Jump to content

Νεο ξεκινημα


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Πρώτα θα κανω τεστ να δω μηπως μπορέσει να φιλοξενήσει μονο ενα!!! 

 

Αν δεν είναι οι μετρήσεις σωστές κανέναν δεν μπορεί να φιλοξενήσει...Γιατί να βάλεις ένα ζωντανό και να υποφέρει πχ από την αμμωνία;Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος gallos έγραψε:

 

Αν δεν είναι οι μετρήσεις σωστές κανέναν δεν μπορεί να φιλοξενήσει...Γιατί να βάλεις ένα ζωντανό και να υποφέρει πχ από την αμμωνία;Υπομονή...

Αν εχει αμμωνία αποκλειεται να βαλω(μαλλον εχει το γλυκο επειδη γενικα ολα τα γλυκού νερου τα εκανα χωρις τεστ αλλα σε αυτο θελω να κανω μια σωστη δουλεια) αλλα επειδη παρήγγειλα πολλα πραγματα και δεν τα χει ολα θα αργήσει 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακάλυψα τα πρωτα 1-2 σαλιγγαρακια ....

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον αστερια και αυτο που κανει ειναι να κάθεται στον αραγωνιτη και θάβεται ομως υπαρχει κίνηση στον αραγωνιτη σε εκεινο το σημειο...μπορει να είναι και ψωφιος αλλα ετσι μου ηρθε... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Αν ειναι ζωντανός τι τον ταιζω? 

Τιποτα τρωει τα υπολειματα τροφης,ντετριτους και οτι αλλο βρει στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τιποτα τρωει τα υπολειματα τροφης,ντετριτους και οτι αλλο βρει στην αμμο.

Μηπως γιαυτο βυθίζεται στην αμμο;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Μηπως γιαυτο βυθίζεται στην αμμο;; 

Ζει εκει και ψαχνει τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ζει εκει και ψαχνει τροφη.

Ευχαριστω γιατι ειχα τρομαξει νομιζα θα ψωφουσε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη απο χθες το no3 κατεβηκε πολυ και το βλεπω ολο και κατεβαινει λεω το αλλο σαββατο να παω για κοραλλια αν ειναι ενταξει. Πριν βαλω κοραλλι μεσα στο ενυδρειο τι διαδικασια ακολουθω;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Επειδη απο χθες το no3 κατεβηκε πολυ και το βλεπω ολο και κατεβαινει λεω το αλλο σαββατο να παω για κοραλλια αν ειναι ενταξει. Πριν βαλω κοραλλι μεσα στο ενυδρειο τι διαδικασια ακολουθω;;

Τιποτα το ιδιαιτερο κανε μια αλλαγη βαλε βακτηρια και οκ.Ειπαμε αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και καλο γεμισμα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Τιποτα το ιδιαιτερο κανε μια αλλαγη βαλε βακτηρια και οκ.Ειπαμε αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και καλο γεμισμα σιγα σιγα.

Βακτηρια βαζω λιγο καθε μερα. Αμμωνια ειναι αναμεσα στο 0-0.25 οποτε περιμενουμε να κατεβει και νιτρωδη χθες ηταν 25 και σημερα κατεβηκαν στο 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Βακτηρια βαζω λιγο καθε μερα. Αμμωνια ειναι αναμεσα στο 0-0.25 οποτε περιμενουμε να κατεβει και νιτρωδη χθες ηταν 25 και σημερα κατεβηκαν στο 10.

Οπως εισαι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και τα βακτηρια οπως τα λενε οι οδηγιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Οπως εισαι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και τα βακτηρια οπως τα λενε οι οδηγιες.

Βαζω τα δυνατα μου να κανω οτι καλυτερο μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Προπερσυ νομιζω δεν ξερω αν θυμαστε ειχαν κανει ενα σεμιναριο της sera. Ειχα παει και εδιναν δωρο κατι δειγματα τροφων. Ημασταν 3 ατομα απο την οικογενεια μου και στον καθενα εδιναν ενα σακουλακι (μεσα ειχε διαφορες τροφες, σημειωματαρια, στυλο κτλ.) για να μην τα πολυλογω μεσα στις τροφες ειχε και θαλασσινου και εχω γεμισει ενα ολοκληρο κουτακι. Να δινω απο αυτην ή να την πεταξω και να παρω καινουρια;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Προπερσυ νομιζω δεν ξερω αν θυμαστε ειχαν κανει ενα σεμιναριο της sera. Ειχα παει και εδιναν δωρο κατι δειγματα τροφων. Ημασταν 3 ατομα απο την οικογενεια μου και στον καθενα εδιναν ενα σακουλακι (μεσα ειχε διαφορες τροφες, σημειωματαρια, στυλο κτλ.) για να μην τα πολυλογω μεσα στις τροφες ειχε και θαλασσινου και εχω γεμισει ενα ολοκληρο κουτακι. Να δινω απο αυτην ή να την πεταξω και να παρω καινουρια;;

Ημερομηνια ληξης δεν εχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ημερομηνια ληξης δεν εχει?

Ειχα πεταξει τα σακουλακια να το βαλω σε ενα κουτακι. Θα παρω καινουρια δεν πειραζει. Εχω δει οτι κολλανε τα κοραλλια σε κατι σαν πετρουλες που δεν θυμαμαι πως τα λενε. Το βγαζω αυτο πριν βαλω το κοραλλι στο ενυδρειο;;;και επισης τι τρωνε τα κοραλλια;;

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλια και ψαρια βαζω σταδιακα;;; Σκεφτομαι 2-3 κοραλλια και 3-4 ψαρακια απο τα οποια τα 2 θα ειναι κλοουν και ισως ενα γκομπι και μπορει τιποτε ακομη..

Link to comment
Share on other sites

Την τροφη την πεταξα γιατι ειχε πετρωσει. Επισης αν μπορειτε να μου απαντησετε στο αν πρεπει να βγαλω αυτο που εχει απο κατω και τι τρωνε τα κοραλλια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Απο.κατω?τι εννοεις?

Προφανώς εννοεί τη βάση των frags. Σαν αυτό μάλλον http://www.ebay.com/itm/200-CURED-REEF-PLUGS-FOR-LIVE-CORAL-FRAG-PROPAGATION-/231125760592?hash=item35d02b3a50:g:2EMAAOSw~gRVyn7J

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ναι αυτα εννοω. Τα βγαζω ή τα αφηνω ετσι;;

Κοβονται με κοφτακι δεν ειναι απαραιτητο εγω θα εκοβα το αξονακι του και θα το κολλουσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κοβονται με κοφτακι δεν ειναι απαραιτητο εγω θα εκοβα το αξονακι του και θα το κολλουσα.

Δεν εχω κολλα ειδικη οποτε το αφηνω ετσι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Δεν εχω κολλα ειδικη οποτε το αφηνω ετσι....

Παρε μια δυο συστατικων και εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...