Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Πανεμορφα φαινονται! Αντε καλως τα δεχτηκες! Να φανταστω θα βγαλουν κι αλλο χρωμα;

Ευχαριστώ φιλαράκι 

Τρέλα είναι.. Ο τρόπος που κινούνται στο ενυδρείο είναι απίστευτος!

Σίγουρα θα πάρουν και άλλο χρωμα.. Οι φώτος τραβήχτηκαν με το που μπήκαν μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρη,τα αφρικανικα ετσι ειναι,βγαζουν πολυ χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είπα ο τύπος μου έστειλε 2 ψαράκια δωρο τα οποία όμως δεν ήθελα να βάλω στο ενυδρείο, αν και είναι εφικτό στα λίτρα που είμαι τώρα. 

Οπότε πήρα την απόφαση και τη μέρα που θα ερχόντουσαν τα ψάρια, σηκώθηκα πρωί πρωί και έκανα αυτό!!

IMG_20190110_124748.thumb.jpg.a230be7bf4bf6cf8ceebe0e2ebc5fe66.jpg

Αγόρασα ενα 70λιτρο για το ζευγαράκι!

Νερό από το μεγάλο, βιολογία από τα φίλτρα και έτοιμο! 

Julidochromis Ornatus F1

Πλεον έχω 2 ενυδρεία και είμαι πιο κοντά από ποτέ να μείνω μόνος αφου ο χωρισμός είναι σίγουρος! :hehe

Τουλάχιστον θα μου μείνουν τα ψάρια!! 

IMG_20190110_124758_1.thumb.jpg.800cddb8ee9637201a508a96faf6188f.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Είσαι ωραίος ρε Στάθη !

Έπρεπε Δημήτρη. Δεν ήθελα να τα δώσω αλλά ούτε ήθελα να μπουν στο μεγάλο.. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι ομως Σταθη;Τι ηταν αυτο που σε εκανε να τα βαλεις χωρια;Πιστευεις η υπερκινητηκοτητα των τροφεους θα τα ενοχλουσε;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρια ρε φιλε. Αποθημενο.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Γιατι οχι ομως Σταθη;Τι ηταν αυτο που σε εκανε να τα βαλεις χωρια;Πιστευεις η υπερκινητηκοτητα των τροφεους θα τα ενοχλουσε;

Σίγουρα μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά, τα tropheus θα τα ριχνανε τρελό bullying με τη συμπεριφορά τους. Μόλις όμως επαιρναν αρκετό μέγεθος και είχαμε καμία γέννα, το ζευγάρι γίνεται πολύ επιθετικό και φοβάμαι οτι θα αναταραζαν την ισορροπία του ενυδρείου. 

Επίσης η διατροφή δεν είναι απόλυτα συμβατή, με τα julies να είναι παμφαγα κυρίως. 

Με αυτούς τους λόγους υπόψιν, δεν πιστεύω ότι αξίζει σε μερικούς μήνες να πρέπει να ξεστησω 100 κιλά βράχο για να πιάσω 2 ψαράκια. :)

Για αυτό τα goby είναι τέλειος συγκάτοικος. Απόλυτα κοινή διατροφή και το ένα είδος δεν δίνει καμία σημασία στο άλλο. Πιο πιθανό είναι να μην τα βρουν μεταξύ τους, πάρα με τα tropheus. :jig:

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ωραια ψαρια ρε φιλε. Αποθημενο.

Καλά είναι ναι.. Αν μιλάς για τα julies.. 

Εγώ ποτε δεν είχα καμία κάψα μαζί τους αλλά τώρα που τα έχω ίσως αλλάξω γνώμη. :hehe

Αν μιλάμε για τα Eretmodus είναι καψούρα τρελή χρόνια τώρα!! 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι!Αν κ δεν φαινονται τα ερετμοντους αλλα να μην γινομαστε κ σπασικλακια...Στα τζουλι θα βαλεις κ αλλες πετρες ;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ σαν να χανονται λιγο τα τροφεους λογω χρωματος. Αλλα φανταζομαι απο κοντα ειναι πολυ διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ε ναι!Αν κ δεν φαινονται τα ερετμοντους αλλα να μην γινομαστε κ σπασικλακια...Στα τζουλι θα βαλεις κ αλλες πετρες ;

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Χμμμμ σαν να χανονται λιγο τα τροφεους λογω χρωματος. Αλλα φανταζομαι απο κοντα ειναι πολυ διαφορετικα.

Τα Eretmodus δεν φαίνονται τα tropheus χάνονται.. Μόνο πέτρες έχω μέσα βασικά!! (που σας βρήκα όλους ρε;;;) :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Πέρα από την πλάκα πάντως .. Τα Eretmodus αν κοιτάξεις καλά φαίνονται αρκετές φορές στο βιντεο .. Είναι βέβαια μικρά σε μέγεθος.. 

Τα tropheus από κοντά φαίνονται πολύ καλύτερα, απλά έσβησα όλα τα φώτα για το βίντεο. 

Στα julies φυσικά θα γίνει σωστός διάκοσμος σιγά σιγά.. Απλά για τώρα δεν θέλω να τα στρεσαρω άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Απλά όνειρο!!!

Υπέροχο ενυδρείο, υπέροχα ψάρια!!!

Ευχαριστώ φιλαράκι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα οχι ρε τα ψαρια τα σπανε. Και το ενυδρειο επισης. Απλα επειδη μαυρο πισω και μαυρα κι αυτα καπου τα εχανες! Χαχαχα! Να σου πω εχεις βαλει τιποτα μεμβρανες στα τζαμια;

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα είναι! Κούκλα το ενυδείο, μπράβο! :D 

Πολύ μου άρεσαν τα ornatus, μπριζώνομαι τώρα να πετάξω το κρεβάτι να στήσω το 60αρι μου, μιας και άλλος χώρος δεν παίζει :P 

 

Keep the African spirit alive :bigemo_harabe_net-53:

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Χαχαχα οχι ρε τα ψαρια τα σπανε. Και το ενυδρειο επισης. Απλα επειδη μαυρο πισω και μαυρα κι αυτα καπου τα εχανες! Χαχαχα! Να σου πω εχεις βαλει τιποτα μεμβρανες στα τζαμια;

:hehe:hehe:hehe

Ευχαριστώ φιλαράκι! 

Μπα όχι.. Εννοείς για προστασία; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Πανέμορφα είναι! Κούκλα το ενυδείο, μπράβο! :D 

Πολύ μου άρεσαν τα ornatus, μπριζώνομαι τώρα να πετάξω το κρεβάτι να στήσω το 60αρι μου, μιας και άλλος χώρος δεν παίζει :P 

 

Keep the African spirit alive :bigemo_harabe_net-53:

Χαχαχαχαχαχχαχαχα και εμένα θα με πετάξει η αλλη από το σπίτι, κράτα ένα κρεβάτι να έχω να μείνω! Χαχαχα

Αλήθεια ρε φίλε αν ειμασταν κοντά με μεγάλη μου χαρά θα στα έδινα(και κάνω το μικρό γεννήτρα) χαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, adlib said:

Χαχαχαχαχαχχαχαχα και εμένα θα με πετάξει η αλλη από το σπίτι, κράτα ένα κρεβάτι να έχω να μείνω! Χαχαχα

Αλήθεια ρε φίλε αν ειμασταν κοντά με μεγάλη μου χαρά θα στα έδινα(και κάνω το μικρό γεννήτρα) χαχαχαχα

Χαχαχαχαχ έτσι... Που θα πάει, θα το στήσω και ένα αφρικανικό το έχω άχτι!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

:hehe:hehe:hehe

Ευχαριστώ φιλαράκι! 

Μπα όχι.. Εννοείς για προστασία; 

 

Οχι εννοω μεμβρανη φιμε! Για να μην φαινεται απο πισω ο χωρος!

Μην σκας για την γυναικα. Τα ψαρια σου να ναι καλα! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Οχι εννοω μεμβρανη φιμε! Για να μην φαινεται απο πισω ο χωρος!

Μην σκας για την γυναικα. Τα ψαρια σου να ναι καλα! Χαχαχα

Χαχαχαχχα!! 

Εν το μεταξύ, το μικρό ενυδρειο της άρεσε και λέει να το βάλουμε σπίτι και πετάγεται από δίπλα ο κολλητός και λέει "κάπως έτσι ξεκίνησε και με το προηγούμενο, πρόσεχε"!! Θα τον έσφαζα σαν κατσίκι ακόμα λιγο!! :hehe

Το ενυδρείο διαχωρίζει το γραφείο από καθιστικό οπότε πρέπει να φαίνεται και από τις 2 πλευρές. Για αυτό και το στήσιμο των πετρων έτσι.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...