Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Εγω επειδή τα φοβαμαι πολυ αυτο με τα ματια,τα καραντινιαζω κ χορηγω καναπλεξ.επίσης καλη δουλεια κανει το augmentin απο φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

Κ πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου,να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

 

Μπλέξαμε μου φαίνεται.....

Θα φτιάξω φόρμα ασθενιών και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Κ πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου,να το χαιρεσαι.

Ευχαριστώ!

 

Μπλέξαμε μου φαίνεται...

Θα ανοίξω φόρμα ασθενειών και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Θολό μάτι σε θηλυκό chindongo saulosi

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 280 μικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval 406 γεμάτο με βιολογικό υλικό fluval.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το ενυδρείο τρέχει με ψάρια από τα μέσα Απριλίου.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 chindongo saulosi(3 αρσενικά, 3 θηλυκά), 5 pseudotropheus elongatus mpanga (1 αρσενικό , 4 θηλυκά), 3 labidochromis hongi (1 αρσενικό, 2 θηλυκά), 2 aulonacara μικρά αγνώστου είδους μάλλον αρσενικό-θηλυκό και αρκετά μικρά mbuna (πάνω απο 10-15) από 3 μηνών μέχρι 10 μερών.

Τα μεγαλύτερα ψάρια είναι περίπου ενός έτους.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Αλλαγή νερού περίπου 70 λίτρα κάθε Κυριακή με προετοιμασία σε βαρέλι από την προηγούμενη μέρα με αντιχλώριο και θερμοστάτη. Το νερό το τραβάω από φίλτρο άνθρακα και συμπληρώνω στο ενυδρείο βακτήρια special blend της microbe lift.

Καθαρισμός φίλτρου έχει γίνει 1-2 φορές με ξέπλυμα των σφουγγαριών και του βιολογικού υλικού με νερό από το ενυδρείο.

Τάισμα 3 φορές τη μέρα με ocean nutrition cichlid vegi flakes και tropical malawi flakes. 3-4 φορές την εβδομάδα δίνω ocean nutrition spirulina flakes και brine shrimp plus flakes.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25 πριν την αλλαγή, γύρω στα 15 μετά την αλλαγή

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: sera

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: chindongo saulosi θηλυκό

- Ιστορικό Ψαριού: Μπήκε στο ενυδρείο αρχές Ιουλίου σε σχετικά μικρή ηλικία.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Θολό δεξί μάτι. Κατα τα άλλα είναι ζωηρότατο και έχει φυσιολογική συμπεριφορά. Πρίν 2 μέρες ζευγάρωσε οπότε ειναι μπουκωμένο και δεν τρώει. Παρ'όλα αυτά όταν ρίχνω τροφή κινείται προς αυτήν. Περιτώματα δεν έχω δει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Καμία

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

 

20171126_121954.jpg

20171126_122455.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο χτυπημα λογικα ειναι. Προσπαθησε να κρατησεις οσο καλυτερες συνθηκες νερου γινεται για καμια εβδομαδα κανοντας αλλαγες νερου και κρατωντας χαμηλα νιτρικα και λογικα θα δεις βελτιωση μεσα σε μια εβδομαδα.

Αν οχι ισως να πρεπει να κανεις μια θεραπεια για να αντιμετωπισεις τη βακτηριακη μολυνση.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω συνεχείς αλλαγές και βλέπουμε πως θα πάει η κατάσταση. Ανά 2 μέρες είναι καλά ή να κάνω κάθε μέρα;

Να ρίξω και καθόλου αλάτι ή ektozon; Αλάτι έχω ένα της api.

Έχω και melafix. Θα βοηθήσει καθόλου;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Απο χτυπημα λογικα ειναι. Προσπαθησε να κρατησεις οσο καλυτερες συνθηκες νερου γινεται για καμια εβδομαδα κανοντας αλλαγες νερου και κρατωντας χαμηλα νιτρικα και λογικα θα δεις βελτιωση μεσα σε μια εβδομαδα.

Αν οχι ισως να πρεπει να κανεις μια θεραπεια για να αντιμετωπισεις τη βακτηριακη μολυνση.

 

Συν ένα από εμένα για χτύπημα. Καλή διατροφή κα βλέπεις σε μια εβδομάδα. Δεν θα έριχνα κάτι προς το παρόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, θα πάω με αλλαγές και βλέπουμε πως θα πάει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λιγο αλατι μεσα στο ενυδρειο θα βοηθουσε.Το μελαφιξ δεν χρειαζεται.Παρατηρησε αν το κυνηγανε εντονα και ενημερωσε μας για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καθαρισει το φιλτρο μονο μια φορα ισως να ευθυνεται κ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argy1 said:

Λιγο αλατι μεσα στο ενυδρειο θα βοηθουσε.Το μελαφιξ δεν χρειαζεται.Παρατηρησε αν το κυνηγανε εντονα και ενημερωσε μας για την εξελιξη.

Έντονα κυνηγητά δεν έχω γενικώς. Ίσως στρεσαρίστηκε με το ζευγάρωμα αλλά επειδή τα είδα να ζευγαρώνουν μπροστά στα μάτια μου δεν είδα ιδιαίτερη πίεση και κυνήγι απ'το αρσενικό. Ίσα ίσα που ο αρσενικός πιο πολύ κυνηγάει τα άλλα 2 αρσενικά παρά τα θηλυκά.

Θα πάω αρχικά με αλλαγές ανα 2 μέρες και αν δεν δώ βελτίωση ή αν χειροτερέψει θα δοκιμάσω με αλατάκι και βλέπουμε...

14 minutes ago, johnbaggios said:

Αν εχεις καθαρισει το φιλτρο μονο μια φορα ισως να ευθυνεται κ αυτο.

Λάθος πληροφόρηση από μέρους μου. Θυμήθηκα οτι το έχω καθαρίσει σιγουρα 3 φορές και η μία μάλιστα ήταν πριν 2-3 εβδομάδες. Εκτός αυτού δεν μπορώ να πώ πως ήταν ιδιαίτερα βρώμικο. Επίσης πάνω απ'το βιολογικό υλικό και πρίν την έξοδο χρησιμοποιώ βαμβάκι που το αλλάζω κάθε 2 εβδομάδες. Γενικά προσέχω με το τάισμα να μην μένει τροφή και σε γενικές γραμμές θεωρώ πως έχω ένα καθαρό ενυδρείο.

Το βρώμικο φίλτρο δεν θα μου εδειχνε και αυξημένα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εχει τυχει να χω πολυ χαμηλα νιτρικα κ το φιλτρο να χει πολλες ακαθαρσιες.Γενικα παντως προσεχεις πολυ με τις ρουτινες κ την τροφη κ μπαβο σου.Ισως να ναι απο χτυπημα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Παντως Κωστα γενικα το αλατι μην το φοβασαι.Βοηθαει στην παραγωγη βλεννας και αφου οι κιχλιδες μας το δεχονται μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και χωρις να υπαρχει καποιος λογος σοβαρος,απλα να βοηθησουμε καποιο ψαρι σε πιθανο τραυματισμο να επανελθει πιο γρηγορα.Επισης δεν υπαρχει λογος να βαλεις τις συνηστωμενες δοσολογιες αλλα και λιγοτερο.

Το εκτοζον (αν εχεις ηδη) ειναι στην ουσια αλατι χονδροκοκκο με καποια προσθετα.

Το melafix προσωπικα δεν το χρησιμοποιω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή.

Μετά από 2 μέρες δεν έχουμε κάποια εξέλιξη ούτε θετική ούτε αρνητική.

Το μόνο που άλλαξε είναι οτι το συγκεκριμένο ψαράκι και ένα άλλο saulosi που είχε μπουκωθεί 1-2 μέρες πρίν έφτυσαν τον γόνο και σήμερα έφαγαν κανονικά.

Τα ίδια ψαράκια είχαν ξαναζευγαρώσει πριν από ένα μήνα περίπου και πάλι μετά από 2-3 μέρες τα άφησαν.

Ξέρει κανέις γιατί συμβαίνει αυτό;

Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν γονιμοποιημένα ή να μην είναι ακόμα σε σωστή αναπαραγωγική ηλικία τα ψάρια;

Ρωτάω γιατί έχω αρκετές γέννες στο ενυδρείο ειδικά  από τα mpanga που είναι σχεδόν στην ίδια ηλικία ενω τα saulosi μου έριξαν 2/2 άκυρα...

Εσύ Μιχάλη έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο με τα δικά σου;

Link to comment
Share on other sites

Τις πρωτες φορες ειναι λογικο να γινει.Δεν ξερουν πως να τα κρατησουν στο στομα και παραλληλα να αναπνεουν,ειδικα σε εντονη κατασταση στρες που αυξανονται οι ανασες.Μετα απο ενα διαστημα το τοποθετουν καλυτερα στο στομα και γενικα ειναι πιο εμπειρα.Αυτα που σου εδωσα εγω ειναι γεννημενα τον Ιανουαριο αν θυμαμαι καλα οποτε λπγικα δεν ειναι οι πρωτες τους προσπαθειες..Εχουν ξαναμπουκωθει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως έγραψα και πιο πάνω είναι η 2η φορά. Η πρώτη ήταν πριν 1 μήνα περίπου. Βέβαια επειδή το κυρίαρχο είναι το mpanga, τα αρσενικά άργησαν σχετικά πάρουν θάρος και να κυνηγάνε τις θηλυκές για να ζευγαρώσουν.

Ας είναι η απειρία λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καλά νέα!

Το μάτι του ψαριού έχει βελτιωθεί αρκετά. Πιστεύω σε 1-2 μέρες θα έχει καθαρίσει τελείως.

Τελικώς το πήγα μόνο με αλλαγές ανα 2 μέρες χωρίς καθόλου πρόσθετα εκτός απ'το αντιχλώριο (api stress coat) που χρησιμοποιώ στο βαρέλι προετοιμασίας νερού.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν από τραυματισμό. Επειδή κράτησες καθαρό νερό ήρθε η αποκατάσταση σχετικά σύντομα. Αν πχ το είχες μέσα στα νιτρικά θα έμενε έτσι και ίσως χειροτέρευε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσεχεις τα ψαρια σου κ αυτα σε ανταμοιβουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξαναμπουκωθηκε η κυρια!

Για να δουμε, θα τα κρατησει αυτη τη φορα;

20171220_145644.jpg

20171220_145642.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι αρχισε να εμφανιζεται στις πετρες ενα ειδος αλγης το οποιο δεν υπηρχε και αναπτυσεται με αρκετα γρηγορο ρυθμο.

Ειναι χρωματος μωβ-καφε και κανει αρκετα πιο παχυ στρωμα απο την αλγη που υπηρχε.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι ευθυνεται ο φωτισμος μιας και πριν 2-3 εβδομαδες αντιμετωπισα καποιο προβλημα και τον αλλαξα.

Τωρα λειτουργουν για 8 ωρες τη μερα μια T5 21w και 2 σειρες μπλε λεντοταινια που λειτουργουσαν εξαρχης.

Η T5 δεν ειναι ειδικη για ενυδρειακη χρηση, μιας και το aquascape δεν εχει απαιτησεις εφοσον δεν υπαρχουν φυτα.

Καμια ιδεα για το πως αντιμετωπιζεται;

Βαζω και 2 φωτογραφιες απο την αλγη και τη νεα λαμπα.

20180213_121930.jpg

20180213_120626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...