koala_

Bolivian Ram με τί άλλο;

20 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

μιας και χτές στην πίτα κάναμε μια μικρή συζήτηση με τον Παρασκευά κυρίως για το τι συγκάτοικους θα μπορούσα να βάλω με τα bolivian ram, χρειάζομαι και την δική σας άποψη.

Ψάχνω κάτι πιο μεγάλο που να κινείται στη μέση και ψηλά στο ενυδρείο και δεν θα ενοχλεί τα υπόλοιπα ζωντανά.

Το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα με διαστάσεις 120 x 40 x 50 cm και έχω ήδη:

4 x Bolivian Ram,

20 x Αρλεκίνους,

7 x Corydoras Panda,

2 x Ancistrus sp.

1x Οτόκυκλο

4 x zebra snail.

Τι λέτε για μελανοταινίες ή dwarf gourami;

Γιωργο, εγω θα ελεγα τιποτα αλλο. Αυξησε τους αρλεκινους.

Send from the heart of the Amazonas

Γιωργο, εγω θα ελεγα τιποτα αλλο. Αυξησε τους αρλεκινους.

Γεια σου Θοδωρή, σε ευχαριστώ για το intoduction χτες!

Είπα να δώσω λίγο χρώμα και κίνηση ψηλότερα στο ενυδρείο...

Ε ποσο ακομη ρε φιλε; χαχαχαχα εχεις 6 διαφορετικα ειδη ψαριων! Καμια φορα το κατι παραπανω μπορει να κανει ζημια.

Να ερχεσαι και στις συγκεντρωσεις να γνωριστουμε καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm

Καλησπέρα Γιώργο.

Σε συνέχεια της κουβεντουλας μας χτες θα ελεγα ή να πας σε μια ομάδα σκαλαρια πχ ή να αυξήσεις το κοπάδι των αρλεκινων.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία με πολλά είδη μέσα. Μου δημιουργούν μια αίσθηση αναστάτωσης (!). Βεβαια αυτό είναι υποκειμενικό.

Ακόμη εγώ θα χαριζα τα σαλιγκάρια και τον οτοκυκλο....

Δεν έχω άποψη για τις μελανοταινίες που μάλλον θέλουν κοπάδι και είναι σφεντόνες στρεσσαροντας τα υπόλοιπα, ούτε θα μου άρεσαν τα γκουραμακι για to set up που εχεις....

Προσωπική άποψη πάντα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
1 person likes this

Καλησπέρα Γιώργο.

Σε συνέχεια της κουβεντουλας μας χτες θα ελεγα ή να πας σε μια ομάδα σκαλαρια πχ ή να αυξήσεις το κοπάδι των αρλεκινων.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία με πολλά είδη μέσα. Μου δημιουργούν μια αίσθηση αναστάτωσης (!). Βεβαια αυτό είναι υποκειμενικό.

Ακόμη εγώ θα χαριζα τα σαλιγκάρια και τον οτοκυκλο....

Δεν έχω άποψη για τις μελανοταινίες που μάλλον θέλουν κοπάδι και είναι σφεντόνες στρεσσαροντας τα υπόλοιπα, ούτε θα μου άρεσαν τα γκουραμακι για to set up που εχεις....

Προσωπική άποψη πάντα.

Συμφωνω κι εγω σε ολα.... :)

2 people like this

Καλησπέρα Παρασκευά, έχω δει και στη παρουσίαση του Θοδωρή την αγάπη σου για τα σαλιγκάρια! :P

Εσείς συμφωνείτε αλλά πρέπει να "συμφωνήσω" και τη γυναίκα....

Και γω θα έλεγα να μην βάλεις κάτι άλλο.

Με βλέπω σε λίγο να ανοίγω άλλο θέμα για αναζήτηση γυναίκας!

Σας ευχαριστώ πάντως...

1 person likes this

Εγω που στην αρχη τα ακουγα για το 1ο ενυδρείο... μετα τα ακουγα για το 2ο ενυδρείο και αργότερα τα ακουγα για το 3ο ενυδρειο... αλλα δεν μασάω θα πηγαινω κόντρα στην τρομοκρατία... δεν θα περάσει ο παντοφλισμος!!! Ποτε θα ξυπνήσω μεσα στο ενυδρείο μονο δεν ξερω...

Με βλέπω σε λίγο να ανοίγω άλλο θέμα για αναζήτηση γυναίκας!

Σας ευχαριστώ πάντως...

Έλα ρε συ, αφού δεν θα αλλαξεις κάτι μέσα στο σπίτι. Τώρα τι περιέχει το ενυδρείο γιατί να ενοχλεί;;;

Έλα ρε συ, αφού δεν θα αλλαξεις κάτι μέσα στο σπίτι. Τώρα τι περιέχει το ενυδρείο γιατί να ενοχλεί;;;

Πλακα κανεις??? Πετρες αλλαζω ξυλο τρωωω!!!

Που να αλλαξω και ηπείρο!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles

Ομαδα σκαλαρια;;;;;;

Γιωργο, αστο οπως ειναι ρε φιλε. Αυξησε το κοπαδι των αρλεκινων να δεις κοπαδι.

1 person likes this

Μπορει η γυναικα του να ειναι.σαν την δικια μου που εχει "αποψη" απο το τι θα φανε τα ψαρια μεχρι ποτε πρεπει να κανω αλλαγη....

Μετα τον ζηταει ο .... το ανοιγμα θεματος αναζητησης γυναικας ή δεν τον ζηταει...

Για να δειτε οτι υπαρχουν και χειροτερα απο την "κοινη" παντοφλα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
1 person likes this

Εχω και εγω την ιδια ψαροσυνθεση με σενα σε μικροτερη ποσοτητα και επειδη μου αρεσει και μενα να βαζω διαφορα μεσα ειχα μια συζητηση στην πιτα και μου εβαλαν καποιες ιδεες για γαριδες μπαμπου ή αμανο(με ερωτηματικο) ή ενα ειδος καραβιδας

1 person likes this

Εχω και εγω την ιδια ψαροσυνθεση με σενα σε μικροτερη ποσοτητα και επειδη μου αρεσει και μενα να βαζω διαφορα μεσα ειχα μια συζητηση στην πιτα και μου εβαλαν καποιες ιδεες για γαριδες μπαμπου ή αμανο(με ερωτηματικο) ή ενα ειδος καραβιδας

Μην επιχειρησεις να βαλεις τιποτα απο αυτα..

Οι γαριδες ισως να γινουν τροφη και η καραβιδα ισως θηρευτης...

Μερικα υσηχα ψαρακια αν και νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλετε αλλα ειναι αυτο

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

που το βρισκετε αν ψαξετε...

και αυτο το κιλλφισ που απο οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν φτανει στην ελλαδα ευκολα...

http://www.seriouslyfish.com/species/jordanella-floridae/

Μην επιχειρησεις να βαλεις τιποτα απο αυτα..

Οι γαριδες ισως να γινουν τροφη και η καραβιδα ισως θηρευτης...

Μερικα υσηχα ψαρακια αν και νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλετε αλλα ειναι αυτο

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

που το βρισκετε αν ψαξετε...

και αυτο το κιλλφισ που απο οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν φτανει στην ελλαδα ευκολα...

http://www.seriouslyfish.com/species/jordanella-floridae/

Ενω το ξεκινας καλα, ερχεσαι και μου το χαλας! Γιατι;

1 person likes this

Εγω για ψαρι αλλο δεν το συζηταω.εχω και το μισο ενυδρειο απο τον φιλο koala.Τωρα μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει 6 αμανο.Μπορει να το δοκιμασω.Τα ραμιρεζι μου ειναι μικρα ακομα και οι αμανο 4 εκ.Εκεινος τα εχει μαζι χωρις προβληματα

2 people like this

Ενω το ξεκινας καλα, ερχεσαι και μου το χαλας! Γιατι;

Χαχαχαχα..

Παιχνιδι να γινεται...

Αλλα το σωστο ειναι να μην μπει τιποτα αλλο..

Για να το τελειωσω και σωστα!!!!χαχαχαχα

2 people like this

Εγω για ψαρι αλλο δεν το συζηταω.εχω και το μισο ενυδρειο απο τον φιλο koala.Τωρα μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει 6 αμανο.Μπορει να το δοκιμασω.Τα ραμιρεζι μου ειναι μικρα ακομα και οι αμανο 4 εκ.Εκεινος τα εχει μαζι χωρις προβληματα

Ειχα κι εγω αμανο με ραμ αλλα ηταν μεγαλες και δεν τις πείραζαν...

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • Από Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
    • Από CosmoZoo
      Αγαπητοί φίλοι σας παραθέτουμε τα είδη που παραλάβαμε...

neolamprologus leleupii 15.40E
      Neolamprologus brichardi 6.95E
      Neolamprologus tretocephalus 20E
      Cyphotilapia frontosa 17E
      Altolamprologus calvus 20E
      Julidochromis regani  14.9E
      lamprologus multifasciatus 20E

• Από dpap
      Για πάμε , μετά από κάνα 2μηνο ...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
       Αφρική Μαλάουι και λίιιιγο Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 151 Χ 50 X 60
      Συνολικά Λίτρα: 450
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: -
      Ψάρια aulonocara baenschi benga , και 2 αρσενικά άλλου είδους
      Άλλα είδη: Μια μοναχική Καλβίνα από το προηγούμενο setup.

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλέ χαρτόνι
      Πέτρες: Μαύρες με λευκά νερά
      Ξύλα: -
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Άμμος μπεζ

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Εργοστασιακός φωτισμός , μόνο το ένα σετ
      Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Εσωτερικό του Rio και ένα Fluval 305
      Θέρμανση/ Ψύξη: Εργοστασιακός θερμαντήρας
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
      Διατροφή: Διάφορες tetra και tropical

Παράμετροι
      pH: -
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 25
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1 φορά στις 3 εβδομάδες το 1/3
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

Βίντεο: - 
    • Από FotisAthanasiadis
      Αυτές που λατρεύω είναι οι Labidochromis Caeruleus!
      Αν μπει 1αρσ+3θυλ, μπορεί να μπει και κάτι ακόμα μαζί τους?(προτιμώ κάτι που να τρώει άλγη με έντονα χρώματα)
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από Husky_Jim
      Ήρθε λοιπόν ο καιρός να φτιάξω και εγώ ένα ενυδρείο (έστω και μικρό) για το σαλόνι μου.....

Αποφάσισα να πάω στα μαυρόνερα και συγκεκριμένα Rio Negro  με μία 'χροιά' αφρικής....

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 60χ45χ40ύψος και μου το κόλλησε το "γνωστό άγνωστο" μαλλιαρό αγόρι @nidal.....Το ενυδρείο είναι rimless (μουαχαχαχαχαχαχαχα τρέμετε θαλασσινοί) με 10άρι τζάμι και το μπροστινό τζάμι είναι crystal clear....(έτσι για την μαγκιά...αχαχαχχαχαχα θά 'ναι που θά'ναι μαύρο το νερό ας βλέπουμε και τίποτα.... )

Η βάση θα είναι ξύλινη χειροποίητη και φυσικά την φτιάχνω εγώ.....Τα ξύλα που επέλεξα είναι 60mmX30mmκαι ήδη τελείωσα με την κατασκευή.Αυτό που απομένει είναι να "ντυθεί" με μελαμίνη και να γίνει ντουλάπι το μπροστά κομμάτι....

Για φωτιστικό θα μπεί ένα Chichiros A-Series Led A601 (39Watt) το οποίο έχει σκάλες διαβάθμισης φωτεινότητας:
      http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-39w-light-20-60cm/

Για φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω είτε ένα από τα πολλά Eheim Classic 2213/15/17 που έχω ή ένα Aquael Multikani 800 που επίσης κάθετε...

Εδώ και οι μέχρι τώρα φωτό...

Τα καδρόνια και το αγαπημένο μου Dewalt...

Διάφορα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποίησα...

Όπως φαίνεται και στην φωτό έφτιαξα δύο τελάρα με κόντρα και στην μέση τα οποία θα στηρίζονται σε πέντε 'κολώνες', μιά για κάθε γωνία και μία ακριβώς στην μέση...Σε όλες τις ενώσεις μπήκε ξυλόκολλα και όλες οι τρύπες ανοίχτηκαν με μικρό τρυπανάκι πρίν βιδωθούν οι βίδες για την αποφυγή ανοίγματος του ξύλου....

Εδώ και το τελειωμένο πλαίσιο....αύριο θα πάω να κόψω μελαμίνη για να ντυθεί καθώς και να πάρω ηλεκτρολογικό υλικό (πρίζοδιακόπτες)

Εδώ και η γυάλα με εμφανή διαφορά στο χρώμα/διαφάνεια του μπροστινού τζαμιού....

Από ψάρια τώρα το ενυδρείο θα είναι 90% βιοτοπικό Rio Negro μαζί (Ancistrus Dolichopterus, Nannostomus Eques, Corydoras sp.) και 10% αφρικάνικο με ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες Nanochromis Transvestitus που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού....

Από φυτά θα μπεί λευκοκεφάλα καθώς και 1-2 που έχω υπόψιν άν μπορούν να βρεθούν.....Επίσης θα μπούν καρποί φυτών από την βραζιλία και φυσικά ξύλα/ρίζες....

Ελπίζω να σας έχω σύντομα το επόμενο update!!!
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ