Jump to content

Calvus 200 Λίτρα


dpap

Recommended Posts

Μπράβο ρε Δημήτρη. Μακάρι να μείνει κανά μικρό.

Σίγουρα να δώσεις φλέικς.

Εγώ στην θέση σου (τουλάχιστον για πρώτη φορά) θα τα άφηνα μέσα. Γενικά δεν μ' αρέσουν τέτοιου είδους επεμβάσεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλύτερο!

Οι κάλβοι μεγαλώνουν πολύυυ αργά όπως θα διαπίστωσες, και τα μικρά κινούνται αργά και ψαρωτικά με αποτέλεσμα μέσα σε λίγες μέρες να μην υπάρχουν μικρά. Τα ποσοστά επιβίωσης μικρών κάλβων μέσα στο ίδιο ενυδρείο είναι συντριπτικά κατά τους έως και 100%.

Μετέφερε τα καλύτερα σε άλλο ενυδρείο. Αλλά εγώ δεν θα σου πρότεινα και να πάρεις την θηλυκιά. Κάνε αναρόφηση καλύτερα με μια σκούπα βυθού τα μικρά αν σε βολεύει, η αν είναι όλα συγκεντρωμένα πάρε το κοχύλι.

Αλλά να ξέρεις ότι και αλλού να τα βάλλεις το 30% όλων των μικρών ζουν περίπου απο κάθε γέννα.

Παναγιωτη,υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος,που εχουν τοση μεγαλη θνησιμοτητα? :)

Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη φωτογραφια ειναι ενα θηλυκο ocellatus gold. :) Οι ουριτσες ειναι μικρα ocellatus. Τους καλβους τους φοβαμαι ετσι κι αλλιως για ζημιες,αν και ο αρσενικος ocellatus προστατευει οσο μπορει. :) Σας μπερδεψα με τις φωτογραφιες ? :P

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος,που εχουν τοση μεγαλη θνησιμοτητα? :)

Είναι απο τα λίγα ψάρια που κανιβαλίζονται ακόμα και όταν υπάρχει τροφή.

Επίσης πολλές φορές είναι ακατάδεχτα σε τροφή. Οποιαδήποτε.

Και υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας πάντα.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,τα μωρα κανιβαλιζουν μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλο ενυδρειο να μεταφερεις το κοχυλι με το θυληκο,θα ηταν καλυτερα πιστευω.

Τριψε flakes και δοκιμασε.Υπαρχουν και τροφες εμποριου που ειναι σαν πουδρα.Ριξε μια ματια :)

Δυστυχώς δεν έχω άλλο ενυδρείο (μάλλον πρέπει να γίνει αυτή η αγορά...). Πήρα σήμερα flakes της ίδιας μάρκας των pellets που ταΐζω και ένα τέτοιο : pipeta-228x228_zpsccb9186e.jpg

πήρα νερό από το ενυδρείο, έτριψα flakes και τάισα... :)

Αυτό είναι το καλύτερο!

Οι κάλβοι μεγαλώνουν πολύυυ αργά όπως θα διαπίστωσες, και τα μικρά κινούνται αργά και ψαρωτικά με αποτέλεσμα μέσα σε λίγες μέρες να μην υπάρχουν μικρά. Τα ποσοστά επιβίωσης μικρών κάλβων μέσα στο ίδιο ενυδρείο είναι συντριπτικά κατά τους έως και 100%.

Μετέφερε τα καλύτερα σε άλλο ενυδρείο. Αλλά εγώ δεν θα σου πρότεινα και να πάρεις την θηλυκιά. Κάνε αναρόφηση καλύτερα με μια σκούπα βυθού τα μικρά αν σε βολεύει, η αν είναι όλα συγκεντρωμένα πάρε το κοχύλι.

Αλλά να ξέρεις ότι και αλλού να τα βάλλεις το 30% όλων των μικρών ζουν περίπου απο κάθε γέννα.

Εδώ με μπέρδεψες με τους μικρούς κάλβους γιατί μάλλον δεν διατύπωσα σωστά τι είδους μικρά είχα.. :)

Μπράβο ρε Δημήτρη. Μακάρι να μείνει κανά μικρό.

Σίγουρα να δώσεις φλέικς.

Εγώ στην θέση σου (τουλάχιστον για πρώτη φορά) θα τα άφηνα μέσα. Γενικά δεν μ' αρέσουν τέτοιου είδους επεμβάσεις στο ενυδρείο.

Στάθη , θα τα αφήσω μέσα γιατί δεν έχω άλλη άμεση λύση.

Δεν ξέρω αν φαίνεται τίποτα αλλά νομίζω ότι μετά το 00:37 κάτι φαίνεται :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Δημητρη με τις "ουριτσες" σου, ευχωμε να σου πανε καλα να ψαχνειδ να τα δωσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άγγελε ! Να ψάχνω να τα δώσω ; Πάλι αυτόματη διόρθωση από το κινητό ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σου εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τελικά επειδή με μπέρδεψες λίγο, τελικά απο ποια είδη έχεις γέννα? Εκτός απο τα ocellatus έχεις και απο τους κάλβους ή δεν έχεις?

Γιατί εγώ για τους κάλβους μιλούσα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ! Παναγιώτη, μόνο από τα ocellatus έχω γέννα. Η δεύτερη φωτογραφία που αναφερόμουν είναι από αυτό εδώ το ποστ. :)

//edit Το κατάλαβα ότι μιλούσες για τους κάλβους. :) Καλά έκανες, να μαθαίνουμε !

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι χαμό ; :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπερδευτηκα.Για τους καλβους νομιζα :D

Παντως με τους πρωτογονους θηρευτες εκει μεσα,δυσκολα τα πραματα :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπερδευτηκα.Για τους καλβους νομιζα :D

Παντως με τους πρωτογονους θηρευτες εκει μεσα,δυσκολα τα πραματα :)

Σας μπέρδεψα όλους τελικά ... :)

Κοιτάω αγγελίες για μικρά ενυδρεία ...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ωραια τα ψαράκια να τα χαίρεσαι , μου φαινεται θα κάνω και εγω σιγα σιγα ενα αφρικάνικο μιας και το νερο βρυσης ειναι σκληρο.

Πρεπει να ειναι ενδιαφεροντα ψαράκια..

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ωραια τα ψαράκια να τα χαίρεσαι , μου φαινεται θα κάνω και εγω σιγα σιγα ενα αφρικάνικο μιας και το νερο βρυσης ειναι σκληρο.

Πρεπει να ειναι ενδιαφεροντα ψαράκια..

Νομίζω ότι μετά από αυτό, έκλεισα ως χομπίστας.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε breeder . να σου ζησουν :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μεινει κανενα και τα λεμε. :):P

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ευχαριστω ,αλλα μενω γερμανια και τις φοβαμαι αυτες τις μεταφορες. Εκλεισα ενα 54λιτρο κομπλε για Δευτερα. :) Αν εχω μικρα μεχρι τοτε,θα μεταφερθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν έχεις χώρο Δημήτρη, με μια υπερχείλιση και ένα κυκλοφορητή, να ενώσεις το καινούριο ενυδρείο με το μεγάλο, ωστε τα μικρά να μην καταλάβουν τίποτα από την μεταφορά όσο αφορά τις συνθήκες νερού. Ξέρω δεν είσαι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους πατέντες αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο.

Επίσης γλυτώνεις τα έξτρα φίλτρα, θερμοστάτες.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...