Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν έχει πρόβλημα αν δεν φάει καθόλου. 

ευχαριστω οποτε καλυτερα να παραγγειλω bloodworms αποξειραμενα? γιατι στα πετ εχουν μονο κατι φυλλαρακια επισης σε λιγες μερες που θα παρω το χαλικι θελω να καθαρισω και λιγο τα τζαμια με τι μπορω να το κανω γιατι εχουν λιγη αλγη πανο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ευχαριστω οποτε καλυτερα να παραγγειλω bloodworms αποξειραμενα? γιατι στα πετ εχουν μονο κατι φυλλαρακια επισης σε λιγες μερες που θα παρω το χαλικι θελω να καθαρισω και λιγο τα τζαμια με τι μπορω να το κανω γιατι εχουν λιγη αλγη πανο

Με ένα σφουγγαράκι που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο ή με μία τηλεκάρτα για πιο δύσκολες περιπτώσεις.

Αν η άλγη είναι ακόμα πιο ζόρικη υπάρχουν και ειδικά εργαλεία όπως εδώ.https://www.google.gr/search?q=καθαριστης+τζαμιων&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMqsTfjc7SAhXEVhQKHbXmBowQ_AUICCgB&biw=1360&bih=610#tbm=isch&q=aqua-t+jbl&*

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Με ένα σφουγγαράκι που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο ή με μία τηλεκάρτα για πιο δύσκολες περιπτώσεις.

Αν η άλγη είναι ακόμα πιο ζόρικη υπάρχουν και ειδικά εργαλεία όπως εδώ.https://www.google.gr/search?q=καθαριστης+τζαμιων&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMqsTfjc7SAhXEVhQKHbXmBowQ_AUICCgB&biw=1360&bih=610#tbm=isch&q=aqua-t+jbl&*

ευχαριστω πολυ δοκιμασα με μια καρτα αλλα δεν οποτε λογικα θα παρω κατι τετοιο γιατι ειναι λιγο ζορικη σε καποια κομματια

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μικρός.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Σε λιγο καιρο μπορω να βαλω μερικες red cherry? ή θα γινει μακελειο

 

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Εξαρτάται απο το γεγονός του αν υπάρχουν κρυψώνες ούτως ώστε να μπορούν να κρυφτούν οι γαρίδες αλλά και απο τον χαρακτήρα του ψαριού σου. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσες να το τεστάρεις είναι απλώς να βάλεις μια γαρίδα αρχικά και βλέποντας και κάνοντας ΄σαφώς με τις όποιες συνέπειες. Θα μπορούσες ίσως να βάλεις κάποιες που να είναι λίγο μεγαλύτερες στο μέγεθος απο τις red cherry χωρίς βέβαια κάποιο εξασφαλισμένο αποτέλεσμα. Ή ακόμη αν οι γαρίδες ήταν ήδη κάτοικοι του ενυδρείου. Στην προκειμένη είναι απλά σαν να λες στον μονομάχο σου μπορείς να φας το σνακ που σου έφερα. Περίμενε σαφώς να ακούσεις και άλλες γνώμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Εξαρτάται απο το γεγονός του αν υπάρχουν κρυψώνες ούτως ώστε να μπορούν να κρυφτούν οι γαρίδες αλλά και απο τον χαρακτήρα του ψαριού σου. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσες να το τεστάρεις είναι απλώς να βάλεις μια γαρίδα αρχικά και βλέποντας και κάνοντας ΄σαφώς με τις όποιες συνέπειες. Θα μπορούσες ίσως να βάλεις κάποιες που να είναι λίγο μεγαλύτερες στο μέγεθος απο τις red cherry χωρίς βέβαια κάποιο εξασφαλισμένο αποτέλεσμα. Ή ακόμη αν οι γαρίδες ήταν ήδη κάτοικοι του ενυδρείου. Στην προκειμένη είναι απλά σαν να λες στον μονομάχο σου μπορείς να φας το σνακ που σου έφερα. Περίμενε σαφώς να ακούσεις και άλλες γνώμες.

Ευχαριστω θα κοιταξω και apple snail παρεμπιπτοντως ειχα παει σε 2-3 πετ και μου ειπαν οτι ειναι απαγορευμενα τα apple snail τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ευχαριστω θα κοιταξω και apple snail παρεμπιπτοντως ειχα παει σε 2-3 πετ και μου ειπαν οτι ειναι απαγορευμενα τα apple snail τι παιζει?

Βασικα επιδη εχω μικρο ενυδρειο τι μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο τον μονομάχο και αν υπάρχουν αρκετά φυτά και κρυψώνες στο ενυδρείο, με επιφύλαξη γαρίδες ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Δυστυχώς μόνο τον μονομάχο και αν υπάρχουν αρκετά φυτά και κρυψώνες στο ενυδρείο, με επιφύλαξη γαρίδες ...

αν βαλω πολυ βαλισνερια και εχω και την μοςς λετε να μπορουν να μπουν γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μικρές γαρίδες κατα πάσα πιθανότητα θα γίνουν γεύμα για τον μονομαχο σου. Αλλα οπως ειπώθηκε και πιο πάνω μπορεις να ρισκάρεις. Εγω ειχα παλιά σε φουλ φυτεμένο red cherry και ghost shrimps αλλα αργα ή γρηγορα της κατάφερε ο μονομάχος που ειχα τότε.Μονο τις αμανο δεν πείραξε. Έζησε 2,5 χρονια το ψάρι και με τις αμανο τα 2 χρονια ήταν μαζι και δεν τις πείραζε. Εξαρτάται ομως κατα πολυ απο τον χαρακτήρα του ψαριού! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Vogias έγραψε:

Αν βάλεις μικρές γαρίδες κατα πάσα πιθανότητα θα γίνουν γεύμα για τον μονομαχο σου. Αλλα οπως ειπώθηκε και πιο πάνω μπορεις να ρισκάρεις. Εγω ειχα παλιά σε φουλ φυτεμένο red cherry και ghost shrimps αλλα αργα ή γρηγορα της κατάφερε ο μονομάχος που ειχα τότε.Μονο τις αμανο δεν πείραξε. Έζησε 2,5 χρονια το ψάρι και με τις αμανο τα 2 χρονια ήταν μαζι και δεν τις πείραζε. Εξαρτάται ομως κατα πολυ απο τον χαρακτήρα του ψαριού! :)

Θα το ρισκαρο αλλα προτα θα φιαξω κριψωνες και θα βαλω και αλλο ενα μοπανι σε κανα 2-3 μηνο θα προσπαθισω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου θυμάμε κοιμόταν πάνω σε ένα φύλο ανούμπιας ακριβώς κάτω από την επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mr.Angelos said:

ασχετο αλλα εχω μια απορια οι μονομαχοι πως κοιμουνται εφοσον πρεπει να αναπνεουν αερα? :geek:

 

Κοιμουνται στον αφρό ψηλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vogias έγραψε:

 

Κοιμουνται στον αφρό ψηλά.

αααααα ετσι εξηγειται γιατι εβλεπα τον δικο μου οταν ειχα κλεισει το φως και κοιμοταν και μετα ανεβαινε στην επιφανεια να παρει αερα και ξανα κατεβενε οποτε λογικα δεν κοιμοταν. θα κοιταξω και σημερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αααααα ετσι εξηγειται γιατι εβλεπα τον δικο μου οταν ειχα κλεισει το φως και κοιμοταν και μετα ανεβαινε στην επιφανεια να παρει αερα και ξανα κατεβενε οποτε λογικα δεν κοιμοταν. θα κοιταξω και σημερα 

 

Έχεις βάλει χρονοδιακόπτη στο φώς ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dpap έγραψε:

 

Έχεις βάλει χρονοδιακόπτη στο φώς ;

οχι ακομα αλλα το κλεινο την ιδια ωρα αλλα σκοπευω να βαλω χρονοδιακοπτη και αυτοματη ταιστρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη ταΐστρα γιατί ;

 

Εγώ βάζω μόνο όταν είναι να λείψω για αρκετές ημέρες, αλλιώς είναι μια από τις χαρές του χόμπι μας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Αυτόματη ταΐστρα γιατί ;

 

Εγώ βάζω μόνο όταν είναι να λείψω για αρκετές ημέρες, αλλιώς είναι μια από τις χαρές του χόμπι μας. :)

εμενα μαρεσει να ταιζω με το χερι απλα θελω να παρω μια απλη για οταν λειπω (πχ το καλοκαιρη) 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dpap έγραψε:

Βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις ναι.

Παριγγειλα pistia stratiotes εχω υγρο λυπασμα θελει κατι αλλο επισης ο μονομαχος θα ενοχλιθει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πολλά το φυτό. Μια χαρά θα είναι ο μονομάχος.

 

Έχεις ρίξει μια ματιά στο προφίλ που έχουμε εδώ στο φόρουμ ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dpap έγραψε:

Δεν χρειάζεται πολλά το φυτό. Μια χαρά θα είναι ο μονομάχος.

 

Έχεις ρίξει μια ματιά στο προφίλ που έχουμε εδώ στο φόρουμ ;

Ναι το ειδα προτα πριν την παραγγειλω για να δω αν μου κανει απλα ρωτισα αν υπαρχει κατι που δεν λει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...