Jump to content

Θαλασσινο 180 Λιτρων Ξεκινημα.


Recommended Posts

Γεια σας, εχω ξεκινησει με ενα θαλασσινο ενυδρειο εδω και 20 μερες , για αρχη απο μετρησεις ειμαι ΑΜΜΩΝΙΑ 0 , ΝΙΤΡΙΚΟ 0 , ΝΙΤΡΙΚΑ 15, Την προηγουμενη κυριακη τα νιτρικα μου ηταν 5 εχουμε ανοδο δηλαδη,

Παμε ανυλυτικα τωρα στο ενυδρειο υπαρχει 17 κιλα ζωντανος βραχος και αραγωνιτης. Απο φιλτρα για αρχη εχω ενα εξωτερικο τις τετρα 200-500 ex1200 με ανθρακα μακαρονι σφουγγαρια υαλοβαμβακα , θερμοστατη 200w 2 κυκλοφορητες 6000λ\ω φωτισμος 2 λεντοταινιες 60 ποντους 1 ασπρη. 1 μπλε.. Ριχνω σπεσιαλ μπλεντ αναλογα με τις οδηγιες. Ειμαι σε αναζητησει σκιμμερ και φωτιστικου , μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν απο τι στιγμη που μηδενισαν αμμωνια και νιτρωδη 2 νταμσελ και 1 χρομις, μετα το καλοκαιρι θα μπουν κοραλλια , ακουω συμβουλες για φιλτρανση - φωτισμο και γενικα για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή αρχή!

Τα σφουγγάρια βγάλε τα, και βάλε και αντιφώσφορο στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κι από μένα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα φιλε και καλος ηρθες . Τον υαλοβαμβακα καθε εβδομαδα αλλαγη τα σφουγγαρια τα βγαζεις που σου εγραψε και ο petrossol, μετρησεις για φωσφορικα,ph,kh πρεπει να κανειςαλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο θα το δηξουν οι μετρησεις σου σκιμερ αν σε περνει σε κρεμαστο deltec mc 600 και απο φωτισμο αν θες λεντ,η κατι αλλο και θες και Α/Ο

Έγινε επεξεργασία - κουρκουλης
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε για πες τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο?σαμπ υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα φιλε :jig:

 

Οταν εχεις χρονο και διαθεση βαλε μερικες φωτο να εχουμε μια εικονα ωστε να ειναι και πιο ευκολο  :thumbsu:

Τωρα για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω!

 

Καλη αρχη και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους... Α\Ο υπαρχει. Περιμενω να κλεισω μηνα για να αρχισω τις αλλαγες. Οι διαστασεις ειναι 1.00 μηκος 45 υψος 40 πλατος. Σαμπ δεν υπαρχει αλλαγες θα γινονται απο την θαλασσα και θα φτιαχνω την αλατοτητα με το νερο απο την α\ο. Στον βραχι εχουν αρχισει και βγαινουν κανα δυο λουλουδακια και σε μερικα σημαει εχει αλγη πρασινι φυσιολογικα αυτα? Για το deltec mc 600 δεν βγαινω με την καμια να το παρω τωρα καινουργιο. Υπαρχει καποια οικονομικη λυση για προσωρινα μεχρι να ειμαι ετοιμος να παρω καλο σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες ή βάλε μια ζητείτε,

κρίμα είναι να δόσεις λεφτά για κάτι που σε λίγο θα πρέπει να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Doc Skimmer 9011 εχω βρει αυτο σε μια αγγελεια. Αν ρειχα την δυνατοτητα να το παρω τωρα θα το επερνα χωρις δευτρερη σκεψη. Η δεν παιρνω τιποτα ακομα και παιρνω σε κανα 2μηνο που θα μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη επιλογη φιλε μου να παρεις μια και καλη και ενα καλο! :thumbsu:

Δεν θα χασεις απολυτως τιποτα αν μεινεις δυο μηνες χωρις σκιμμερ,ειδικα αν βοηθησεις και λιγο την κατασταση με αλλαγες νερου(εβδομαδια η' ανα δυο,αναλογα το στοκαρισμα) :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα γινει... Κανα δυο μικρα ψαρακια θα βαλω ακομα τιποτα παραπανω για αρχη. Αυτα που ειπα ποιο πανω για το βραχο που φυτρωνουν υπαρχει προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτό να δούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου κ καλη αρχη απο οτι βλεπω στις φωτο εχεις ωραια κομματια βραχου οποτε παιξε λιγο με αυτα γιανα φτιαξεις ενα αερατο στισιμο παρε ιδεες απτα ενυδρεια του φορουμ κ σιγουρα θα εχεις τελειο αποταλεσμα...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου....εγώ προσωπικά θα έπαιζα λίγο παραπάνω με τον βράχο ειδικά τώρα που είναι νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

να παίξεις λίγο με το στήσιμο για να έχεις καλύτερα σημεία για κοραλάκια αλλά και αισθητικά θα γίνει πιο ωραίο...αυτό βέβαια είναι και θέμα γούστου του καθενός...έχεις χώρο να κάνεις ωραία πράγματα μέσα πιστέύω....

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να το απλωσω ποιο πολυ η να τον αλλαξω τελειως? Υποψειν θα μπει και αλλος βραχος 5-10 κιλα ακομα. Εχω το στεφτει στο πισω μερος γεματο βραχο και μπροστα να μηνει κενο δηλαδη οι δυο ακρες αρειστερα - δεξια του ηδη υπαρχων βραχου να μπει και εκει βραχος .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρε καποιες ιδεες

www.google.gr/search?q=reef+aquascape+ideas&espv=2&biw=1440&bih=775&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=1nBQVd30CsOwsAGVhIAo&ved=0CB4QsAQ

δες κ φωτο απτα ενυδρεια μελων κ φτιαξε κατι που σε ικανοποιει φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα στα αλατια!

 

Μην βαλεις αλλο βραχο !  Για τα λιτρα σου 18 κιλα ειναι πολλα!

Άφησε κενό γυρο απο τα τζαμια ωστε να εχεις καλη κυκλοφορία και να μπορεις να καθαρίζεις!

Link to comment
Share on other sites

2 κυκλοφόρητες 6000λτ ???

Ταυτόχρονα??

Τι γίνεται μεσα στο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...