Jump to content

Τα Koi μου 8 μήνες μετά !!


Recommended Posts

Τον Αυγουστο κλείνουμε 1 χρόνο με την Λίμνη μας , τα Koi μας είναι 8μηνών και αναπτύσσονται υπέροχα!!!

Πήραν 20 εκατοστά , πάνω κάτω , σε μικρό διάστημα απο τότε που μπήκε η άνοιξη και το αγαπημένο τους φαί

είναι οι Γεωσκώληκες .....

 

post-60205-0-35189900-1437212916_thumb.jpg

post-60205-0-03141800-1437212926_thumb.jpg

post-60205-0-70179300-1437212934_thumb.jpg

post-60205-0-93086000-1437212941_thumb.jpg

post-60205-0-64105500-1437212948_thumb.jpg

post-60205-0-60815900-1437212956_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βιντεάκι, και οι ψαρούκλες σου σωστά θηριάκια. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιά η λίμνη σου και το βιντεάκι !

Τι φίλτρανση χρησημοποιείς για τόσα πολλά λίτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια , το βιντεο είναι λίγο χάλια στην ανάλυση γιατι το τράβηξα με το κινητό μου.... :)

Απο φίλτρα έχω 2 της oase filtoclear με λάμπες UV πάνω απο 70 vat μαζί, στην αρχή είχα 1 αλλα μόλις ζέστανε

ο καιρός δεν έκανε και πολλά και έτσι πήρα και 2ο ... Η λίμνη έχει ήλιο απο παντού και είχαμε πρόβλημα με τις

Θερμοκρασίες και την άλγη , βάλαμε και μια τέντα πάνω απο την λίμνη και λύσαμε το πρόβλημα μεχρι να μεγαλώσουν τα δέντρα μας.

 

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια , το βιντεο είναι λίγο χάλια στην ανάλυση γιατι το τράβηξα με το κινητό μου.... :)

Απο φίλτρα έχω 2 της oase filtoclear με λάμπες UV πάνω απο 70 vat μαζί, στην αρχή είχα 1 αλλα μόλις ζέστανε

ο καιρός δεν έκανε και πολλά και έτσι πήρα και 2ο ... Η λίμνη έχει ήλιο απο παντού και είχαμε πρόβλημα με τις

Θερμοκρασίες και την άλγη , βάλαμε και μια τέντα πάνω απο την λίμνη και λύσαμε το πρόβλημα μεχρι να μεγαλώσουν τα δέντρα μας.

 

Πέρα απο τα νούφαρα πως λέγονται τα άλλα φυτά που έχετε βάλει ? Βοηθάω αυτό το διάστημα ένα φίλο να στήσει τη δικιά του λιμνούλα, γι αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τα νούφαρα πως λέγονται τα άλλα φυτά που έχετε βάλει ? Βοηθάω αυτό το διάστημα ένα φίλο να στήσει τη δικιά του λιμνούλα, γι αυτό ρωτάω.

 

Απο φυτά ,  το μεγάλο το πλατύφυλλο δεξια και αριστερα της Λίμνης αν είδες το βίντεο είναι Pontederia cordata , πίσω αριστερα Πάπυρος , butomus umbellatus , sagittaria latifolia , και κάποια άλλα μικρότερα που τωρα δεν θυμαμαι πρέπει να βρώ τα καρτελάκια . Αυτα τα φυτά είναι για μεγιστο βάθος φύτευσης 25 εκατοστά.

post-60205-0-45534400-1437290682_thumb.jpg

post-60205-0-03285500-1437290847_thumb.jpg

post-60205-0-52811100-1437290957_thumb.jpg

post-60205-0-66282300-1437291053_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update απο την Λίμνη μου :money: είχαμε και γέννα , δεν το κατάλαβα .... είδα ένα που κατάφερε και μεγάλωσε "το καρβουνάκι" , έτσι το λέω γιατι προς το παρόν είναι μαύρο :)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απο φυτά ,  το μεγάλο το πλατύφυλλο δεξια και αριστερα της Λίμνης αν είδες το βίντεο είναι Pontederia cordata , πίσω αριστερα Πάπυρος , butomus umbellatus , sagittaria latifolia , και κάποια άλλα μικρότερα που τωρα δεν θυμαμαι πρέπει να βρώ τα καρτελάκια . Αυτα τα φυτά είναι για μεγιστο βάθος φύτευσης 25 εκατοστά.

Απίστευτο τοπίο!!! Μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τους γεωσκώληκες  Δημήτρη τρελαίνονται  :w00t:

Σε ευχαριστώ πολύ sotosgreek .

 

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
Link to comment
Share on other sites

μπραβο Αρτεμισια, να σου ζησει και το καρβουνακι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Αρτεμισια, να σου ζησει και το καρβουνακι! :thumbsu:

 

Ευχαριστώ πολύ !!! :)

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες μου λέει " Σφαλμα αυτο το αρχειο ήταν πολύ μεγαλο για να ανεβεί " τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις κανεις resize απο την ζωγραφικη των windows ή να φτιαξεις εναν λογαριασμο δωρεαν στο photobucket,flickr κλπ και να τις ανεβαζεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις κανεις resize απο την ζωγραφικη των windows ή να φτιαξεις εναν λογαριασμο δωρεαν στο photobucket,flickr κλπ και να τις ανεβαζεις εκει.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια . :)

 

http://s447.photobucket.com/user/Artemisia_Kou/media/2_zps4cvmi41x.jpg.html?o=3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!! Να σας ζήσουν!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπράβο στον μπόμπιρα που τα κατάφερε. Μαγκαιβερ θα τον ονομάσεις?

 

Πολύ λαίμαργα τα βλέπω με τους γεωσκώληκες. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και στα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια . :)

Επίσης από τα links του photobucket αν θέλεις μπορείς να χηρισμοποιείς το τελευταίο(IMG) για να εμφανίζονται απ`ευθείας οι φώτο

στις δημοσιεύσεις σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!! Να σας ζήσουν!!

 

Ευχαριστούμε πολύ !! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ρε μπράβο στον μπόμπιρα που τα κατάφερε. Μαγκαιβερ θα τον ονομάσεις?
 
Πολύ λαίμαργα τα βλέπω με τους γεωσκώληκες. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και στα δικά μου.

 

 

Έχει όνομα , Καρβουνάκι :P , χαχαχαχαχα , να ναι καλά και ας είναι μαυροτσούκαλο !!!

Να δοκιμάσεις όπως και δήποτε , τους γεωσκώληκες, δεν υπάρχει καλύτερη τροφή για τα Κοι και για τα χρυσόψαρα , ένα θα σου πώ οι καλύτερες τροφές Hikari χρησιμοποιούν γεωσκώληκες . Απο τότε που ξεκίνησα να τους δίνω γεωσκώληκες όποτε περνάω απο την Λίμνη ή εμφανίζομαι μαζεύονται όλα και με κοιτάνε , με ύφος θα μας δώσεις κάτι ..... παρακαλάνε .

Όρεξη για πατόφτυαρο να χω..... :hot:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τα links του photobucket αν θέλεις μπορείς να χηρισμοποιείς το τελευταίο(IMG) για να εμφανίζονται απ`ευθείας οι φώτο

στις δημοσιεύσεις σου :)

 

Ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες , αλλα δεν κατάλαβα πιο link και πιο τελευταίο(IMG) ???? άσχετη απο photobucket........ :geek: 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες , αλλα δεν κατάλαβα πιο link και πιο τελευταίο(IMG) ???? άσχετη απο photobucket........ :geek:

 

Το link που σου έχω κυκλώσει. . .

post-57172-0-80780600-1440429765_thumb.p

 

Σειρά μου τώρα για απορία :P

Τι είναι το πατόφτυαρο ??

Link to comment
Share on other sites

Το link που σου έχω κυκλώσει. . .

attachicon.gifimg.png

 

Σειρά μου τώρα για απορία :P

Τι είναι το πατόφτυαρο ??

 

Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω αργότερα !!! :lolu: ακόμα γελάω με το πατόφτυαρο ..........

Κάπως έτσι είμαι και εγω αλλά χωρίς να χαμογελάω όταν σκάβω ........

post-60205-0-10741600-1440431312_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Artemisia Kou
Link to comment
Share on other sites

fjzy8p.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια φωτογραφια μπορω να πω οτι με εκανες να ζηλεψω,με την καλη εννοια παντα,οχι μονο την λιμνη αλλα και τον περιβαλλοντα χωρο!! :D

Μιας και εμαθα ομως και για το πατοφτυαρο :P να υποθεσω οτι εχεις φτιαξει και δικες σου καλλιεργειες με γεωσκοληκες

γιατι να προσπαθεις να το παιξεις χαρωπη αγροτισσα σαν την κυρια της φωτογραφιας χλωμο το κοβω :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...