Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

Ευχαριστω παιδια. :bigemo_harabe_net-66: Δυστυχώς οπως ήταν αναμενόμενο τα αυγά χαλασανε. Θα προετοιμαστώ για να το παλέψω στο μέλλον αν και μου φαινεται λιγο δύσκολο να ξανα βρω αυγά με τα ψάρια που εχω μεσα. Αυτα έτυχε να ειναι πολυ ψηλά γι αυτο και σωθηκανε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω πως οι φωτογραφίες βγήκανε με αντιστροφή του φακού και γινεται φυσικα μονο σε dslr μηχανή. Απλα η τεχνική αυτη, θέλει πολυ δυνατό φωτισμό, η μηχανή να δουλεύει στο manual και να ανοίξεις το διάφραγμα του φακού χειροκίνητα. Υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube μπόλικα για όποιον ενδιαφέρεται! Ειναι λιγο μπελαλιδικη τεχνική αλλα απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεννάνε παλι τωρα. Εκει που γεννάνε βεβαια Αντε να τα μαζέψω! Τα κάνουν ανάμεσα απο τους εχινοδορους στην πλάτη του ενυδρείου αλλα ειναι δύσκολο να δω εκει καθαρά την διαδικασία ώστε να τραβήξω βίντεο ή φωτογραφίες!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο! Αν δεν βρεξεις χερι δεν τα πιανεις! Για μενα το καλυτερο θα ηταν να τους αφιερωσεις ενα ενυδρειο αλλα ξερω βαζω δυσκολα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο Θοδωρή. Οταν ερθεις σπίτι μου το καλοκαίρι θα το καταλάβεις και μονος σου!Δεν εχω χωρο και ηδη ειμαι με δυο ενυδρεία ειμαι και σε σκέψεις για τρίτο μικρο μαλλον. Ειδα γυρω στα 12 αυγά ολα πάνω στον εχινοδορο και τρία πάνω στο τζαμί. Κατάφερα να μαζέψω τα 8-9 και τελικα εχω 6 γιατι 2-3 μου έσπασαν στην προσπάθεια να τα ξεκολλησω! Κάποια που ήταν στο τζαμί τα έβγαλα με κάρτα πολυ προσεκτικά αλλα έφυγαν μεχρι να τα φέρω εξω με αποτέλεσμα να τα χάσω. Ειναι παρα πολυ δύσκολο το σημείο γιατι εκτος των φυτών εχω και κλαδιά ενδιάμεσα οποτε καταλαβαίνετε τι γινεται. εβγαλα κάποιες φωτογραφίες με αυτα τα έξι αυγά. Τα εβαλα παλι σε κομμένο μπουκάλι νερού με την έξοδο του φίλτρου να κανει τον αερισμό.IMG_1703.thumb.JPG.b3ccf602c641d0838d71acc216e1ec9d.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_1705.thumb.JPG.59517ae35b39e4d6b35252f085b4c3e3.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_1707.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά έγιναν 7! Βρήκα ενα απο αυτα που είχαν πέσει κάτω το οποίο ήταν μέσα στην άμμο. Παράγγειλα αεροφιλτρο  και θα αρχίζω να ετοιμάζω το 20 λίτρο που έχω και κάθετε σιγα σιγα. Επίσης παράγγειλα Hikari First Bites για να είμαι έτοιμος σε περίπτωση που σκάσει κανένα αυγό και ετοίμασα και μια γυαλίτσα για Paramecium αλλά ξέρω ότι δεν προλαβαίνω τουλάχιστον για 15 - 20 μέρες απλά για να υπάρχει για τις επόμενες γέννες. Είπα να το πάρω λίγο πιο ζεστά το θέμα και να το παλέψω, πάνω και πρώτα από όλα για την εμπειρία καθώς δεν έχω ακούσει ή διαβάσει αναπαραγωγή σε Adolfoi στην Ελλάδα! Σίγουρα θα έχει γίνει πιστεύω, απλά δεν το έχω υπόψιν μου! Στο πρόγραμμα είναι και μια αλλαγή οπότε μπορεί να έχω πάλι γέννα. Ίδωμεν λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας φιλαρακι. Ο επιμενων νικα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Vogias μπορείς να χρησιμοποιήσεις λεπίδα φαλτσέτας για να πάρεις τ' αυγά απ'το τζάμι. Η κάρτα για τη συγκεκριμένη χρήση, δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική. Φρόντισε μόνο να ακουμπά όλη η λεπίδα κατά μήκος στο τζάμι, για να μη το χαράξεις με τις άκρες της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με ξυραφι τα επαιρνα παλιοτερα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο!

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά κάποια από τα αυγά μου φαίνονται χαλασμένα. Ευκαιρίες θα έχεις και άλλες βέβαια. 

 

Εκτος από την καλή οξυγόνωση, και το μπλε του μεθυλενίου βοηθάει παρα πολύ. Έχω σώσει πολλά αυγα με Esha2000,που το περιέχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bbetta said:

Συγχαρητήρια Γιώργο!

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά κάποια από τα αυγά μου φαίνονται χαλασμένα. Ευκαιρίες θα έχεις και άλλες βέβαια. 

 

Εκτος από την καλή οξυγόνωση, και το μπλε του μεθυλενίου βοηθάει παρα πολύ. Έχω σώσει πολλά αυγα με Esha2000,που το περιέχει.

 

Ευχαριστω πολυ Βασίλη. :) Είπα να πειραματιστώ λιγο παιδια! Σκέφτηκα οτι στη φύση δεν βάζει κανενας φάρμακα στα αυγά γιαυτο και δεν θα βαλω Esha 2000 αλλα θα προσπαθήσω με φυσικό τροπο να κανω το σκάσιμο των αυγων. Υπάρχουν κάποιοι τρόποι φυσικοί, μετα απο διάβασμα που εκανα σε διαφορά άρθρα σε σάιτ του εξωτερικού, που αναφέρουν μεγάλη επιτυχία σε κάποια adolfoi, άγρια βεβαια κατα κύριο λογο. Ειναι κάποια tips που δεν ειναι δύσκολο να τα κανεις. Θα αναφέρω πιο αναλυτικά μόλις τελειώσω με το στήσιμο του ενυδρείου-γεννηστρας καθώς περιμενω να ερθει το αεροφιλτρο.

Στα δικα μας τωρα, τα "καλα" αυγά απο τα 7 ειναι μαλλον 4 ή 5 οπως τα παρατηρώ! εχει προστεθεί και αεραντλια πάνω απο τα αυγά. Δεν ξερω αν αυτα θα τα σώσω αλλα ελπιζω στην επόμενη γεννά να εχω κάποια επιτυχία, καθώς θα ειμαι και πιο προετοιμασμένος Stay tuned... :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sturm said:

Κι εγω με ξυραφι τα επαιρνα παλιοτερα!

Greetings from the dark side!
 

 

16 hours ago, kadmos said:

@Vogias μπορείς να χρησιμοποιήσεις λεπίδα φαλτσέτας για να πάρεις τ' αυγά απ'το τζάμι. Η κάρτα για τη συγκεκριμένη χρήση, δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική. Φρόντισε μόνο να ακουμπά όλη η λεπίδα κατά μήκος στο τζάμι, για να μη το χαράξεις με τις άκρες της.

 

Ευχαριστω παιδια. Δυστυχώς δεν ειχα ξυράφι εκείνη την ωρα αλλα θα παω να παρω. Έπρεπε να βρω κατι μπαμ μπαμ εκείνη την ωρα και να τα βγάλω, γιατι φοβόμουν μην πανε οι ροδοστομοι και τα φάνε τα αυγά. Μπορούσα να παρω της φαλτσέτας αλλα ειναι λιγο σκουριασμένο και δεν ηθελα να μπει μεσα στο ενυδρείο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έστησα την γεννήστρα σήμερα που δεν δουλεύω και είχα χρόνο! Έβαλα φιλτράκι μικρο με βιολογικό υλικό από το κυρίως ενυδρείο και λίγη τύρφη. Έριξα και μερικά κομματάκια από catapa. Ήθελα να βάλω και adler cones αλλά δεν έχω! Η τύρφη, τα catapa καθώς και τα adler cones δεν επιτρέπουν στα αυγά να fungιασουν από αυτά που διάβασα σε κάποια άρθρα. Απλά ειδικά για την τύρφη πρέπει να αφαιρεθεί λίγο πριν σκάσουνε τα αυγά και να γίνει αλλαγή μόλις βγει γιατί μπορεί να επηρεάσει το νερό αρκετά!

Το βλέπω και λίγο σαν πείραμα! Σίγουρα θα υπάρξουνε λάθη και απώλειες αλλά από αυτά θα μάθουμε! Το αερόφιλτρο δεν έχει έρθει ακόμα, θέλω να πάρω και μια γεννήστρα με διχτάκι για να βάζω εκεί μέσα τα αυγά και να μην τα έχω μέσα στο μπουκάλι. Στο μπουκάλι έχω κάνει ένα κόψιμο στο ύψος της στάθμης του νερού από την μια πλευρά, σκεφτείτε σαν αυτά που κάνουμε στις υπερχειλίσεις για τα sub, για βγαίνει το νερό που πέφτει από το φίλτρο και την αεραντλία! Οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές! :)

17669057_10211815352155298_765745292_o.thumb.jpg.d8ddecf38990b33beaef2b67588b0a2d.jpg17622447_10211815351235275_560716697_o.thumb.jpg.7b72c00c9525afa5c0790fbc2155cee0.jpg17692620_10211815351715287_1720348103_o.thumb.jpg.02315c14a7cd1cee67a9b7c25b72d3d5.jpg17692485_10211815351995294_1814815061_o.thumb.jpg.ddf33b08d41530a3afb5273d2a905e92.jpg17668894_10211815350475256_462059100_o.thumb.jpg.77d3d1af3395438b940d275d71b1242b.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω φίλε! Για την τύρφη δεν θα αγχωνόμουν τόσο, μην βάλεις τεράστια ποσότητα και δεν θα προκαλέσει τόσο απότομες μεταβολές. Για να καταλάβεις σε 20λ γεννήστρα με Apistogramma είχα γεμίσει ολόκληρο τον πάτο με μεγάλη στρώση από πλατανόφυλλα που προφανώς και προκάλεσαν μεταβολές του pH. Δεν είδα τα μικρά να επηρεάστηκαν από αυτό. 

Πολύ σκούρα τα βλέπω τα αυγα που έμειναν, όλα καλά πάνε!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Μια χαρά σε βλέπω φίλε! Για την τύρφη δεν θα αγχωνόμουν τόσο, μην βάλεις τεράστια ποσότητα και δεν θα προκαλέσει τόσο απότομες μεταβολές. Για να καταλάβεις σε 20λ γεννήστρα με Apistogramma είχα γεμίσει ολόκληρο τον πάτο με μεγάλη στρώση από πλατανόφυλλα που προφανώς και προκάλεσαν μεταβολές του pH. Δεν είδα τα μικρά να επηρεάστηκαν από αυτό. 

Πολύ σκούρα τα βλέπω τα αυγα που έμειναν, όλα καλά πάνε!

 

Βασίλη έχω πολύ χαμηλό ph στο μεγάλο και δεν θέλω να το κατεβάσω κι άλλο και γι αυτό φοβάμαι την τύρφη! Έχω 5 με 5,5. Η τύρφη που έβαλα είναι πολύ λίγη μέσα στο φιλτράκι μαζί με το βιολογικό υλικό αλλά και το νερό μέσα στην γεννήστρα είναι λίγα επίσης. Έβγαλα το μπουκάλι και τα αυγά πλέον βρίσκονται σε δικτυωτή γεννήστρα! Τα αυγά έγιναν 9 γιατί βρήκα άλλα δύο σήμερα, αλλά δυστυχώς ένα από τα παλιά fungιασε και αφαιρέθηκε! Άρα αυτή τη στιγμή έχουμε 8! Έβγαλα και κάποιες macro φωτογραφίες όπως οι προηγούμενες πιο πάνω για να δούμε από πιο κοντά σε τι κατάσταση είναι τα αυγά. Θα τις περάσω και θα τις ανεβάσω σε λιγάκι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο την αεραντλια μη την βαζεις πανω στα αυγα. Βαλτο απο κατω απ τα αυγα ωστε να τα αεριζει. Δεν ξερω αν με πιανεις πως το εννοω;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε εντάξει Γιώργο, αν οι σκληροτητες σου είναι πολύ χαμηλά, μπορεί να γίνει κανένα pH Crash... Εσυ ξέρεις, αν και γενικά πιστεύω πως δεν θα έχουν ιδιαίτερο θέμα έτσι όπως το έχεις χειριστεί.

 

περιμενω φωτος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

Γιωργο την αεραντλια μη την βαζεις πανω στα αυγα. Βαλτο απο κατω απ τα αυγα ωστε να τα αεριζει. Δεν ξερω αν με πιανεις πως το εννοω;

Greetings from the dark side!
 

 

Θοδωρη το εκανα αυτο που λες. Την γεννηστρα ομως την σηκώνει ο αέρας απο κατω και την παει βόλτα οποτε δεν εχει νόημα γιατι ο αέρας δεν παιρναει απο κατω προς τα πάνω αλλα απο το πλάι. Οποτε εκανα κατι τέτοιο οπως φαινεται στη φωτογραφία αλλα δεν ξερω αν ειναι και πολυ καλο! Τα αυγά μεσα στο σουρωτήρι η αεραντλια απο κατω και το spay bar απο πάνω!

IMG_1716.thumb.JPG.8a33c77e7b36eee9712c9f38eb3b84a1.JPG

 

Γενικα το ψαχνω λιγο οποτε πείτε κι εσείς τις απόψεις σας και τις ιδέες σας!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια που φαινεται καλυτερα 

IMG_1717.thumb.JPG.a1497b2b0c4e016fe77d7ab78203bdc5.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Τότε εντάξει Γιώργο, αν οι σκληροτητες σου είναι πολύ χαμηλά, μπορεί να γίνει κανένα pH Crash... Εσυ ξέρεις, αν και γενικά πιστεύω πως δεν θα έχουν ιδιαίτερο θέμα έτσι όπως το έχεις χειριστεί.

 

περιμενω φωτος!

 

Οι φωτος:

 

DSC_0001_00014DSC_0001.jpg

DSC_0002_00013DSC_0002.jpg

DSC_0008_00007DSC_0008.jpg

DSC_0009_00001DSC_0009.jpg

DSC_0012_00004DSC_0012.jpg

DSC_0007_00008DSC_0007.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τα έχω υπόψιν! Τα είχα δει πολύ πριν γεννήσουν τα ψάρια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακές οι φωτο και χαίρομαι που τελευταία βλέπουμε όλο και συχνότερα. 

Δυο από τα αυγα με προβληματίζουν, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία βέβαια. Σε τι θερμοκρασία τα έχεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...