Jump to content

Baggos777777 reef


baggos777777

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Νίκο. Τα 2 παφερ τα μικρά έφυγαν. Είχαν τσακίσει όλα τα κοράλλια. Δεν πειράζει πάμε για άλλα. Πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να έχω κλείσει από ψάρια. 

Στο ειχα πει δεν πειραζει μη σκας το χομπυ χωρις πειραμα δεν εχει νοστιμαδα.

Τι σκέφτεσαι από ψάρια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Αυτό το ψαράκι ο έρωτας της οικογένειας. 

IMG_20171009_193124.jpg

Τελικά δεν είναι τυχαίο. Και σε μας είναι ο έρωτάς μας! Αλλά και ο αυτοκράτορας δεν πάει πίσω έτσι; Το ενυδρείο απλά είναι υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Στο ειχα πει δεν πειραζει μη σκας το χομπυ χωρις πειραμα δεν εχει νοστιμαδα.

Τι σκέφτεσαι από ψάρια?

Ναι το θυμάμαι. Δεν πειράζει όμως κάνω τα πειράματα μου εγώ. Από ψάρια σκέφτομαι λευκοστερνο σίγουρα ίσως κανένα τριγκερ ακόμη όμορφο δεν ξέρω τι άλλο θα βρω. Και κανένα ινιοχο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τελικά δεν είναι τυχαίο. Και σε μας είναι ο έρωτάς μας! Αλλά και ο αυτοκράτορας δεν πάει πίσω έτσι; Το ενυδρείο απλά είναι υπέροχο.

Έχει φοβερό χαρακτήρα έτσι? Είναι πολύ φιλικό με τους ανθρώπους όταν πάνε κοντά. Βασικά όσοι το έχουν δει από κοντά έχουν τρελαθεί. Ο αυτοκράτορας είναι το αγαπημένο μου ψάρι. Να είναι καλά ο καλός μας φίλος ο Νίκος ο πολυχρονακης που μου τον έδωσε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Ναι το θυμάμαι. Δεν πειράζει όμως κάνω τα πειράματα μου εγώ. Από ψάρια σκέφτομαι λευκοστερνο σίγουρα ίσως κανένα τριγκερ ακόμη όμορφο δεν ξέρω τι άλλο θα βρω. Και κανένα ινιοχο. 

Ηνίοχος?πανέμορφο αλλά δεν είναι reef safe

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά, πανέμορφο! Μπράβο


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Έχει φοβερό χαρακτήρα έτσι? Είναι πολύ φιλικό με τους ανθρώπους όταν πάνε κοντά. Βασικά όσοι το έχουν δει από κοντά έχουν τρελαθεί. Ο αυτοκράτορας είναι το αγαπημένο μου ψάρι. Να είναι καλά ο καλός μας φίλος ο Νίκος ο πολυχρονακης που μου τον έδωσε. 

Τι ταϊζεις τον αυτοκράτορα; Είναι πραγματικά υπέροχος!

filaxto1.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Τι ταϊζεις τον αυτοκράτορα; Είναι πραγματικά υπέροχος!

filaxto1.jpg

Φτου του:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Λοιπόν ο αυτοκράτορας τρώει τα πάντα λέμε. Βασικά έχω πολλές τροφές κάνει μίξη σε ένα κουτί και δίνω και φυλλαράκια και κατεψυγμένη. Και βασικά 2 φορές την ημέρα φαγητό. Όλα είναι πολύ καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Βγάλαμε το ψαρακλα εδώ 2 φώτο. 

IMG_20171011_200931.jpg

:bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-160::bigemo_harabe_net-160:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Έχω ψηλά νιτρικά και θέλω να ρωτήσω με βακτήρια πως μπορούμε να τα ρίξουμε τα νιτρικά? Κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάει να τα ρίξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά μπορείς να τα ρίξεις με πολλούς τρόπους που οι περισσότεροι σχετίζονται με βακτήρια. 

Π.Χ.   biopellets, vodka, και άλλα. 

Έχεις δοκιμάσει πιο φυσικές μεθόδους, όπως χαετο ή άλλες μακροαλγες ?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να ξεκινήσω με βακτήρια βασικά με αμπούλες και μετά χαετο. Για πείτε δοσολογία στα βακτήρια? Δηλαδή κάθε πότε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Λέω να ξεκινήσω με βακτήρια βασικά με αμπούλες και μετά χαετο. Για πείτε δοσολογία στα βακτήρια? Δηλαδή κάθε πότε? 

Μιλάς προφανώς για τις prodibio ?

Biodigest  μαζί με bioptim ?

 

Link to comment
Share on other sites

Με special blend κάνουμε δουλειά; 

Έχω και εγώ  υψιλα No3 και ψάχνω τρόπο να τα κατεβάσω. Έχω χαετο στο σαμπ. Με βότκα πως γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Καλησπέρα σας. Έχω ψηλά νιτρικά και θέλω να ρωτήσω με βακτήρια πως μπορούμε να τα ρίξουμε τα νιτρικά? Κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάει να τα ρίξεις. 

Καλησπέρα Βαγγέλη τα βακτήρια μπορούν πέσουν με πολλούς τρόπους συνδιαστικους.Εαν παίξεις βακτήρια θα πρέπει επισείς στην ρουτίνα σου να υπάρχει η εβδομαδιαία αλλαγή.Θα πρέπει να υποστηρίζετε το ενυδρειο με ισχυρό σκιμερ. Θα πρέπει κάθε βδομάδα να φυσάς όλα τα βράχια με κλειστές ροές έτσι ώστε αυτό που θα βγει να αφαιρεθεί από την αλλαγή.Θα πρέπει να κάνεις σκούπα βυθού τμηματικά κομμάτι κομμάτι κάθε βδομάδα.Θα πρέπει το τάισμα σου να είναι τσιγγουνικο από την μια και μηδενικό από το θεμα χρήσης αμινοξέων ειδικά μέχρι το αποτέλεσμα.Θα πρεπει καθε 3 μηνες να καθαριζετε το σαμπ.Το αποτέλεσμα το πετυχαίνεις όπως σου είπε και ο Διονύσης με biopellet vodka  microalges nopox ζεολιθο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μιλάς προφανώς για τις prodibio ?

Biodigest  μαζί με bioptim ?

 

Ναι για αυτές λέω Διονύση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπέρα Βαγγέλη τα βακτήρια μπορούν πέσουν με πολλούς τρόπους συνδιαστικους.Εαν παίξεις βακτήρια θα πρέπει επισείς στην ρουτίνα σου να υπάρχει η εβδομαδιαία αλλαγή.Θα πρέπει να υποστηρίζετε το ενυδρειο με ισχυρό σκιμερ. Θα πρέπει κάθε βδομάδα να φυσάς όλα τα βράχια με κλειστές ροές έτσι ώστε αυτό που θα βγει να αφαιρεθεί από την αλλαγή.Θα πρέπει να κάνεις σκούπα βυθού τμηματικά κομμάτι κομμάτι κάθε βδομάδα.Θα πρέπει το τάισμα σου να είναι τσιγγουνικο από την μια και μηδενικό από το θεμα χρήσης αμινοξέων ειδικά μέχρι το αποτέλεσμα.Θα πρεπει καθε 3 μηνες να καθαριζετε το σαμπ.Το αποτέλεσμα το πετυχαίνεις όπως σου είπε και ο Διονύσης με biopellet vodka  microalges nopox ζεολιθο κ.λ.π.

Ευχαριστώ πολύ Νίκο θα ξεκινήσω κάποιες διαδικασίες από τα παραπάνω που μου είπες και βλέπουμε. Κάθε εβδομάδα βακτήρια δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...