Jump to content

Χορός Corydoras Adolfoi!!!


Vogias

Recommended Posts

Τα μικρά πανε μια χαρά! :) Τα πιο μεγαλα πλέον έχουν αρχίσει και σχηματίζονται καλα καλα, η ανάπτυξη τους ειναι ικανοποιητική μπορω να πω και ειναι ιδιαιτέρως κινητικά. Αυτη τη στιγμή αν δεν εχω κανει λαθος με το μέτρημα ολα τα ψαράκια παλιά και νέα πρεπει να ειναι 31. Τα πιο πρόσφατα αυγά έχουν εκκολαφθεί ολα με 100% επιτυχία! Αυτήν την περίοδο ειμαι σε σκέψεις για το επόμενο βήμα, για το που να τα βαλω δηλαδη μολις μεγαλώσουν λιγο ακομα, γιατι 30 ψάρια σε 20 λίτρα πολυ απλα δεν... Βλεπω και στα σκαλάρια μου κινητικότητα οποτε πρεπει να κανω κατι για ολα τα ψάρια και ο χώρος ειναι λίγος δυστυχώς!!!:) Εχω δυο 100 λίτρα στην αποθήκη αλλα δεν εχω χωρο στο σπίτι! Μπορει να παρω κανενα μεγάλο πλαστικό κουτί και να την παλέψω ετσι. Θα δούμε στο κοντινό μέλλον...:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr.Angelos said:

Ωρεα!!!! τα κορυ που τα πειρες?

 

Απο petcumulus και ήρθαν απο Ολλανδία κατευθείαν στα χέρια μου.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιώργο κάνε κάποια στιγμή ένα φωτοupdate!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη @bbetta απο αυριο μαλλον γιατι ειμαι στη δουλεια και θα γυρίσω βράδυ στο σπίτι. Με την αναπαραγωγή στα σκαλάρια δεν προλαβαίνω να κανω πολλα πράγματα γι αυτο εχει μείνει πισω το θεμα αυτο! Ειχα ανεβάσει ενα βίντεο στο YouTube αλλα ειναι πριν 15 μερες τα ψαράκια! Δεν έχουν μεγάλες διάφορες στο βίντεο με παλιότερες φωτογραφίες! Αυτο εδω ειναι:

 

Πλεον τα πιο μεγαλα ψαράκια ειναι γύρω στους 1,5 με 2 πόντους, έχουν ασπρίσει εντελώς, εχει σχηματιστεί ξεκάθαρα το μαύρο του προσώπου και σιγα σιγα αρχίζει να μαυρίζει και η ράχη τους. Ειναι πολυ δραστήρια ολα, κολυμπάνε σε ολο το μήκος και ύψος του ενυδρειου και πανε σφαίρα δόξα το Θεό! Μονο μου πρόβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι θα κανω οταν μεγαλώσουν κι αλλο καθώς εχω γεμίσει τον τόπο ενυδρεία και θα πρεπει κι αυτα εδω να μεταφερθούν τουλαχιστον σε 60 λίτρα γιατι μιλαμε για 32 ψάρια αν δεν εχω κανει λαθος στο μέτρημα! Το πολυ πολυ να βαλω κανενα πλαστικό κουτί ή να τα βαλω στην γεννηστρα με τα σκαλάρια. Θα δούμε στο μέλλον!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό στο θέμα!

Χρωστάω φωτογραφίες. Τα ψαράκια είναι καμιά 40αρια πλέον μέσα στην γεννήστρα! Ότι αυγό ή ψαράκι βρίσκω μπαίνει μαζί με τα υπόλοιπα. Δεν ψάχνω πλέον απλά αν τύχει να δω κάτι το μεταφέρω. Τα corydoras αναπαράγονται συνέχεια οπότε κάθε φορά όλο και κάτι βρίσκω.

Πριν 11 μέρες έβγαλα κάποιες φωτογραφίες και σήμερα που είχα λίγο χρόνο είπα να τις ανεβάσω!:) Τα πιο μεγάλα ψαράκια έχουν πλέον αναπτυχθεί αρκετά και έχουν βγάλει κατά 95% τα χρώματα τους. Υπολείπεται λίγο το μαύρο της ράχης, αν και σήμερα που σας γράφω στα πιο μεγάλα έχει βγει σχεδόν όλο!  Σε κάποιες φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά τους με τα πιο μικρά. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω πιο φρέσκες φωτογραφίες γιατί αυτές έχουν ψιλό μπαγιατέψει.:P

 

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καλές αλλά μπορείτε να καταλάβετε την ανάπτυξή τους:

DSC_0117_00001DSC_0117.thumb.jpg.e33cbfc457d0a23b7427e8a24c61edef.jpgDSC_0121_00002DSC_0121.thumb.jpg.6fc7c446b94a020da2fc0b473764624e.jpgDSC_0125_00004DSC_0125.thumb.jpg.9e2ef8f61c6eff5be103f4a0ae387441.jpgDSC_0140_00011DSC_0140.thumb.jpg.0ec3bff6c988672dbf772eea4842d7e2.jpgDSC_0138_00010DSC_0138.thumb.jpg.4eb4be9b28f47dffe2e4e078ca9955d1.jpgDSC_0139_00005DSC_0139.thumb.jpg.524e86a58b0e076d8b9030bf06f2f908.jpgDSC_0150_00009DSC_0150.thumb.jpg.4cb95b0a0e0fb0679be8dacaa3806b88.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωρεα!!!!! επιδη ψαχνω για cory αυτα μεχρη ποσους βαθμους αντεχουν? 26? γιατι εγω εχω 29 τορα στο ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

πολυ ωρεα!!!!! επιδη ψαχνω για cory αυτα μεχρη ποσους βαθμους αντεχουν? 26? γιατι εγω εχω 29 τορα στο ενυδρειο 

Μπες βρε στο προφιλ τους κ θα δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, μια χαρά τα κατάφερες με τα ψαράκια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Μπες βρε στο προφιλ τους κ θα δεις.

αυτο ειναι το μονο συγουρο οτι εχω κανει αλλα αλλο τι λενε τα προφιλ που δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστα...(στο aquazone δεν βρεικα) και αλλο να ρωτησω καποιον που τα εχει.....

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα!!

Μπραβο @Vogias!!

Ελπιζω να τα κρατησεις ολα..

Αν οχι τοτε μακαρι να πανε σε καλα χερια γιατι ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρια..

Θα ελεγα οτι ειναι το αγαπημενο μου ειδος κορυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mr.Angelos said:

πολυ ωρεα!!!!! επιδη ψαχνω για cory αυτα μεχρη ποσους βαθμους αντεχουν? 26? γιατι εγω εχω 29 τορα στο ενυδρειο 

 

Συνήθως τα περισσότερα corydoras μεσα στα ενυδρεία ειναι σε μεγαλύτερη θερμοκρασία απο αυτη που πρεπει. Αυτο που πρεπει να βρεις, ειναι μια μεση θερμοκρασία για ολα τα ψάρια που φιλοξενεις μεσα στο ενυδρείο σου. Το καλοκαίρι και εμενα ανεβαίνει η θερμοκρασία πολυ στο ενυδρείο. Έχουν αντέξει μεχρι και 29 με 30 βαθμούς το καλοκαίρι αλλα δεν σημαίνει οτι ήταν και σωστο! Οταν έφτανε τόσο έβαζα κλιματισμό στον χωρο και έριχνε την θερμοκρασία σταδιακά. Τα μικρά τα μεγάλωσα σε 23 με 24 βαθμούς. Αυτη τη στιγμή η γεννηστρα τους έχουν θερμοκρασία 25 με 26. Νομιζω πιο ανθεκτικά ειναι τα sterbai στις υψηλές θερμοκρασίες αλλα γίνονται και γαϊδουράκια.

 

11 hours ago, Irakles said:

Ωραίος!!!! Πολυ όμορφα!!!

 

9 hours ago, theodor72 said:

Μπράβο σου, μια χαρά τα κατάφερες με τα ψαράκια!!!

 

8 hours ago, stathis spithas said:

Πανεμορφα!!

Μπραβο @Vogias!!

Ελπιζω να τα κρατησεις ολα..

Αν οχι τοτε μακαρι να πανε σε καλα χερια γιατι ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρια..

Θα ελεγα οτι ειναι το αγαπημενο μου ειδος κορυ...

 

Ευχαριστω πολυ παιδια! :) 

@stathis spithas Να τα κρατήσω ολα αποκλείεται γιατι ειναι πολλα. Μπορει να κρατήσω 5 ώστε να μεγαλώσω το κοπάδι μου απλα ειμαι πολυ οριακά και το σκέφτομαι. Τα υπολοιπα θα δωθουν οπου γινεται καλυτερα! Ακομα ειναι μικρά παντως. Πιςτευω προς το τελος καλοκαιριού θα ειναι μια χαρά για να τα δώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε αγορά πλαστικού δοχείου 50 λιτρων και τα μικρά Corydoras μεταφέρθηκαν ολα εκει. Φαινεται να τους αρεσε το μεγαλύτερο "προσωρινό" σπίτι τους! Εβαλα λίγη άμμο και αρκετα φυτά, ξύλα και ξερά φύλλα! Εκει θα μείνουν έως ότου δοθούν, δηλαδη  αρχές φθινοπώρου.:)

 

Το 20 λίτρο καθαρίστηκε απο αλγες που ειχε και θα γινει μεγαλωστρα για σκαλαρακια μεχρι να γίνουν 2-3 εβδομάδων οπου θα μεταφέρονται στην μεγάλη γεννηστρα.

 

φωτογραφιες δοχείου:

IMG_1857.thumb.JPG.f54ee3fcf36a78016c93f7e7eda6dab8.JPGIMG_1858.thumb.JPG.fdacae566f9fe93d5582b19efc06bd64.JPG

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...