Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

2 minutes ago, bbetta said:

Εντυπωσιακές οι φωτο και χαίρομαι που τελευταία βλέπουμε όλο και συχνότερα. 

Δυο από τα αυγα με προβληματίζουν, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία βέβαια. Σε τι θερμοκρασία τα έχεις; 

 

Γεννηθηκαν στους 25 και τα αυγά ειναι στους 24 και κατι, τωρα μεσα στη γεννηστρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά πως τα βλέπετε θα δούμε καμια ουρίτσα; λογικα σημερα το βράδυ ή μεχρι αυριο αν ολα πανε καλα θα αρχίσουν να βγαίνουν. Γεννήθηκαν Τεταρτη απογευμα. Το μεσημέρι θα βγει η τύρφη και θα γινει αλλαγη 90% αν και εχω βιολογία είπα να κανω μεγάλη αλλαγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο μεγάλη αλλαγη ρε συ; Για την τύρφη; Υπερβολικο και ριψοκίνδυνο φαίνεται. Συνήθως σε τέτοιες φάσεις δεν αλλάζουμε νερο. Θα έβγαζα μικρότερο ποσοστό στην θέση σου και θα το αντικαθιστούσα με νερό ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Γιατί τόσο μεγάλη αλλαγη ρε συ; Για την τύρφη; Υπερβολικο και ριψοκίνδυνο φαίνεται. Συνήθως σε τέτοιες φάσεις δεν αλλάζουμε νερο. Θα έβγαζα μικρότερο ποσοστό στην θέση σου και θα το αντικαθιστούσα με νερό ενυδρείου.

 

Αυτο εννοω. :) Οταν λέω 90% αλλαγη εννοω να βγάλω νερό απο την γεννηστρα και να βαλω νερό απο το κυρίως ενυδρείο! Μολις παρέλαβα και το αεροφιλτρο και την τροφή απλα αντί για hikari first bites μου έστειλαν την sera micron γιατι τους ειχε τελειώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vogias said:

 

Αυτο εννοω. :) Οταν λέω 90% αλλαγη εννοω να βγάλω νερό απο την γεννηστρα και να βαλω νερό απο το κυρίως ενυδρείο! Μολις παρέλαβα και το αεροφιλτρο και την τροφή απλα αντί για hikari first bites μου έστειλαν την sera micron γιατι τους ειχε τελειώσει!

Ωραία περιμένω να μου πεις εντυπώσεις από την τροφή. Θα δοκιμάσω από αύριο την tropical mikrovit hi-protein στα μικρά Apistogramma που έχω. Λογικά εσύ θα έχεις μεγαλύτερη επιτυχία αφού τα cory είναι σαφώς μεγαλύτερα σε μέγεθος.

 

Και πάλι, δεν βρίσκω λόγο για 90%... Δεν σου λέω ότι θα αποβεί μοιραίο αλλά απλά σεν βρίσκω λόγο για τόσο μεγάλο ποσοστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγάλω πολυ  λόγω της τύρφης. Μπορει να κανω μετρήσεις πρώτα, να δω κατα ποσο και αν εχει επηρεαστεί το νερό και αναλόγως να πράξω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη εγινε. Εκανα περίπου λιγο πάνω απο το 50%. Την τύρφη δεν την έβγαλα τελικα. Θα την αφήσω και σημερα. Μέτρησα και δεν ειχε σχεδόν καθολου αλλάξει το ph απο το κυρίως ενυδρείο.Τα αυγά νομιζω έχουν σκουρυνει κι αλλο! Αυτα τα ολιγα!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παθει πλάκα! Έβαλα τα αυγά κοντα στο φως για να τα δω και να τα βγάλω φωτογραφίες και να τα συγκρίνω σε σχέση με χθες και τα αυγά γυρνούσαν μόνα τους και μεσα κουνιόταν τα ψαράκια! Αληθεια σας λέω εχω κατουρηθει απο την χαρά μου! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66: Θα ανεβάσω φωτογραφίες σε λιγο! Έβγαλα και την τύρφη γιατι θεωρώ εχουμε περάσει το στάδιο του φουνγκιασματος! Τωρα τι κανουμε φίλοι μου;;;ελπιζω να μην σκάσουν σημερα τα ξημερώματα! Με βλεπω να κανω αγρυπνια... Πείτε γνώμες παρακαλω!!! 

@Husky_Jim :helpjim: και οι υπόλοιποι...!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Φρέσκες, φρέσκες :)

 

DSC_0002_00002DSC_0002.thumb.jpg.d680b9e9af5771ae7489e53a51648553.jpgDSC_0004_00004DSC_0004.thumb.jpg.317979d8caf15358441eb48e5114b84d.jpgDSC_0005_00005DSC_0005.thumb.jpg.e442af690619fa2af975be4ea5dd98c9.jpgDSC_0007_00007DSC_0007.thumb.jpg.7cad9d79dc658f149aac6b414b5b3969.jpgDSC_0009_00009DSC_0009.thumb.jpg.70241142cfefdc5460b5779c85f3815d.jpgDSC_0010_00010DSC_0010.thumb.jpg.a4a2c21220e23cd92bd864f0fbcde466.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

DSC_0011_00011DSC_0011.thumb.jpg.6ddd9be6fc785b664b781992db903cc6.jpgDSC_0016_00012DSC_0016.thumb.jpg.8fdf846721c57f635746dd02a48dc610.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ένα γρήγορο βίντεο που τράβηξα! Δείτε το καλύτερα σε full screen! Δεν φαίνεται πολύ καλά η κίνησή τους, αλλά προσέξτε στο 25 δευτερόλεπτο το πάνω πάνω αυγό. Εκεί φαίνεται αρκετά καθαρά :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν υπομονή Γιώργο. Αύριο πρωί θα σκάσουν έτσι όπως τα περιγράφεις. Προφανώς έχουν λεκιθικό σάκο ο οποίος πρέπει όπως σίγουρα ξέρεις, να απορροφηθεί πριν ταΐσεις. Την τύρφη δεν θα την έβγαζα ολόκληρη, έχουν αρκετές ευεργετικές ιδιότητες οι τανίνες. Τώρα στο τάισμα, πολλοί έχουν μεγαλώσει Cories με σκέτη τριμμένη ταμπλέτα. Εννοείται κάτι ζωντανό θα προσέφερε μεγαλύτερη βιωσιμότητα και αναπτυξη, αλλά όπως ξέρεις και εγώ με ξηρά θα δοκιμάσω. 

 

Εξαιρετικές οι φωτογραφίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bbetta said:

Προς το παρόν υπομονή Γιώργο. Αύριο πρωί θα σκάσουν έτσι όπως τα περιγράφεις. Προφανώς έχουν λεκιθικό σάκο ο οποίος πρέπει όπως σίγουρα ξέρεις, να απορροφηθεί πριν ταΐσεις. Την τύρφη δεν θα την έβγαζα ολόκληρη, έχουν αρκετές ευεργετικές ιδιότητες οι τανίνες. Τώρα στο τάισμα, πολλοί έχουν μεγαλώσει Cories με σκέτη τριμμένη ταμπλέτα. Εννοείται κάτι ζωντανό θα προσέφερε μεγαλύτερη βιωσιμότητα και αναπτυξη, αλλά όπως ξέρεις και εγώ με ξηρά θα δοκιμάσω. 

 

Εξαιρετικές οι φωτογραφίες.

 

Έτσι τα υπολογίζω κι εγώ Βασίλη. :) Από ξηρές τροφές υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία που θα τις κάνω σκόνη συν την mikron της sera, καθώς και βιταμίνες που θα τις εμποτίζω πριν από μερικά ταΐσματα. Από ζωντανές έχω πολύ μεν, αλλά μόνο grindal δε, τα οποία δεν κάνουν σε πρώτη φάση. Αν όλα πάνε καλά μπορεί μετά από κάποιο διάστημα να τους ρίξω τα πάρα πολύ μικρά grindal που μαζεύω πάντα μαζί με τα μεγάλα! Επίσης έχω κάνει και μια γυάλα για paramecium θέλει πολύ καιρό ακόμα να γίνει γιατί δεν έχω μπόλι. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι αύριο θα λείπω από το μεσημέρι και θα γυρίσω αργά το βράδυ. Ελπίζω στο διάστημα αυτό να μην έχω θέματα. Ες αυριον τα σπουδαία λοιπόν! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα δεν θα έχεις. Αυτό με τα grindal είναι καλή ιδέα, το έχω κάνει στο παρελθόν. Θέλω να το ξανακάνω αλλά δεν έχω καλλιέργειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bbetta said:

Κανένα θέμα δεν θα έχεις. Αυτό με τα grindal είναι καλή ιδέα, το έχω κάνει στο παρελθόν. Θέλω να το ξανακάνω αλλά δεν έχω καλλιέργειες.

 

Έχω άπειρα grindal με πολύ δυνατές καλλιέργειες! Ξεκίνησα πέρυσι τέτοιο καιρό με μια πολύ μικρή καλλιέργεια και σκέψου τώρα το έπιπλο από το 60λιτρο είναι γεμάτο μόνο με ταπεράκια συν κάποια άλλα εκτός. Τα κάνω με βιολογικό κομποστοποιημένο χώμα. Αν θες σου φτιάχνω ένα ταπεράκι και στο στέλνω. Στείλε μου πμ από αύριο κάποια στιγμή αν θες για τα περαιτέρω.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Vogias said:

 

Έτσι τα υπολογίζω κι εγώ Βασίλη. :) Από ξηρές τροφές υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία που θα τις κάνω σκόνη συν την mikron της sera, καθώς και βιταμίνες που θα τις εμποτίζω πριν από μερικά ταΐσματα. Από ζωντανές έχω πολύ μεν, αλλά μόνο grindal δε, τα οποία δεν κάνουν σε πρώτη φάση. Αν όλα πάνε καλά μπορεί μετά από κάποιο διάστημα να τους ρίξω τα πάρα πολύ μικρά grindal που μαζεύω πάντα μαζί με τα μεγάλα! Επίσης έχω κάνει και μια γυάλα για paramecium θέλει πολύ καιρό ακόμα να γίνει γιατί δεν έχω μπόλι. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι αύριο θα λείπω από το μεσημέρι και θα γυρίσω αργά το βράδυ. Ελπίζω στο διάστημα αυτό να μην έχω θέματα. Ες αυριον τα σπουδαία λοιπόν! :)

Άμα βρίσκεσαι Αθήνα, μπορώ να σου δώσω paramecium.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elatos said:

Άμα βρίσκεσαι Αθήνα, μπορώ να σου δώσω paramecium.

Δυστυχώς είμαι αρκετά μακριά. Μένω στην Μυτιλήνη. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχίσει και προβληματίζομαι λιγάκι. 5η μερα σήμερα και τα αυγά δεν έχουν σκάσει ακομα. Θυμίζω η γεννά ήταν Τεταρτη απογευμα και σημερα εχουμε Κυριακη. Το χρωμα τους ειναι μια χαρά και βλεπω κίνηση μεσα στα αυγά. την θερμοκρασία απο τους 24 και κατι την ανέβασα στους 25C σταθερά. Αλλαγές απο το κυρίως ενυδρείο κάθε μερα 50%. Φιλτρο με βιολογία και αεραντλια απο κατω τους. Σε ξένα φόρουμ που το έψαξα μιλάνε οτι τα αυγά σκάνε απο την 3η μερα έως και την 7η. Οι πιο πολλές αναφορές λένε για 3η έως 5η. Αν δεν σκάσουν και αυριο θα αρχίσω να ανησυχώ! Βρηκα και αλλα δυο αυγά σημερα μεσα στην άμμο θαμμένα, πολυ πιθανόν να ειναι απο την ίδια γεννά. Υπομονη και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω θυμάμαι να μου είχαν αργήσει σε σχέση με νανοκιχλιδες, σε αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία. Βέβαια το εύρος τον κορυ είναι αρκετά χαμηλότερο. Ελπίζω αύριο να σκάσουν 

Link to comment
Share on other sites

Και γω θυμάμαι να μου είχαν αργήσει σε σχέση με νανοκιχλιδες, σε αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία. Βέβαια το εύρος τον κορυ είναι αρκετά χαμηλότερο. Ελπίζω αύριο να σκάσουν 

Δηλαδη εννοεις πως θελουν πιο δροσερα νερα για να σκασουν η πιο ζεστα;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο ζεστά τόσο πιο γρηγορα γινεται η διαδικασία αλλα και παλι εξαρτάται. Διάβασα πολλές περιπτώσεις που αναφέρουν οτι σε 72F δηλαδη σε 22,2C τα αυγά σκασανε την 3η μερα. Εγω δεν εχω πέσει κατω απο τους 24C και ειμαι στην 6η μερα. Αν γινοταν θα εκανα την διαδικασία στους 23 αλλα δεν γινεται γιατι θα ειχα μεγάλη διαφορά με το μεγάλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sturm said:


Δηλαδη εννοεις πως θελουν πιο δροσερα νερα για να σκασουν η πιο ζεστα;

Greetings from the dark side!
 

Θοδωρή εννοώ πως όσο πιο μεγαλύτερη η θερμοκρασία τόσο πιο γρήγορα σκάνε. Αλλά τα Cory δεν είναι Ramirezi, Apistogramma ή Δίσκοι και δεν ευδοκιμούν σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες. Άρα θα ήταν λάθος για μένα να ανεβάσει την θερμοκρασία πχ στους 28°C, ενώ τα ψάρια του προτιμούν 23°C-26°C (τυχαία νούμερα), για να επιταχύνει την εκκόλαψη. Αφού οι αναφορές φτάνουν μέχρι τις 7 μέρες και τα αυγά του έχουν καλό χρώμα/κίνηση, τότε δεν θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω οτι το πρώτο μωρακι έσκασε μύτη στις 10:05! :wub::bigemo_harabe_net-193::wootwoot::wootwoot::wootwoot: Έφυγα απο την δουλεια για 5 λεπτά στα κλεφτά και ειδα ουρίτσα! Το κράτησα με παρα πολυ προσοχή σταθερό το αυγό και πετάχτηκε το μικρο!!!! Σαν σπερματοζωάριο! Περιμενω και τα υπολοιπα! Ελπιζω μεχρι να γυρίσω σπίτι να έχουν βγει οι ουριτσες!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω χαρα! Αυτα ειναι!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Sturm said:

Πω πω χαρα! Αυτα ειναι!

Greetings from the dark side!
 

 

Βασικα τωρα αρχίζουν τα δυσκολα αλλα θα το παλέψω! Κατσε να δούμε ποσα θα σκάσουν ακομα. Εχω χαρεί η αληθεια ειναι! Δεν το περίμενα αλλα παθιάστηκα λιγο και το εβαλα πείσμα να τα μεγαλωσω. Ασε που δεν εχω ακούσει, ή διαβάσει πετυχημένη αναπαραγωγή Adolfoi στην Ελλάδα. Μ'αρεσει που ελεγα στα πρώτα ποστ του θέματος οτι ενταξει μωρε δεν με νοιάζει και αν γινει εγινε και άλλες τέτοιες μ@...ες!:hehe :hehe :hehe Το έπαιζα και άνετος... χαχαχα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...