Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

Βασικα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, αλλα θα εχεις να μαθεις πολλα απο αυτη την εμπειρία.....

 

Καλη σου συνεχεια!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα το σκεφτο πρωτα γιατι δεν θελω να κανω γκαφες.... τι ενυδρειο μπορω να παρω για αρχη? ενα 30λιτρο κανει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

θα το σκεφτο πρωτα γιατι δεν θελω να κανω γκαφες.... τι ενυδρειο μπορω να παρω για αρχη? ενα 30λιτρο κανει?

Να σου πω την αλήθεια δεν θα άλλαζα το 20λτ για να πάω σε 30 λτ.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το αρθο που σου εστειλα......τωρα για το ενυδρειο μην τσιγκουνευτης τα λιγα ευρω παραπανω εαν βρεις εστω και μεταχειρισμενο γιατι η θυλικια κυριως θα το εκτιμηση.

Εαν ησουν στο Βολο θα σου εδινα εγω ενα 80ρακι που εχω και καθετε..... ψαξε λιγο και στο φορουμ ολο και κατι καλο θα βρεις στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Διαβασε το αρθο που σου εστειλα......τωρα για το ενυδρειο μην τσιγκουνευτης τα λιγα ευρω παραπανω εαν βρεις εστω και μεταχειρισμενο γιατι η θυλικια κυριως θα το εκτιμηση.

Εαν ησουν στο Βολο θα σου εδινα εγω ενα 80ρακι που εχω και καθετε..... ψαξε λιγο και στο φορουμ ολο και κατι καλο θα βρεις στην Αθηνα.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να σου πω την αλήθεια δεν θα άλλαζα το 20λτ για να πάω σε 30 λτ.:)

Προτιμω ενα κυβο ποιο πολυ αλλα λογο χορου δεν παω 120 λιτρα ενα 60ρι καλο ειναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει σαν ιδεα!! Θα μπορεις να κανεις και πολυ ομορφα πραγματα....

18fc98a60ccd3dd8d441956b44f125e3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Πολυ μου αρεσει σαν ιδεα!! Θα μπορεις να κανεις και πολυ ομορφα πραγματα....

18fc98a60ccd3dd8d441956b44f125e3.jpg

Μην ξεχνας κανουν βουτιες!!! ο δικος μου χαραμιζετε πρεπει να παει σε αγωνες!!! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να πας με βάση τα δεδομένα σου στη μεγαλύτερη δυνατόν γυάλα. Δεν θα το μετανιώσεις στο μέλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Προσπάθησε να πας με βάση τα δεδομένα σου στη μεγαλύτερη δυνατόν γυάλα. Δεν θα το μετανιώσεις στο μέλλον.

δυστιχος μονο μεχρι 80-100 σε κυβο μπορω :bye2: (αν μπορουσα θα τους εβαζα σε 200λιτρα) τορα σκεφτομαι να παρω ενα κυβο 80 λιτρα και να βαλω και τα δυο μεσα και στο 20λιτρο να μεινουν γαριδες!!! ειναι καλη ιδεα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

δυστιχος μονο μεχρι 80-100 σε κυβο μπορω :bye2: (αν μπορουσα θα τους εβαζα σε 200λιτρα) τορα σκεφτομαι να παρω ενα κυβο 80 λιτρα και να βαλω και τα δυο μεσα και στο 20λιτρο να μεινουν γαριδες!!! ειναι καλη ιδεα?

Μια χαρά είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μια χαρά είναι.

οποτε λογικα κατι τετοιο θα γινει!!! οποτε σε κανα διμηνο-τριμηνο θα παρω το ενυδρειο και θα ξεκινισω το στροσιμω

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κάνεις πολυ ωραια πραγματα και σε λογικα εξοδα.

Δεν χρειαζονται περισσοτερα λιτρα και σαν σχημα ειναι μια χαρα  για μονομαχους μια που δεν φημίζονται για τις κολυμβητικες τους ικανοτητες, δημιουργωντας και πολλες καβατζες. Ειχα καποτε εναν ωραιο μονομαχο σε κοινωνικο ενυδρειο, ηταν πολυ ωραιος τυπος και μου αρεσε ο τσαμπουκας του. Ειχε πλακα σαν χαρακτηρας, αν και δεν μπορουσε να πιασει κανενα ψαρι οταν του την εδινε προσπαθουσε τρεχοντας απο πισω τους..... για πολυ γελιο ο τυπος. Τελος παντων μου τον θυμησες με το θεμα σου, τωρα πια παει απο γερατια και γενικος τα εχω ψιλοπαρατησει λιγο γενικος....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οπως σου ειπα σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κάνεις πολυ ωραια πραγματα και σε λογικα εξοδα.

Δεν χρειαζονται περισσοτερα λιτρα και σαν σχημα ειναι μια χαρα  για μονομαχους μια που δεν φημίζονται για τις κολυμβητικες τους ικανοτητες, δημιουργωντας και πολλες καβατζες. Ειχα καποτε εναν ωραιο μονομαχο σε κοινωνικο ενυδρειο, ηταν πολυ ωραιος τυπος και μου αρεσε ο τσαμπουκας του. Ειχε πλακα σαν χαρακτηρας, αν και δεν μπορουσε να πιασει κανενα ψαρι οταν του την εδινε προσπαθουσε τρεχοντας απο πισω τους..... για πολυ γελιο ο τυπος. Τελος παντων μου τον θυμησες με το θεμα σου, τωρα πια παει απο γερατια και γενικος τα εχω ψιλοπαρατησει λιγο γενικος....

 

Εμενα βασικα ειναι λιγο τσαμπουκας γιαυτο δεν βαζω γαριδες.... μολις βαλω κατι κοκκινο στο ενυδρειο (πχ το θερμομετρο που ειναι λιγο κοκκινο στην ακρη) φουντονει και κανει επιθεσης!!! :ooh2: τορα εχει αποφασισει να σκαλισει και περνει σβαρνα ολο το ενυδρειο και σκαβει!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως ψαρακια με ιδιαιτερο χαρακτηρα....... :)

Και θελει προσοχη με τη ψαρια σε κοινωνικο ενυδρειο θα τον βαλεις γιατι στην τελικη τρωει ευκολα ξυλο μια που ειναι αρκετα δυσκίνητος.....

Καλη συνεχεια λοιπον και εδω ειμαστε....;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ειναι οντως ψαρακια με ιδιαιτερο χαρακτηρα....... :)

Και θελει προσοχη με τη ψαρια σε κοινωνικο ενυδρειο θα τον βαλεις γιατι στην τελικη τρωει ευκολα ξυλο μια που ειναι αρκετα δυσκίνητος.....

Καλη συνεχεια λοιπον και εδω ειμαστε....;) 

Εγω δεν σκοπευω να τον βαλω με αλλα ψαρια παρα μονο με θυλικο σε μεγαλιτερο ενυδρειο και κανα σαλιγκαρι οποτε δεν νομιζω να εχω καποιο θεμα!!!

Επισης οτι ενυδρειο εχω ειναι φουλ φυτεμενο πχ τορα στο 20λιτρο εχω βαλισνερια x5,polysperma x4,moss,anubia var.nana x1

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Παρασυρομαι σκεπτομενος το δικο μου.....Οσο αφορα το ενυδρειο δεν χρειαζετε μεγαλο υψος και τα φυτα ειναι ενας καλος συμμαχος παντα για την καλη υγεια του ενυδρειου αλλα και για καλες κρυψωνες οταν το αντρογυνο θα μαλωνει. Το υπαρχων ενυδρειακι δεν θα το αχρηστευσεις μια που μπορει για καποια περιοδο να βαλεις την θυληκια μετα την γεννα. Οποτε οταν με το καλο το αποφασισεις καλο στρωσιμο και στησιμο στο νεο ενυδρειο και μετα κοιτα για θυληκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μια χαρα! Παρασυρομαι σκεπτομενος το δικο μου.....Οσο αφορα το ενυδρειο δεν χρειαζετε μεγαλο υψος και τα φυτα ειναι ενας καλος συμμαχος παντα για την καλη υγεια του ενυδρειου αλλα και για καλες κρυψωνες οταν το αντρογυνο θα μαλωνει. Το υπαρχων ενυδρειακι δεν θα το αχρηστευσεις μια που μπορει για καποια περιοδο να βαλεις την θυληκια μετα την γεννα. Οποτε οταν με το καλο το αποφασισεις καλο στρωσιμο και στησιμο στο νεο ενυδρειο και μετα κοιτα για θυληκια.

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως Αγγελε πλακα πλακα.Αντε και γινεται η γεννα μετα τι γινεται?? Εντος λιγων μηνων θα πρεπει η να τα δωσεις η θα εχεις προβληματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Παντως Αγγελε πλακα πλακα.Αντε και γινεται η γεννα μετα τι γινεται?? Εντος λιγων μηνων θα πρεπει η να τα δωσεις η θα εχεις προβληματα.

Εγω θελω να δω την διαδικασια,τα μωρα οσα επιβοιωσουν θα τα χαρισω και μπορει να στεισω για κανενα φιλο μου κανενα μονομαχο ενυδρειο :thumbsu:

επισης εχω μια απορια εχεις δει σε κανενα καταστημα να πουλανε ραμσχορν γιατι ψαχνω και δεν βρισκω

Link to comment
Share on other sites

Αστα. Μην βαλεις απο αυτα. Αν θυμαμε υπαρχει κινδυνος και για την προσωπικη σου υγεια. Μηλοσαλιγκαρο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Αστα. Μην βαλεις απο αυτα. Αν θυμαμε υπαρχει κινδυνος και για την προσωπικη σου υγεια. Μηλοσαλιγκαρο καλυτερα.

πρωτη φορα το ακουο αυτο,εγω ειχα αλλα δεν ξαναβγηκαν :notfair:ενω τα θελω δεν βρισκω πουθενα!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αστα. Μην βαλεις απο αυτα. Αν θυμαμε υπαρχει κινδυνος και για την προσωπικη σου υγεια. Μηλοσαλιγκαρο καλυτερα.

θα βαλω και μηλοσαλιγκαρο βρεικα σε ενα μαγαζι αλλα εχω δει οτι εχουν απαγορευτη γιατι στην φυση γεμιζαν οι βοιοτοποι με δαυτα

Link to comment
Share on other sites

An aquarist should be aware that red Ramshorn snails are known to carry various parasitic Flukes that can be transmitted to other fish as well as to humans. Flukes, or Trematodes as they are sometimes called, are flatfish, primarily flounders of the genus Paralichthys. But the majority of these particular Flukes require the use of an intermediate host, so if the snails are isolated for at least a month, the disease will then be eliminated. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

An aquarist should be aware that red Ramshorn snails are known to carry various parasitic Flukes that can be transmitted to other fish as well as to humans. Flukes, or Trematodes as they are sometimes called, are flatfish, primarily flounders of the genus Paralichthys. But the majority of these particular Flukes require the use of an intermediate host, so if the snails are isolated for at least a month, the disease will then be eliminated. 

Επιδη δεν βρισκω κιολας θα βαλω μηλοσαλιγκαρο για ποιο μικρο ιδος τι προτινεις τοτε? 

Link to comment
Share on other sites

Σε απασχολουν οι αλγες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...