Jump to content

Baggos777777 reef


baggos777777

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος TAN έγραψε:

Μπράβο Βαγγέλη θα έχει πολύ καλή πορεία φίλε.

Ο Αυτοκράτορας είναι καλό παιδί ;η κάνει τα δικά του ;

Ευχαριστώ πολύ Θανάση. Ο αυτοκράτορας μια χαρά είναι. Τρώει βέβαια πολύ φαγητό και θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Βαγγελη μια χαρα φως βλεπω,μια χαρα ζωη βλεπω,το μονο που θα σου πω κολλησε λιγο την tourbinaria που την εχεις κατω γιατι θα χαθει,επισεις λιγο φιλμ βλεπω ,παιξε με την ροη.Το bubble που αγαπω ειναι τουμπανο.Μπραβο φιλε.

Νίκο θα βάλω το κοράλλι πάνω σε βράχο. Το φιλμ υπάρχει γιατί έχω τα ανεμιστήρακια στην υπερχείλιση από πάνω και μου το κάνει αυτό. Όταν κλείνουν δεν υπάρχει. Ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω μέχρι τώρα δεν έχω βάλει κάποια τροφή για τα κοράλλια μου. Το μόνο που κάνω είναι στης αλλαγές νερού που βάζω θάλασσα και θα τρώνε ότι ζωντανό υπάρχει μέσα. Τι μου προτείνετε να πάρω να ταΐζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε..Επιλογές υπάρχουν πολλές,σο ενυδρειο μου ρίχνω 2 φορές την εβδομάδα το reef snow της brighwell και 1 φορά το  reef roids της polyplab που για την δικιά σου περίπτωση θα είναι κουτί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Καλημέρα φίλε..Επιλογές υπάρχουν πολλές,σο ενυδρειο μου ρίχνω 2 φορές την εβδομάδα το reef snow της brighwell και 1 φορά το  reef roids της polyplab που για την δικιά σου περίπτωση θα είναι κουτί...

Οκ Θανάση θα δω ποιο κατάστημα το έχει να το πάρω. Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 4 ώρες, το μέλος POLYCHRONAKIS NIKOS έγραψε:

Ωραίο ρε Βαγγέλη.Μπράβο πολλά μπράβο.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Χωρίς το δικό σου χέρι δεν θα ήταν το απότελεσμα καλό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά. Σήμερα βρήκα ένα όμορφο ψάρι από έναν γνωστό μου και το έβαλα στο ενυδρείο μου. Περιμένω γνώμες για αυτό το ψάρι. 

IMAG0812.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το κίτρινο puffer  έτσι?

Καταρχην να σου ζήσει!!

Από ομορφιά το ψάρι έχει μπόλικη και μάλιστα ο τρόποςπου κολυμπάει είναι μοναδικός!!

Από εκεί και πέρα , δεν θεωρειται reef safe  ψάρι καθώς μπορεί να φάει ή να χτυπήσει οποιοδήποτε ασπόνδυλο καθώς επίσης και ψάρια που διαισθάνεται οτι δεν είναι στα καλά τους και συνεπώς δεν είναι δυνατά,σε περίπτωση στρεσαρίσματις ή αγριάδας φουσκ'ωνει και γίνεται 2-3 φορές το μέγεθός του, το κακό είναι οτι έχει αγκάθια σχεδόν σε όλο του το σώμα και σε κάποια από αυτά μπορεί να παραξει δηλητήριο,αρα εκτός από τα ψάρια και τα ασπόνδυλα προσοχή και στα χέρια σου!!

Από διατροφή καλά είναι να ρωτήσεις τον γνωστ'ο σου τί το τάιζε γιατί είναι και επιλεκτικό στο φαί, είναι σαρκοφάγο και τρώει μύδια γαρίδες και clams..

Αυτά γνωρίζω προσωπικά!! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Γειά σας παιδιά. Σήμερα βρήκα ένα όμορφο ψάρι από έναν γνωστό μου και το έβαλα στο ενυδρείο μου. Περιμένω γνώμες για αυτό το ψάρι. 

IMAG0812.jpg

Βαγγέλη καλορίζικο,είναι από τα ψάρια που γίνετε pet.Εαν δεν έχεις γαρίδες μέσα θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το pufferάκι! Το έχω κάτι παραπάνω από έξι μήνες. Μπορώ να σου πω ότι έχει γίνει το αγαπημένο ψάρι της οικογένειας. Έχει γίνει σχεδόν pet αφού σχεδόν κάθεται να το χαϊδέψω. Απλά υπέροχο. Στα μείον τώρα. Μεγαλώνει γρήγορα και πολύ. Έχει τριπλασιαστεί από τότε που το πήρα και δεν ξέρω που θα φτάσει. Ίσως αναγκαστώ να το αποχωριστώ κάποια στιγμή. Δεν έχει αφήσει ούτε ένα σαλιγκάρι μέσα. Ακόμα και τα πιο μικροσκοπικά τα εξαφάνισε. Για γαρίδες δεν ξέρω. Δεν είχα. Ψάρι δεν έχει πειράξει τίποτα ακόμα. Τρίτον, το δικό μου βγήκε μάλλον πολύ εκλεκτικό με το φαγητό του. Από τις πάρα πολλές τροφές που δοκίμασα έχω καταλήξει να του παίρνω καταψηγμένο πράσινο καραβιδάκι από είδη αλιείας. Ευτυχώς είναι πολύ φθηνό και σε επάρκεια. Έχω ακούσει όμως να τρώνε μέχρι και pellet.  Για δηλητήριο ξέρω ότι έχουν κάποια μέρη του σώματός τους, αν καταναλωθούν οπότε για ψητό δεν είναι καλή ιδέα!^_^ Αυτά τα ολίγα. Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό. Εύχομαι να το χαρείς το ψαράκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τρομερος χαρακτήρας και ψαρι-pet. απο κει και πέρα σαλιγκάρια γαρίδες καβουρια κτλ τα ξεχνας :) να σου ζήσει!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Λοιπόν το ψάρι τρώει τα πάντα από φυλλαράκια μέχρι μπίλια. Απλά θα πάρω και καραβίδες για μεζέ και κανένα μύδι. Είναι λίγο αδύνατο και θέλω να το στρώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω τα ψάρια σου αλλά φοβάμαι να ρισκάρω με τα κοραλια μου....

Είχες απώλειες σε κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απώλειες δεν έχω. Ο αυτοκράτορας μόνο κάτι ζοανθους τα έφαγε αλλά δεν με νοιάζει μπροστά στην ομορφιά του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Λοιπόν το ψάρι τρώει τα πάντα από φυλλαράκια μέχρι μπίλια. Απλά θα πάρω και καραβίδες για μεζέ και κανένα μύδι. Είναι λίγο αδύνατο και θέλω να το στρώσω. 

Μη ανησυχείς. Χωρίς να το καταλάβεις θα γίνει γουρουνάκι. Το μύδι να του το δίνεις με το μισό κέλυφος για να ακονίζει τα δόντια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Καλορίζικο το pufferάκι! Το έχω κάτι παραπάνω από έξι μήνες. Μπορώ να σου πω ότι έχει γίνει το αγαπημένο ψάρι της οικογένειας. Έχει γίνει σχεδόν pet αφού σχεδόν κάθεται να το χαϊδέψω. Απλά υπέροχο. Στα μείον τώρα. Μεγαλώνει γρήγορα και πολύ. Έχει τριπλασιαστεί από τότε που το πήρα και δεν ξέρω που θα φτάσει. Ίσως αναγκαστώ να το αποχωριστώ κάποια στιγμή. Δεν έχει αφήσει ούτε ένα σαλιγκάρι μέσα. Ακόμα και τα πιο μικροσκοπικά τα εξαφάνισε. Για γαρίδες δεν ξέρω. Δεν είχα. Ψάρι δεν έχει πειράξει τίποτα ακόμα. Τρίτον, το δικό μου βγήκε μάλλον πολύ εκλεκτικό με το φαγητό του. Από τις πάρα πολλές τροφές που δοκίμασα έχω καταλήξει να του παίρνω καταψηγμένο πράσινο καραβιδάκι από είδη αλιείας. Ευτυχώς είναι πολύ φθηνό και σε επάρκεια. Έχω ακούσει όμως να τρώνε μέχρι και pellet.  Για δηλητήριο ξέρω ότι έχουν κάποια μέρη του σώματός τους, αν καταναλωθούν οπότε για ψητό δεν είναι καλή ιδέα!^_^ Αυτά τα ολίγα. Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό. Εύχομαι να το χαρείς το ψαράκι!

Το καραβιδακι το κρατάς με κάποιο τρόπο ζωντανό? Μπορούμε να το βάλουμε με κάποιο τρόπο στο σαμπ μας? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Το καραβιδακι το κρατάς με κάποιο τρόπο ζωντανό? Μπορούμε να το βάλουμε με κάποιο τρόπο στο σαμπ μας? 

Κατεψυγμένο το έχω. Ξεπαγώνω 2-3 κάθε μέρα και ταϊζω. Πουλάνε και ζωντανά αλλά ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα κρατήσεις πάνω από 2 μέρες. Επίσης νομίζω ότι ζουν σε εφάλμυρα νερά με πολύ χαμηλή αλατότητα. Εγώ από το κατάστημα που τα παίρνω δίνω 4€ τα 200 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Κατεψυγμένο το έχω. Ξεπαγώνω 2-3 κάθε μέρα και ταϊζω. Πουλάνε και ζωντανά αλλά ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα κρατήσεις πάνω από 2 μέρες. Επίσης νομίζω ότι ζουν σε εφάλμυρα νερά με πολύ χαμηλή αλατότητα. Εγώ από το κατάστημα που τα παίρνω δίνω 4€ τα 200 κομμάτια.

Οκ φίλε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Κατεψυγμένο το έχω. Ξεπαγώνω 2-3 κάθε μέρα και ταϊζω. Πουλάνε και ζωντανά αλλά ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα κρατήσεις πάνω από 2 μέρες. Επίσης νομίζω ότι ζουν σε εφάλμυρα νερά με πολύ χαμηλή αλατότητα. Εγώ από το κατάστημα που τα παίρνω δίνω 4€ τα 200 κομμάτια.

Για ψάρεμα μανα είναι Λουκά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Για ψάρεμα μανα είναι Λουκά.

Νίκο είμαι σίγουρος! Άμα δεις πως κάνει όταν τα δει θα τρελαθείς. Πάει να πηδήξει έξω από το νερό από την τρέλα του. Αν μπορέσω θα τραβήξω βιντεάκι από το τάισμά του κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβαλα σήμερα 2 ψαράκια ακόμη. Το ένα είναι Canthigaster Valentin. Και το άλλο Canthigaster Bennett. Ακούω γνώμες. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2017 at 0:13 ΜΜ, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Καλημέρα. Έβαλα σήμερα 2 ψαράκια ακόμη. Το ένα είναι Canthigaster Valentin. Και το άλλο Canthigaster Bennett. Ακούω γνώμες. 

Δεν έχει κανείς τα ψάρια αυτά να μου πει τι γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σίγουρα δεν είναι reef safe.Σαλιγκαρια καβούρια και γαρίδες είναι σε κόκκινο συναγερμό.Επισεις όλα τα κοραλια θα έλεγα έχουν την ιδια πιθανότητα να χτυπηθούν.Ειτε πολυποδας από ακρο-ζοας είτε πλοκάμια από lps.Πανεμορφα αλλά με ρισκο,οπως τα περισσοτερα στο χομπι μας.Να τα χαρείς και να τα ελέγχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...