Jump to content

Νεο ξεκινημα


johnjohn2003

Recommended Posts

Καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν αντι για αντιστροφη οσμωση μπορω να χρησιμοποιω απιονισμενο νερο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν αντι για αντιστροφη οσμωση μπορω να χρησιμοποιω απιονισμενο νερο. Ευχαριστω!

Μπορείς αλλά θα σου βγεί πολύ ακριβά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gallos έγραψε:

Μπορείς αλλά θα σου βγεί πολύ ακριβά!

Λεω απλως να ξεκινησω με απιονισμενο.Ευχαριστω παντως! Χρειαζεται καποιο αλλο βακτηριο ή βελτιωτικο ή αντιχλωριο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Λεω απλως να ξεκινησω με απιονισμενο.Ευχαριστω παντως! Χρειαζεται καποιο αλλο βακτηριο ή βελτιωτικο ή αντιχλωριο;;

Βακτηρια οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Λεω απλως να ξεκινησω με απιονισμενο.Ευχαριστω παντως! Χρειαζεται καποιο αλλο βακτηριο ή βελτιωτικο ή αντιχλωριο;;

Αν πάρεις απιονισμένο έτοιμο συμβουλή μου μέτρα TDS.

Κάποια στιγμή χρειάστηκα 1λτ νερό και για να μην στήνω την όσμωση πήρα ένα 4λιτρο έτοιμο. Για κάθε ενδεχόμενο μέτρησα TDS και μούφυγε το κεφάλι.

Ένδειξη 150 TDS. Είπα χάλασε το όργανο. Έβαλα μπρος την όσμωση και έβγαλα νερό και τελικά το όργανο τα είχε τετρακόσια.

Ένδειξη στο νερό όσμωσης TDS 3. Πρόσεχε με το έτοιμο απιονισμένο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Βακτηρια οπωσδηποτε.

Μονο το special blend εννοω;;;

 

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Αν πάρεις απιονισμένο έτοιμο συμβουλή μου μέτρα TDS.

Κάποια στιγμή χρειάστηκα 1λτ νερό και για να μην στήνω την όσμωση πήρα ένα 4λιτρο έτοιμο. Για κάθε ενδεχόμενο μέτρησα TDS και μούφυγε το κεφάλι.

Ένδειξη 150 TDS. Είπα χάλασε το όργανο. Έβαλα μπρος την όσμωση και έβγαλα νερό και τελικά το όργανο τα είχε τετρακόσια.

Ένδειξη στο νερό όσμωσης TDS 3. Πρόσεχε με το έτοιμο απιονισμένο. 

Θα φροντισω να το μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πριν κατι μερες αγορασα ενα θερμομετρο-αλατομετρο:

20170115_123342.jpg

και δεν ξερω πως μετραει την αλατοτητα αφου δεν εχει καμια ενδειξη. Απο το πετ σοπ μου ειπε πρεπει να υπαρχει κυκλοφορα στο ενυδρειο και θα την δω αλλα που θα την δω;

(σαν θερμομετρο λειτουργει μια χαρα παντως)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από τα αξιόπιστα εργαλεία. Κλείνεις την κυκλοφορία περιμένεις να ηρεμήσει το νερό και μετράς.

Η επιφάνεια του νερού να είναι στην πράσινη περιοχή του αλατόμετρου. Πρέπει να έχει και ενδείξεις.

Η πράσινη γραμμή είναι 1022-1025 αν θυμάμαι καλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ελπιζω να δειξει κατι οταν κανω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξεχασα ειναι να ρωτησω τι τεστ θα χρειαστω επειδη δεν εχω τιποτα για να τα παιρνω σιγα σιγα εκτος και εαν βολευομαστε με στικ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω α/ο και δν ξρ αν μπορω να παρω, εχουμε στην βρυση φιλτρο για ποσιμο νερο, να βαζω απο κει ή απιονισμενο....απλως καποιος μου ειπε να δω το TDS και δεν εχω μηχανημα οποτε δεν μπορω να το μετρησω....επισης για να μην τα ρωταω 1-1 ποσο καιρο χρειαζετε στρωσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να μηδενιση η αμμωνια και τα νιτρωδη.Βαζε απο το φιλτρο δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Μεχρι να μηδενιση η αμμωνια και τα νιτρωδη.Βαζε απο το φιλτρο δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα.

Ευχαριστω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παω για ζωντανο & νεκρο βραχο και αραγωνιτη. Τι πυσιμο χρειαζονται;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πάρεις απο κατάστημα ή χομπίστα;

 

Ο ζωντανός βράχος πόσο "ζωντανός" είναι;είναι κουραρισμένος;ξέρεις προέλευση;

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι απο καταστημα...https://www.bluefishaquariums.gr/zontanos-vraxos.html καποιον απο αυτους

 

Link to comment
Share on other sites

ο ζωντανός δεν θέλει πλύσιμο. πρόσεχε μόνο για περίεργες άλγες και παράσιτα στην επιφάνεια καθως και την οσμή του. Θα πρέπει να μυρίζει θάλασσα και όχι να βρωμάει.

Προσωπικά τον νεκρό θα τον έβαζα σε κουβάδες με νερό όσμοσης και αλλαγή κάθε μέρα μεχρι να μετρήσω 0 φωσφορικά.

 

Για αλάτι και μάλιστα για αρχή πολύ τίμιο (και όχι  μόνο για αρχή) είναι ο μπλέ κουβάς της red sea. Πιο ακριβή λύση είναι tropic marine

 

Πρόσεχε τα κομμάτια του βράχου, θα είναι το Α και το Ω για τη βιολογία του ενυδρείου σου :)

καλα ψώνια!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

ο ζωντανός δεν θέλει πλύσιμο. πρόσεχε μόνο για περίεργες άλγες και παράσιτα στην επιφάνεια καθως και την οσμή του. Θα πρέπει να μυρίζει θάλασσα και όχι να βρωμάει.

Προσωπικά τον νεκρό θα τον έβαζα σε κουβάδες με νερό όσμοσης και αλλαγή κάθε μέρα μεχρι να μετρήσω 0 φωσφορικά.

 

Για αλάτι και μάλιστα για αρχή πολύ τίμιο (και όχι  μόνο για αρχή) είναι ο μπλέ κουβάς της red sea. Πιο ακριβή λύση είναι tropic marine

 

Πρόσεχε τα κομμάτια του βράχου, θα είναι το Α και το Ω για τη βιολογία του ενυδρείου σου :)

καλα ψώνια!!!!

 

Ευχαριστω και ελπιζω ολα να πανε καλα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενα τα θυμαμαι αυτα που θελω να ρωτησω:(πφφφφφ.....πως στρωνω το νερο και θα εχει ζωντανο βραχο....μου ειπατε πιο πανω οτι θελει μεχρι να μηδενιστουν αμωνια και νιτρωδη αλλα περιπου ποσους μηνες;;;;Ευχαρστω και παλι αλλα προσπαθω τωρα να σκεφτω τα τελευταια επειδη αυριο θα το στησω.....

Link to comment
Share on other sites

20170120_202836.jpg20170120_202856.jpg

Οριστε και μια φωτο του ενυδρείου και μια το σαμπακι πλάτης (θα μπει άνθρακας και αντιφώσφορο) και ο κυκλοφορητης ειναι για επιστροφη θα μπει αυριο στο σαμπακι!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2017 at 7:35 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Μεχρι να μηδενιση η αμμωνια και τα νιτρωδη.Βαζε απο το φιλτρο δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα.

Σίγουρα δεν θα έχει θέμα με το νερό από φίλτρο άνθρακα; Στο δικό μου μετράω με TDS γύρω στα 150. Εκτός και αν μιλάει για Α/Ο πόσιμου νερού η οποία στο τέλος έχει φίλτρο για προσθήκη ιχνοστοιχείων-μετάλλων ώστε να γίνει πόσιμο. Με ΚΗ και ΡΗ όμως δεν θα έχει στο μέλλον πρόβλημα και ίσως και με άλγες; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...