Jump to content

Δισκο-απορίες


dyiannis

Recommended Posts

Ετοιμαζω λοιπον καινούριο ενυδρείο. Σίγουρα με δίσκους αυτή τη φορά . Αλλά το θελω και φυτεμένο.

Ο εξοπλισμος που ήδη εχω στην κατοχή μου είναι ο εξης:

Ενυδρειο 1,33Χ55Χ55. Περίπου 400lt.

Εξωτερικό Φίλτρο Fluval 304

Εξωτερικό Φϊλτρο Rena Filstar Xp3

Θερμοστάτης 300W

Εχω παραγγείλει ΑΟ από ro-man και ελπίζω να την παρω μεσα σ'αυτην την εβδομάδα.

και αγόρασα και ενα βαρελι 200lt για να προετοιμάζω το νερό.

Επίσης εχω αποφασίσει να παρω και ολοκληρωμενο σύστημα co2 (φιάλη,ph controller κλπ).

Και κάποια στιγμη θα μπει και μια uv και τελος παντως οτιδηποτε χρειαστεί για να παει καλα το ενυδρείο.

Δεν εχω αποφασισει σχετικά με το φωτισμό του ενυδρείου και εδω θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Το ενυδρείο έχει θέσεις κλειστες για λάμπες πανω απο την μπροστινη και την πίσω κόντρα. Η κάθε μια θεση μπορει ανετα να φιλοξενήσει μεχρι δύο λάμπες Τ5. Πόσες λάμπες να βαλω ?

Να θυμισω οτι οι λάμπες ειναι ουσιαστικα μεσα σε γυαλινο κουτι το οποίο κόβει αρκετό φως.

Εχω σκεφτεί τα εξης πιθανα σενάρια :

α. Δύο Τ5 μια μπρος και μια πίσω (108W) - πιστευω οτι ειναι λίγο για φυτά

β. Τέσσερις Τ5 δυο εμπρος και δυο πίσω (216W) - αυτο ειναι πολύ για δίσκους

γ. Τρεις Τ5 δυό πισω και μια εμπρός ή το αντίστροφο (162W) - ???

δ. Δυο Τ5 (54w+38W) εμπρός και δυο T5 (54W+38W) πίσω. Οι Τ5 38W ειναι όμως 85cm. - ???

Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας σχετικά με το φωτισμό αλλά και οποιαδήποτε άλλη επισήμανση σχετικά με το εξοπλισμό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι με τρεις τ5 θα εισαι καλα (παντα με τη λογικη...)για φυτεμενο δισκοενυδρειο,δηλαδη με φυτα μεσαιας η και χαμηλης αναπτυξης πχ μς εχινοδωρους ανουμπιες κλπ....

η γνωμη μου ειναι να μαζεψεις τα υλικα και μετα να το στησεις,πχ με διοξειδιο,κοντρολαρεις το πεχα σου χωρις προβληματα απο την αρχη μαζι βεβαια με τηνοσμωση.απο εκει και μετα σιγουρα και μια δυνατη uv ειναι πολυ καλη αγορα για δισκοενυδρειο.....

κατσε και διαβασε και να εχεις υπομονη,και ολα θα πανε καλα....

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι 2 Τ5 (μια μπρος και μια πίσω) και από μια Τ8 ομοίως. Μην ξεχνάς πως οι δίσκοι δεν θέλουν πολύ φως (και δυστυχώς το έχω διαπιστώσει the hard way)...

Kαι σιγά σιγά το άναμα των φωτών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις

@klaz : Φίλε klaz , σίγουρα αυτο θα κανω. Ηδη μαζευω τον εξοπλισμό και σίγουρα όλα θα είναι στη θέση τους πριν βάλω δίσκους.

@istellas : Γιάννη καλή η ιδεα σου και η αλήθεια ειναι ότι το ειχα σκεφτεί. Απλά έχω ήδη απο το προηγούμενο setup 2 ballast για Τ5 (το ένα dimmable) και έλεγα να τα χρησιμοποιήσω. Αν και το να παρω μετ/στη και starter για Τ8 δεν είναι και μεγάλο έξοδο. Σιγουρα θα έχω σύστημα ανατολής-δύσης (ήδη εχω παραγγείλει τον controller).

Αρα ή θα κάνω αυτό που προτείνει ο Γιάννης ή θα πάω στην τελευταια ιδεα που αναφέρω με 2 Τ5 των 54W και 2 Τ5 μικρότερες των 39W.

Η φίλτρανση είναι αρκετή ? Να θυμίσω ότι για το fluval 304 η εταιρεία δίνει 1000lt/h ενω για το rena fisltar xp3 δίνει 1350lt/h (οι τιμές αυτές φαντάζομαι είναι χωρίς τα υλικά). To fluval είναι 5 χρονων(με καινουρια προπελα-δουλευει άψογα ), το rena 1 ετους. Μηπως πρεπει να παω σε κάτι πιο δυνατό?

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στον κοσμο των Δισκων,και να εισαι σιγουρος οτι η συμπεριφορα τους θα σε μαγευσει. :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ξερεις το εξης:

Δισκοι και full-planted ενυδρειο δεν κολλανε!Δυστυχως οι απαιτησεις των δισκων δεν βοηθουν στην διατηρηση "περιεργων" φυτων, οποτε πρεπει να διαλεξεις που θα δωσεις περισσοτερη βαση!!!

Καλη αρχη......

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ξερεις το εξης:

Δισκοι και full-planted ενυδρειο δεν κολλανε!Δυστυχως οι απαιτησεις των δισκων δεν βοηθουν στην διατηρηση "περιεργων" φυτων, οποτε πρεπει να διαλεξεις που θα δωσεις περισσοτερη βαση!!!

Καλη αρχη......

Δεν έχω σκοπό να φτιάξω full-planted ενυδρείο , ουτε να βαλω περίεργα φυτά.

Σίγουρα θα δωσω μεγαλο βαρος της "διακόσμησης" στις ρίζες και στα ξύλα. Αλλά θα ήθελα να εχω κάποια φυτά και σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου (μπρόστά,μέση,πίσω) οχι βεβαια με τη λογική του full planted.

Τα φυτά θα είναι όσο δυνατό πιο κοντά σε βιότοπο Αμαζονίου (Εχινόδοροι κλπ) χωρίς να αποκλείω και τις εξαιρέσεις.

Δεν ρωτάω για το φως λοιπον επειδή σκέφτομαι να βαλω δύσκολα και απαιτητητικά φυτά , αλλά επειδή εχω την εντύπωση ότι 2Χ54=108W(με παρεμβολή και της κόντρας πάχους 8ή10mm η οποία κόβει πολύ φως) ίσως να μην ειναι αρκετό στα 400 lt για οποιοδήποτε φυτό (νομίζω οτι το φως ειναι λιγότερο ή ίσο με 0.3W/lit) και θα ήθελα να το αυξήσω λιγάκι.

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

καλα αλλα ας μην ειμαστε και απολυτοι με τον ''θρυλικο ''κανονα βατ/λιτρο...

σε τετοια ενυδρεια,και σε μεγσλυτερα ,ολα ειναι σχετικα,και μαλιστα το αντιθετο γινεται σε μικρα ενυδρεια στα οποια ισως το βατ/λιτρο..να ,μην ειναι αρκετο.....!!!

(για δισκοφυτα παντως ριξε καμμια ματια στην ιστοσελιδα μας παρακατω..,εχουμε τρελλη-τρελλη ποικιλια,οπως και σπανιες νυμφαιες κλπ.....)

Link to comment
Share on other sites

@klaz : Πράγματι εντυπωσιακή ποικιλία σε φυτά. Δηλαδή στέλνεις και Αθήνα, οταν ειναι η ώρα να σε ενοχλήσω?

Παράλληλα με τα παραπανω κάνω έρευνα για σύστημα co2. Φιάλη απ'οτι έχω καταλάβει η καλύτερη λύση ειναι να πάρω απο Πρόνοια ή revival (νομίζω 4lt θα ειναι οκ, να χωράει και στο επιπλο). Για τα υπόλοιπα σκεφτομαι να κανω μια παραγγελία στο aquaristic.net (εκτός αν μου προτείνετε καλύτερες λύσεις-ελπίζω).

Εχουμε και λεμε :

CO2 Pressure reducer with 2 Manometer + dosage valve

post-496-1177175214_thumb.jpg -Αυτό θα ταιριάζει με τη φιαλη που θα πάρω απο εδώ ή θα χρειαστεί αντάπτορες.??

Magnetic valve 220 V for CO2

post-496-1177175227_thumb.jpg

CO2 check valve brass

post-496-1177175253_thumb.jpg

Aqua Light pH/CO2-Controller - SONDERPREIS

post-496-1177175268_thumb.jpg -Αυτο ειναι πολύ οικονομικό , ας ελπίσουμε ότι δεν θα ειναι για πέταμα.

Επισης θα πάρω ένα bubble counter , δεν εχει και σοβαρή ποικιλία ενα δυο εχει.

Τέλος θέλω και μια συσκευή αναμιξης του co2 sto νερό. Εδώ θα ήθελα αν υπάρχει κάποια πρόταση.

Πως τα βλέπετε τα παραπάνω?

Χρειάζομαι κάτι ακόμα?

Μηπως κατι απο αυτα που αναφερω ειναι περιτό, η θα μπορουσα να το βρω εδω σε καλύτερη τιμή?

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

τα φυτα μας μπορεις να τα παραγγειλεις και στην αθηνα στο φιλο,συνεργατη μας και αψογο επαγγελματια Μανωλη..!!!

ΥΔΑΤΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

(PascM)

Πάρνηθος 116 - Πάρνηθος 121

Αχαρνές

τηλ. 210-2447522, 210-2462695

οσο για τα υπολοιπα εγω μπορω να σου προμηθευσω τον κοντρολλερ πεχα ακριβως στην ιδια τιμη με το ακουαριστικ...!!!! και ΜΕ ΔΩΡΟ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ....!!!!!!!!πως σου φαινεται φιλε μου....???

στο team azores....ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα μας μπορεις να τα παραγγειλεις και στην αθηνα στο φιλο,συνεργατη μας και αψογο επαγγελματια Μανωλη..!!!

ΥΔΑΤΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

(PascM)

Πάρνηθος 116 - Πάρνηθος 121

Αχαρνές

τηλ. 210-2447522, 210-2462695

οσο για τα υπολοιπα εγω μπορω να σου προμηθευσω τον κοντρολλερ πεχα ακριβως στην ιδια τιμη με το ακουαριστικ...!!!! και ΜΕ ΔΩΡΟ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ....!!!!!!!!πως σου φαινεται φιλε μου....???

στο team azores....ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.!!!!

Και να σκεφτεις ότι μένω μενίδι και δεν έχω παει ουτε μια φορα απο εκει. Θα περάσω οπωσδήποτε να τον γνωρίσω.

Οσον αφορα τον phController αν τον εχεις και εσυ στην ιδια τιμή σιγα μη τα δώσω στον Αγγλο. Σου στέλνω πμ για λεπτομέρειες.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα καμια παρατήρηση κανεις άλλος???

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω λοιπον καινούριο ενυδρείο. Σίγουρα με δίσκους αυτή τη φορά . Αλλά το θελω και φυτεμένο.

Ο εξοπλισμος που ήδη εχω στην κατοχή μου είναι ο εξης:

Ενυδρειο 1,33Χ55Χ55. Περίπου 400lt.

Εξωτερικό Φίλτρο Fluval 304

Εξωτερικό Φϊλτρο Rena Filstar Xp3

Θερμοστάτης 300W

Εχω παραγγείλει ΑΟ από ro-man και ελπίζω να την παρω μεσα σ'αυτην την εβδομάδα.

και αγόρασα και ενα βαρελι 200lt για να προετοιμάζω το νερό.

Επίσης εχω αποφασίσει να παρω και ολοκληρωμενο σύστημα co2 (φιάλη,ph controller κλπ).

Και κάποια στιγμη θα μπει και μια uv και τελος παντως οτιδηποτε χρειαστεί για να παει καλα το ενυδρείο.

Δεν εχω αποφασισει σχετικά με το φωτισμό του ενυδρείου και εδω θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.

Το ενυδρείο έχει θέσεις κλειστες για λάμπες πανω απο την μπροστινη και την πίσω κόντρα. Η κάθε μια θεση μπορει ανετα να φιλοξενήσει μεχρι δύο λάμπες Τ5. Πόσες λάμπες να βαλω ?

Να θυμισω οτι οι λάμπες ειναι ουσιαστικα μεσα σε γυαλινο κουτι το οποίο κόβει αρκετό φως.

Εχω σκεφτεί τα εξης πιθανα σενάρια :

α. Δύο Τ5 μια μπρος και μια πίσω (108W) - πιστευω οτι ειναι λίγο για φυτά

β. Τέσσερις Τ5 δυο εμπρος και δυο πίσω (216W) - αυτο ειναι πολύ για δίσκους

γ. Τρεις Τ5 δυό πισω και μια εμπρός ή το αντίστροφο (162W) - ???

δ. Δυο Τ5 (54w+38W) εμπρός και δυο T5 (54W+38W) πίσω. Οι Τ5 38W ειναι όμως 85cm. - ???

Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας σχετικά με το φωτισμό αλλά και οποιαδήποτε άλλη επισήμανση σχετικά με το εξοπλισμό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το σύστημα Co2 που ετοιμάζω ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Τα μανόμετρα-ρυθμιστή πίεσης και με την ηλεκτροβάνα πως τα συνδέεις μεταξύ τους. Με σωληνάκι Co2 ή πρέπει να συνδεθούν κατευθείαν τον ένα με το άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Για το σύστημα Co2 που ετοιμάζω ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Τα μανόμετρα-ρυθμιστή πίεσης και με την ηλεκτροβάνα πως τα συνδέεις μεταξύ τους. Με σωληνάκι Co2 ή πρέπει να συνδεθούν κατευθείαν τον ένα με το άλλο ?

ΓΕΙΑ και απο εμενα

συνδεονται απευθειας το ενα πανω στο αλλο και η βανα παιρνει ρευμα πανω απο τον κοντρολερ.

νομιζω οτι η καλυτερη διαχυση θα ειναι αν βαλεις το διοξειδιο να μπαινει στο σωληνα σε μια απο τις εισαγωγες καποιου φιλτρου σου.

απλα μια τρυπα στο σωληνα .

χρησιμοποιησα ενα εξαρτηματακι απο αυτοματο ποτισμα που ειναι καρφωτο ακι απο την αλλη πλευρα παιρναι ακριβως το σωληνακι.

ουτε σκαλες αυτε διαχυτηρες και θορυβο καθολου, οταν δε ανοιγει η βαλβιδα το πεχα ακουει αμμεσως .

φροντισε καλα το νερο τους και αφου κανεις τοσο σοβαρη προσπαθεια παρε λαμπα απο τωρα ωστε να κανεις και πο ευκολα εξαρχης την συνδεσμολογια της.

τελος μην ξεχνας στονερο της οσμωσης να προσθετεις ηλεκτρολυτες.

αυτα απο την δικη μου εμπειρια και καλη συνεχεια.

τελευταιο tip ¨

διαλεγε δισκους μολις τους παραλαβει το καταστημα και ασε τους εκει οσο νομιζεις.

ετσι θα διαλεγεις τους ομορφοτερους και μετα ασε τους εκει για καραντινα.

παθαινουμε και μαθαινουμε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ και απο εμενα

συνδεονται απευθειας το ενα πανω στο αλλο και η βανα παιρνει ρευμα πανω απο τον κοντρολερ.

νομιζω οτι η καλυτερη διαχυση θα ειναι αν βαλεις το διοξειδιο να μπαινει στο σωληνα σε μια απο τις εισαγωγες καποιου φιλτρου σου.

απλα μια τρυπα στο σωληνα .

χρησιμοποιησα ενα εξαρτηματακι απο αυτοματο ποτισμα που ειναι καρφωτο ακι απο την αλλη πλευρα παιρναι ακριβως το σωληνακι.

ουτε σκαλες αυτε διαχυτηρες και θορυβο καθολου, οταν δε ανοιγει η βαλβιδα το πεχα ακουει αμμεσως .

φροντισε καλα το νερο τους και αφου κανεις τοσο σοβαρη προσπαθεια παρε λαμπα απο τωρα ωστε να κανεις και πο ευκολα εξαρχης την συνδεσμολογια της.

τελος μην ξεχνας στονερο της οσμωσης να προσθετεις ηλεκτρολυτες.

αυτα απο την δικη μου εμπειρια και καλη συνεχεια.

τελευταιο tip ¨

διαλεγε δισκους μολις τους παραλαβει το καταστημα και ασε τους εκει οσο νομιζεις.

ετσι θα διαλεγεις τους ομορφοτερους και μετα ασε τους εκει για καραντινα.

παθαινουμε και μαθαινουμε.

:buttrock:

Να σαι καλά φιλε μου για τις πληροφορίες. Πραγματικά πολύ χρήσιμες. :thumbup:

Το νερό της όσμωσης έλεγα να το αναμιγνύω σε ποσοστό 70%(ΑΟ) με 30% νερό βρύσης. Σε αυτό να προσθέτω και ηλεκτρολύτες ?

Για τη διάχυση αρχικά αυτό που λες θα κάνω και θα δω πως θα παει .

Για λάμπα UV μιλάς έτσι? Μια που το αναφέρεις για 400λτ τι προτείνεις?

Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φιλε μου για τις πληροφορίες. Πραγματικά πολύ χρήσιμες. :thumbup:

Το νερό της όσμωσης έλεγα να το αναμιγνύω σε ποσοστό 70%(ΑΟ) με 30% νερό βρύσης. Σε αυτό να προσθέτω και ηλεκτρολύτες ?

ναι στο οσμωσης απαραιτητα ηλεκτρολυτες

Για τη διάχυση αρχικά αυτό που λες θα κάνω και θα δω πως θα παει .

Για λάμπα UV μιλάς έτσι? Μια που το αναφέρεις για 400λτ τι προτείνεις?

μια καταλληλη για 400 λιτρα .

προσωπικα vecton

Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο ερωτησούλες ακόμα :

Επειδή ακόμα δε μου έχει έρθει η ΑΟ απο ro-man.gr , πειράζει να ξεκινήσω το στρώσιμο του ενυδρείου , χρησιμοποιωντας νερό απο τη βρύση και όταν τελικά στρώσει (ελπίζω μέχρι τότε να εχει έρθει και η ΑΟ), να αλλάξω το νερό με αυτό της ΑΟ.

Μπορώ κατα τη διάρκεια του στρωσίματος να βάζω σιγά σιγά φυτά (αν τυχει αυτη την περίοδο και βρω κατι που μου αρέσει να μη το χάσω).

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στο να στρώσεις το ενυδρείο σου με νερό βρύσης ίσα ίσα αυτό έκανα και γω το γέμισα με νερό βρύσης και μετά μία γενναία αλλαγή 70% έτσι έχεις περίπου και την αναλογία που ανέφερες ποιό πάνω όσο για τα φυτά επίσης κανένα πρόβλημα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8057

καλή αρχή και πάνω από όλα καλή υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σιγά σιγά πλησιάζει ο καιρός που θα πρεπει να διαλέξω τους δίσκους που θα βαλω στο ενυδρείο μου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Πως επιλέγει κανεις δίσκους. ??

Σκέφτομαι να παρω μικρούς σχετικά γύρω στα 8cm. Μπορει να καταλάβει κανεις σε έναν τόσο μικρό δίσκο τα χρώματά του. ? Οσον αφορά το σχήμα του - πτερύγιά του είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ??

Βλέπω διάφορα ονόματα πχ. RED MARLBORO, BRILLIANT TURQUOISE,PIGEON BLOOD , SNAKE SKIN ... κλπ.

Ομως ενα search στο google φερνει συνήθως ποικίλες φωτογραφίες δίσκων.

Επίσης παίζει ρόλο στην ποιότητα του δίσκου , η προεύλευση του. Δηλαδή εαν ειναι από εκτροφέα απο Γερμανία ή απο Μαλαισία.

Παρακαλώ τα φώτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σιγά σιγά πλησιάζει ο καιρός που θα πρεπει να διαλέξω τους δίσκους που θα βαλω στο ενυδρείο μου μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Πως επιλέγει κανεις δίσκους. ??

Σκέφτομαι να παρω μικρούς σχετικά γύρω στα 8cm. Μπορει να καταλάβει κανεις σε έναν τόσο μικρό δίσκο τα χρώματά του. ? Οσον αφορά το σχήμα του - πτερύγιά του είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ??

Βλέπω διάφορα ονόματα πχ. RED MARLBORO, BRILLIANT TURQUOISE,PIGEON BLOOD , SNAKE SKIN ... κλπ.

Ομως ενα search στο google φερνει συνήθως ποικίλες φωτογραφίες δίσκων.

Επίσης παίζει ρόλο στην ποιότητα του δίσκου , η προεύλευση του. Δηλαδή εαν ειναι από εκτροφέα απο Γερμανία ή απο Μαλαισία.

Παρακαλώ τα φώτα σας :)

διαλεγεις ψαρια δραστηρια που δειχνουν καλη υγεια ανοικτα πτερυγια καλα χρωματα κινητικοτητα κλπ

εμενα ο "γιατρος" ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΡΙΧΝΟΝΤΑς ΛΙΓΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑς ΠΟΙΟ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΟ ΘΑΡΑΛΕΑ ΝΑ ΦΑΕΙ

οταν μεγαλωσουν σιγουρα αλλαζουν καπως τα χρωματα καθως μεγαλωνει και η επιφανεια τους.

υπαρχουν καλοι δισκοι και απο Μαλαισια αλλα ειναι κοινα αποδεκτο οτι απο τον γερμανο stendker εχουμε εξαιρετικα ψαρια.

κυνηγα νεες παραλαβες για να δεις ωραια ψαρια

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενώ λοιπον το στρώσιμο συνεχίζεται , (περιμένω να μηδενίσουν και τα νιτρώδη)

εχθές βρηκα χρόνο τοποθέτησα τα ξύλα και δυο τρια φυτάκια που πήρα στο ενυδρείο , για να παρει αυτο την αρχική του μορφή.

post-496-1180375867_thumb.jpg

post-496-1180377109_thumb.jpg post-496-1180377142_thumb.jpg

Απο πλευράς εξοπλισμού ειμαι στα εξης:

  • ΑΟ RO-Man 285 lt/h με DI
  • Eheim 2217 με σφουγγάρια , 1 lt sera biopur forte, 2.5 lt subtrat pro
  • Rena filstar XP3 εμ σφουγγάρια , 1 lt sera biopur forte , 2.5 lt subtrat pro
  • Φωτισμό, 2 Sylvania Gro-Lux 2X54W σε DIY σύστημα ανατολής δύσης , 1 Sylvania Aquastar 54W, 2 Cold Cathode για moonlight εφε.
  • Co2 φιάλη 4 λτ με Aqualight ph Controller και RedSea Co2 Reactor.
  • UV De Bary 15W.

Φυσικά θα προστεθουν και άλλα φυτά , όχι πάρα πολλά πάντως σιγουρα στις πισω γωνιες για να κρυφτεί ο εξοπλισμός. Παντως αυτη την εποχή δε βρίσκω φυτα πουθενά.

Αυτα προς το παρον , εαν υπάρχει κανενα σχόλιο καλοδεχούμενο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με το Co2.

ΤΟ ενυδρείο έχει στρώσει πια. Εκανα σχεδον ολική αλλαγή νερού με νερό από ΑΟ και βρύσης σε αναλογία 70%-30%.

Οι τιμές που μέτρησα την άλλη μέρα ήταν.

GH : 6 KH: 4 και Ph :7,07.

Συνέδεσα λοιπόν και τη φιάλη του Co2 με σκοπό να πάω το Ph γύρω στο 6,5.

Να θυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 400 λτ.

Εδωσα περίπου 1 φυσ/δευτερόλεπτο. Η διάχυση γινεται απο εναν Red Sea Co2 Reaktor 500. Τίποτα .... Το ph ελάχιστα μετακινήθηκε προς τα κάτω . Μέχρι το 7 πήγε. Μετά εβαλα το σωληνάκι του Co2 στην είσοδο του 2217. Κατέβηκε λίγο ακόμα μέχρι 6,97. Τι λέτε να φταίει??

1. Η μία φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο είναι λίγο?

2. Ο τρόπος που προσπαθώ να κάνω διάχυση είναι ανεπαρκής?

Μήπως κάτι άλλο ??

Εν τω μεταξύ και μέχρι να τακτοποιήσω το πρόβλημα, μπορώ να βάλω ψαράκια? Οχι βέβαια τους δίσκους αλλά κάποιους καρδινάλιους ή κανένα cory για να διατηρηθεί η βιολογία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με το Co2.

ΤΟ ενυδρείο έχει στρώσει πια. Εκανα σχεδον ολική αλλαγή νερού με νερό από ΑΟ και βρύσης σε αναλογία 70%-30%.

Οι τιμές που μέτρησα την άλλη μέρα ήταν.

GH : 6 KH: 4 και Ph :7,07.

Συνέδεσα λοιπόν και τη φιάλη του Co2 με σκοπό να πάω το Ph γύρω στο 6,5.

Να θυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 400 λτ.

Εδωσα περίπου 1 φυσ/δευτερόλεπτο. Η διάχυση γινεται απο εναν Red Sea Co2 Reaktor 500. Τίποτα .... Το ph ελάχιστα μετακινήθηκε προς τα κάτω . Μέχρι το 7 πήγε. Μετά εβαλα το σωληνάκι του Co2 στην είσοδο του 2217. Κατέβηκε λίγο ακόμα μέχρι 6,97. Τι λέτε να φταίει??

1. Η μία φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο είναι λίγο?

2. Ο τρόπος που προσπαθώ να κάνω διάχυση είναι ανεπαρκής?

Μήπως κάτι άλλο ??

Εν τω μεταξύ και μέχρι να τακτοποιήσω το πρόβλημα, μπορώ να βάλω ψαράκια? Οχι βέβαια τους δίσκους αλλά κάποιους καρδινάλιους ή κανένα cory για να διατηρηθεί η βιολογία?

Ευχαριστώ.

πως μετρας το ph?

Link to comment
Share on other sites

Red Sea Co2 Reaktor 500 το γνωρίζω μόνο εξ όψης δεν το χρησιμοποίησα αλλά σίγουρα θα έχει καλλίτερα αποτελέσματα από το να βάλεις το σωληνάκι στην είσοδο του φίλτρου. προσωπικά θεωρό καλλίτερη την σκάλα διάχυσης.

Πόσο περίμενες και διαπίστωσες ότι δεν κατέβηκε το ph μήπως σύνδεσες λάθος τίποτα τον ρεακτρορ. Μπας και ξεχάστηκες και έχεις μέσα αεραντλία, η μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Θεωρητικά με το Kh που έχεις θα έπρεπε να είχες ένα Ph μεταξύ 6,6 - 6,8 ανάλογα με το πόσο CO2 έχεις στο ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

πως μετρας το ph?

Με τον Αqualight Ph Controller.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...