Jump to content

Ψαροσυνθεση σε 15λτ.!!


fishbone!

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θεμα με την αλλαγη των λίτρων σε 15.

Τελικά το ενυδρειακι θα πάει στο άλλο μου  ανιψιό και σίγουρα θα έχει έναν Μονομάχο. 

 

Ερώτηση 1: τι θερμοκρασία θα έχει?

 

2η : έχω ένα φιλτρακι 200lt την ώρα άλλα νομίζω ότι είναι έντονη η ροή.  Λέτε να πειράζει?

 

3η: Άμμο βάζω ή χαλικακι. Θέλω να βάλω μια αννουμπια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλή Χρονιά!

1.Θερμοκρασία γύρω στους 25-26. Καλό θα ήταν να μην πέσει κάτω από 22-23 ανέχεται και μέχρι 28-29.

2.Δεν τους αρέσει η έντονη ροή, αν δεις ότι το ψαράκι δυσκολεύεται βάζεις spraybar ή τοποθετείς την έξοδο να χτυπάει σε τζάμι κλπ ωστε τουλάχιστον να έχει το ψάρι χώρο χωρίς δυνατή ροή.

3.Για ανουμπία επειδή δεν φυτεύεται ή αν φυτευθεί κρατάς εκτός τον κορμό και φυτεύεις μόνο ριζικό σύστημα, είναι σχεδόν αδιάφορο αν θα μπει χαλικάκι ή άμμος.

Προσωπικά προτιμώ σκουρόχρωμο χαλικάκι μικρής κοκκομετρίας.

Θα πρότεινα και κανένα φυτάκι επιφανείας πχ limnobium, τους αρέσουν οι σκιές.

Μπορεί να γίνει πολύ όμορφο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

On 28/12/2019 at 2:51 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

τι θερμοκρασία θα έχει?

26-27

 

On 28/12/2019 at 2:51 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

έχω ένα φιλτρακι 200lt την ώρα άλλα νομίζω ότι είναι έντονη η ροή.  Λέτε να πειράζει?

το θέμα είναι να έχει ρυθμιστή ροής. Τα κρεμαστά με ρυθμιστή είναι ιδανικά για νάνο μονομαχοενυδρεία που γίνεται και έξτρα πατέντα για περισσότερη μείωση ροής. Το εσωτερικό θα σου πιάσει πολύ χώρο. Αν βρεις πάρε μονομάχο πλακάτ που αντέχει και λίγη παραπάνω ροή λόγω μικρών πτερυγίων.

 

On 28/12/2019 at 2:51 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Άμμο βάζω ή χαλικακι. Θέλω να βάλω μια αννουμπια.

Μαύρο χαλίκι καλύτερα με ένα μικρό ξυλαράκι και είσαι κομπλέ. Αν δεν θέλεις φυτά επιφανείας βάλε μία μεγαλύτερη ανούμπια που τα φύλλα της θα προσφέρουν σκιά και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...