Jump to content

ετοιμοθανατο ψαρακι


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Εδω κ μια ωρα περιπου το ενα μου χρυσοψαρο ειναι ανασκελα στην επιφανεια κ χαροπαλευει κ καποιο αλλο ειναι στον πατο ακινητο χωρις να ανασαινει. οι μετρησεις του νερου νομιζω πως ειναι χαλια, πειτε μου κι εσεις.. αμμωνια:0.5   PH:6.4   KH:3   CH:0   nitrite-NO2:0    nitrate-NO3:10   GH:7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Εδω κ μια ωρα περιπου το ενα μου χρυσοψαρο ειναι ανασκελα στην επιφανεια κ χαροπαλευει κ καποιο αλλο ειναι στον πατο ακινητο χωρις να ανασαινει. οι μετρησεις του νερου νομιζω πως ειναι χαλια, πειτε μου κι εσεις.. αμμωνια:0.5   PH:6.4   KH:3   CH:0   nitrite-NO2:0    nitrate-NO3:10   GH:7

προφανώς φταίει η αμμωνία καθος και το ΚΗ !

άλλαξε νερό επείγοντος μπας και σωθούν και τα αλά ψάρια σου,!!

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Το παραξενο ειναι πως αλλαξα σχεδον το μισο νερο τη Πεμπτη, τι να κανω; να το ξαν αλλαξω αλλη μια; 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι, κανε μια αλλαγη! Το ψαρι ακομη ετσι χαλια ειναι;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχει αρχισει να κολυμπαει, αλλα κατα διαστηματα ξανα ερχεται στην επιφανεια για πολυ λιγοτερο ομως οχι μονιμα οπως το μεσημερι. Σας ευχαριστω! θα κανω αλλη μια αλλαγη κ αν συνεχισει να ειναι ετσι η χειροτερεψει θα ενημερωσω παλι

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε νερό ξανά μήπως ρίξεις την αμμωνία. Αν έχεις αντιχλώριο prime ρίχνε την πενταπλή δόση για τα λίτρα σου μέχρι να βρεις την αιτία που προκαλεί την αναστάτωση στο ενυδρείο.

(Η πενταπλή δόση δεσμεύει αμμωνία - νιτρώδη. Όμως δεν είναι μόνιμη λύση. Μόνο για λίγο ώστε να βρεις και να διορθώσεις την αιτία που προκαλεί την άνοδο αυτών). 

Το ενυδρείο για το οποίο μιλάμε είναι  αυτό που αναγράφεις στο προφίλ σου? 

Αν θες συμπλήρωσε ότι μπορείς από την φόρμα, έτσι ώστε να αποκτήσουμε μια εικόνα του ενυδρείου σου και να σε βοηθήσουμε να βρεις μια λύση.

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε).

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Ψάρια (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!
Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).
Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.
Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !
______________________________________________________________
 

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε).

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Ψάρια (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
Ναι αναφερομαι στο ενυδρειο που εχω στο προφιλ μου κ εχω το prime αντιχλωριο, δλδ αν γραφει πως στα 400 λιτρα βαζω 10ml,εγω να βαλω 50ml;
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:6.4 
- KH:3
- GH:7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0.5
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:22
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:αμμωνια
-Strips:τα υπολοιπα
-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:χρυσοψαρο
- Ιστορικό Ψαριού:-
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):το ενα καθεται στον πατο κ δεν ανασαινει,το αλλο βρισκεται ανασκελα στην επιφανεια(κατα διαστηματα πλεον)
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:κανενα προβλημα δν υπηρξε στο παρελθον

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Μου διεφυγαν τα παρακατω
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:400
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ζεολιθο,υαλοβαμβακα,ανθρακα,μακαρονια κ το μαυρο σφουγγαρι (astro 2210)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):4 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 χρυσοψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορες τη μερα,νερο κατ ευθειαν απ τη βρυση,2 φορες το μηνα αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια δεν μας βοηθας για να σε βοηθησουμε :mellow:

Στην φορμα που ζητηθηκε να συμπληρωσεις παρελειψες καποιες σημαντικες πληροφοριες οπως για παραδειγμα αν εχεις φιλτρο,τι φιλτρο,με τι υλικα μεσα οπως και αν ειναι στρωμενο ή πιο απλα ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο.Επισης δεν μας περιγραφεις αν ειναι ενυδρειο και ποσα λιτρα.

Συγγνωμη αν σου φινονται παραξενα και υπερβολικα ολα αυτα τα ερωτηματα αλλα ειναι πολυ σημαντικα για να καταλαβουμε τι ακριβως συμβαινει μιας και δεν εχουμε καμια εικονα αυτου που βλεπεις εσυ.Και μια συνολικη φω τογραφια του ενυδρειου θα βοηθουσε πολυ ωστε να καταλαβουμε αρκετα πραγματα. :)

 

Το σιγουρο παντως,απο την στιγμη που μετρας αμμωνια,ειναι οτι πρεπει να κανεις αμεσα αλλαγη νερου με χρηση καποιου αντιχλωριου οπως προταθηκε παραπανω,και να δεις τι πηγε στραβα στην βιολογια του συστηματος οπως πχ αν ειναι αστρωτο ή καποια ανισορροποια απο πιθανο υπερβολικο καθαρισμο των υλικων του φιλτρου.

 

Edit:Με προλαβες ενω εγραφα.Επλυνες μηπως το φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Με 6,4 πεχα η αμμωνια νομιζω ειναι μη τοξικη (βαση του πινακα της σερα)....

Αλλα ο Μιχαλης εχει απολυτο δικιο δεν θα επρεπε να μετρας σχεδον καθολου....

Εγω αρχικα θα εβγαζα τον ζεολιθο και τον ανθρακα απο το ενυδρειο και θα τους αντικαταστουσα ....

Οταν λες αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση τι εννοεις?

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια δεν μας βοηθας για να σε βοηθησουμε :mellow:

Στην φορμα που ζητηθηκε να συμπληρωσεις παρελειψες καποιες σημαντικες πληροφοριες οπως για παραδειγμα αν εχεις φιλτρο,τι φιλτρο,με τι υλικα μεσα οπως και αν ειναι στρωμενο ή πιο απλα ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο.Επισης δεν μας περιγραφεις αν ειναι ενυδρειο και ποσα λιτρα.

Συγγνωμη αν σου φινονται παραξενα και υπερβολικα ολα αυτα τα ερωτηματα αλλα ειναι πολυ σημαντικα για να καταλαβουμε τι ακριβως συμβαινει μιας και δεν εχουμε καμια εικονα αυτου που βλεπεις εσυ.Και μια συνολικη φω τογραφια του ενυδρειου θα βοηθουσε πολυ ωστε να καταλαβουμε αρκετα πραγματα. :)

 

Το σιγουρο παντως,απο την στιγμη που μετρας αμμωνια,ειναι οτι πρεπει να κανεις αμεσα αλλαγη νερου με χρηση καποιου αντιχλωριου οπως προταθηκε παραπανω,και να δεις τι πηγε στραβα στην βιολογια του συστηματος οπως πχ αν ειναι αστρωτο ή καποια ανισορροποια απο πιθανο υπερβολικο καθαρισμο των υλικων του φιλτρου.

 

Edit:Με προλαβες ενω εγραφα.Επλυνες μηπως το φιλτρο?

Δε μπορεσα να ανεβασω φωτο, οσο για το φιλτρο το καθαρισα κ εκανα αλλη μια αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Με 6,4 πεχα η αμμωνια νομιζω ειναι μη τοξικη (βαση του πινακα της σερα)....

Αλλα ο Μιχαλης εχει απολυτο δικιο δεν θα επρεπε να μετρας σχεδον καθολου....

Εγω αρχικα θα εβγαζα τον ζεολιθο και τον ανθρακα απο το ενυδρειο και θα τους αντικαταστουσα ....

Οταν λες αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση τι εννοεις?

Ετσι εχω καταλαβει κι εγω οτι με τετοιο ph ειναι ακινδυνη η αμμωνια αλλα κ πολυ σωστα δε θα επρεπε να εχω καθολου.εννοω απ τη βρυση κατ ευθειαν στο ενυδρειο, χωρις να το εχω αφησει καπου αλλου πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχω καταλαβει κι εγω οτι με τετοιο ph ειναι ακινδυνη η αμμωνια αλλα κ πολυ σωστα δε θα επρεπε να εχω καθολου.εννοω απ τη βρυση κατ ευθειαν στο ενυδρειο, χωρις να το εχω αφησει καπου αλλου πρωτα

Αντιχλωριο;;

Να κοιταξεις και τις ημερομηνιες που πρεπει να αλλαζεις ζεολιθο και ανθρακα(αν θες να συνεχισεις να τους χρησιμοποιεις)...

Link to comment
Share on other sites

Το ph πως ειναι τοσο χαμηλο; δεν παιζει! Μαλλον τα στριπς σου δειχνουν λαθος!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχω καταλαβει κι εγω οτι με τετοιο ph ειναι ακινδυνη η αμμωνια αλλα κ πολυ σωστα δε θα επρεπε να εχω καθολου.εννοω απ τη βρυση κατ ευθειαν στο ενυδρειο, χωρις να το εχω αφησει καπου αλλου πρωτα

Φιλος μου εβαζε κατευθειαν απο το λαστιχο του μπαλκονιου κατευθειαν στ ενυδρειο,μεχρι να καταλαβουμε οτι το λαστιχο που ειναι καμμενο απο τον ηλιο βγαζει αμμωνια φαγαμε τα μαλια μας να βρουμε τι συμβαινει.Για τσεκαρε μηπως εχεις το ιδιο προβλημμα και επισης αυτο που λεει ο Θοδωρης,τα τεστ σου αν ειναι ενταξει.

 

Το φιλτρο με ποιο τροπο το καθαρισες?Φανταζομαι οχι με νερο βρυσης αλλα με αποχλωριομενο νερο ενυδρειου..

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου εβαζε κατευθειαν απο το λαστιχο του μπαλκονιου κατευθειαν στ ενυδρειο,μεχρι να καταλαβουμε οτι το λαστιχο που ειναι καμμενο απο τον ηλιο βγαζει αμμωνια φαγαμε τα μαλια μας να βρουμε τι συμβαινει.Για τσεκαρε μηπως εχεις το ιδιο προβλημμα και επισης αυτο που λεει ο Θοδωρης,τα τεστ σου αν ειναι ενταξει.

 

Το φιλτρο με ποιο τροπο το καθαρισες?Φανταζομαι οχι με νερο βρυσης αλλα με αποχλωριομενο νερο ενυδρειου..

Ακριβως αυτο κανω κι εγω, με λαστιχο απο μπαλκονι αλλα βρισκεται κατω απο τεντα κ ειναι κ καινουριο, το αγορασα την ιδια εποχη που πηρα κ το ενυδρειο (πριν απο 4 μηνες).Το φιλτρο παντα το καθαριζω με νερο ενυδρειου, ποτε με βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα ομως τι νερο βγαινει απο το λαστιχο και αν εχει αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ph πως ειναι τοσο χαμηλο; δεν παιζει! Μαλλον τα στριπς σου δειχνουν λαθος!

Send from the Heart of Amazonas

Κι ομως τα συγκεκριμενα στριπς μου εδειχναν παντα 6.8, τις τελευταιες σχεδον εβδομαδες εχει αλλαξει η συσταση του νερου, οπως κ το kh ηταν 6 ενω τωρα ειναι 3

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια οι ταινιες δεν κανουν για τεστ γι'αυτο και αγνοω τις σκληροτητες,γιατι ειμαι σιγουρος οτι ειναι λαθος.Αμμωνια ομως μετρας με υγρα (αν ειναι σωστη η φορμα που συμπληρωσες) οποτε πρεπει να δεις τι θα κανεις αμεσα.Ξανα τσεκαρε αν το νερο απο το λαστιχο βγαζει αμμωνια..

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο;;

Να κοιταξεις και τις ημερομηνιες που πρεπει να αλλαζεις ζεολιθο και ανθρακα(αν θες να συνεχισεις να τους χρησιμοποιεις)...

Εβαλα και αρκετο αντιχλωριο prime, οι ημερομηνιες ειναι κανονικες ακομα, τον ανθρακα τον αλλαξα πριν 2 εβδομαδες κ μου εχουν πει μια φορα το μηνα κ το ζεολιθο τον εχω εναμιση μηνα κ μου ειπαν καθε 3 μηνες να τον αλλαζω.(οταν λες αν θελω τι εννοεις; δεν ειναι χειροτερη η κατασταση χωρις ανθρακα κ ζεολιθο;)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχια οι ταινιες δεν κανουν για τεστ γι'αυτο και αγνοω τις σκληροτητες,γιατι ειμαι σιγουρος οτι ειναι λαθος.Αμμωνια ομως μετρας με υγρα (αν ειναι σωστη η φορμα που συμπληρωσες) οποτε πρεπει να δεις τι θα κανεις αμεσα.Ξανα τσεκαρε αν το νερο απο το λαστιχο βγαζει αμμωνια..

Ειναι 0 η αμμωνια απ το λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως το ph δειχνει διαφορετικο απ το λαστιχο τωρα που το εκανα με τα στριπς 6.8 κι οχι 6.4 κ το kh δειχνει 6 κι οχι 3 που μου γινεται στο ενυδρειο το τελευταιο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι νηκτικη κυστη; Βρηκα τις ασθενειες χρυσοψαρων κ μοιαζουν πολυ τα συμπτωματα των ψαριων μου με αυτα που διαβασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...