Jump to content

Δισκο-απορίες


dyiannis

Recommended Posts

Red Sea Co2 Reaktor 500 το γνωρίζω μόνο εξ όψης δεν το χρησιμοποίησα αλλά σίγουρα θα έχει καλλίτερα αποτελέσματα από το να βάλεις το σωληνάκι στην είσοδο του φίλτρου. προσωπικά θεωρό καλλίτερη την σκάλα διάχυσης.

Πόσο περίμενες και διαπίστωσες ότι δεν κατέβηκε το ph μήπως σύνδεσες λάθος τίποτα τον ρεακτρορ. Μπας και ξεχάστηκες και έχεις μέσα αεραντλία, η μεγάλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Θεωρητικά με το Kh που έχεις θα έπρεπε να είχες ένα Ph μεταξύ 6,6 - 6,8 ανάλογα με το πόσο CO2 έχεις στο ενυδρείο σου

Για τις διάφορες σκάλες διάβαζα στο forum ότι δεν κάνουν δουλειά σε μεγάλο ενυδρείο και για αυτό δοκίμασα reactor.

Περίμενα κάποιες ώρες (3-4 ίσως) χωρις μεταβολή. Αεραντλία δεν έχω , για την ανατάραξη το σκέφτηκα και εγώ - έχω spray bars στις εξόδους των φίλτρων - τα οποία τα έβαλα πιο χαμηλά ώστε να μην ανακατεύουν την επιφάνεια. ΄

Συνηθως η πτώση του Ph γίνεται άμεσα με την προσθήκη co2?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε παραπάνω CO2. Για τα 400 λτ η μία φυσσαλίδα πιστεύω είναι μικρή ποσότητα...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε παραπάνω CO2. Για τα 400 λτ η μία φυσσαλίδα πιστεύω είναι μικρή ποσότητα...

Θα το δοκιμάσω σήμερα.

Ειμαι και τσιγγούνης βλέπεις :thumbdown:

Ευχαριστώ Γιάννη

Link to comment
Share on other sites

Με τον Αqualight Ph Controller.

τοτε κατι δεν μας λες σωστα

αν εχεις controller του ζητας μια τιμη και δινει co2 μεχρι να στη φερει, δεν χρειαζεται να μετρας φυσαλιδες ανα χρονο, εκτος αν δεν εχεις ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα αλλα τοτε γιατι να εχεις controller και οχι απλα ενα ph meter?

τι δεν ειδε ο Γιαπωνεζος???? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

τοτε κατι δεν μας λες σωστα

αν εχεις controller του ζητας μια τιμη και δινει co2 μεχρι να στη φερει, δεν χρειαζεται να μετρας φυσαλιδες ανα χρονο, εκτος αν δεν εχεις ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα αλλα τοτε γιατι να εχεις controller και οχι απλα ενα ph meter?

τι δεν ειδε ο Γιαπωνεζος???? :thumbdown:

Ετσι έκανα. Ειπα στον Controller να δίνει Co2 μέχρι το Ph να παει 6,5. Ο controller άνοιξε λοιπον την βαλβίδα και άρχισε να δίνει Co2.

Τις φυσαλίδες με ενδιαφέρει να τις μετράω διότι ο reaktor εχει δυνατότητα να διαχέει μέχρι 3 το δευτερόλεπτο (έτσι λέει τουλάχιστο το manual).

Αλλά όμως το ph δεν πέφτει και ο controller δίνει συνέχεια Co2.

- Ελπίζω τωρα που θα γυρίσω σπίτι να δω ότι τελικά έπεσε το Ph και ότι απλά ήθελε περισσότερο Co2 για να γίνει γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι με την βοηθεια της μικρομετρικης καλο ειναι να ειμαστε καπου στις 90 φυσαλλιδες ανα λεπτο,ακομη και με την χρηση ηλεκτρομαγνητικης και πεχα κοντρολλερ...αυτος ετσι κι αλλιω;ς απλα σταματαει η δινει παροχη.....

την ποσοτητα οπμως ,την κανονιζουμε εμεις μηχανικα με τη βοηθεια του μετρητη φυσαλλιδων και της μικρομετρικης βαλβιδας.......

Link to comment
Share on other sites

Για τις διάφορες σκάλες διάβαζα στο forum ότι δεν κάνουν δουλειά σε μεγάλο ενυδρείο και για αυτό δοκίμασα reactor.

Περίμενα κάποιες ώρες (3-4 ίσως) χωρις μεταβολή. Αεραντλία δεν έχω , για την ανατάραξη το σκέφτηκα και εγώ - έχω spray bars στις εξόδους των φίλτρων - τα οποία τα έβαλα πιο χαμηλά ώστε να μην ανακατεύουν την επιφάνεια. ΄

Συνηθως η πτώση του Ph γίνεται άμεσα με την προσθήκη co2?

3-4 ώρες δεν είναι τίποτα περίμενε κανένα 24αωρο.

CO2 και spray bars δεν είναι ο καλλίτερος συνδυασμός

Όσο για της σκάλες δες εδώ εγώ έχω μια μικρή σκάλα, η διάχυση είναι τέλια και την έχω ρυθμισμένη 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο. Παρόλο τα αρκετά φυτά που έχω το kh είναι 3 και το Ph 6,60 θεωρητικά έχω δηλαδή γύρο στα 20mg/lit. Co2 (το ενυδρείο είναι 300lit. περίπου καθαρά). Παίζει μεγάλο ρόλο η σωστή διάχυση από το σωστό εξάρτημα. Αναρτιέμαι εάν εγώ με τόσα φυτά χρειάζομαι 1 φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο εσύ χωρίς φυτά θα χρειαζόσουν πολύ λιγότερο. Κάπου κάτι φταίει. Για αυτό σε ξανά λέω άσε πρώτα 24 ώρες να περάσουν και μετά μέτρα το νερό.

Παρατήρησα γενικά γίνετε μεγάλη σπατάλη CO2 στα ενυδρεία και αναρωτιέμαι την να φταίει!!!

post-2663-1181045449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το Co2 λυθηκε.

Γυρνώντας εχθές στο σπίτι απο τη δουλειά , με χαρά μου ειδα τον controller να λέει 6,62 (τελικα τον ειχα ρυθμισει στο 6,60) μόλις πηγε το Ph 6,64 ανοιξε η βαλβίδα και αρχισε να δινει co2 μέχρι που έπεσε στο 6,56 οπου και έκλεισε.

Επίσης διάβασα και στο manual που έλεγε ότι ρυθμίζουμε τη βαλβίδα να δίνει 1 φυσ/sec για κάθε 250lt. Οπότε όπως σωστα ειπε ο Klaz πιο πανω χρειαζόταν 1,5 φυσ. /sec.

Ολα φαινονται οκ , τωρα ειδα και στην πράξη πόσο μεγάλη ευκολία είναι η ύπαρξη συστήματος Co2.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα φιλε μου...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το Co2 λυθηκε.

Γυρνώντας εχθές στο σπίτι απο τη δουλειά , με χαρά μου ειδα τον controller να λέει 6,62 (τελικα τον ειχα ρυθμισει στο 6,60) μόλις πηγε το Ph 6,64 ανοιξε η βαλβίδα και αρχισε να δινει co2 μέχρι που έπεσε στο 6,56 οπου και έκλεισε.

Επίσης διάβασα και στο manual που έλεγε ότι ρυθμίζουμε τη βαλβίδα να δίνει 1 φυσ/sec για κάθε 250lt. Οπότε όπως σωστα ειπε ο Klaz πιο πανω χρειαζόταν 1,5 φυσ. /sec.

Ολα φαινονται οκ , τωρα ειδα και στην πράξη πόσο μεγάλη ευκολία είναι η ύπαρξη συστήματος Co2.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

να σου πω και την εμπειρια μου

αρχικα χρησιμοποιουσα σκαλα αλλα μετα περασα το διοξειδιο στην εισαγγωγη του φιλτρου μου με εντυπωσιακα αποτελεσματα ως προς τη διαχυση και την οικονομια του αεριου.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω και την εμπειρια μου

αρχικα χρησιμοποιουσα σκαλα αλλα μετα περασα το διοξειδιο στην εισαγγωγη του φιλτρου μου με εντυπωσιακα αποτελεσματα ως προς τη διαχυση και την οικονομια του αεριου.

Στις προσπάθειες μου αυτες τις ημέρες το δοκίμασα και εγώ να το βάλω στην είσοδο του 2217. Σίγουρα το φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από τον reactor της red sea (από τον οποίο βλέπω συχνά να διαφεύγουν μικρές φυσαλίδες), αλλά ειχα την εντύπωση ότι το φίλτρο μετά από κάποια ώρα άρχισε να κάνει ενα περίεργο θόρυβο - σαν γουργουρητο . Ισως να ήταν και ιδεά μου.

Εσύ δεν έχεις προσέξει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Στις προσπάθειες μου αυτες τις ημέρες το δοκίμασα και εγώ να το βάλω στην είσοδο του 2217. Σίγουρα το φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από τον reactor της red sea (από τον οποίο βλέπω συχνά να διαφεύγουν μικρές φυσαλίδες), αλλά ειχα την εντύπωση ότι το φίλτρο μετά από κάποια ώρα άρχισε να κάνει ενα περίεργο θόρυβο - σαν γουργουρητο . Ισως να ήταν και ιδεά μου.

Εσύ δεν έχεις προσέξει κάτι τέτοιο?

μονο αν ανοιξω το ντουλαπι και σε απολυτη ησυχια θα ακουσω το διοξειδιο που περνα μεσα απο το φιλτρο.

με αλλα λογια οχι τιποτα δεν ακουγεται παρα μονο το τακ της βαλβιδας. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Στις προσπάθειες μου αυτες τις ημέρες το δοκίμασα και εγώ να το βάλω στην είσοδο του 2217. Σίγουρα το φίλτρο κάνει καλύτερη δουλειά από τον reactor της red sea (από τον οποίο βλέπω συχνά να διαφεύγουν μικρές φυσαλίδες), αλλά ειχα την εντύπωση ότι το φίλτρο μετά από κάποια ώρα άρχισε να κάνει ενα περίεργο θόρυβο - σαν γουργουρητο . Ισως να ήταν και ιδεά μου.

Εσύ δεν έχεις προσέξει κάτι τέτοιο?

Καλο ειναι να αποφευγεται η διαχυση του CO2 μεσω του φιλτρου καθως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δημιουργηθει προβλημα στη φτερωτη λογω της παρουσιας αδιαλυτου αεριου :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μη μείνει το θέμα ατελείωτο, λοιπόν να σας πω οτι μετά από 3 μήνες σχεδόν από το στήσιμο του ενυδρείου προχθές έβαλα τελικα και τους πολυπόθητους δίκους.

Στο ενυδρείο υπήρχαν ήδη 20 cardinals, 2 ramirezi, 1 sae, 6 corydoras sterbai.

Μπήκαν 5 μικροί δίσκοι 8-10 περίπου εκατοστά ο καθένας.

Cobalt blue, red dragon, pearl ....... Δεν θυμάμαι καλά τα ονόματά τους θα τα βρω και θα σας τα πω.

Σημασία εχει ότι ειναι πανέμορφοι και φαινονται υγιέστατοι.

Τους έκανα καμια ώρα προσαρμογή με σωληνάκι να σταζει σιγά σιγά σταγόνες νερό απο το ενυδρείο μου σε ένα λεκανακι που τους είχα και τους έβαλα στο ενυδρείο με σβηστά φώτα.

Λιγο αργότερα τους είδα να τσιμπάνε τα φυτά μου και τους τάισα. Με μεγάλη μου έκπλξηξη είδα και τους 5 να τρώνε και μάλιστα με όρεξη. Δεν το περίμενα και ειλικρινα το χαρηκα πολύ.

Συμπεράσματα που έβγαλα

1) Η ΑΟ και τη φιάλη Co2 με ph controller είναι εντελώς απαραίτητα. Εχοντας αυτα τα δύο προετοιμασία αλλά και η διατήρηση των παραμέτρων του νερού στις εμιθυμητές τιμές είναι παιχνιδάκι. Μάλιστα πήρα πρόσφατα και το φθηνο TDS meter που φέρνει η ro-man (23 περίπου €) και φτιάνω το νεράκι μου πάντα το ίδιο.

2) Σκοτώθηκα στην αρχή του στησίματος τοου ενυδρείου να βάλω φυτά , γρασίδια να δω τι θα κάνω με το φωτισμό κλπ κλπ. Ειλικρινα σας μιλάω με το που μπήκαν οι δίσκοι στο ενυδρείο τα φυτα λες και εξαφανίστηκαν. Ειναι τόσο όμορφα αυτά τα ψάρια που ουτε που τα βλέπω τα φυτά. 'Ευτυχώς' στη διάρκεια του καλοκαιριού λόγω των θερμοκρασιών έχασα μερικά απο τα φυτά και τωρα μου έχουν μεινει λίγα και καλά. Επίσης πρόσθεσα μερικά ακόμα ξύλα και κλαδιά.

Επιφυλάσσομαι για τις φωτογραφίες.

Και μια ερωτησούλα.

Πηρα για να ταϊζω D-50 plus της Tropical, D-allio plus. Προτείνετε και κάτι άλλο έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτησούλα.

Πηρα για να ταϊζω D-50 plus της Tropical, D-allio plus. Προτείνετε και κάτι άλλο έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία?

Άντε !!!! Καλή αρχή!!!!

Από ότι φαίνεται στο post σου είσαι μερακλής... άρα τίποτα καλύτερο από το να βρείς μια καλή συνταγή μοσχαροκαρδιάς ώστε να ετοιμάσεις μόνος το delicatesen τους!!!

http://www.simplydiscus.com/library/foods_...pes/index.shtml

βάζεις και λίγο μαστοριά στην μαγειρική και σε λίγο θα σε περιμένουν να τους ταϊσεις με το χέρι σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eγω τους ταιζω ολη τη σειρα της tropical.κορυφαιες τροφες.

και 1 φορα τις 2 εβδομ. κατεψυγμενη με σκορδοζουμο επανω.

αντε περιμενουμε φωτο..........

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Eγω τους ταιζω ολη τη σειρα της tropical.κορυφαιες τροφες.

και 1 φορα τις 2 εβδομ. κατεψυγμενη με σκορδοζουμο επανω.

:thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα για να ταϊζω D-50 plus της Tropical, D-allio plus. Προτείνετε και κάτι άλλο έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία?

Αρα αυτα που πήρα καλά έκανα και τα πήρα.

Για ζωντανή τροφή τι προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτα που πήρα καλά έκανα και τα πήρα.

Για ζωντανή τροφή τι προτείνετε ?

H D-allio plus είναι ότι πρέπει για μια δυο φορές την εβδομάδα, έχει σκόρδο μέσα και βοηθά το ανοσοποιητικό... βέβαια οι δικοί μου δεν τρελαίνονται με αυτήν (μάλλον έχουν καλομάθει).

Για ζωντανή τροφή μάλλον άσκοπη βαβούρα για ενήλικες δίσκους....

Κάποιοι χρησιμοποιούν και blood warms (αποξηραμένα ή κατεψυγμένα) εγώ πάντως τα αποφεύγω (λόγω ενδοπαράσιτων - εδώ οι γνώμες διίστανται)...

Link to comment
Share on other sites

H D-allio plus είναι ότι πρέπει για μια δυο φορές την εβδομάδα, έχει σκόρδο μέσα και βοηθά το ανοσοποιητικό... βέβαια οι δικοί μου δεν τρελαίνονται με αυτήν (μάλλον έχουν καλομάθει).

ναι και μενα με το ζορι την τρωνε. :thumbup:

ενω στις αλλες ορμανε με μανια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

την κατεψυγμένη τροφή , αυτή που ειναι σε κυβάκια, πως την ταϊζουμε στα ψάρια? Την ξεπαγώνουμε ή όχι, την κόβουμε σε κομματάκια , κάνουμε κατι άλλο ??

Δεν ήξερα και έβγαλα ενα κυβακι και το έριξα έτσι. Αυτο πηγε κατευθείαν στον πάτο και του την έπεσαν οι καρδινάλιοι, τα ramirezi, και τα corys και οι δισκοι δεν πηραν μυρωδια.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικοτερο ειναι να την ξεπαγωνεις,να την ξεπλενεις με λιγο καθαρο νερακι βαζοντας την σε ενα σουρωτηρι και μετα μαμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ηθελα να επισημανω για το co2 πως δεν παιζει μονο ρολο ο αριθμος των φυσαλιδων,αλλα σπουδαιο ρολο παιζει και ποσο χρονικο διαστημα θα μεινει η φυσαλιδα μεσα στο νερο.Συνεπως οσο μεγαλυτερη ειναι η σκάλα διάχυσης τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...