Jump to content

Χύμα μακαρόνι siporax


Recommended Posts

Ποια η γνώμη σας για το χύμα siporax?Είναι ποιοτικός ίδιο?Το είδα στο ιντερνεντ με μεγάλη διαφορά τιμής από το συσκευασμένο!!!

Ξέρετε κάποιο μαγαζί στην αθηνα να πουλάει χύμα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε όσα ενυδρεία έχω μακαρόνι, ήταν πάντα αγορασμένο με το κιλό (χύμα δλδ)

Δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα

 

Για καταστημα δεν ξερω, εγω το είχα πάρει από Θεσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει το χύμα κι εγω τέτοιο έχω. Απο Αθήνα δε ξέρω κατάστημα, το παίρνω κι εγω απο Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχή χύμα πήρα από Θεσσαλονίκη. Μετά βέβαια έμαθα την ελαφρόπετρα και δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω.

Από όσο ξέρω κάποια μαγαζια παίρνουν σακιά Siporax και το πουλάνε μετά χύμα, το ίδιο προιόν είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως το "χυμα".

 

Χυμα πωλειται και το γνησιο siporax, που εχει βγει απο τη μεγαλη οικονομικη συσκευασια που προμηθευεται καποιο καταστημα.

Χυμα ειναι και τα μακαρονια της πλακας στο κεντρο και δεξια στο βιντεο

 

 

 

ΥΓ Φυσικα κανενα δεν ειναι καλυτερο και οικονομικοτερο απο την ελαφροπετρα που μπορεις να βρεις με 3-4e το 20λιτρο σακι στο πρακτικερ.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....Δεν ήξερα για την ελαφρόπετρα...Η ελαφρόπετρα κάνει ίδια δουλειά με το μακαρόνι??

Έγινε επεξεργασία - Nikolson
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειναι εδω μπορεις να βρεις χυμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ και 5 μήνες με το χύμα μακαρόνι απ το pet supermarket βολεύτηκα, απ τις μετρήσεις βλέπω ότι τα πάει μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως το "χυμα".

Χυμα πωλειται και το γνησιο siporax, που εχει βγει απο τη μεγαλη οικονομικη συσκευασια που προμηθευεται καποιο καταστημα.

Χυμα ειναι και τα μακαρονια της πλακας στο κεντρο και δεξια στο βιντεο

ΥΓ Φυσικα κανενα δεν ειναι καλυτερο και οικονομικοτερο απο την ελαφροπετρα που μπορεις να βρεις με 3-4e το 20λιτρο σακι στο πρακτικερ.

Εγω παντως τα μακαρονια στο κεντρο και δεξια δεν τα βλεπω για σιποραξ.Μου φαινονται για fluval και dolphin.. Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Χυμα ελαφροπετρα μπορεις να βρεις και στο πρακτικερ..με 5 ευρω τα 10 κιλα αν θυμαμαι καλα...να προτιμησης την πιο μικρη σε μεγεθος....αν αφαιρεσεις τις σκουρες πετρες που μπορει να εχει και την πλυνεις με καυτο νερο δεν πιστευω οτι διαφερει απο πανακριβες συσκευασμενες ελαφροπετρες τον πετ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση μια εταιρια σαν τη fluval να εχει βγαλει τοσο αχρηστα βιολογικα υλικα..

Κυκλοφορουν πολλα Κινεζικα και μαλλον κατι τετοια ειναι και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

.αν αφαιρεσεις τις σκουρες πετρες που μπορει να εχει και την πλυνεις με καυτο νερο δεν πιστευω οτι διαφερει απο πανακριβες συσκευασμενες ελαφροπετρες τον πετ....

 

Σωστά

 

Τιμή 1,90 τα 12 λίτρα

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωστα η fluval ειναι οντως απο τις κορυφαιες εταιρειες με παρα πολυ καλα προιοντα και ειδικα φιλτρα,ΑΛΛΑ στο βιολογικο υλικο υστερει και μπορουν να το επιβεβαιωσουν πολλα ατομα απο εδω μεσα..Ειναι ευθραυστο θρυματιζεται ευκολα και γινεται χιλια κομματια,με το που το πιασεις στα χερια σου καταλαβαινεις τι εχεις αγορασει.

 

Παιδια καλη η ελαφροπετρα αλλα ας μην τα ισσοπεδονουμε και ολα.

Εγω θεωρω καλυτερο το siporax,ακολουθει το substract και μετα η ελαφροπετρα αν μιλαμε για περιθωριο μεγαλο σε λιτρα για βιολογικο.Για μικρα φιλτρα ομως και με μεγαλη ιχθυοφορτηση και με εξαιρεση την τιμη δεν θα επελεγα τιποτα αλλο εκτος απο σιποραξ.

 

Και για να κανουμε και λιγο χιουμορ..

Εαν ερχοταν ενας και μου ελεγε τι βιολογικο θες να σου γεμισω τα φιλτρα τσαμπα σορυ αλλα θα ελεγα σιποραξ,εσεις ας λεγατε ελαφροπετρα. :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, μια ζωη εχω το biomax της fluval. Τι να σου πω, δεν ξερω την συνθεση του και κατα ποσο ειναι πορωδες αλλα εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να βρω το λινκ για το πινακακι συγκρισης μεταξυ των βιολογικων υλικων. Παντως αυτο που αναφερεις οτι ειναι ευθραστα κτλ, εγω μπορω απολυτα να στο διαψευσω. Ουδεμια σχεση.

Τωρα για την ελαφροπετρα, ειναι πολυσυζητημενο θεμα και περι ορεξεως... κι εγω θα προτιμουσα το κατι παραπανω αν ηταν τσαμπα αλλα τωρα ετσι οπως ειναι τα πραγματα, καλη κι ελαφροπετρα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το χυμα, αν δεν βρεις Αθηνα εχει το petcumulus

http://www.petcumulus.gr/all-products/ulika-filtron-enudreiou/sera

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις....Δεν ήξερα για την ελαφρόπετρα...Η ελαφρόπετρα κάνει ίδια δουλειά με το μακαρόνι??

Το καλυτερο υλικο η ελαφροπετρα και στην πραξη αλλα και στα χαρτια.

Με επιστημονικη μελετη. http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

Δεδομενου οτι το substrat pro δινοταν στις προδιαγραφες με μεγαλυτερη επιφανεια απο το siporax και στην μελετη η ελαφροπετρα ειναι καλυτερη απο το substrat, συμπεραινουμε λογικα οτι ειναι καλυτερη κι απο το siporax,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο υλικο η ελαφροπετρα και στην πραξη αλλα και στα χαρτια.

Με επιστημονικη μελετη. http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

Δεδομενου οτι το substrat pro δινοταν στις προδιαγραφες με μεγαλυτερη επιφανεια απο το siporax και στην μελετη η ελαφροπετρα ειναι καλυτερη απο το substrat, συμπεραινουμε λογικα οτι ειναι καλυτερη κι απο το siporax,

 

Δηλαδη οσοι το εχουμε να πεταξουμε το σιποραξ και να βαλουμε ελαφροπετρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οσοι το εχουμε να πεταξουμε το σιποραξ και να βαλουμε ελαφροπετρα?

 

Οχι καλο ειναι και το σιποραξ.

Τοσα χρονια που κραταγανε μυστικο την ελαφροπτερα, μια χαρα δουλεια εκανε και το σιποραξ και τα αλλα υλικα.

Βεβαια θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να αντικαταστησεις μερος της με καινουριο σιποραξ, οπως λενε και οι οδηγιες του και ή θα τα ακουπησεις παλι, ή θα λερωνεις τσουκαλια για να το βρασεις.

Τοτε μπορει να αναρωτηθεις "τι καλα που ειναι με την πανφθηνη ελαφροπετρα". Εκτος απο κορυφαιο υλικο, οταν ερθει η ωρα για ανανεωση (καθε 6-12 μηνες), πετας στον κηπο ενα μερος της και βγαζεις απο το τσουβαλι καινουρια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τίθεται θέμα πως όποιος δεν έχει ελαφρόπετρα και έχει από τα γνωστά επώνυμα βιολογικά υλικά να τα πετάξει και να βάλει ελαφρόπετρα, εφόσον κάνει μια χαρά τη δουλειά του και βέβαια να τα κρατήσει. Να το έχουν όμως υπόψη τους όσοι έχουν σκοπό να βάλουν ή να αλλάξουν βιολογικό υλικό πως και η ελαφρόπετρα είναι εξίσου καλή (μπορεί  και καλύτερη ακόμα) αλλά το σημαντικότερο για εμένα είναι πως είναι ένα πάρα πολύ καλό βιολογικό υλικό και η σχέση τιμή/απόδοση είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη από πολλά βιολογικά υλικά (για να μη πω από όλα)   

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τίθεται θέμα πως όποιος δεν έχει ελαφρόπετρα και έχει από τα γνωστά επώνυμα βιολογικά υλικά να τα πετάξει και να βάλει ελαφρόπετρα, εφόσον κάνει μια χαρά τη δουλειά του και βέβαια να τα κρατήσει. Να το έχουν όμως υπόψη τους όσοι έχουν σκοπό να βάλουν ή να αλλάξουν βιολογικό υλικό πως και η ελαφρόπετρα είναι εξίσου καλή (μπορεί  και καλύτερη ακόμα) αλλά το σημαντικότερο για εμένα είναι πως είναι ένα πάρα πολύ καλό βιολογικό υλικό και η σχέση τιμή/απόδοση είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη από πολλά βιολογικά υλικά (για να μη πω από όλα)   

 

+ 1

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλο ειναι και το σιποραξ.

Τοσα χρονια που κραταγανε μυστικο την ελαφροπτερα, μια χαρα δουλεια εκανε και το σιποραξ και τα αλλα υλικα.

Βεβαια θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να αντικαταστησεις μερος της με καινουριο σιποραξ, οπως λενε και οι οδηγιες του και ή θα τα ακουπησεις παλι, ή θα λερωνεις τσουκαλια για να το βρασεις.

Τοτε μπορει να αναρωτηθεις "τι καλα που ειναι με την πανφθηνη ελαφροπετρα". Εκτος απο κορυφαιο υλικο, οταν ερθει η ωρα για ανανεωση (καθε 6-12 μηνες), πετας στον κηπο ενα μερος της και βγαζεις απο το τσουβαλι καινουρια.

Το σιποραξ ομως δεν θα χρειαστει αλλαγμα σε 6 και 12 μηνες γιατι δεν θα εχει στουμπωσει τοσο συντομα οσο η ελαφροπετρα και δεν θα εχει μειωθει καθολου η ροη στο φιλτρο.

 

Παιδιά δεν τίθεται θέμα πως όποιος δεν έχει ελαφρόπετρα και έχει από τα γνωστά επώνυμα βιολογικά υλικά να τα πετάξει και να βάλει ελαφρόπετρα, εφόσον κάνει μια χαρά τη δουλειά του και βέβαια να τα κρατήσει. Να το έχουν όμως υπόψη τους όσοι έχουν σκοπό να βάλουν ή να αλλάξουν βιολογικό υλικό πως και η ελαφρόπετρα είναι εξίσου καλή (μπορεί  και καλύτερη ακόμα) αλλά το σημαντικότερο για εμένα είναι πως είναι ένα πάρα πολύ καλό βιολογικό υλικό και η σχέση τιμή/απόδοση είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη από πολλά βιολογικά υλικά (για να μη πω από όλα)   

Τακη υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν απλετο χωρο για βιολογια και ψαχνουν το καλυτερο στα σημεια και ας ειναι 10 φορες πιο ακριβο,ενας ειμαι και εγω που χωραει μονο δυο λιτρακια το φιλτρο μου και διαβαζω καιρο τωρα να δω τι ειναι καλυτερο εστω και για λιγο και αφου το ματριξ ειναι λεφροπετρα τοτε δεν το λες και καλυτερο..Και σαν αφελης που ειμαι επηρεαζομαι ευκολα και σε πληροφωρω οτι δοκιμασα να βγαλω το σιποραξ και να βαλω ελαφροπετρα σταδιακα και τελικα αναρωτιεμαι γιατι το εκανα..

 

Υ.Γ. Η θελα να σε ευχαριστησω για την συνδεσμολογια του κοντρολλερ στα 110v αλλα δεν εβρισκα το θεμα να στο γραψω,δουλευει! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως και το seachem matrix που αν θυμαμαι καλα ειναι ανωτερο σε επιφανεια, ειναι σαν ελαφροπετρα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...