Jump to content

Ick Σε Ψαρακι


mouseman

Recommended Posts

Καλησπερα πριν 3 μερες πηρα αυτο το ψαρακι.post-59252-0-65979600-1419435978_thumb.jpg εκανα την σωστη προσαρμογη και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο .Μετα απο το ξεψαρωμα το ψαρι γυρναγε ολο το ενυδρειο και εκανε και φοβερη δουλεια με τις αλγες.Σημερα το πρωι ειδα οτι το ψαρι ειχε γεμισει ick και οτι δεν την παλευε και πολυ αλλα δεν ημουνα και σε θεση να κανω και τιποτα γιατι εφευγα στην δουλεια.Τελικα το ψαρι το εχασα αλλα το συγκεκριμενο παρασιτο τωρα μπορει να κολλησει και τα αλλα μου ψαρακια μεσα στο ενυδρειο? πρεπει να κανω καποιες κινησεις καποια θεραπεια?η απλα να μην ξαναβαλω αλλο ψαρακι-κοραλι για κανα διμηνο μεχρι να φυγει το παρασιτο?

οι μετρησεις που εχω κανει εχτες μετα απο αλλαγη 10% ειναι:

θερμοκρασια 26.3

αλατοτητα 1025

ph 7.6

kh 10.9

ca 450

mg 1260

po4 0

No2 0

No3 0

Nh3 0

αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα 10%

ζωντανα 5 chromis,1fox face,1 clown,1 fridmani,3 turbo, 1 γαριδα γιατρος 1κεφαλι (μανιταρι) green hairy mushroom 1 acropora και αλλα 2 σπσ τα οποια δεν θυμαμαι ονομασια.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν 3 μερες πηρα αυτο το ψαρακι.attachicon.gifzebrasoma_scopas_juv_nsullg.jpg εκανα την σωστη προσαρμογη και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο .Μετα απο το ξεψαρωμα το ψαρι γυρναγε ολο το ενυδρειο και εκανε και φοβερη δουλεια με τις αλγες.Σημερα το πρωι ειδα οτι το ψαρι ειχε γεμισει ick και οτι δεν την παλευε και πολυ αλλα δεν ημουνα και σε θεση να κανω και τιποτα γιατι εφευγα στην δουλεια.Τελικα το ψαρι το εχασα αλλα το συγκεκριμενο παρασιτο τωρα μπορει να κολλησει και τα αλλα μου ψαρακια μεσα στο ενυδρειο? πρεπει να κανω καποιες κινησεις καποια θεραπεια?η απλα να μην ξαναβαλω αλλο ψαρακι-κοραλι για κανα διμηνο μεχρι να φυγει το παρασιτο?

οι μετρησεις που εχω κανει εχτες μετα απο αλλαγη 10% ειναι:

θερμοκρασια 26.3

αλατοτητα 1025

ph 7.6

kh 10.9

ca 450

mg 1260

po4 0

No2 0

No3 0

Nh3 0

αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα 10%

ζωντανα 5 chromis,1fox face,1 clown,1 fridmani,3 turbo, 1 γαριδα γιατρος 1κεφαλι (μανιταρι) green hairy mushroom 1 acropora και αλλα 2 σπσ τα οποια δεν θυμαμαι ονομασια.

Θέλω να παρατηρήσεις τις επόμενες ημερες την συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών σου.Προληπτικά ξεκίνα το τάισμα με σκόρδο δηλ εμποτισμό σκόρδου στην τροφή τους....

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο ΤΑΝ,

-Προληπτικά ταισμα με σκορδο

-Οσο το δυνατον λιγοτερο στρες (μην βαζεις χερια στο ενυδρειο, εκτος και αν ειναι σουπερ απαραιτητο)

Και να παρατηρεις καθε μερα πτερυγια,και το σωμα τον υπόλοιπων ψαριων για τυχων σημάδια απο Ικ, και αν χειροτερευουν ή αν πανε καλυτερα.

Περιμενε λιγο να δεις πως θα παει. Και αν σε 2-3 εβδομαδες δεν βγάλουν κάποιο σημαδάκι στο σώμα τους τοτε βάλε ψαράκι.

Αυτα απο εμενα :)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παρατηρήσεις τις επόμενες ημερες την συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών σου.Προληπτικά ξεκίνα το τάισμα με σκόρδο δηλ εμποτισμό σκόρδου στην τροφή τους....

Οπως ειπε και ο ΤΑΝ,

-Προληπτικά ταισμα με σκορδο

-Οσο το δυνατον λιγοτερο στρες (μην βαζεις χερια στο ενυδρειο, εκτος και αν ειναι σουπερ απαραιτητο)

Και να παρατηρεις καθε μερα πτερυγια,και το σωμα τον υπόλοιπων ψαριων για τυχων σημάδια απο Ικ, και αν χειροτερευουν ή αν πανε καλυτερα.

Περιμενε λιγο να δεις πως θα παει. Και αν σε 2-3 εβδομαδες δεν βγάλουν κάποιο σημαδάκι στο σώμα τους τοτε βάλε ψαράκι.

Αυτα απο εμενα :)

Σας ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση Θαναση και Ευγενειε.Αλλα να κανω την εξης ερωτηση ,να λιωσω 1 σκελιδα σκορδο και να ποτισω τα flakes που θα ριξω μεσα? Η μιλατε για καποιο σκευασμα (μην γελατε :ballistic: )Αν ειναι ετσι για ποσο καιρο πρεπει να ταιζω με σκορδοζουμο?Το παρασιτο ειναι μεσα στο ενυδρειο πρεπει να κανω κατι ?εχω διαβασει οτι το παρασιτο πεφτει στον αραγωνιτη η στον βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα και καλα με υγεια σε ολους.

Δυστηχως εχασα και αλλο 1 ψαρακι σημερα το fridmani απ τα ποιο ωραια ψαρακια που ειχα εκτος απο το ταισμα να ανεβασω και θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το μονο που μπορεις να κανεις αυτη την στιγμη αν δεν επεμβεις χημικα με καποιο φαρμακο

ειναι να ανεβασεις θερμοκρασια, αλλα το θεμα ειναι τα κοραλλια σου αν αντεξουν

Καραντινα αν εχεις ακομα καλυτερα για να σωσεις τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

1ον) εχουν ΙΚ τα υπολοιπα? Αν ναι, ριξε την αλατοτητα στα 1023,ανεβασε θερμοκρασια, και σκορδοζουμο. ( θελουμε το ελαιο απο το σκορδο. Παρε 1-2 σκελιδες και σε λιγο νερακι 20ml π.χ. πατησε το με πιρουνι να γινει λιωμα. αν εχεις και multi καντο εκει. Γενικα κανε οτι νομιζεις για να βγαλεις το ζουμι που εχει το σκορδο μεσα του. Μετα το ζουμι το αραιωνεις με νερακι. Με αυτο που θα προκυψει στο τελος ποτιζεις την τροφη και μετα ταιζεις)

Κοιτα εδω τι εκανα και γω και μου περασε http://www.aquazone.gr/forums/topic/80245-ick-eae-blue-tang-oeaniaei-ie/page-2

Παρασιτα τετοιου ειδους βρησκουν μια επιφανεια και φτιαχνουν κυστη. Μεσα στην κυστη διχοτομουνται και αναπαραγωνται. Σε 24 ωρες απο την δημιουργια της κυστης, η κυστη σπαει ελευθερωνοντας νεα παρασιτα αναζητόντας ξενιστη(ψαρι). Στην φαση αναζητησης το παρασιτο ειναι πολυ ευάλωτο, και εκει παρεμβαινουμε με φαρμακα ή με υποαλατοτητες κλπ. Οταν αγκιστρωθει το παρασιτο στο ψαρι μενει για ενα διαστημα (1-2 μερες, δεν θυμαμαι ακριβως) και τρεφετε απο το σωμα του ψαριου. Οταν οριμασει (το παρασιτο) εγκαταληπει το ψαρι για να φτιαξει την κυστη του και να αναπαραχθει. Με την ανοδο της θερμοκρασιας αυξανεις τον μεταβολισμο του παρασιτου, με αποτελεσμα να "εκκολαπτονται" οι κυστες ποιο γρηγορα και να γινονται τα νεα παρασιτα ευαλωτα στις εχθρικές για αυτα συνθηκες ( συνθηκες οπως χημεικα, υποαλατοτητα).

Αν εκανα κανα λαθος ορθογραφικο και μη ζητω συγνωμη. Το αιτιο ειναι το χριστουγεννιατικο κοκκίνο κρασί :)

Ενημερωσε μας Mouseman (Αν χασεις κοραλια απο αυτα που σου εχω δωσει θα σου κοψω καινουργια. Μην στεναχωριεσαι.)

Link to comment
Share on other sites

1ον) εχουν ΙΚ τα υπολοιπα? Αν ναι, ριξε την αλατοτητα στα 1023,ανεβασε θερμοκρασια, και σκορδοζουμο. ( θελουμε το ελαιο απο το σκορδο. Παρε 1-2 σκελιδες και σε λιγο νερακι 20ml π.χ. πατησε το με πιρουνι να γινει λιωμα. αν εχεις και multi καντο εκει. Γενικα κανε οτι νομιζεις για να βγαλεις το ζουμι που εχει το σκορδο μεσα του. Μετα το ζουμι το αραιωνεις με νερακι. Με αυτο που θα προκυψει στο τελος ποτιζεις την τροφη και μετα ταιζεις)

Κοιτα εδω τι εκανα και γω και μου περασε http://www.aquazone.gr/forums/topic/80245-ick-eae-blue-tang-oeaniaei-ie/page-2

Παρασιτα τετοιου ειδους βρησκουν μια επιφανεια και φτιαχνουν κυστη. Μεσα στην κυστη διχοτομουνται και αναπαραγωνται. Σε 24 ωρες απο την δημιουργια της κυστης, η κυστη σπαει ελευθερωνοντας νεα παρασιτα αναζητόντας ξενιστη(ψαρι). Στην φαση αναζητησης το παρασιτο ειναι πολυ ευάλωτο, και εκει παρεμβαινουμε με φαρμακα ή με υποαλατοτητες κλπ. Οταν αγκιστρωθει το παρασιτο στο ψαρι μενει για ενα διαστημα (1-2 μερες, δεν θυμαμαι ακριβως) και τρεφετε απο το σωμα του ψαριου. Οταν οριμασει (το παρασιτο) εγκαταληπει το ψαρι για να φτιαξει την κυστη του και να αναπαραχθει. Με την ανοδο της θερμοκρασιας αυξανεις τον μεταβολισμο του παρασιτου, με αποτελεσμα να "εκκολαπτονται" οι κυστες ποιο γρηγορα και να γινονται τα νεα παρασιτα ευαλωτα στις εχθρικές για αυτα συνθηκες ( συνθηκες οπως χημεικα, υποαλατοτητα).

Αν εκανα κανα λαθος ορθογραφικο και μη ζητω συγνωμη. Το αιτιο ειναι το χριστουγεννιατικο κοκκίνο κρασί :)

Ενημερωσε μας Mouseman (Αν χασεις κοραλια απο αυτα που σου εχω δωσει θα σου κοψω καινουργια. Μην στεναχωριεσαι.)

απ οτι ειδα Ευγενειε τα αλλα ψαρακια δεν εχουν τιποτα πανω τους τα κοιταω ενα ενα και δεν βλεπω κατι εκτος και αν ειναι το προβλημα μεσα στα βρανχια τους και δεν φαινονται.Επειδη εχασα και το fridmani οπως ειπα και ποιο πανω χωρις να μου διξει σημαδια ick (ισως επειδη ηταν πολυ μικρο και εμπαινε μεσα στα βραχια συνεχεια) προσπαθω τουλαχιστον να το καταπολεμισω να μην εκτεθουν και τα αλλλα.ταιζω με σκορδοζουμο και ανεβαζω σταδιακα θερμοκρασια οπως μου εχετε πει ας ελπιζω οτι δεν θα χασω κανενα κοραλι.

Και οπως ειπε και ο φιλος Θανασης(ΤΑΝ) οι αναποδιες συμβαινουν τις μερες που ειναι ολα κλειστα . :ChristmasTree: :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος αυτο ειναι αληθεια, οταν πανε ολα στραβα τα μαγαζια ειναι κλειστα...

Οταν ως με το καλο ανοιξουν προμηθευσου ετοιμο σκευασμα σκορδου και βιταμινες, καλο να υπαρχουν στο ντουλαπι μας παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...