Jump to content

Led Φωτισμος


Recommended Posts

Ενα πραγμα που πιστευω συμφωνουμε ολοι ειναι οτι για να εχεις ΚΑΛΟ led φωτιστικο πρεπει να δαπανησεις πολλα χρηματα. Το diy για μενα δεν ειναι λυση γιατι εγω προσωπικα δεν εχω τον χρονο να κατσω να ασχοληθω. Οπως και πολλα ακομα ατομα. Οποτε εαν θα πρεπει να δωσω ενα καρο λεφτα για ενα καλο led θα προτιμησω την πιο φτηνη λυση των τ5 που και κατα τη ταπεινη μου αποψη ειναι και πιο αξιοπιστες και πιο ευκολοχρηστες. Γενικα σε θεματα του εξωτερικου τα led Που βλεπω και θεωρουνται αξιοπιστα κοστιζουν μερικες χιλιαδες ευρω. Προσφατα ηθελα να παιξω σε μια γυαλα που φτιαχνω τωρα 100 reef με led και μια ερευνα αγορας που εκανα με αποκαρδιωσε γιατι κατι της προκοπης κατω απο 400-500 ευρω δεν... Οποτε σε θεμα κοστους πιστευω να συμφωνουμε οτι αυτα τα 2 απεχουν παρασαγκας. Περαν αυτου πλεον οι τ5 προσφερουν πολλα φασματα με μεγαλο παραδειγμα τη blue plus της ΑΤΙ. Οποτε δε νομιζω οτι με 2 η 4 τ5 θα υστερεις σε φασματα και χρωματα απο ενα πολυ καλο φωτιστικο led. Για μενα ,τελος, η ιδανικη λυση ειναι ο συνδυασμος των 2. Αλλωστε στις ενυδρειαρες που βλεπουμε στο εξωτερικο συνηθως αυτο συμβαινει. Θεωρω οτι ενας συνδυασμος θα φερει ενα τελειο αποτελεσμα και αυτο ειναι και στα μελλοντικα μου σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που πιστευω συμφωνουμε ολοι ειναι οτι για να εχεις ΚΑΛΟ led φωτιστικο πρεπει να δαπανησεις πολλα χρηματα. Το diy για μενα δεν ειναι λυση γιατι εγω προσωπικα δεν εχω τον χρονο να κατσω να ασχοληθω. Οπως και πολλα ακομα ατομα. Οποτε εαν θα πρεπει να δωσω ενα καρο λεφτα για ενα καλο led θα προτιμησω την πιο φτηνη λυση των τ5 που και κατα τη ταπεινη μου αποψη ειναι και πιο αξιοπιστες και πιο ευκολοχρηστες. Γενικα σε θεματα του εξωτερικου τα led Που βλεπω και θεωρουνται αξιοπιστα κοστιζουν μερικες χιλιαδες ευρω. Προσφατα ηθελα να παιξω σε μια γυαλα που φτιαχνω τωρα 100 reef με led και μια ερευνα αγορας που εκανα με αποκαρδιωσε γιατι κατι της προκοπης κατω απο 400-500 ευρω δεν... Οποτε σε θεμα κοστους πιστευω να συμφωνουμε οτι αυτα τα 2 απεχουν παρασαγκας. Περαν αυτου πλεον οι τ5 προσφερουν πολλα φασματα με μεγαλο παραδειγμα τη blue plus της ΑΤΙ. Οποτε δε νομιζω οτι με 2 η 4 τ5 θα υστερεις σε φασματα και χρωματα απο ενα πολυ καλο φωτιστικο led. Για μενα ,τελος, η ιδανικη λυση ειναι ο συνδυασμος των 2. Αλλωστε στις ενυδρειαρες που βλεπουμε στο εξωτερικο συνηθως αυτο συμβαινει. Θεωρω οτι ενας συνδυασμος θα φερει ενα τελειο αποτελεσμα και αυτο ειναι και στα μελλοντικα μου σχεδια.

συνφωνω φιλε μου σε ολα μαζι σου τα λεντ ειναι πολυ καλα οταν ειναι και ακριβα που προϋποθέτει πολυ μελετη σωστο στησιμο υπαρχουν εργοστασιακα φωτιστικα λεντ οπου τα σπανε οπως diy αλλα εχουν ενα κοστος!

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που πιστευω συμφωνουμε ολοι ειναι οτι για να εχεις ΚΑΛΟ led φωτιστικο πρεπει να δαπανησεις πολλα χρηματα. Το diy για μενα δεν ειναι λυση γιατι εγω προσωπικα δεν εχω τον χρονο να κατσω να ασχοληθω. Οπως και πολλα ακομα ατομα. Οποτε εαν θα πρεπει να δωσω ενα καρο λεφτα για ενα καλο led θα προτιμησω την πιο φτηνη λυση των τ5 που και κατα τη ταπεινη μου αποψη ειναι και πιο αξιοπιστες και πιο ευκολοχρηστες. Γενικα σε θεματα του εξωτερικου τα led Που βλεπω και θεωρουνται αξιοπιστα κοστιζουν μερικες χιλιαδες ευρω. Προσφατα ηθελα να παιξω σε μια γυαλα που φτιαχνω τωρα 100 reef με led και μια ερευνα αγορας που εκανα με αποκαρδιωσε γιατι κατι της προκοπης κατω απο 400-500 ευρω δεν... Οποτε σε θεμα κοστους πιστευω να συμφωνουμε οτι αυτα τα 2 απεχουν παρασαγκας. Περαν αυτου πλεον οι τ5 προσφερουν πολλα φασματα με μεγαλο παραδειγμα τη blue plus της ΑΤΙ. Οποτε δε νομιζω οτι με 2 η 4 τ5 θα υστερεις σε φασματα και χρωματα απο ενα πολυ καλο φωτιστικο led. Για μενα ,τελος, η ιδανικη λυση ειναι ο συνδυασμος των 2. Αλλωστε στις ενυδρειαρες που βλεπουμε στο εξωτερικο συνηθως αυτο συμβαινει. Θεωρω οτι ενας συνδυασμος θα φερει ενα τελειο αποτελεσμα και αυτο ειναι και στα μελλοντικα μου σχεδια.

Αλλο το κοστος κτησης που ειναι υπερβολικο για τα ετοιμα (και εγω για αυτο παιδευομαι με DIY), και αλλο το κοστος χρησης που και στα ετοιμα αλλα και στα diy αν ειναι προσεκτικα φτιαγμενα ειναι πολυ μικροτερο απο Τ5.

Με Τ5 ειναι πολυ ευκολο να πετυχεις το φασμα που θες γιατι εκπεμπουν φως σε ολο το φασμα....βαζεις 2 blueplus kai 2 coralplus ή aquablue και εισαι αρχοντας....αν βαλεις και καποια actinic....βασιλιας, η ευκολια που πιανεις το φασμα που θες και το χρωμα που σου αρεσει ειναι στα θετικα τους....Αλλα.....αν παιδευτεις με τα λεντ παιρνεις καλυτερο φασμα οχι οπτικα αλλα για τα κοραλια σου, γιατι αποφευγεις τα 550νμ που με Τ5 απλα δεν μπορεις! Και αν παιδευτεις ακομη περισσοτερο παιρνεις και χρωμματα εξωπραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το κοστος κτησης που ειναι υπερβολικο για τα ετοιμα (και εγω για αυτο παιδευομαι με DIY), και αλλο το κοστος χρησης που και στα ετοιμα αλλα και στα diy αν ειναι προσεκτικα φτιαγμενα ειναι πολυ μικροτερο απο Τ5.

Με Τ5 ειναι πολυ ευκολο να πετυχεις το φασμα που θες γιατι εκπεμπουν φως σε ολο το φασμα....βαζεις 2 blueplus kai 2 coralplus ή aquablue και εισαι αρχοντας....αν βαλεις και καποια actinic....βασιλιας, η ευκολια που πιανεις το φασμα που θες και το χρωμα που σου αρεσει ειναι στα θετικα τους....Αλλα.....αν παιδευτεις με τα λεντ παιρνεις καλυτερο φασμα οχι οπτικα αλλα για τα κοραλια σου, γιατι αποφευγεις τα 550νμ που με Τ5 απλα δεν μπορεις! Και αν παιδευτεις ακομη περισσοτερο παιρνεις και χρωμματα εξωπραγματικα!

εδω συνφωνω οτι αν παιδευτεις και βαλεις ποικιλια μεγαλη θα δωσουν χρωματα πολλή καλα!

αλλα αυτο που με χαλαγε παντα στο λεντ ηταν οτι οταν βρισκει εμποδιο απο ενα κοραλι που ειναι ψηλα και μεγαλο το απο κατω εχει σκια και για αυτο ειμαι υπερ του συνδοιασμου και των δυο διοτι οτι χανει το ενα κερδιζει απο το αλλο!

Link to comment
Share on other sites

εδω συνφωνω οτι αν παιδευτεις και βαλεις ποικιλια μεγαλη θα δωσουν χρωματα πολλή καλα!

αλλα αυτο που με χαλαγε παντα στο λεντ ηταν οτι οταν βρισκει εμποδιο απο ενα κοραλι που ειναι ψηλα και μεγαλο το απο κατω εχει σκια και για αυτο ειμαι υπερ του συνδοιασμου και των δυο διοτι οτι χανει το ενα κερδιζει απο το αλλο!

Αυτό δεν έχει να κάνει με τα led, αλλά με τους φακούς τους, την τοποθέτηση στο σώμα του φωτιστικού, στην ποσότητα και στην αντανάκλαση και διάχυση του φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει να κάνει με τα led, αλλά με τους φακούς τους, την τοποθέτηση στο σώμα του φωτιστικού, στην ποσότητα και στην αντανάκλαση και διάχυση του φωτός.

Ακριβως, αν και στη φυση στους υφαλους υπαρχουν σκιασεις, πολλοι θεωρουν οτι η ομοιομορφη διαχυση φωτος των τ5 ειναι τελειως αφυσικη, εγω παλι στο μελλον θα επειδιωξω οσες λιγοτερες σκιες γινετα με τον τροπο που περιγραφει ο Σταματης.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαινω ειναι στο θεμα του καθενος για το τι θελει να βαλει δεν υπαρχουν καθαρες εξηγησεις.(οι αποψεις διίστανται).Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ηταν οικονομικα τα εργοστασιακα ολοι εκει θα καταληγαμε ^_^.

1.τα led τα μετραμε σε lumen ? (αν το γραφω σωστα) :poster_oops: ενω τις Τ5 κλασικα σε kelvin ποια ειναι η σωστη αντιστοιχια?

2.εχω ψαξει σε ελληνικα μαγαζια για led (αστερι) αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτα που μπορει να βαλει κανεις σε ενα ενυδρειο.

συμφερει να βοηθησουμε τους συμπατριωτες μας σε κατι τετοιο Η ειναι προτυμοτερο να κανω αγορα μεσω ebay?

3.Επισης ψαχνω και για ψυκτρα αλουμινιου για να γινει η τοποθετηση των led (κατα προτιμηση σε χρωμα μαυρο) υπαρχει καποια σελιδα να μου προτεινετε η καποιος που να κοβει με το μετρο αν υπαρχει πλεον.

4.Τελος γνωριζεται καποιο καταστημα εγχωριο που να κανει κατασκευες led αναλογα με τις απαιτησεις του καθενος? (Τελευταια λυση αν πανε ολα σ

Υπαρχει ομως ενα αλλα ρε παλικαρια δεν μου απαντησε κανενας σε αυτα που ρωτισα ποιο πανω :lolu:

Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ωραια συζυτηση που ειχα με τον πετσοπα :icon_dance: (γνωστος σε πολλους και αναμεσα στους καλυτερους στο ειδος) μου ειπε το εξης

προχωρα σε Τ5 αυτη την στιγμη εχουν καλυτερο φασμα απο τα led.και το μπλε για θαλασσινο βγαζει ενα ποιο γλυκο χρωμα στο ματι που δεν το ποιανει led.(θεμα αισθητικης οχι τπτ αλλο) Χωρις να θελω να σου πω οτι τα led δεν μπορουν να ανταγωνιστουν επαξια τις T5 αλλα για να γινει αυτο πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.

Αφου συζηταγαμε λοιπον και εριχνα τις ματιες μου στο ενυδρειο 1 τονου που εχει στην βιτρινα του κανω την εξης ερωτηση: και γιατι μου λες να παω σε Τ5 και εσυ στο δικο σου εχεις βαλει led ? για να ερχομαι να αγοραζω απ το μαγαζακι σου λαμπες? :lolu: και μου απανταει αδερφε αυτα τα φωτα που βλεπεις εδω μου κοστισαν 7.500 Ε αν μπορεις να παρεις τα αναλογα για τα λιτρα σου δεν θα σου ελεγα ποτε ΟΧΙ.

με λιγα λογια μου ειπε αν θελω led να παρω κατι καλο και μονο αλλα αυτο κοστιζει.Απο diy καλυτερα Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο οτι σύμφωνουμε οτι οι Τ5 τα σπάνε ακομα.

Τωρα στη συνεχεια, αμα ειναι να δώσω εξαπλασια χρήματα για ενα led φωτιστικό σε σχεση με ενα T5 αλλα ουσιαστικα να παίζω στα ιδια watt γιατι να το κανω; Για τη θερμοκρασια; Για την οικονομία σε ρευμα; (Δεν το νομίζω). Για να αποφύγω τα 550nm; Ε και; Ποιο ουσιαστικό κέρδος εχω;

Εχει τύχει να δω ενυδρεια με led σε σχετικα γεμάτα ενυδρεια αλλα τα αποτελέσματα δεν μου άρεσαν. Για αυτο λεω ποιο πετυχημένο ενυδρειο. Οχι ξεπλυμένα χρωματα, νέκρωσεις περα δώθε και γενικα μια αισθηση οτι κατι δεν παει καλα.

Εγω led θελω να βάλω στο νεο μου ενυδρειο, το θελω πολυ, αλλα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ποιο πλεονέκτημα θα εχω σε σχεση με τις Τ5. Ουσιαστικό ομως, οχι κατι ψιλό που και για να το παρω θα πρεπει να μαθω μεχρι και πως κατασκευάζονται τα led. Εύκολος δρόμος σε diy led δεν υπαρχει. Τα multichip φαινονται ωραια αλλα πολυ περιορισμένα τα watt σε μικρο χωρο οποτε θες πολλα για καλη διασπορά, οποτε δεν θα εχεις οικονομία.

Οι σκιές ειναι μεγαλο θεμα με τα led. Μεγαλα multichip; Εχεις πολλες και δεν μπορεις εκει να παίξεις σωστα με φακούς. Άρα τα σωστα led ειναι τα πολλα με μικρα watt και μεγαλη διασπορά, άρα μεγαλο κοστος. Και μην ακούω οτι και στη φύση εχει σκιές, καμια σχεση με τη σκιά των led απο την μια πλευρα μονο για οποιονδήποτε εχει καλυμπησει σε θάλλασα πανω απο 5 μετρα βαθος. Το καλο led φωτιστικό θελει χρονο, ψάξιμο, διασπορά, πολλα μικρα και πολλα αλλα.

Κοινός υπαρχουν πολλα θεματα που πρεπει να λυθούν για εμενα. Μακάρι να λυθούν μεχρι το Σεπτέμβρη να ξερω τι φωτιστικό θα παρω :P

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εγω led θελω να βάλω στο νεο μου ενυδρειο, το θελω πολυ, αλλα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ποιο πλεονέκτημα θα εχω σε σχεση με τις Τ5.

καλυτερο χρωμα, καλυτερο φασμα για τα κοραλια σου=καλυτερη αναπτυξη, οικονομια στο ρευμα 70%, ξεχνας να αγορασεις λαμπες, αν δεν σου κανουν ολα αυτα, πας σε Τ5, αν περιμενεις τα παραπανω ετοιμα στο πιαττο, βαζεις το χερι βαθια στην τσεπη....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά ένα diy φωτιστικό πρέπει να είναι χειρότερο από ένα εμπορίου; Συναρμολόγηση κάνουν αυτή, συναρμολόγηση και ένας χομπίστας. Να μου πείτε ότι λόγο εμπειρίας μπορούν και πετυχαίνουν σωστούς συνδυασμούς χρωμάτων το καταλαβαίνω Από εκεί και έπειτα είναι θέμα επιλογής υλικών που κάνει ο καθένας.

Υπάρχουν χιλιάδες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος. Ας μην ξεχνάμε πως η κάθε εταιρία το πρώτο που την απασχολεί είναι το κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο χρωμα, καλυτερο φασμα για τα κοραλια σου=καλυτερη αναπτυξη, οικονομια στο ρευμα 70%, ξεχνας να αγορασεις λαμπες, αν δεν σου κανουν ολα αυτα, πας σε Τ5, αν περιμενεις τα παραπανω ετοιμα στο πιαττο, βαζεις το χερι βαθια στην τσεπη....

Πολλα λες και δεν ισχύουν. Ουτε το 70% οικονομία , ουτε το καλυτερο φάσμα. Ολα ειναι θεμα επιλογών.

Αν πας στον απόλυτο φωτισμό, υβριδικό και παίρνω το καλυτερο και απο τους δυο κόσμους. Αλλα 70% οικονομία ουτε με σφαίρες!!

Απορώ πως εφτασες σε αυτο το συμπέρασμα; Γιατι εμενα τα νούμερα οπως ανέφερα δεν πανε ετσι... Και το εχω ψάξει πολυ...

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σταματη θελει πολλες και καλες γνωσεις το diy για να εχεις καλο αποτελεσμα...

Γνωσης και εμπειρια που καμια εταιρια η φορουμ μπορει να σου δωσει εκτος και εαν περασουν χρονια, χρονια διαβασματος, δοκιμων, λαθων και φυσικα σπαταλη χρηματων για ολα αυτα, για αυτο ενα ολοκληρωμενο φωτιστηκο λεντ ειναι ακριβο και καλο....

Για τον φιλο που ρωτησε καποια πραγματα....

Απανταω με την σειρα στις ερωτησεις σου...

1. Τα λεντ τα μετρα με ναμομετρα για το χρωμα τους και σε λουμεν για την ενταση, επισης να ξερεις απο εταιρια σε εταιρια τα χρωματα αλλουν, οποτε πρεπει να δεις πολλα και να επιλεξεις, ενω τις Τ5 τις μετραμε σε κελβιν για το χρωμα κατα βαση αλλα μπορουν να μετρειθουν και σε λουμεν ή παρς οπως και ολα τα φωτιστηκα σωματα....

2. Και 3. Λεντ μπορεις να βρεις στο aquamasters.gr και επισης αναλαμβανουν κατασκευες σε φωτιστηκα λεντ, δεν εχω παρει απο εκει προσωπικα, εαν σε συμφερουν οι τιμες τα περνεις απο εκει αλλιως πας σε ebay....

4. Για ψυχτρα πας ειτε παλι σε Ελληνικο μαγαζι που ασχολητε με κατασκευη λεντ φωτιστηκων η σε online shops που πουλανε τετοια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο χρωμα, καλυτερο φασμα για τα κοραλια σου=καλυτερη αναπτυξη, οικονομια στο ρευμα 70%, ξεχνας να αγορασεις λαμπες, αν δεν σου κανουν ολα αυτα, πας σε Τ5, αν περιμενεις τα παραπανω ετοιμα στο πιαττο, βαζεις το χερι βαθια στην τσεπη....

Συμφωνο απολυτα με τον discos.Καλυτερο φασμα μπορεις να εχεις απ την στιγμη που θα κατσεις και θα κανεις μια πολυ καλη μελετη για μια τετοια κατασκευη εαν και αμφιβαλω γιατι απ οτι εχουν πει και οι αλλοι δεν μπορει να σου καλυψει το led καποιες σκιες που κανουν τα κοραλια.

Για το ρευμα πλεον και εγω πιστευα για οικονομια αλλα σε αυτο με διεψευσε και ο Λυκουργος και συμφωνο γιατι ειναι θεμα λογικης οτι οσα θες για Τ5 τα ιδια watt χρειαζεσαι και σε led.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Αγγελε μαλον μονο εσυ βλεπεις :geek: παρ΄ολο που απ οτι διαβαζω σε διαφορα post η αγαπη σου για τα led ειναι μεγαλη. :lolu:

Αντε να δουμε τι αποφαση θα παρουμε με τον discos στην τελικη Τ5 ή led

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Αγγελε μαλον μονο εσυ βλεπεις :geek: παρ΄ολο που απ οτι διαβαζω σε διαφορα post η αγαπη σου για τα led ειναι μεγαλη. :lolu:

Αντε να δουμε τι αποφαση θα παρουμε με τον discos στην τελικη Τ5 ή led

κανε και με τα δυο ειναι πολυ καλος συνδιασμος!!!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Πολλα λες και δεν ισχύουν. Ουτε το 70% οικονομία , ουτε το καλυτερο φάσμα. Ολα ειναι θεμα επιλογών.

Αν πας στον απόλυτο φωτισμό, υβριδικό και παίρνω το καλυτερο και απο τους δυο κόσμους. Αλλα 70% οικονομία ουτε με σφαίρες!!

Απορώ πως εφτασες σε αυτο το συμπέρασμα; Γιατι εμενα τα νούμερα οπως ανέφερα δεν πανε ετσι... Και το εχω ψάξει πολυ...

Απο το πρωτο λινκ (αραγε τα διαβαζει κανεις ή τσαμπα τα βαζω?)

The advantages of LED fixtures over the conventional light sources are many; we shall only consider the main factors.

Advantage #1: Higher efficiency and less heat generation

Higher efficiency has two components. First is that LEDs are about twice more efficient than conventional fluorescent tubes or Metal Halide bulbs in converting the electric energy into light. Second is that LEDs only radiate in one direction of the plane and hence are not apt to block their own light. By utilizing proper lenses, LED light can be easily concentrated in the desired region. Good LED lenses are compact in size and, at the same time, can help to transfer up to 90 percent of produced light through the water surface. For comparison, when using conventional bulbs with reflectors usually only 40% of light penetrates the surface. Best reflectors (often cumbersome) can yield up to 60% of light penetration, and the bulb itself partially blocks the light returning from the reflector. Resultant efficiency of best LED fixtures can be three times higher compared with the best light bulbs. Consequently, LEDs can generate over 4.5 times less heat. This practically means that by installing a LED fixture over a reef tank we can probably eliminate the need for an expensive chiller (which also consumes significant power). Thus, LED fixtures may achieve significant power savings; apart from the economic effect, their environmental impact is also significant!).

Advantage #2: Extended life cycle

As a solid-state light source, a light emitting diode does not have quickly wearing parts, such as an incandescent filament. When operated at or below rated current, and providing that they do not overheat, high quality LEDs degrade very slowly. But LEDs too have their specific needs which have to be considered when designing a fixture.

Lifespan of the best LEDs available in the market today (Cree XT-E, LUXEON Rebel ES) is indeed very high, if sufficient heat removal and properly conditioned power are provided. Of course, these are new LEDs and their operation have been tested for tens of years, but using complex models their life term and luminosity drop in that period can be estimated. We shall refer to two types of such forecasts: based on Cree's model (which we call the "worst case scenario" or "pessimistic model"), and in parenthesis we provide figures based on the Philips model for their LUXEON Rebel ES (which we call the "optimistic model"). If all the required operation conditions are fulfilled, we will still be getting about 70% of LED's initial radiation power after 40 (150) thousand hours of operation. These figures translate to 10 (33) years of operation of a light fixture, providing 12 hours of operation daily! After this period the LEDs will continue to lose luminance, reaching about 50% of the initial value after 100 (200) thousand hours!

The probability of a single LED failure on a fixture is quite low, about 1% during the period of 50 thousand hours of operation, and after this period the probability increases to 50% by 200 thousand hours. Several LEDs in a light fixture are usually connected in series, and therefore, if one LED dies, the whole string will be effected. If we look at these figures statistically, is likely that for a fixture with about 200 LEDs this can happen in 10 years. However a LED's death is a probabilistic event and it can happen that a particular light emitting diode may get "fried" during the very first hours of its life. In practice, if the conditions are good, lifespan of modern LEDs is quite long.

In comparison, conventional fluorescent tubes need to be replaced once every four to six months. Based on our worst case scenario, it means that they will have to be replaced at least 20 times during the lifetime of a LED fixture. Providing that the cost of specialized tubes for reef lighting can be quite high, a LED fixture can provide significant savings; e.g., not only monetary, but also of the time that was to be spent for acquisition and replacement of light bulbs.

Let us try to calculate the possible savings from using a LED fixture. A 300W LED fixture can replace a 900W T5 fixture used on a 160 gallon SPS reef tank. In 10 years the LED fixture will save ((900-300)/1000)*12*365*10=26280KWh of electric power. The cost of electricity depends on where you live, how much you use, and possibly when you use it and the rates from the same provider can range from 12c to 50c per kWh [17]. For our estimate we shall use a sample rate of 15c per kWh, which is a reasonable example (you can find out how much you are actually paying for electric power by looking at your bill). Based on the 15c per KWH example, the fixture will save you $3942 in power alone. If we take the average cost of a specialized 80W T5 bulb to be around $25, we shall additionally save $25*10*20=$5000 in bulb replacements. Your total savings in 10 years will be about $8942. This is a "best scenario" estimate and we did not consider many additional expenses - for example, the cost of an aquarium chiller to remove the excessive heat from the tanks, as well as energy costs related to its operation. Besides, there are non-monetary values - such as the comfort of not having to provide maintenance on a light fixture in 10 years! Thus far, direct savings during the operational period are quite a few times higher than the cost of even most expensive LED fixture. In other words, not only you are getting it free, but it will even bring you some profit in its lifetime!

Advantage #3: Ability to adjust illumination and spectrum

When using dimmable drivers, the light emitted by LEDs can be easily adjusted. Aquarists often use special controllers to imitate sunrises and sunsets, similar to natural illumination changes during the day. It is important to note, however, that sunsets and sunrises in the equatorial zone are much quicker compared with higher latitudes, and daytime is equal to night (i.e. there is always a 12 hour photoperiod). Look at the diagram shown in Fig. 12 [20]:

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα γιατι πιστευω οτι εκτος απο την εμπειρια γινομαστε καλυτεροι οταν μαθαινουμε και απο ταλαθοι μας.

Πριν 2-3 χρονια ειχα ενα φωτιστικο Αrcadia με 6 Τ5. Την ιδια περιοδο ενας φιλος μου ξεκιναγε ενα reef 450 lt και εβαλε 8 τ5 με sps.

Τους πρωτους 6 μηνες τα ενυδρεια πηγαιναν σφαιρα.

Δεν μπορω ομως να ξεχασω οτι με τις τ5 ειδικα τα καλοκαιρια η θερμοκρασια στο ενυδρειο εφτανε τους 32 βαθμους χωρις ουτε το 24αρι a/c που εχω στο δωματιο να μπορει να διορθωσει την κατασταση ,η εξατμιση ηταν το κατι αλλο ακομα και μεα ανεμιστηρακια ,ελλειψει δοσομετρικης οι παραμετροι του νερου ηταν αλλα νταλα.

Οποτε αμεσα αγορα chiller. (Xαθηκαν αρκετα κοραλλια) .

Μετα τους 6 μηνες ,χωρις καμμια ιδιαιτερη αλλαγη ,παρουσιαζεται κυανο και στο δικο μου ενυδρειο και στου φιλου μου ,χαλασαμε ενα σκασμο χρηματα για αλατια (λογω αλλαγων νερου και σιφωναρισμα) και συζητωντας καταληγουμε οτι πρεπει να αλλαχθουν οι λαμπες και αλλαζω 4 εγω και 4 ο φιλος μου εγω χανω 3 sps ο φιλος μου χανει 5 και γεμιζει αλγες (με μη ανιχνευσιμα φωσφωρικα και 5 νιτρικα) .

Ενας κοινος γνωστος ο οποιος ασχολειται με κοραλλια και εχει πολυχρονη γνωση και εμπειρια (εργαζεται στο εξωτερκο το εχω πει και στο Μιχαλη (mad23) ) μας ειπε οτι για να μην δημιουργηθει προβλημα στο ενυδρειο πρεπει οι t5 λαμπες να αλλαζονται ΟΛΕΣ μαζι καθε 6 μηνες ,γιατι λογω διαφορων συνθηκων χανουν την αποδοση τους σε διαφορετικο χρονο η μια με την αλλη .

Δηλαδη αν εγω ηθελα ανα 6μηνο 6*35 ευρω =210 ευρω θα γινομουν ο καλυτερος πελατης της Αrcadia.

Ενω αν πετυχεις σωστη ψυξη στα led και το φασμα δεν αλλαζει και δεν καιγονται με τιποτα και αν καει καποιο το αλλαζεις με 3$ και το σημαντικοτερο για τα επομενα 3-4 χρονια ξενιαζεις για φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που αλλάζω κάθε 12-14 μήνες και δεν εχω αλγες δεν εχω προβλημα θερμοκρασίας αλλα δεν εχω απώλεια κανενός κοραλιου τι πρέπει να πω;

Link to comment
Share on other sites

Και τα links ειδα, οπως επισης ειδα πολυ θεωρια, η οποια ακουγετε τελεια, αλλα στην πραξη... κατι αλλο γινεται. Στο μεταξυ τα λινκ περα απο καποια θεωρια δεν ειναι καταλληλα για την συζητηση μας περα απο καποιες γενικες θεωριες περι αποδοσηκαι οικονομιας.

Οποτε ερχομαι στην εξης απορια ξανα. Θελω να δω ενα ενυδρειο με κοραλια στο θεο, με υγεια και σωστο χρωμα, το οποιο ο φωτισμος ειναι 100% led και με αναλογια σε watt αισθητα λιγοτερο απο T5. Δεν θα βρεις.

Και επειδη δεν μου αρεσει να μιλαω απλα για να μιλαω, θα ηθελα να μου πεις με ποσα led θα μπορουσα να καλυψω το ενυδρειο μου, 130x80x60 υψος, με led. Με Τ5 ειμαι τελεια με 8x54 συνολο 432watt. Γεματος φωτισμος, με τρελο ευρος και καλυψη ολο το ενυδρειο. Τι φωτισμος θα χρειαστω με led, να καλυψει σωστα ολο το χωρο και θα ειναι και λιγοτερα watt;

Εγω ετσι οπως τα εχω υπολογισει το κοστος ξεφευγει, αλλα και θελεις και αρκετα watt για να γεμησει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Μισο φιλε μου υπαρχει μια θεωρια που λεει καθε 6 μηνες να αλλαζουν οι Τ5 ,αυτη η αλλαγη γινετε σταδιακα και ποτε μαζι 2Τ5 καθε εβδομαδα ετσι αποφευγουμε το στρεςς στα ζωντανα και γενικα στο ενυδρειο(αλγες κυανο κλπ)Τωρα το θεμα τις θερμοκρασιας σαφως και η θερμοκρασια του νερου αυξανετε με τις Τ5 και ακομα περισσοτερο με τα μεταλα,επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου ολα μπορω να σου πω οτι με 24 αιρκοντισιον το παλευα ανετα χωρις να κλεινει ποτε μεχρι που πειρα ψυκτικο και ησυχασα,τωρα υπαρχει και ενυδρειο που τρεχει full reef με Τ5 που τις αλλαζει στα 3 χρονια χωρις θεμα (το εχω δει)Θεωρω υπερβολικο την αλλαγη λαμπων καθε 6 μηνες και φυσικα τα εξοδα χ2 το χρονο,καθε 12 με 14 μηνες ειναι οκ(γνωμη μου)Τωρα οι Τ5 δεν μπορουν να αμφισβητηθουν ,τρεχουν χρονια και θα τρεχουν διμιουργοντας ενυδρειαρεςΠαμε στα λεντ τα οποια ειναι τελευταιας τεχνολογιας (γνωμη μου) σαφος ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη ,η δυναμη τους ειναι τρομερη και με τρονερο φασμα που επιτυνχανετε τοποθετοντας φακους,τα χρωματα που σου βγαζουν τα κοραλια φωτιζοντας τα ειναι απιστευτα(που οι Τ5 δεν μπορουν να πιασουν)και το θεμα τις οικονομιας που ειναι 10 ευρο το μηνα περιπου +το κοστος των αλλαγων των λαμπων.Παρα πολυ χομπιστες κατασκευαζουν diy φωτιστικα (το οποιο με βρισκει απολυτα συμφωνο) για οικονομια προς την αγορα ενος επωνυμου φωτιστικου και βεβαια πιανουν τα χερια τους(εμενα οχι)Τωρα ποσα λεντ πρεπει να μπουν για να πιαστει το φασμα απαιτει διαβασμα και ο τροπος τοποθετησης τους με η χωρις φακους.Εγω ειμαι υποστηρικτης των λεντ και τα δουλευω χρονια ,εχω το vertex ilumina sr 900 το οποιο απλα δεν υπαρχει και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Οποια επιλογη κανει ο καθε χομπιστας ειναι σεβαστη αλλα δεν μπορει να ζηταει πραγματα που δεν μπορει να του τα δωσει,υπαρχουν χομπιστες που υποστηριζουν οτι ο συνδυασμος και των δυο ειναι ο ιδανικοτερος,εγω εχω λεντ και δεν θα βαλω Τ5 εξ αποψης ,νομιζω οτι το ενυδρειο που εχω να σας αρεσει σαν αποτελεσμα.(Και λιγο χιουμορ λεντ και μονο λεντ)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και εγω αμα ειχα το φωτιστικο τ5 δεν θα έβαζα η αλλαγη κάθε έξι μήνες απλα ειναι υπερβολή τα αλλα τα είπες και εσυ και ο Μαριος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , το παθημα το δικο μου δεν σημαινει οτι πρεπει να γινει κανονας για ολους .Και εγω πριν χρονια ειχα κρατησει t5 λαμπες 14μηνες χωρις αλλαγη και δεν ειχα προβλημα ,ενω με τις Arcadia εβγαλα προβλημα στο 6μηνο .

Ξερεις κανεις ποτε ακριβως πεφτει η αποδοση της καθε λαμπας;

Το περι αλλαγης στο 6μηνο οσο και αν ακουγετε ακραιο εχει τη λογικη να μην καρδιοκτυπας οτι η πτωση της αποδοσης θα σου βγαλουν προβλημα .

Φανταστητε ενα ενυδρειο μετα απο κοπο και χρημα να εχει γινει αστερι και απο μια στραβη να αρχιζει να γεμιζει αλγες και να μην ξερεις το λογο και να μην μπορεις να απαλλαγεις.

Φιλε niknik ,παντα σταδιακα οι λαμπες αλλα οχι η μια σημερα και η αλλη μετα απο 4μηνες αυτο ηθελα να πω ,σταδιακα γυρω στο 6μηνο. Οσο για τη θερμοτητα σιγουρα υπαρχουν και ενυδρεια που ελεγχουν τη καταστσταση με 9αρι a/c,λαβε ομως υπ'οψιν και ασταθμητους παραγοντες .

Επαναλαμβανω αναφερω προσωπικα παθηματα και επειδη σταοκαρισμενο ενυδρειο προυποθετει πολυ χρονο και χρημα προσπαθω να αποκλεισω ,οσο περναει απο το χερι μου , να χασω πολλα η λιγα κοραλλια.

Φιλε discos ,ειδικα εσυ μετα το χουνερι που επαθες απο τη ΔΕΗ ,εχοντας Φτιαξει ενυδρειαρα ,ξερεις τι σημαινει ασταθμητος παραγοντας , το Σεπτεμβρη θα σε συναντησω μαζι με τον Λυκουργο γ,για να δειτε πως στο ιδιο ενυδρειο ,το μισο φωτισμενο με t5 και το αλλο μισο με σωστο φασμα led ,τα sps μεγαλωνουν πιο γρηγορα και δειχνουν με περισσοτερη υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...