Jump to content

Διακοπή ρεύματος και προτεραιότητα σε λειτουργία


Διακοπές ρεύματος και προτεραιότητα λειτουργίας  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χωρίς φίλτρο τα ενυδρεία μπορούν να τρέξουν ακόμη και μέρες χωρίς φίλτρο, βέβαια εξαρτάται από την ιχθυοφόρτιση, χωρίς οξυγόνο όμως? Η ερώτηση έιναι απλή και ας την  αναγάγουμε στον άνθρωπο..Ο άνθρωπος αν έχει μία επιλογή τί θα επιλέξει να μην  κάνει μπάνιο 20 μέρες ή να μην έχει οξυγόνο? Είναι θέμα επιβίωσης, χωρίς μπάνιο μπορεί(δεν είναι σίγουρο) να αρρωστήσεις από βακτυριακές μολύνσεις όσο πιο γερός είσαι τόσο πιο ανθεκτικός είσαι, ε΄τσι και στα ενυδρεία όσο πιο στρωμμένα είναι τα ψάρια τόσο πιο ανθεκτικά είναι, αλλά χωρίς οξυγόνο?Ζεις? και ειδικά τώρα που η ζέστη είναι μεγαλύτερη και το οξυγόνο στο νερό μειώνεται συνεχώς..Ενα ενυδρείο πάντως και χωρίς τίποτα από τα δύο με σταθερή θερμοκρασία θεωρώ οτι δεν παθαίνει τίποτα για πολλές πολλές ώρες!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Χωρίς φίλτρο τα ενυδρεία μπορούν να τρέξουν ακόμη και μέρες χωρίς φίλτρο, βέβαια εξαρτάται από την ιχθυοφόρτιση, χωρίς οξυγόνο όμως? Η ερώτηση έιναι απλή και ας την  αναγάγουμε στον άνθρωπο..Ο άνθρωπος αν έχει μία επιλογή τί θα επιλέξει να μην  κάνει μπάνιο 20 μέρες ή να μην έχει οξυγόνο? Είναι θέμα επιβίωσης, χωρίς μπάνιο μπορεί(δεν είναι σίγουρο) να αρρωστήσεις από βακτυριακές μολύνσεις όσο πιο γερός είσαι τόσο πιο ανθεκτικός είσαι, ε΄τσι και στα ενυδρεία όσο πιο στρωμμένα είναι τα ψάρια τόσο πιο ανθεκτικά είναι, αλλά χωρίς οξυγόνο?Ζεις? και ειδικά τώρα που η ζέστη είναι μεγαλύτερη και το οξυγόνο στο νερό μειώνεται συνεχώς..Ενα ενυδρείο πάντως και χωρίς τίποτα από τα δύο με σταθερή θερμοκρασία θεωρώ οτι δεν παθαίνει τίποτα για πολλές πολλές ώρες!!

Δηλαδη λες οτι το στρωμενο φιλτρο και η βιολογια του ενυδρειου ειναι σαν να κανεις μπανιο??? Αν ειναι ετσι εσυ δεν κανεις ποτε μπανιο και γινεσαι ο ποιο ανθεκτικος ανθρωπος σε παθογονα βακτηρια, αφου το ανοσοποιητικο σου δυναμωνει τρελα. :hehe Επισης τι εννοεις στρωμενα--> αρα ανθεκτικα ψαρια??

Περα απο την πλακα θα ηταν καλο να ξερουμε, σε ενα ενυδρειο που το φιλτρο εχε σταματησει να λειτουργει η αμμωνια και οι ρυποι δεν ανεβαινουν κατακορυφα? Επομενως αν δεν εχει φιλτρο και αρα βιολογια να δουλευει και να οξυγονωνεται απο την ροη του φιλτρου για να λειτουργησει, πως θα συντηρηθει για ωρες οπως λες ενα συστημα? Η βιολογια σιγουρα θα αντεξει, αλλα τι γινεται με τα ψαρια? Επισης το οτι δεν εχουμε αεραντλια η αναταραξη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει οξυγονο, μειωνεται και αυτο βεβαια οσο μενει στασιμο το νερο. Και ξαναρωταω, "τι θα ηταν ποιο ζημιογωνο για τα ψαρια, μια εκθεση για καποιο χρονικο διαστημα σε συνθηκες χαμηλου οξυγονου η διαφορετικα σε συνθηκες υψηλων νιτρικων, αμμωνιας, ρυπων, κτλ."

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ως δεδομενο οτι σταματώντας η λειτουργία λογω ρευματος,του εξοπλισμου μας...οτι θα ανεβασει αμμωνια νιτρικα και νιτρώδη το νερο νερο..
Δεν ειναι έτσι ομως...
Εγω μπορω να σου πω εγγυημένα οτι για περιπου 16 ωρες δεν ανεβαζει...
Με οξυγονο δεν ξερω τι παιζεται αλλα λογικα πιστευω οτι θα το ειχανε περισσοτερο αναγκη μιας και οταν εβαλα την κεντρικη ασφαλεια και επανεφερα το ρευμα στο σπιτι μου,οτι τα ψαρια πηγανε αμεσως κοντα στην εξοδο του νερου οπου και ειχα αναταραξη...
Μηδενικα ολα εκτος των νιτρικων τα οποια επαιζαν σε φυσιολογικα επιπεδα..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικό το οξυγόνο στο νερό ειδικά τώρα το καλοκαίρι που η θερμοκρασία είναι πιο υψηλή. Με την αεραντλία ακόμη και μόνο με αερόπετρα υπάρχει κάποια κυκλοφορία στο νερό οι υπόλοιποι δείκτες δεν ανεβαίνουν τόσο πολύ τουλάχιστον για ένα 24ωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ως δεδομενο οτι σταματώντας η λειτουργία λογω ρευματος,του εξοπλισμου μας...οτι θα ανεβασει αμμωνια νιτρικα και νιτρώδη το νερο νερο..
Δεν ειναι έτσι ομως...
Εγω μπορω να σου πω εγγυημένα οτι για περιπου 16 ωρες δεν ανεβαζει...
Με οξυγονο δεν ξερω τι παιζεται αλλα λογικα πιστευω οτι θα το ειχανε περισσοτερο αναγκη μιας και οταν εβαλα την κεντρικη ασφαλεια και επανεφερα το ρευμα στο σπιτι μου,οτι τα ψαρια πηγανε αμεσως κοντα στην εξοδο του νερου οπου και ειχα αναταραξη...
Μηδενικα ολα εκτος των νιτρικων τα οποια επαιζαν σε φυσιολογικα επιπεδα..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Καλημερα. Πως μπορεις να πεις εγγυημενα οτι δεν ανεβαζει;


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Βρε σου λεω οτι την επαθα και εγω :-)


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο δεν μου λεει τιποτα. Κι εγω μια προσωπικη εμπειρια. Απλα μου κανει εντυπωση που οι περισσοτεροι ειπατε αεραντλια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γτ σου προσφέρει 2 σε 1
Και κινηση νερου οσο δυνατη ειναι αυτη αλλα και οξυγονωση...
+ χαμηλη καταναλωση,αρα μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργίας...
Εχω πολλα ψαρια και αρκετα ρυπογονα για αυτο σου παρουσιασα την προσωπική μου εμπειρία..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Κοιτα αυτο δεν μου λεει τιποτα. Κι εγω μια προσωπικη εμπειρια. Απλα μου κανει εντυπωση που οι περισσοτεροι ειπατε αεραντλια!

Greetings from the dark side!
 

Όταν σταματήσουν να λειτουργούν όλα, από που θα ξεκινήσει το πρόβλημα ?  από την έλλειψη οξυγόνο δεν θα ξεκινήσει λογικά το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Κοιτα αυτο δεν μου λεει τιποτα. Κι εγω μια προσωπικη εμπειρια. Απλα μου κανει εντυπωση που οι περισσοτεροι ειπατε αεραντλια!

Greetings from the dark side!
 

Δλδ πιστεύεις οτι με δεδομένο οτι το φίλτρο ΔΕΝ δημιουργεί οξυγόνωση του νερού, θα ηταν πιο χρήσιμη η λειτουργία του στην κατάσταση που περιγράφουμε, παρα μιας αεραντλίας;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παιδιά χρωστάω απαντήσεις και σε προηγούμενα ποστ που αφορούσαν εμένα και θα το κάνω μόλις βρω χρόνο..Για μακροχρόνια διακοπή ρεύματος που συνεπάγεται φιλτρανσης και οξυγονοσης άποψη μου είναι ότι η έλλειψη οξυγόνου δεν θα δημιουργήσει τόσα προβληματα όσο το μη φιλτραρισμένο νερό Τι εννοώ; Για κάποιες ώρες διακοπής που αναφέρεται το ποστ η μη φιλτρανση νερού δεν μπορεί να φτάσει τα επίπεδα δηλητηριασης στις παραμέτρους και ούτε τα ψάρια ροκειτε να αρθούν τίποτα ενώ η έλλειψη οξυγόνου μπορεί να στρεσαρει τα ψάρια..Μακροχρόνια όμως από 2 μέρες και πάνω τότε ναι η φιλτρανση είναι πιο απαραίτητη καθώς το οξυγόνο δεν θα εξαλειφθεί ποτέ,ναι μεν θα είναι λιγότερο αποτί θα έπρεπε να είναι αλλά θεωρώ ότι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ η φιλτρανση είναι πιο σημαντική...Ξαναλέω όμως ότι άποψη μου βραχυχρόνια είναι ότι τα ψάρια δεν επηρεάζονται για κάποιες ώρες αν το νερό δεν φιλτράρεται άρα δεν στρεσαρονται αλλά η έλλειψη οξυγόνου θα επιφέρει μία αύξηση έστω και μικρή στον τρόπο αναπνοής των ψαριών που είναι και αυτό ένα στρεςς..Έχω δει πολλά ενυδρεία χωρίς αεραντλιες να κρατούνται για πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα ( με αυξημένες αναπνοές) αλλά ποτέ ενυδρείο χωρίς φίλτρο..Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός, δηλαδή μιλάω για καλύτερες συνθήκες μακροχρόνια και βραχυχρόνια και είπα καλύτερα αεραντλία διότι το ποστ αναφέρεται για μία μικρή διακοπή έως 10 ώρες να υποθέσω..

Link to comment
Share on other sites

@Skoti 

Μιλάμε για ένα ενυδρείο, το οποίο έχει φουλ οξυγόνο από φίλτρα που χτυπάνε την επιφάνεια μέχρι και αεραντλία μέσα μεγάλης παροχής , με απλά λόγια οξυγόνο στο φουλ, ( το έχω κάνει όμως λίγο πιο πολύπλοκο εδώ, με το φίλτρο να μην δίνει οξυγόνο αλλά κυκλοφορία και φίλτρανση) 

Και ξαφνικά σταματάνε όλα, για 10-15 ώρες, τι θα προτιμούσατε να κρατήσετε πάνω σε ένα UPS για να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια και φυσικά έρθουν οι απώλειες 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορούσε η ανάλυση μου παραπάνω και επειδή τις 10-15 ώρες τις θεωρώ βραχυχρόνια διακοπή για ένα ενυδρείο θα διάλεγα όπως είπα και παραπάνω αεραντλία, αν μου έκανες την ίδια ερώτηση με διαφοροποίση στις ώρες σε 30-40 ώρες διακοπής και πανω εκεί η απάντηση μου για την επιλογή θα ήταν φίλτρανση..Αυτό ήθελα να πω με την ανάλυση μου παραπάνω..Και συγκεκριμένα στο δικό σου ενυδρείο που έχεις τερατάκια και όχι ψάρια μεγέθους γκάπι και νεον σκέψου πόσο πιο χρήσιμο είναι το οξυγόνο..θα με αντικρούσεις και θα μου πεις τι γίνεται όμως με τους ρύπους αυτών των τεράτων που πυπαινουν πολύ περισσότερο απότι τα γκαπι και τα νεον εκεί θα σου πω ναι έχεις δίκιο αλλά πιστεύω οτι έστω και αυτοί οι ρύποι που προκαλούν τα μεγάλα ψάρια δεν είναι ικανοί σε καμία περίπτωση να αρρωστήσουν τα ψάρια μέσα σε ένα 10ωρο..Σε στρωμμένα ενυδρεία η βιολογία που φιλτράρει το νερό δεν υπάρχει μόνο μέσα στα φίλτρα μας αλλά σε οποιδήποτε σημείο του ενυδρείου μας.. Καθαρά δικιά μου άποψη από πειράμματα και δοκιμές που έχω κάνει κατα καιρούς και εννοείτε οποιαδήποτε άλλη πρόταση ειναι δεκτή.. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα όμως υπάρχει και μια τρίτη πιθανη επιλογή που θα μπορούσες να βάλεις, αυτή της σταθερής θερμοκρασίας με κλιματιστικό ή θερμοστάτη ανάλογα την εποχή διότι αν πέσει το ρεύμα και το δωμάτιο ανεβάσει 37 βαθμούς....Οπότε αν υπήρχε κι εκείνη η επιλογή εκεί το ξανασυζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι η θερμοκρασία θα είναι σταθερή για να μην μπλέξουμε με εποχές καλοκαίρι και χειμώνα και ξεκινήσουμε μια διαφορετική συζήτηση πιο πολύπλοκη,

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την αεραντλία πιστεύω ότι το κακό ξεκίνησε από την έλλειψη του οξυγόνου στην αρχή μιας και οι ρύποι μπορεί να είναι πολύ λίγοι εάν τα ψάρια δεν έχουν φάει και οπότε δεν θα βγάλουν ρύπους αρκετούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην ερώτηση σου υποτίθεται οτι λείπεις από το σπίτι κατα τη διαρκεια της διακοπής έτσι? Γιατί αν δε λείπεις πάλι αλλάζουν τα πράγματα,για παράδειγμα προσωπικά σε μια περίπτωση διακοπής που είμαι στο σπίτι θα έβαζα καταρχήν νερό για αλλαγή να ετοιμάζεται για παν ενδεχόμενο γιατί δε ξέρω πόσο θα κρατήσει η διακοπή,θα εβαζα στο ups  το φίλτρο και αν έβλεπα οτι η διακοπή συνεχίζεται για πάνω από 4-5 ώρες θα έκανα μια αλλαγή νερού στο main τανκ είτε έχεις είτε δεν έχεις sump  για να οξυγονώσω το νερό..

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι λείπεις από το σπίτι πάντα, και θα πρέπει κάποιο μηχάνημα που έχεις προβλέψει να κρατήσει στην ζωή το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό αφορούσε η ανάλυση μου παραπάνω και επειδή τις 10-15 ώρες τις θεωρώ βραχυχρόνια διακοπή για ένα ενυδρείο θα διάλεγα όπως είπα και παραπάνω αεραντλία, αν μου έκανες την ίδια ερώτηση με διαφοροποίση στις ώρες σε 30-40 ώρες διακοπής και πανω εκεί η απάντηση μου για την επιλογή θα ήταν φίλτρανση..Αυτό ήθελα να πω με την ανάλυση μου παραπάνω..Και συγκεκριμένα στο δικό σου ενυδρείο που έχεις τερατάκια και όχι ψάρια μεγέθους γκάπι και νεον σκέψου πόσο πιο χρήσιμο είναι το οξυγόνο..θα με αντικρούσεις και θα μου πεις τι γίνεται όμως με τους ρύπους αυτών των τεράτων που πυπαινουν πολύ περισσότερο απότι τα γκαπι και τα νεον εκεί θα σου πω ναι έχεις δίκιο αλλά πιστεύω οτι έστω και αυτοί οι ρύποι που προκαλούν τα μεγάλα ψάρια δεν είναι ικανοί σε καμία περίπτωση να αρρωστήσουν τα ψάρια μέσα σε ένα 10ωρο..Σε στρωμμένα ενυδρεία η βιολογία που φιλτράρει το νερό δεν υπάρχει μόνο μέσα στα φίλτρα μας αλλά σε οποιδήποτε σημείο του ενυδρείου μας.. Καθαρά δικιά μου άποψη από πειράμματα και δοκιμές που έχω κάνει κατα καιρούς και εννοείτε οποιαδήποτε άλλη πρόταση ειναι δεκτή.. :) 

 

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω αλλά η δικιά μου γνώμη είναι αεραντλία και πάλι ακόμη και στην περίπτωση πιο μεγάλης διακοπής. Η αεραντλία έχει λιγότερη κατανάλωση οπότε το UPS κρατάει περισσότερο και από προσωπική εμπειρία όταν χρειάστηκε να μετακομίσω και να μεταφέρω ψάρια, έμειναν σχεδόν δύο μέρες σε πλαστικό δοχείο σε 300 λίτρα νερού από τα 600 που είχε το ενυδρείο μόνο με αεραντλία και δεν είχα απώλειες (μιλάμε για δίσκους). Βέβαια δεν ταϊσα καθόλου και η θερμοκρασία του χώρου ήταν 28 βαθμούς. 

Επίσης σπάνια να έχουμε μέσα στο σπίτι 37 Βαθμούς και όταν έχουμε διακοπή ρεύματος δεν έχουμε φώτα στο ενυδρείο που είναι συνήθως αυτά που παράγουν ζέστη και ανεβάζουν θερμοκρασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skoti said:

Για μένα όμως υπάρχει και μια τρίτη πιθανη επιλογή που θα μπορούσες να βάλεις, αυτή της σταθερής θερμοκρασίας με κλιματιστικό ή θερμοστάτη ανάλογα την εποχή διότι αν πέσει το ρεύμα και το δωμάτιο ανεβάσει 37 βαθμούς....Οπότε αν υπήρχε κι εκείνη η επιλογή εκεί το ξανασυζητάμε..

 

α γειά σου.....την ίδια απορία εξέφρασα πρωτύτερα....αλλα όπως έγραφε και ο force παρακάτω όντως γίνεται πολύπλοκο αν θέσεις κι αυτην τη παράμετρο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Force said:

Θεώρησα ότι η θερμοκρασία θα είναι σταθερή για να μην μπλέξουμε με εποχές καλοκαίρι και χειμώνα και ξεκινήσουμε μια διαφορετική συζήτηση πιο πολύπλοκη,

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την αεραντλία πιστεύω ότι το κακό ξεκίνησε από την έλλειψη του οξυγόνου στην αρχή μιας και οι ρύποι μπορεί να είναι πολύ λίγοι εάν τα ψάρια δεν έχουν φάει και οπότε δεν θα βγάλουν ρύπους αρκετούς.

 

Οι περισσότεροι ρύποι είναι από τις αναπνοές οπότε δεν τους γλιτώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σπάνια η θερμοκρασία στο σπίτι ανεβαίνει στους 37 εκτός κι αν είσαι σε ρετιρέ χωρίς μόνωση ή σε καμιά τζαμαρία συνήθως η μέγιστη είναι  32-33 βαθμούς 

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Ρε εσεις δεν κρατιεστε! Λιγο ελειψα και γραψατε 2 σελιδες!
Ακουσα σωστα πραγματα και λαθος πραγματα. Δυστυχως δεν μπορω να παραθεσω ολους αλλα θα συνοψισω!
Οταν λεμε ενα ενυδρειο δεν εχει οξυγονο τι εννοουμε; παιδια δεν παιζει το ενυδρειο να μεινει χωρις οξυγονο! Σε αλλα ενυδρεια λιγοτερο σε αλλα περισσοτερο. Πχ σε ενυδρειο με φυτα, τα ιδια τα φυτα παραγουν οξυγονο! Σε ενα αφρικανικο ομως; εκει τα ψαρια δεν χρειαζονται οξυγονο; η μηπως στρεσαρονται;
Ποιος λεει οτι το φιλτρο με την απλη αναταραξη δεν παραγει οξυγονο; και στην τελικη ποιος ξερει πραγματικα αν τα ψαρια του θελουν οξυγονο; πολυ η λιγο!
Φιλτρανση ομως θελουν οπωσδηποτε τα ενυδρεια. Ειδικα αν ειναι ρυπογονα οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω! Κι οπως πολυ σωστα ειπε ο Κωστας επισης πιο πανω το μεγαλυτερο ποσοστο αμμωνιας προερχεται απο τις αναπνοες των ψαριων! Μετα ερχονται τα κοπρανα και το φαγητο! Για πλακα ανεβαινει η αμμωνια αν το αφησεις το ενυδρειο χωρις φιλτρανση 15 ωρες! Κι εκει να δεις στρες κι εκει να δεις αναπνοες κι εκει να δεις αμμωνια! Αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που μετα απο διακοπη κανουμε αλλαγη νερου. Βεβαια κι εδω παλι παιζουν πολλες παραμετροι οπως το ποσο φυτεμενο ειναι, ποσα ψαρια, τι μεγεθος, αν αναπνεουν απο την επιφανεια κτλ!
Μετα ερχεται το θεμα της ροης. Ειδικα, αν και οχι ολα, τα μεγαλα ψαρια θελουν ροη μιας και ζουν, συνηθως, σε μεγαλα ποταμια στην κυριως κοιτη. Μια αεραντλια για κανεναν λογο δεν μπορει να αντικαταστησει την ροη του φιλτρου! Και βασικα η αεραντλια ερχεται επικουρικα στο φιλτρο και οχι κυρια.
Βεβαια οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, η αεραντλια δεν καταναλωνει πολυ ενεργεια απ το ups!
Περαν ολως αυτων που εγραψα, πιστευω πως τα ψαρια, ειδικα αν ειναι καλα στην υγεια τους, αντεχουν και παραπανω ωρες απο 15 χωρις τιποτα. Γιαυτο και δεν πιστευω πως τα ψαρια του φιλου force δεν πεθαναν απο την διακοπη ρευματος! Φυσικα δεν ισχυριζομαι οτι ο φιλος λεει ψεμματα αλλα οτι ισως να υπαρχει καποιος παραγοντας που δεν γνωριζει. Σε προσφατη δικια μου γκαφα το ενυδρειο εμεινε χωρις φιλτρο 24 ωρες. Τα ψαρια στρεσαριστικαν και κρυφτηκαν, το νερο θολωσε αλλα στο τελος απαντες παροντες!
Τελος να πω, πως οσα χρονια εχω ενυδρεια, τα τρεχω χωρις αεραντλια.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι ακόμα, ότι το νερό μύριζε άσχημα (βρομούσε) μετά από τόσες ώρες διακοπής, άρα ανέβηκε η αμμωνία λες πάρα πολύ και τα δηλητηρίασε και μετά το οξυγόνο ήρθε και τα αποτελείωσε, αυτό λες, οπότε πιστεύεις ότι το φίλτρο  θα ήταν καλύτερα να παραμείνει σε λειτουργία σε μια έκτακτη ανάγκη

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν ρωτάει ο φίλος αν τρέχει το ενυδρείο μόνιμα με την αεραντλία. Άλλο θέμα αυτό, ουτε εγώ έχω αεραντλία, παρα μονο την ανατάραξη στην επιφάνεια για οξυγόνωση. Πιστεύω οτι μιλάμε για μια extreme κατασταση και το ερώτημα αφορα την λύση ανάγκης.

Όπως πολύ σωστά ειπες σε ενυδρεία χωρίς φυτά, δεν ν υπάρχει οξυγόνο αν δεν έχουμε ;ανατάραξη ή αεραντλία. Αν σε ενα τέτοιο ενυδρείο δεν έχω φίλτρο(που δεν κανει ανατάραξη στην επιφάνεια όπως είναι και ο τιτλος του θέματος), λίγο με νοιάζει για κάποια ωρα. Αν όμως δεν έχω αεραντλία να δώσει οξυγόνο; Τοτε; 

Βέβαια είναι το θέμα πολυπαραγοντικό και όχι ευκολο να απαντηθεί. 

Π.χ. δεν ξέρουμε το πόση ωρα θα αντέξει το συστημα ή για πόση ωρα θα θέλαμε να αντέξει με την αεραντλία πχ...

Πιστεύω οτι για κάτω απο μιση ωρα δεν έχει πρόβλημα και να μην λειτουργεί τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σε ups ειχα παντα το φιλτρο γιατι στο Ηράκλειο Κρήτης εχουμε πολλες διακοπές ρεύματος και μερικες είναι μεγάλης διάρκειας...

Αλλωστε το φιλτρο είναι η καρδια και ο πνεύμονας.... μην ξεχνάμε οτι με καλή βιολογία στο φίλτρο και καλη ροη δουλεύουμε οι περισσότεροι... αεραντλια βαζω μονο οταν κανω προσαρμογή ή λογο ζέστης δω βαριές και γρηγορες αναπνοές....  νομιζω αν εχεις μεγαλο ups, το φιλτρο μονο είναι το σωστο να βαλεις   και οσο πάει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...