Jump to content

Βίντεο καλλιέργειας 'all-in-one', Paramecium Caudatum, Freshwater Rorifers, Freshwater Copepods


Husky_Jim

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα.

 

Ένα μικρό βίντεο από μία καλλιέργεια μου με Paramecium Caudatum, freshwater Copepods και freshwater Rotifers.

 

Την συγκεκριμένη την έχω φτιάξει έτσι, και όχι π.χ. να έχει μόνο Paramecium έτσι ώστε να μου παρέχει μιά πληθώρα από μικροοργανισμούς με διαφορετικά μεγέθη για να καλύπτω ακριβώς τις ανάγκες των μικρών νεογνών που ταίζω....όπως θα δείτε (καλύτερα σε HD και full screen) έχει πάρα πολλά και διαφορετικά είδη μικροοργανισμών!

 

 

Το συγκεκριμένο κοκτέιλ το χαρακτηρίζω ώς 'υπερτροφή'.... :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα παρατηρησα καλα οταν το βαλα οντως full screen & hd 

χαμος γίνεται ! 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε αρκετα ντοκυμαντερ να μιλανε για "σουπα μικροοργανισμων" και ποσο σημαντικη ειναι για τα περισσοτερα ειδη.

Πραγματικα σε αυτο το βιντεο ειναι η καλυτερη "σουπα" που εχω δει!

 

Ποσο καιρο το διατηρεις ετσι? Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν θα υπερνικησει και θα επιβιωσει ενα ειδος απο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Ποσο καιρο το διατηρεις ετσι? Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε αν θα υπερνικησει και θα επιβιωσει ενα ειδος απο αυτα..

 

 

Είναι πάνω από μήνα εκεί...δέν υπάρχει φόβος....άλλα είναι στην στήλη του νερού, άλλα στα τοιχώματα, άλλα στον πάτο κ.ο.κ..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Βάλε σε ένα μπαλκόνι να το χτυπάει ο ήλιος ένα διάφανο δοχείο/γυάλινο μπουκάλι με νερό αποχλωριομένο με κομματάκια απο το ενυδρείο, 1-2 κομματάκια φυτό, κανα κομματάκι σφουγγάρι (ή να στύψεις λίγο μπίχλα μέσα) και βάλε και καμιά πλεκοταμπλέτα και σε καμιά εβδομάδα γα έχει δημιουργηθεί paramecium και κοπίποδα και ίσως και πράσινο νερό....

 

 

Για να επιταχυνθεί η διαδικασία, έρχεσαι στην συνάντηση το Σάββατο και παίρνεις έτοιμο μπόλι! ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Για να μεγαλώσεις μικρά από τα cherry barb σου είναι η ιδανική τροφή!Χωρίς αυτή είναι σχεδόν αδύνατο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

@Ρομποτής Κωνσταντίνος Για να μεγαλώσεις μικρά από τα cherry barb σου είναι η ιδανική τροφή!Χωρίς αυτή είναι σχεδόν αδύνατο!

 

Μήπως έχω δει και μικρά; Και πως θα τα ρίξω δηλαδή έτσι χύμα στο μεγάλο ενυδρείο ελπίζοντας ότι υπάρχουν μικρά και κρύβονται; Γιατί είναι αδύνατο; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Μήπως έχω δει και μικρά; Και πως θα τα ρίξω δηλαδή έτσι χύμα στο μεγάλο ενυδρείο ελπίζοντας ότι υπάρχουν μικρά και κρύβονται; Γιατί είναι αδύνατο; 

 

 

Φισικά όχι....θα πρέπει να φτιάξεις μιά μικρή γυάλα με διπλό πάτο όπου θα μεταφέρεις τα ψάρια για να γεννήσουν.....Μόλις γεννήσουν τα βάζεις πίσω και μεγαλώνεις τα μικρά!

Άν θές αναλυτικές πληροφορίες άνοιξε θέμα να τα πούμε...Είναι πολύ ενδιαφέρον και εύκολη η αναπαραγωγή τέτοιων ψαριών, τέτρα, κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Φισικά όχι....θα πρέπει να φτιάξεις μιά μικρή γυάλα με διπλό πάτο όπου θα μεταφέρεις τα ψάρια για να γεννήσουν.....Μόλις γεννήσουν τα βάζεις πίσω και μεγαλώνεις τα μικρά!

Άν θές αναλυτικές πληροφορίες άνοιξε θέμα να τα πούμε...Είναι πολύ ενδιαφέρον και εύκολη η αναπαραγωγή τέτοιων ψαριών, τέτρα, κτλ.

 

Τα ζευγάρια τα βλέπω και τρίβονται μέσα στα φυτά, λογικά εκεί πέφτουν και τ αυγά, η δυσκολία είναι να τα πιάσω τα ζευγάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Τα ζευγάρια τα βλέπω και τρίβονται μέσα στα φυτά, λογικά εκεί πέφτουν και τ αυγά, η δυσκολία είναι να τα πιάσω τα ζευγάρια. 

 

Θα φτιάξουμε μιά γυάλα αναπαραγωγής για να πάρεις τα αβγά... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Θα φτιάξουμε μιά γυάλα αναπαραγωγής για να πάρεις τα αβγά... ;)

 

Εχω ένα 15λιτρο ακριβώς δίπλα απ το ενυδρείο, είχα και μία αποτυχημένη αναπαραγωγωή των κόρυ πέρυσι γιατί ξέχασα να βάλω υλικά απ το φίλτρο του μεγάλου στο μικρό και πέθαναν όλα από αμμωνία, έλειπα ταξίδι κι ήρθα δυστυχώς ίσα ίσα να προλάβω μία μέρα να δω ουρίτσες, που να εξηγήσω στη γυναίκα τι να κάνει από τηλεφώνου. Θα θελα να πετύχω αναπαραγωγή μιας και ο εξοπλισμός υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις ένα διπλό πάτο στα 3-5 εκατοστά με πλαστική σίτα και είναι έτοιμο!

Ο σκοπός είναι τα αβγά να πέσουν κάτω από την σίτα χωρίς να μπορούν να τα φάνε...και μετά σειρά έχει το μεγάλωμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...