Jump to content

Διακοπή ρεύματος και προτεραιότητα σε λειτουργία


Διακοπές ρεύματος και προτεραιότητα λειτουργίας  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σε διακοπή ρεύματος  σε τι από τα 2 θα δίνατε προτεραιότητα και γιατί, μιας και έτυχε ένα συμβάν πρόσφατα θέλω να ακούσω την άποψή σας, 

Υπολογίστε ότι δεν είμαστε σπίτι ή θα γυρίσουμε μετά από πολλές ώρες, τι πιστεύετε ότι πρέπει να λειτουργεί.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο διαφορους παραγοντες πιστευω. Δηλαδη αλλη περιπτωση σε ενα φυτεμενο με πολλα φυτα και αλλο σε ενα που δεν εχει, αναλογως και την ιχθυοφορτωση αλλα και το ειδος των ψαριων. Επισης τωρα το καλοκαιρι με τις υψηλες θερμοκρασιες το διαθεσιμο οξυγονο μειωνεται σημαντικα. Παντως η ευρυθμη λειτουργεια του φιλτρου και αρα οι διεργασιες των βακτηριων του ενυδρειου σχετιζονται και με τα επιπεδα οξυγονου. Δεν γνωριζω παντως τι θα ηταν ποιο ζημιογωνο για τα ψαρια, μια εκθεση για καποιο χρονικο διαστημα σε συνθηκες χαμηλου οξυγονου η διαφορετικα σε συνθηκες υψηλων νιτρικων, αμμωνιας, ρυπων, κτλ.  Νομιζω αν τα γνωριζαμε αυτα θα απαντουσαμε με περισσοτερη ασφαλεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω το φιλτρο καλητερα! γιατι μπορεις να το εχεις κοντα στην επιφανεια και να κανει κυματισμο...

αεραντλια, αν ειναι σε αεροφιλτρο τοτε οκ θα την επελεγα

 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα παιρνεις σα δεδομενο υποθετικα οτι το φιλτρο δεν οξυγονωνει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Ναι απλα παιρνεις σα δεδομενο υποθετικα οτι το φιλτρο δεν οξυγονωνει ;)

εγω προσωπικα το βαζω παντα να κανει κυματισμο.... οποτε για αυτο το αναφερα.... 

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το φίλτρο δεν δημιουργεί καθόλου κυματισμό , τότε αεραντλία.

 

Με μη κυκλοφορία του νερό στον κάδο του φίλτρου , υπάρχει περίπτωση να χαθεί κάποια μικρό μέρος της αποικίας των βακτηρίων αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό ώστε να πούμε ότι χρειάζεται στρώσιμο από την "αρχή"

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γινεται να βαλουμαι στο ενυδρειο apu υπολογιστη? φανταζομαι οτι θα κραταει εστω το φιλτρο για πολλες ωρες!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορούμε να βάλουμε. Γι' αυτό άνοιξε το θέμα ο force. Για το ποια συσκευή (φίλτρο ή αεραντλία) πρέπει να συνδεθεί σε UPS, ώστε να δουλεύει κατά τη διακοπή ρεύματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Φυσικά μπορούμε να βάλουμε. Γι' αυτό άνοιξε το θέμα ο force. Για το ποια συσκευή (φίλτρο ή αεραντλία) πρέπει να συνδεθεί σε UPS, ώστε να δουλεύει κατά τη διακοπή ρεύματος.

Ναι ομως τα ποιο πολλα ups εχουν πανω απο 2 θεσεις..... επισης και μια να εχει μπορεις να βαλεις ενα Τ ή ενα μικρο πολυμπριζω ωστε να εχεις αρκετες θεσεις.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις επάνω στο ups, αλλά πόσες ώρες μπορεί να κρατήσει το ups. Αυξάνοντας το φορτίο, μειώνεται η αυτοδυναμία του ups.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Δεν είναι το θέμα πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις επάνω στο ups, αλλά πόσες ώρες μπορεί να κρατήσει το ups. Αυξάνοντας το φορτίο, μειώνεται η αυτοδυναμία του ups.

ομως ενα καλο που μπορει να κρατισει εναν υπολογιστη που θελει πχ 800watt για 2 ωρες φανταζομαι 30-50watt που θελουν περιπου φιλτρα,αεραντλιες κτλ θα τα κραταει παραπανω ωρες... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Έχεις ups που κρατάει υπολογιστή 2 ώρες;;;;

Ενας φιλος μου εχει ενα ακριβο που κραταει τον δικο του 550watt 4-5 ωρες... 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ακριβό, προφανώς μιλάς για πολύ ακριβό, αφού θα είναι αρκετά KVA. Σε αυτή την περίπτωση προφανώς τα συνδέεις όλα. Αλλά πρέπει λογικά να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ κόστους και απόδοσης. Γι' αυτό λογικά άνοιξε και το θέμα ο Force. Για ένα ups λογικής τιμής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Όταν λες ακριβό, προφανώς μιλάς για πολύ ακριβό, αφού θα είναι αρκετά KVA. Σε αυτή την περίπτωση προφανώς τα συνδέεις όλα. Αλλά πρέπει λογικά να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ κόστους και απόδοσης. Γι' αυτό λογικά άνοιξε και το θέμα ο Force. Για ένα ups λογικής τιμής.

φανταζομαι για ενα ενυδρειο τερας πρεπει να μπει και ενα αξιολογο ups..:hehe

και με ενα φθηνο και καλο κανεις την δουλεια σου οσο κρατισει ασπουμαι αν κρατισει το ενυδρειο με καταναλοση 50watt 3 ωρες νομιζω ειναι καλητερα απο καθολου..... αλλα αν το σκεφτουμαι ετσι οντος καλητερα η αεραντλια γιατι μπορεις να παρεις και μια με μπαταριες και να μην χρειαζεσε ups.... αν βαλεις και αεροφιλτρο θα κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

φανταζομαι για ενα ενυδρειο τερας πρεπει να μπει και ενα αξιολογο ups..:hehe

και με ενα φθηνο και καλο κανεις την δουλεια σου οσο κρατισει ασπουμαι αν κρατισει το ενυδρειο με καταναλοση 50watt 3 ωρες νομιζω ειναι καλητερα απο καθολου..... αλλα αν το σκεφτουμαι ετσι οντος καλητερα η αεραντλια γιατι μπορεις να παρεις και μια με μπαταριες και να μην χρειαζεσε ups.... αν βαλεις και αεροφιλτρο θα κανει καλη δουλεια

Εάν πρόκειται για διακοπή ρεύματος, ίσως 3 ώρες είναι καλά. Αλλά εάν πάθεις κάτι όπως ο Force που το ενυδρείο του έμεινε χωρίς ρεύμα για 10-15 ώρες, θέλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αυτοδυναμία, άρα και το ελάχιστο δυνατό φορτίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια,στην περιπτωση που το/τα φίλτρα ειναι τοποθετημενα κλασικα...
Αν ομως τα φιλτρα ειναι ετσι τοποθετημένα ουτως ωστε να δημιουργήσουν κυματισμό η γενικα να χτυπανε την επιφάνεια ωστε να οξυγονονουν το νερο τοτε φιλτρο...αν παρουμε δεδομένο οτι δεν οξυγονονουν τοτε αεραντλια...
Βεβαια τιθεται αλλο ζητημα με την θερμοκρασια...
Καθως επισης οταν λεμε φιλτρο εννοούμε εξωτερικο φανταζομαι...Ειδάλλως αν εννοούμε σαμπ τοτε σαμπ..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να δούμε είναι τι θα προτιμούσατε να έχετε φίλτρανση μέσα στο ενυδρείο σε μία μεγάλη διακοπή ρεύματος ή οξυγόνο γιατί τέθηκε μια πολύ ωραία ερώτηση από ένα μέλος, τι γίνεται όταν το νερό ναι μεν έχει οξυγόνο αλλά είναι στάσιμο δεν φιλτράρεται, πόσο επηρεάζονται το ψάρια και πόση ώρα μπορούν να αντέξουν

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια θα εβαζα :-)
Το νερο δεν μενει στασιμο αρχικα :-)
Υπάρχει μια σχετική κινηση απλα δεν φιλτραρεται...δυσκολα θα ανεβουν οι παραμετροι..
Βιολογια θα κρατησεις...δεν θα χαθεί ετσι ευκολα...
Αυτα απο εμενα :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου σφηνώθηκε και 3η ερώτηση τώρα..... μιας και το νερό φτάνει εύκολα τους 28 βαθμούς με τις ζέστες και τα ανεμιστήρια αρχίζουν και κάνουν υπερωρίες. Οκ δε νομίζω και με καύσωνα να ανέβει πάνω απο 32 ποτέ, αλλά δεν έχω και άποψη τεκμηριωμένη ακόμα.

 

Ενδεικτικά έκανα το test μ ενα ups 1000VA το οποίο έχει 2 μπαταρίες 7Ah και στο 75% remain των μπαταριών το εξωτερικό φίλτρο κατανάλωσης 11W άντεξε 3 ώρες!!! Με εναν απλό αναλογικό συλογισμό λογικά στο 50% θα έχω 6 ώρες αυτονομία, στο 25% 9 ώρες, και στην πλήρη αποφόρτιση 12 ώρες! Ο χρόνος αυτός διπλασιάζεται εαν κουμπώσω πάνω μόνο την αεραντλία η οποία έχει μόνο 5,5 W κατανάλωση.

Αρα τι είναι καλύτερο αεραντλία ή φίλτρο? Εγώ ψήφισα το φίλτρο λόγω της ανακυκλοφορίας και με γνώμωνα ότι θα βαράει την επιφάνεια, και αψήφισα την παράμετρο του Force. Και το οξυγόνο να είναι λίγο μέσα στο νερό, τα ψαράκια θα κάνουν που και που καμια καταδρομική προς την επιφάνεια να πάρουν καμιά τζούρα. Γενικά νομίζω οτι και αεραντλία να μην υπάρχει γενικότερα μια σχετική οξυγόνωση θα γίνεται πάντα απο την ανακυκλοφορία του νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

@Corbil Θα σου πρότεινα να κάνεις test με το UPS μέχρι να σβήσει, γιατί και το δικό μου τις 3 πρώτες ώρες δεν κουνήθηκε η ένδειξη της μπαταρίας, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν τελείως διαφορετικό, 

Από ότι βλέπω οι πιο πολλοί είμαστε προς την αεραντλία, αυτό που θέλουμε είναι οξυγόνο να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος, 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Λες να είναι ψεύτικη η ένδειξη που λέει το Lcd? Δεν αποκλείεται.....αλλά μας είχε σπάσει τα νεύρα το μπιπ μπιπ απο το ups τόση ώρα,  γι αυτό και του επανέφερα τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Λες να είναι ψεύτικη η ένδειξη που λέει το Lcd? Δεν αποκλείεται.....αλλά μας είχε σπάσει τα νεύρα το μπιπ μπιπ απο το ups τόση ώρα,  γι αυτό και του επανέφερα τα ρεύματα.

Ο ήχος σταματάει με κάποιον τρόπο, στο δικό μου κρατάς ένα κουμπί 2 δεύτερα και σταματάει το μπιπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...