Jump to content

Pleco Caves - Ομαδική Παραγγελία Aquazone


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Ενα αρσενικό και δύο θηλυκά είναι, πρόσφατα ενηλικιώθηκαν, τα χω ένα χρόνο και πριν δύο μήνες είναι που έβγαλε το ένα μουστάκια, τα άλλα καραφλά σαν και μένα. :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ενα αρσενικό και δύο θηλυκά είναι, πρόσφατα ενηλικιώθηκαν, τα χω ένα χρόνο και πριν δύο μήνες είναι που έβγαλε το ένα μουστάκια, τα άλλα καραφλά σαν και μένα. :bigemo_harabe_net-163:

Σα και σχεδόν όλους μας ! 

Κουκλια ειναι ! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Ευτύχη να σαι καλά να χαίρεσαι και τα δικά σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ανάλογα με το κόστος που θα εχει μπορεί να παρω και μια δεύτερη και καμία ποιο μικρή για άλλο είδος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Εγω ανάλογα με το κόστος που θα εχει μπορεί να παρω και μια δεύτερη και καμία ποιο μικρή για άλλο είδος 

 

Γιαυτό το λόγο ζήτησα όποιος θέλει να μου γράφει και το είδος του ψαριού που θέλει την κάθε σπηλιά.

 

Γιατί π.χ. άν το δεύτερο είδος που θές είναι οι L29 τότε θα σου παραγγείλω σπηλιά με πλαινή είσοδο μιάς και αυτές προτιμούν και επιλέγουν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων για να γεννήσουν....'εμπιστευθείτε με'.... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό το ξαναλέω όποιος ενδιαφέρετε να γράφει ποσότητες και είδος ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ μία για ancistrus cf. cirrhosus.

Στην πορεία βέβαια μπορεί να τα δώσω και να πάρω τα dolichopterus αν βρω γνήσια, αλλά νομίζω η ίδια σπηλιά θα κάνει και για τα δύο είδη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Θέλω και εγώ μία για ancistrus cf. cirrhosus.

Στην πορεία βέβαια μπορεί να τα δώσω και να πάρω τα dolichopterus αν βρω γνήσια, αλλά νομίζω η ίδια σπηλιά θα κάνει και για τα δύο είδη;

 

 

Μπορείς να κάνεις άλλο ενα ενυδρείο  μόνο για τα dolichopterus !!!:jig:

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Μπορείς να κάνεις άλλο ενα ενυδρείο  μόνο για τα dolichopterus !!!:jig:

 

Μπορεί να τα βάλει και μαζί...δέν υβριδίζουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υβριδιζουν γενικά τα  plecoειδη?

:cheers:

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Husky_Jim said:

 

Μπορεί να τα βάλει και μαζί...δέν υβριδίζουν!

Είχα την εντύπωση πως το κάνουν.  Έχω ακούσει ότι δε βρίσκεις εύκολα στην αγορά γνήσια για αυτό ακριβώς τον λόγο, δλδ ότι υβριδίζουν.:usd:

15 minutes ago, ΕΥΤΥΧΗΣ said:

Μπορείς να κάνεις άλλο ενα ενυδρείο  μόνο για τα dolichopterus !!!:jig:

Ευτύχη, δυστυχώς αυτό πλέον δεν παίζει, αν καταφέρω και στήσω μία γεννήστρα προς το παρών θα πάει για άλλα...:bigemo_harabe_net-78:

Ας βρούμε βέβαια τέτοια ψάρια προς το παρών και βλέπουμε...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Είχα την εντύπωση πως το κάνουν.  Έχω ακούσει ότι δε βρίσκεις εύκολα στην αγορά γνήσια για αυτό ακριβώς τον λόγο, δλδ ότι υβριδίζουν.:usd:

 

 

Φυσικά και όχι....είναι τελείως διαφορετικά ψάρια με τελείως διαφορετικές συνθήκες!

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Ας βρούμε βέβαια τέτοια ψάρια προς το παρών και βλέπουμε...

 

 

Ευχηθείτε να μου γεννήσουν σύντομα τότε.... ;)

 

Δές και εδώ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Είχα την εντύπωση πως το κάνουν.  Έχω ακούσει ότι δε βρίσκεις εύκολα στην αγορά γνήσια για αυτό ακριβώς τον λόγο, δλδ ότι υβριδίζουν.:usd:

Ευτύχη, δυστυχώς αυτό πλέον δεν παίζει, αν καταφέρω και στήσω μία γεννήστρα προς το παρών θα πάει για άλλα...:bigemo_harabe_net-78:

Ας βρούμε βέβαια τέτοια ψάρια προς το παρών και βλέπουμε...

 

Νομιζω οτι δε βρίσκεις εύκολα γιατι δεν γίνονται εισαγωγές και στα pet shop πουλάνε αρκετές φορές cirrhosus για dolichopterus. Όρεξη και την υγεία μας  να χουμε και υπάρχουν πολυ όμορφα pleco !!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Φυσικά και όχι....είναι τελείως διαφορετικά ψάρια με τελείως διαφορετικές συνθήκες!

 

 

Ευχηθείτε να μου γεννήσουν σύντομα τότε.... ;)

 

Δές και εδώ....

 

Άμα γεννήσουν βάλε και εμένα σε σειρά να παρω θα κάνω plecoενυδρειαενυδρεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Άμα γεννήσουν βάλε και εμένα σε σειρά να παρω θα κάνω plecoενυδρειαενυδρεία

Και εμένα Δημήτρη !!! Απο το σκάσιμο των αυγών σου μέχρι να μεγαλώσουν , θα έχω έτοιμο νέο ενυδρείο για τα ομορφα αυτά ψαράκια  !!! 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Husky_Jim said:

 

 

Φυσικά και όχι....είναι τελείως διαφορετικά ψάρια με τελείως διαφορετικές συνθήκες!

 

 

Ευχηθείτε να μου γεννήσουν σύντομα τότε.... ;)

 

Δές και εδώ....

 

Με το καλό Δημήτρη!!!

Και εμείς εδώ είμαστε...για τους απογόνους!!!:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ζευγάρια που έχω τώρα είναι αναπαραγωγής και είναι απο μία εισαγωγή που όσοι πήραν δέν γέννησαν σε κανέναν (με μία αμφιβολία στο ενυδρείο του @Sturm ) και απο όσο γνωρίζω μόνο εγώ έχω απο αυτά ακόμη...είναι πολύ περίεργο γιατί ενώ έκανα γέννες σε άγρια πιασμενα και μετά στους απογόνους τους, για πολλά χρόνια, τα συγκεκριμένα δέν δίχνουν ούτε κάν σημάδια 'ενδιαφέροντος' 

 

Τα τελευταία απο τα παλιά μου ψάρια (νομίζω το τελευταίο αρσενικό) το είχα δώσει στον Σπύρο Δελτα δέν ξέρω τί απέγινε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα ζευγάρια που έχω τώρα είναι αναπαραγωγής και είναι απο μία εισαγωγή που όσοι πήραν δέν γέννησαν σε κανέναν (με μία αμφιβολία στο ενυδρείο του @Sturm ) και απο όσο γνωρίζω μόνο εγώ έχω απο αυτά ακόμη...είναι πολύ περίεργο γιατί ενώ έκανα γέννες σε άγρια πιασμενα και μετά στους απογόνους τους, για πολλά χρόνια, τα συγκεκριμένα δέν δίχνουν ούτε κάν σημάδια 'ενδιαφέροντος' 

 

Τα τελευταία απο τα παλιά μου ψάρια (νομίζω το τελευταίο αρσενικό) το είχα δώσει στον Σπύρο Δελτα δέν ξέρω τί απέγινε...

Και να πεις οτι συνεβαινε σε κανενα απο μας να σου πω οτι κανουμε κατι λαθος , αλλα σιγουρα εσυ ξερεις τι γινεται !!! Ειναι μονα τους , η δε παιζει ρολο Δημητρη ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Και να πεις οτι συνεβαινε σε κανενα απο μας να σου πω οτι κανουμε κατι λαθος , αλλα σιγουρα εσυ ξερεις τι γινεται !!! Ειναι μονα τους , η δε παιζει ρολο Δημητρη ?

 

Εννοείτε...δυο ζευγάρια μόνα τους....όλα είναι by the book, αλλά οι θυληκές δεν γεμίζουν με αυγά....το 'τρίκ' που θα πετύχει αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα, είναι χώρισμα τα θυληκά μόνα τους και ταισμα/πάχυνση για να φτιάξουν μέσα τους αυγά και μετά πάλι στο ενυδρείο με τα αρσενικά.Αυτό θα δουλέψει 100% εκτός και άν τα ψάρια έχουν γεννετικό πρόβλημα και είναι στείρα.

 

Το παραπάνω τρίκ είναι το "κλειδί της επιτυχίας" για ζευγάρωμα σε μεγάλα πλέκο π.χ. Pseudacanthicus ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τελικά τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Εδώ τελικά τι γίνεται ;

Περιμένουμε να στείλουν την προσφορά στο @Husky_Jim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι πολύ καιρό πριν , ο @south βρήκε άκρη στην Αθήνα , 2 κοπέλες που ασχολούνται με πηλό κ αν δεν κάνω λάθος , είχαν πει ότι μπορούν να μας φτιάξουν όποια διάσταση επιθυμούμε . 

Μήπως να το δει ο Χρήστος πάλι ; 

Δεν θυμάμαι πιθανούς περιορισμούς 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...