adlib

Scottish Μatter(60lt Makeover)

70 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ευτυχως που μας εβαλες να διαβαζουμε βραδιατικα για το τι ειναι το bi-parental mouthbrooding κ δε μας επιασε ο σεισμος στον υπνο.Ευχαριστω!!!!!!Χαχαχα.Αντε να σου πανε ολα καλα ρε φιλε.Να μας φυγει κ η απορροια για το τι επελεξε ο μεγα αφρικανος.Ζουμε για να δουμε με το καλο βιντεο με bi-parental mouthbrooding...

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163: με πέθανες φιλαράκι!! Ελπίζω όλοι να είστε καλά.

Ευχαριστώ πολύ Γιάνναρε! :)

Ένα update με βίντεο ταίσματος! Όχι στην καλύτερη ποιότητα αλλά κάτι είναι και αυτό!

Τρελαινονται για τις ταμπλέτες!

4 people like this

Μια χαρα ειν τα Αγγλακια σου!Κανα Ελληνικο τους μαθαινεις???

πριν 17 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μια χαρα ειν τα Αγγλακια σου!Κανα Ελληνικο τους μαθαινεις???

Προσπαθώ αλλά ακόμα ούτε τα ονόματα τους δεν μπόρεσα να πω... 

Χαχαχαχαχα...

Πωπω ρε φιλε,τι ψαρια ειναι αυτα! Ερωτας!

Τι φωτισμο εχεις τωρα? Μηπως ειναι πολυ κιτρινη η λαμπα? Με μια ενυδειακη λευκο-μπλε νομιζω θα δειξουν πιο ωραιο χρωμα.

1 person likes this

πριν 17 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Ευχαριστώ φιλαράκι!

Ο φωτισμός δεν είναι σωστός.. αλλά επειδή έρχονται αλλαγές δεν κάνω κάτι.

Ο φωτισμός που σκέφτομαι όπως είπες και εσύ, θα είναι αρκετά "θαλασσινός". 

1 person likes this

Φοβερή επιλογή, φοβερό ενυδρείο!

1 person likes this

ΒΟΗΘΕΙΑ!! Τα ψαρια μου εχουν παρκινσον.. Τι να κανω;;
(αρχίσανε τα οργανα...επιτελους)

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

8 people like this

Άντε, το επόμενο βίντεο με F1... ;)

2 people like this

Στειλε μου διευθυνση Σκωτιας να σου στειλω τα χαπακια που περνει κ ο παππους μου.Αντε με το καλο να τα δεχτεις!!!

1 person likes this

Ωραίος ο Στάθης ! :)

dfe7b814412685d00fe4bd64c443f816.jpg

1 person likes this

Που τα πεταξανε εκει ρε φιλε! Χαχαχα αντε με το καλο!

Greetings from the dark side!

Ευχαριστω φιλαράκι!
Μου κάνει εντύπωση ότι κάποια έχει στο στόμα και άλλα είναι κάτω... Φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι δεν έχουν πολύ εμπειρία..
Ανεβαίνει και βίντεο αυτή τη στιγμή!

Sent from my Pixel C using Tapatalk

Χαχαχα τι πλακα εχει! Πολυ ομορφα ψαρια! Και κοιταζοντας το ενυδρειο σου, σκεφτομαι τι μπορει να κανει κανεις με ενα ενυδρειο τοσο μικρο! Αλλα ρε φιλε, με τι τραβας βιντεο, με 3210; Χαχαχχα!

Χχαχαχαχααχαχαχχα!
Τραβαω απο μακρυα με φουλ ζουμ για να μην τα ανυσηχησω ρε συ αλλα μαλλον δεν ανεβηκε σε πληρη αναλυση. Θα προσπαθησω να το ξανανεβασω.

Έχει γεμίσει το ενυδρείο αυγά.. κάποια τα παιρνει στο στόμα μετά τα αφήνει και παίρνει άλλα..
Στην διαδικασία συμμετέχει και ο αρσενικός!!

Sent from my Pixel C using Tapatalk

Ωραιες εικονες!!!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Antonis K
      Το θεμα το ανοιγω για λογαριασμο φιλου (μεχρι να τον πεισω να κανει εγγραφη ).
      Τον αλλο μηνα θα ξεκινησουμε το στησιμο ενος ενυδρειου το οποιο ηταν για καιρο ανενεργο. Οι διαστασεις του ειναι 185χ40χ60(υψος) και η ιδιαιτεροτητα του ειναι οτι ο πατος και η μια μικρη πλευρα ειναι απο ξυλο. 
      Φωτο απο την εποχη που ετρεχε με αφρικανες, υποστηριζομενο απο 2 εξωτερικα φιλτρα. 

Η σκεψη ειναι να φτιαχτει ενα sump αντι των φιλτρων.
      Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
      Ποσα λιτρα να υπολογισουμε για sump, με δεδομενο οτι το πλατος του δεν θα πρεπει να ξεπερναει και αυτο τα 40cm (πλατος επιπλου)?
      Ποσα διαμερισματα?
      Και τελος επειδη το ενυδρειο θα μπει καθετα σε τοιχο και θα φαινονται κ 2 μεγαλες πλευρες του, ολα τα υδραυλικα θα μπουν στη μικρη ξυλινη πλευρα (και για ευκολια στο τρυπιμα). Με υπερχειλιση και επιστροφη στην ιδια πλευρα με 185 μηκος θα εχουμε καλη κυκλοφορια?
      Το ενυδρειο πιθανοτατα θα φιλοξενισει δισκους.
    • Από Kostas Mast
      Καλησπέρα σε όλους τους φίλους έχω ένα ενυδρείο juwel lido 120 με εξωτερικό φίλτρο. Έχω μπει στην διαδικασία για μεγαλύτερο έπιπλο και μέσα να φτιάξω ένα sump για να βάλω όλα τα πράγματα μου κάτω. Δεν έχω κοράλλια στο μέλλον μπορεί. Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πως να το φτιάξω, τα κενά, χωρίσματα κτλ. 
      Η διαστάσεις που μπορώ να το κάνω 55π/32-35μ/35-40υ.
      Ευχαριστώ προκαταβολικά 
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από argy1
      Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x30
      Συνολικά Λίτρα:54
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:Στην αρχη υπηρχαν βαλισνεριες,αυτη τη στιγμη τιποτα
      Ψάρια:Neolamprologus similis
      Άλλα είδη:Melanoides trubeculata,δυο physa (τα θελω γιατι τρωνε τα αυγα τους απο το τζαμι,μεζεδακι)

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Μαυρο αυτοκολητο
      Πέτρες:
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά : 100 (ακριβως) αδεια κελυφη απο helix aspersa maxima
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Αμμο θαλασσης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Μια t8 sylvania grolux 15watt
      Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:Astro 2208 700lt/h,σφουγγαρι,βαμβακι και τρια λιτρα σιποραξ
      Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντηρας 100watt και ανεμησταρας ελεγχομενος απο stc-1000
      Λίπανση:Οχι
      Παροχή CO2:Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:ocean nutricion omni flakes,tropical tanganyika flakes, νεοεκκολαφθεισα artemia,νεογεννητα σαλιγκαρια physa.

Παράμετροι
      pH:8
      Γενική σκληρότητα (GH):8
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Προετοιμασια σε βαρελι,παιρνω νερο απο φιλτρο κεντρικης παροχης και προσθετω cichlid lake salt.Το αλατι δεν το βαζω για να πειραξω τις σκληροτητες αλλα κυριως για να μην λειψει καποιο ιχνοστοιχειο απο το νερο οποτε μπαινει και σε μικροτερη δοσολογια απο την συνηστωμενη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμος φιλτρου και σκουπα οταν χρειαζεται αλλα σκουπα θελει πολυ σπανια.

Φωτογραφίες:
      Γενικα το ενυδρειο εχει περασει διαφορα οπως αλλαγη φωτισμου,μετακομηση,αφαιρεση φυτων (τα ψαρια το ηθελαν και το εκαναν μονα τους) Οποτε οι φωτογραφιες ειναι απο τις διαφορες φασεις που περασε στο παρελθον και κυριως οταν πρωτοστηθηκε.Υποσχομαι και μια φωτογραφια του ενυδρειου οπως ειναι αυτη τη στγιμη αλλα θα την ανεβασω λιγο αργοτερα.Θα δειτε την κατασταση του βυθου και θα εκπλαγειτε! Ειδικα αυτοι που ισχυριζονται οτι τα similis δεν σκαβουν οσο τα μουλτις
      Λοιπον στην πρωτη φωτο βλεπετε το ενα και μοναδικο ζευγαρι που καταφερα να βρω πριν απο δυο χρονια.Εμφανως ταλαιπωρημενα και με μονιμο προβλημμα στα πτερυγια (αφου συγκατοικουσαν με mbuna στον προηγουμενο ιδιοκτητη).Eυτυχως καταφεραν να επιζησουν και να δημιουργησουν μια τεραστια αποικια και να δωσω και σε συνχομπιστες ψαρια απο αυτα τα δυο.Ευτυχως οι απογονοι ειναι υγειεστατοι αφου τα γονιδια τους ειναι σωστα,απλως δεν προκειται να ξαναβγαλουν πτερυγια αλλα δεν με πειραζει καθολου.

Βίντεο:
      Εδω βλεπετε πως επεξεργαζονται την προσθηκη ενος ramshorn πριν το εκτελεσουν (αυτο δεν το τραβηξα)

Ωρα φαγητου

Υποσχομαι και ενα βιντεο ακομη την ωρα της αρτεμιας ;P
    • Από dim africa
      ανταλλάσσω
      γύρω στα 40 tropheus red moliro, με ανάλογη ποσότητα ψαριών malawi mbuna. Μονό από Αθήνα.
    • Από Husky_Jim
      Ήρθε λοιπόν ο καιρός να φτιάξω και εγώ ένα ενυδρείο (έστω και μικρό) για το σαλόνι μου.....

Αποφάσισα να πάω στα μαυρόνερα και συγκεκριμένα Rio Negro  με μία 'χροιά' αφρικής....

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 60χ45χ40ύψος και μου το κόλλησε το "γνωστό άγνωστο" μαλλιαρό αγόρι @nidal.....Το ενυδρείο είναι rimless (μουαχαχαχαχαχαχαχα τρέμετε θαλασσινοί) με 10άρι τζάμι και το μπροστινό τζάμι είναι crystal clear....(έτσι για την μαγκιά...αχαχαχχαχαχα θά 'ναι που θά'ναι μαύρο το νερό ας βλέπουμε και τίποτα.... )

Η βάση θα είναι ξύλινη χειροποίητη και φυσικά την φτιάχνω εγώ.....Τα ξύλα που επέλεξα είναι 60mmX30mmκαι ήδη τελείωσα με την κατασκευή.Αυτό που απομένει είναι να "ντυθεί" με μελαμίνη και να γίνει ντουλάπι το μπροστά κομμάτι....

Για φωτιστικό θα μπεί ένα Chichiros A-Series Led A601 (39Watt) το οποίο έχει σκάλες διαβάθμισης φωτεινότητας:
      http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-39w-light-20-60cm/

Για φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω είτε ένα από τα πολλά Eheim Classic 2213/15/17 που έχω ή ένα Aquael Multikani 800 που επίσης κάθετε...

Εδώ και οι μέχρι τώρα φωτό...

Τα καδρόνια και το αγαπημένο μου Dewalt...

Διάφορα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποίησα...

Όπως φαίνεται και στην φωτό έφτιαξα δύο τελάρα με κόντρα και στην μέση τα οποία θα στηρίζονται σε πέντε 'κολώνες', μιά για κάθε γωνία και μία ακριβώς στην μέση...Σε όλες τις ενώσεις μπήκε ξυλόκολλα και όλες οι τρύπες ανοίχτηκαν με μικρό τρυπανάκι πρίν βιδωθούν οι βίδες για την αποφυγή ανοίγματος του ξύλου....

Εδώ και το τελειωμένο πλαίσιο....αύριο θα πάω να κόψω μελαμίνη για να ντυθεί καθώς και να πάρω ηλεκτρολογικό υλικό (πρίζοδιακόπτες)

Εδώ και η γυάλα με εμφανή διαφορά στο χρώμα/διαφάνεια του μπροστινού τζαμιού....

Από ψάρια τώρα το ενυδρείο θα είναι 90% βιοτοπικό Rio Negro μαζί (Ancistrus Dolichopterus, Nannostomus Eques, Corydoras sp.) και 10% αφρικάνικο με ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες Nanochromis Transvestitus που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού....

Από φυτά θα μπεί λευκοκεφάλα καθώς και 1-2 που έχω υπόψιν άν μπορούν να βρεθούν.....Επίσης θα μπούν καρποί φυτών από την βραζιλία και φυσικά ξύλα/ρίζες....

Ελπίζω να σας έχω σύντομα το επόμενο update!!!
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ