πιστευω οτι ειναι πολυ συμαντικο αυτο)...

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρισει ειναι οτι ενα κοραλλι οταν φευγει απ τις Τ5 και παει σε λεντ αργη να παρει τα "πανω" του, επιβιωνη για μεγαλο χρονικο διαστημα και καποια στιγμη ξεκιναει να αναπτυσεται και βρισκει τους ρυθμους του...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων θεμα. Να πω και εγω τα λίγα που εχω ψάξει, ασχοληθεί σχετικα με τα led. Σε μικρα ενυδρεια τα led κανουν θαυματα για εμενα. Τωρα αν πας σε diy για μεγαλο εκει ζορίζουν τα πραγματα... Το κοστος βγαινει τρελο σε σχεση με τις T5 π.χ.

Για αντοχή και λοιπά σίγουρα οι Τ5 με τις MH αποδεδειγμένα ειναι εκπληκτικοι τρόποι να φώτισε καποιός ενα ενυδρειο, έκαστος τρόπος γνωστός και σίγουρος. Τα led υπόσχονται πολλα πραγματα. Τα καλα φωτιστικά κανουν καλη δουλεια και φαινετε και σε ενυδρεια στο εξωτερικό και οχι μονο. Πολλα ρίσκα γιατι υπαρχουν πολλα οχι τοσο καλα φωτιστικά αλλα πλασάρονται για καλα, ενω η μεγαλη μου απορία ακομα ειναι στο reef central δεν υπαρχει ακομα ενυδρειο του μηνα μεσαίο η μεγαλο με led εκτός απο καποια που παίζουν support με led.

Θελω πολυ να δω ενυδρεια με led να πηγαίνουν πολυ καλα, αλλα ώριμα ενυδρεια! Οχι ενυδρεια που ακομα ειναι σε στάδιο στοκαρισματος η ειναι φρέσκα σχετικα. Θελω να το δω αυτο για πολλους λογους, και ενας ειναι οτι πρεπει και εγω καποια στιγμη να αποφασίσω με τι φωτισμό θα παίξω και ακομα ώριμα ενυδρεια με κοραλια δάσος και led για φωτισμό (που να παιζει καιρο, οχι ενα δυο μηνες) δεν εχω δει!

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων θεμα. Να πω και εγω τα λίγα που εχω ψάξει, ασχοληθεί σχετικα με τα led. Σε μικρα ενυδρεια τα led κανουν θαυματα για εμενα. Τωρα αν πας σε diy για μεγαλο εκει ζορίζουν τα πραγματα... Το κοστος βγαινει τρελο σε σχεση με τις T5 π.χ.

Για αντοχή και λοιπά σίγουρα οι Τ5 με τις MH αποδεδειγμένα ειναι εκπληκτικοι τρόποι να φώτισε καποιός ενα ενυδρειο, έκαστος τρόπος γνωστός και σίγουρος. Τα led υπόσχονται πολλα πραγματα. Τα καλα φωτιστικά κανουν καλη δουλεια και φαινετε και σε ενυδρεια στο εξωτερικό και οχι μονο. Πολλα ρίσκα γιατι υπαρχουν πολλα οχι τοσο καλα φωτιστικά αλλα πλασάρονται για καλα, ενω η μεγαλη μου απορία ακομα ειναι στο reef central δεν υπαρχει ακομα ενυδρειο του μηνα μεσαίο η μεγαλο με led εκτός απο καποια που παίζουν support με led.

Θελω πολυ να δω ενυδρεια με led να πηγαίνουν πολυ καλα, αλλα ώριμα ενυδρεια! Οχι ενυδρεια που ακομα ειναι σε στάδιο στοκαρισματος η ειναι φρέσκα σχετικα. Θελω να το δω αυτο για πολλους λογους, και ενας ειναι οτι πρεπει και εγω καποια στιγμη να αποφασίσω με τι φωτισμό θα παίξω και ακομα ώριμα ενυδρεια με κοραλια δάσος και led για καιρο δεν εχω δει! :)

+1000 σε ολα Μαριε σκεφτομαι πολυ σοβαρα οταν αδειασω αυτο που εχω να θυσιασω το φωτιστικο και να το κανω λεντ ολο η συνδοιασμο και των δυο με 2 μονο τ5 και τα αλλα λεντ και να το δοκιμασω!!!! σε ενα ενυδρειο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαίρομαι που διαφωνείς εβαλες ενα λινκ που λέει για λέντ αλλα για ποια λέντ; Για εργοστασιακά η για DIY;

Δεν του ειπα οτι τα λέντ δεν κάνουν του ειπα δικιά μου εμπειρία με λέντ και με τ5 επειδη δεν μου αρεσει να μιλάω γενικά η με λινκ δείξε μου εσυ δικές σου εμπειρίες πανω και στα δυο και τα αποτελεσματα σε βάθος χρόνου! Οχι σε ενα μήνα και φυσικα δεν βάζω ολα τα λέντ σε ενα τσουβάλι δεν μπορω να πω οτι αν πάρει ενα vertex η ενα ecotech φωτιστικο οτι δεν ειναι καλο αλλα εχει και ενα κόστος που ειναι πολυ μεγάλο λοιπόν περιμένω να τεκμιρειωσεις την διαφωνία σου με δικές σου εμπειρίες και με φωτογραφιες δικές και οχι λινκ. Επισης μην πεις οτι τα λέντ που εχει η επώνυμη και ακριβή εταιρεία ειναι τα ίδια με τα diy που βάζουμε εμείς!

λυκοργο σαν συντονιστης σε φορουμ που εχει σκοπο την αναταλλαγη και εμπειριων , θα περιμενα να ησουν υπερ να χρησιμοποιουμε τις εμπειρες των αλλων και οχι μονο να βγαζουμε συμπερασματα με βαση τις δικες μας...Δηλαδη θα επρεπε να δοκιμασω λεντ με SMD led (οπως το καινουργιο φωτιστικο του Αγγελου) για να δω οτι πεφτει η αποδοση τους, οταν αλλοι τα χρησιμοποιηασανε στο παρελθον και τα αποριψανε?

λοιπον χωρις να εχω δοκιμασει Τ5 επετρεψε να γραψω την αποψη μου. Το πρωτο λινκ που μαλλον δεν διαβασες αναλυει το φασμα που χρειαζονται τα κοραλια μας, ειτε το καλυπτεις με λεντ ειτε με Τ5 ειτε με χαλιντ, τα λεντ υπερτερουν γιατι με σωστη επιλογη, μπορεις να μην εκπεμπεις στα 550νμ , οπως κανουν οι Τ5, που ειναι αχρηστη ακτινοβολια για τα ματια μας....Επισης στο πρωτο λινκ γραφει ξεκαθαρα οτι ολα τα λεντ δεν ειναι ιδια, και ακομη και οι καλες εταιριες βγαζουν διαφορες ποιοτητες...Με σωστη επιλογη ομως-οπως γραφουν- μπορεις να χρησιμοποιεις μεχρι και 70% λιγοτερη ενεργεια απο οτι οι Τ5=τρελη οικονομια για την τσεπη μας....Στο δευτερο λνκ παρολο το τεραστιο θεωρητικο υποβαθρο τους, χρειαστηκαν 4 προασπαθειες για φτασουν στο επιθυνητο απτελεσμα=> με την πρωτη σε DIY κανεις δεν θα παρει το αποτελεσμα που θελει!

Ας μου επιτρεψεις να χρησιμοποιησω εμπειριες αλλων για να επιβεβαιωσω τα γραφομενα τους....ο Αγγελος. Σε αντιθεση με οσα γραφεις, αποδεικνυει πως με παμφθηνα λεντ χωρις να την ψαξει καθολου οσο αφορα το φασμα (απλο συνδυασμο λευκων-μπλε), πετυχε τα ομορφα αποτελεσματα που μας εδειξε παραπανω, με μονο 16,5Watt kai oxi 50, γιατι δεν χρησιμοποιησε τους καταλληλους driver....http://www.aquazone.gr/forums/topic/96534-dhaniooeaoc-oeeciio-oeuoeooceio-aea-iaii-reef/page-2 Ο Σταμος αν θελει ας το επιβεβαιωσει γιατι ο Αγγελος δεν με πιστευει και δεν μπαινει στον κοπο να κανει μονος του, τους υπολογισμους....υπαρχουν βεβαια και αλλα παραδειγματα που με πολυ λιγα βατ ειχαν πολυ καλα αποτελεσματα.....

Θελω πολυ να δω ενυδρεια με led να πηγαίνουν πολυ καλα, αλλα ώριμα ενυδρεια! Οχι ενυδρεια που ακομα ειναι σε στάδιο στοκαρισματος η ειναι φρέσκα σχετικα. Θελω να το δω αυτο για πολλους λογους, και ενας ειναι οτι πρεπει και εγω καποια στιγμη να αποφασίσω με τι φωτισμό θα παίξω και ακομα ώριμα ενυδρεια με κοραλια δάσος και led για φωτισμό (που να παιζει καιρο, οχι ενα δυο μηνες) δεν εχω δει!

Μαριε δεν χρειαζεται να ψαξεις στην Αμερικη, υπαρχουν διπλα σου.... ενα ειναι το ενυδρειο του Kosta82 με μονο sps & diy led τουλαχιστον 4 χρονια, που ειναι δασος κανονικο....εχει θεμα με το ενυδρειο του σε αλλα φορα, αν μου επιτρεπεται σας βαζω λινκ.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

διαβασε ολες τις συζητησεις και ξαναβγαλε συμπερασμα αν ειμαι αρνητικος η οχι και αν ειμαι που ειμαι! και διαβασε τι γραφουν τι λενε και τα αλλα παιδια .δεν επιτρεπεται να βαλεις λινκ απο αλλα φορουμ ειναι κανονισμος του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...