Jump to content

Θαλασσινο 180 Λιτρων Ξεκινημα.


Recommended Posts

Και οπως ειπαν τα παιδια βγαλε σφουγγαρια και σιποραξ!

Η βιολογια πρεπει να στηρίζεται στον βραχο !

Αργοτερα ολα τα υπολοιπα βιολογικά υλικα θα ειναι εστία νιτρικών!

Για φωτιστικό πριν αγορασεις σκεψου τι θες απο κοραλια!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι sunsun οι κυκλωφορητες ο ενας με διπλη κεφαλη ο αλλος με μονη .. Ξερεις στην αρχη μεχρι να μαθεις σου πουλανε οτι θελουν. Παντως μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα απο κυκλοφορια ειμαι καλα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να το απλωσω ποιο πολυ η να τον αλλαξω τελειως? Υποψειν θα μπει και αλλος βραχος 5-10 κιλα ακομα. Εχω το στεφτει στο πισω μερος γεματο βραχο και μπροστα να μηνει κενο δηλαδη οι δυο ακρες αρειστερα - δεξια του ηδη υπαρχων βραχου να μπει και εκει βραχος .

συμφωνώ με τον fishbone...τώρα που το βλέπεις άδειο σου φαίνεται κομπλέ...μόλις αρχίσεις να βάζεις ψάρια και κοράλια δεν θα σ αρέσει...μην πάρεις άλλο βράχο και αυτοσχεδίασε όσο μπορείς...φτιάξε καμία σπηλίτσα ή τουνελάκι....

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα. Επηδη αυτο που επηγει ειναι το φωτιστικο για να βγει το καπακι γιατι γινεται χαμος με τα καλωδια να τα φτιαξω τι λετε να βαλω? Κοραλλια θα βαλω τα ποιο ευκολα που υπαρχουν γιατι με αλλα δε νωμιζω να τα καταφερω. Σκεφτομουν 4x39w τ5 η 2x54w t5 τι λετε? Ποσα watt χρειαζομαι γενικα και με τα ποιο απλα κοραλλια? Επισεις απο ανεμηστιρακια τι παιζει πριν 2 μερες που ειχε ζεστη εφτασε 29 βαθμους το νερο.

Έγινε επεξεργασία - Aris X
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με 4*39 τ5 εισαι φουλ καλημενος για πολλά είδη κοραλιων !

 

ανεμιστηρακια απο υπολογιστή μεχρι ενυδρειακα απο 10Ε εως 17 εκαστος!

 

Δες τισ διαστασεις να χωράνε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους... Α\Ο υπαρχει. Περιμενω να κλεισω μηνα για να αρχισω τις αλλαγες. Οι διαστασεις ειναι 1.00 μηκος 45 υψος 40 πλατος. Σαμπ δεν υπαρχει αλλαγες θα γινονται απο την θαλασσα και θα φτιαχνω την αλατοτητα με το νερο απο την α\ο. Στον βραχι εχουν αρχισει και βγαινουν κανα δυο λουλουδακια και σε μερικα σημαει εχει αλγη πρασινι φυσιολογικα αυτα? Για το deltec mc 600 δεν βγαινω με την καμια να το παρω τωρα καινουργιο. Υπαρχει καποια οικονομικη λυση για προσωρινα μεχρι να ειμαι ετοιμος να παρω καλο σκιμμερ?

 

φίλε μου κατ αρχάς καλή αρχή κι απο μένα !!!

 

Να σε ρωτήσω, μπορεις να βγάλεις μια κοντινή απο αυτά που λές οτι μιάζουν με λουλουδάκια ??

κατι με ψυλλιάζει εμένα

Link to comment
Share on other sites

Pano εχεις fb? Εχω βγαλει αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω εδω γιατι ειναι μεγαλες σε μεγεθος να στις στειλω εκει , αλλα ρωτησα κιαλους και ειδαν φοτο και μαλλον ειναι protopalytjoas ?? Η μπορει ζοας? Η απταζια? Παντως με καποια απο αυτα μοιαζει που κοιταξα στο google.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε resize pic !

Αν είναι απτεζιες βγάζεις έξω βράχο !

Ήταν ζωντανός ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολος ζωντανος ειναι ο βραχος η απτεζια τι ειναι κανει κακο? Δωστε μου ενας φβ να του στειλω pic

Link to comment
Share on other sites

Κανε εγγραφη στο photobucket και ανεβασε τες απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολος ζωντανος ειναι ο βραχος η απτεζια τι ειναι κανει κακο? Δωστε μου ενας φβ να του στειλω pic

´Οπως ειπε και ο νικος κανε λογαριασμο μέσω του fb στο photobucket και ανέβασε τες δεν εχει νόημα να την στείλεις σε εναν γιατι ετσι χάνεται η πληροφορία και η βοήθεια απο ολα τα μέλη

Πιστευω οτι πρεπει να διαβάσεις λιγο τις ενότητες του φορουμ και μην βιαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μεσα fb εχω κανει λογαριασμο αλλα δεν το βρισκω αυτο που μου λετε . καποιες πληροφοριες ακομα για αυτο που εχει φυτρωσει ειναι σε μερος που δεν πεφτει καθολου φως και οταν του ριχνω φως με το φλας μπαινει μεσα στο κοτσανι του .

Link to comment
Share on other sites

Τα λουλουδακια ειναι αυτα?https://www.google.com/search?q=aiptasia&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JKVRVY6WFcTYU Αυτες ειναι οι απταισιες

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μοιαζουν με αυτα. Λοιπον βρηκα σε αγγελεια φωτιστικο 1μ t5 4x39 με λαμπες και 4 λαμπες ακομα καινουργιες. Εχει πανω λεντ με χειριστηρια και αλλα διαφορα που δεν ξερω τι κανουν 120 ευρω. Και μεταχειρισμενο σκιμμερ aqua medic με κυκλοφορητη 1200λ\ω 130 ευρω . τα πραγματα τα βρικα σε πετ σοπ. Ακουω γνωμες αν και φωτιστικο θα το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τιμη, ποιο φωτιστικο ειναι και τι λαμπες εχει;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

μονο οι λάμπες κάνουν καμια 80αρια ευρω!

 

Αν δουλεύει παρτο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pano εχεις fb? Εχω βγαλει αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω εδω γιατι ειναι μεγαλες σε μεγεθος να στις στειλω εκει , αλλα ρωτησα κιαλους και ειδαν φοτο και μαλλον ειναι protopalytjoas ?? Η μπορει ζοας? Η απταζια? Παντως με καποια απο αυτα μοιαζει που κοιταξα στο google.

 

 

Κάνε resize pic !

Αν είναι απτεζιες βγάζεις έξω βράχο !

Ήταν ζωντανός ;

 

γι αυτό ρώτησα.. σε  απτεζιες πήγε το μυαλό μου..

Link to comment
Share on other sites

Κ παλι γεια σας. Σημερα μπηκε το φωτιστικο και το σκιμμερ. Πανω στο βραχο ομως εχει αρχισει και βγαινει αλγη ειναι φυσικο αυτο η οχι,, να πω οτι ακομα δεν εχω βαλει αντιφωσφορο γιατι περιμενω να ερθει!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι !

Μόλις έρθει ο αντιφοσφορο Βαλτον να τρέχει !

Βάλε και καμία φωτό !

Link to comment
Share on other sites

αντε καλη αρχη....η αληθεια ειναι οτι κι εγω απο το αρχικο set up το ειχα αλλαξει να ειναι πιο αερατο οπως προειπε ο αλεξ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...